Skocz do zawartości

Kto wyplaca zasilek opiekunczy??

wróć do serwisu Kadry 60 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_aga

Gość_aga
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2009 - 10:10

Jestesmy malym zakladem (ponizej 20 osob), pracownica przyniosla mi L4 na swoje dziecko i mowi ze kiedys zasilek opiekunczy placil jej od razu ZUS, to perawad?? i jezeli tak , tojakie papiery mam im wyslac?

#2 Gość_AW

Gość_AW
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2009 - 10:37

W tym przypadku zasiłek opiekuńczy wypłaca ZUS, pracodawca wypełnia zaświadczenie Z-3 a pracownik Z-15 i to należy dostarczyć do ZUS-u

#3 Gość_AW

Gość_AW
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2009 - 10:40

Oczywiście L-4 też oddaje się do ZUS-u

#4 Gość_aga

Gość_aga
  • Goście

Napisano 26 styczeń 2009 - 11:10

dzieki, wlasnie papiery do ZUS wyslalam.

#5 Gość_TYSKA

Gość_TYSKA
  • Goście

Napisano 18 marzec 2010 - 10:45

MAM PYTANIE CO DO WYPLATY ZASILKU OPIEKUNCZEGO W TEJ CHWILI JUZ NIE PRACUJE U SWOJEGO PRACODAWCY ALE GDY BYLAM ZATRUDNIONA PRZEBYWALAM WIELOKROTNIE NA ZWOLNIENIU Z POWODU CHOROBY DZIECKA. DZIECKO MA W TEJ CHWILI 8 LAT . OD MAJA 2009 ROKU JUZ NIE PRACUJE I NIE WIEDZIALAM ZE POWINNAM MNIEC WYPLACONE JAKIEKOLWIEK PIENIADZE ZA OPIEKE NAD DZIECKIEM . NIKT NIE NIE INFORMOWAL O TYM ZE MAM TAKIE PRAWO. A NAJGORSZE JEST TO ZE BEDAC NA OPIECE MIALAM POTRACANE Z WYNAGRODZENIA. CZY MAM JESZCZE JAKIES SZANSE NA WYPLATE ZALEGEGO ZASILKU.

#6 Gość_TYSKA

Gość_TYSKA
  • Goście

Napisano 18 marzec 2010 - 10:47

FIRMA ZATRUDNIA PONAD 20 OSOB:)

#7 Gość_elpe

Gość_elpe
  • Goście

Napisano 18 marzec 2010 - 13:50

zasilek opiekuńczy polega na tym że otrzymuje Pani w okresie opieki wynagrodzenie w wysokości 80% normalnego wynagrodzenia. Zasilek nie jest czyms "dodatkowym" oprocz normalnego wynagrodzenia, bo mam wrażenie że tak Pani rozumuje. Z pewnością firma dobrze Pani naliczała poprostu 80% wynagrodzenia.

#8 Gość_TYSKA

Gość_TYSKA
  • Goście

Napisano 18 marzec 2010 - 16:22

Z TEGO CO WYCZYTALAM W ROZNYCH ZRODLACH WYCHODZI NA TO ZE CHOROBOWE PLACI PRACODAWCA A OPIEKE POWINIEN ZALACIC ZUS ALE ZNOWU W INNYCH ARTYKUŁACH PISZE ZE POWINIEN PRACODAWCA JESLI JEST POWYZEJ 20 PRACOWNIKOW.TAK TO PRAWDA ZE 80% WYNAGRODZENIA PODAM PRZYKŁAD MÓJ MAŻ BYŁ NA ZWOLNIENIU 2 TYGODNIE ZGADZA SIE ZE DOSTAŁ 80% WYNAGRODZENIA ALE PRACODAWCA WYPŁACIŁ MU ROWNIEZ ZA TE DNI KIEDY BYŁ NA ZWOLNIENIU CZYLI DODATKOWE PIENIADZE Z TEGO TYTUŁU ZE ZA CHOROBOWE PŁACI PRACODAWCA WIEC JAK TO W KONCU JEST ??? CZYLI JAK TO ZOSTAŁO UJETE '' DODATKOWE PIENIADZE''

#9 Gość_Halina

Gość_Halina
  • Goście

Napisano 18 marzec 2010 - 16:32

Kobieto!jeżeli zakład zatrudnia do 20 osób to chorobowe i inne świadczenia płaci ZUS, jezeli zakład zatrudnia powyżej 20 pracowników to w imieniu ZUS chorobowe i inne świadczenia płaci pracodawca. Jeżeli składałaś zwolnienie lekarskie na opiekę nad dzieckiem i wniosek o jego wypłatę to zakład pracy płacił Ci 80% wynagrodzenia za ten czas, maksymalnie przez 60 dni w ciagu roku.Jezeli twój mąż był na tygodnie na zwolnieniu i 2 w pracy do dostał wynagrodzenie za czas pracy i wynagrodzenie za czaschoroby bowiem za pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego na chorego pracownika płaci pracodawca z własnych pieniędzy. Zasiłek na dziecko jest świadczeniem i płaci je ZUS.

#10 Gość_TYSKA

Gość_TYSKA
  • Goście

Napisano 18 marzec 2010 - 16:50

JA ZADNYCH PIENIEDZY Z ZUS- NIE OTRZYMAŁAM I ZADNEGO WNIOSKU NIE WYPISYWAŁAM A NIE PRZEKROCZYŁAM TYCH 33 DNI. CZYLI ZASIŁEK OPIEKUNCZY POWINIEN WYPŁACIC MI ZUS . TAK???

#11 Gość_inga

Gość_inga
  • Goście

Napisano 24 marzec 2010 - 12:17

w zakładzie zatrudniającym do 20 osób zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem wypłaca ZUS, zwolnienie przdeskładasz pracodawcy który przesyła je dalej do zusu z odpowiednim drukiem wniosku i oświadczeniem podpisanymi przez Ciebie. Jeśli chcesz na konto nbankowe to składasz też pismo z prośbą o przekazanie zasiłku na nr konta.Do końca lutego następnego roku otrzymasz pita rozliczeniowego od ZUS.pozdrawiam

#12 Gość_`````

Gość_`````
  • Goście

Napisano 24 marzec 2010 - 12:41

~TYSKA jeżeli twój zakład zatrudnia powyżej 20 osób to powinien wypłacić Zasiłek opiekuńczy - z zus-u nie powinnaś otrzymać pieniędzy!!!

#13 Gość_Lena

Gość_Lena
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2010 - 09:40

Mam pracownika, który w okresie wypowiedzenia, wykorzystuje również zaległy urlop wypoczynkowy:Okres wypowiedzenia biegnie od 14.09.2010 ( data wręczenia wypowiedzenia) do 02.10.2010 ( data, kiedy upłynie 2 tygodniowy okres wypowiedzenia. W okresie wypowiedzenia ( napisane jest na wypowiedzeniu) od 26.09 - 30.09 musi wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy.W dniu 17.09 zgłosił, że dziecko ma chore i w związku z tym dostarczy mi zwolnienie w poniedziałek. Jest to ojciec dziecka.Rozumiem, że będzie go obejmował zasiłek opiekuńczy na dziecko ( o ile w ogóle przedstawi mi L-4 !). W takiej jednak sytuacji, gdy pracownik jest na wypowiedzeniu i w tym samym czasie ma termin wykorzystania urlopu, co i kiedy będzie liczone i wypłacane?Czy w okresie urlopu ( jeszcze wprawdzie nie rozpoczętego) liczy sie opiekuncze?Czy jesli dziecko ma matkę, czy od pracownika musze wyegzekwowac jakies zaswiadczenie, ze matka nie moze sprawowac opieki nad dzieckiem? Jaki formularz wypelnia pracodawca a takiej sytuacji a jaki pracownik?Czy pracodawca musi poinformowac pracownika o koniecznosci wypelnienia formularz Z-15? Jakie sa procedury w takiej , konkretnej sytuacji?Bardzo prosze o odpowiedz. PILNĄ

#14 Gość_Lena

Gość_Lena
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2010 - 09:43

Jescze pytanie do powyzszego - czy jezeli jest wyznaczony termin wykorzystania urlopu ( urlop jeszcze sie nie rozpoczął ) czy w przypadku L-4 na dziecko, urlop musi zostac odlozony a w tej konkretnej sytuacji - musi zostac wyplacony ekwiwalent za urlop?Przypominam, że pracownik jest w okresie wypowiedzenia.Dziekuje za wszelką pomoc.

#15 Gość_megi

Gość_megi
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2011 - 16:33

moje dziecko było w szpitalu 2 dni.od lekarza rodzinnego dostalam opieke nad nia do konca roku czyli 3 tygodnie kto mi wypłaci opieke zakład pracy czy zus i ile to bedzie 80'/. czy 100'/.

#16 Gość_Edzia

Gość_Edzia
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2011 - 17:13

Wysokość zasiłku opiekuńczego stanowi 80% jego podstawy wymiaru. Podstawa ta ustalana jest według tych samych zasad, które kierują ustalaniem podstawy zasiłku chorobowego (średnie wynagrodzenie/przychód za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc wypłaty zasiłku). Jeżeli firma zatrudnia do 20 pracowników zasiłek wypłaca ZUS.

#17 Gość_Joanna 75

Gość_Joanna 75
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2011 - 15:13

WitamMam pytanie.Moj okres wypowiedzenia konczy sie w sobote 22.01.2011 .Dzisiaj bylam z dzieckiem u lekarza ktore zachorowalo.Zwolnienie na dziecko mam do 26.01.2011 .Niewykluczone,ze bedzie dluzsze.W zawiazku z tym moje pytanie.Czy ZUS zaplaci mi za okres bycia mojego dziecka na zwolnieniu? Bardzo prosze o szybka odpowiedz.Dziekuje

#18 Gość_doriss

Gość_doriss
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2011 - 15:17

ZUS nie płaci za pobyt dziecka na zwolnieniu, a może wypłacić zasiłek dla rodzica, który w tym czasie nie pracuje, a opiekuje się tym dzieckiem (post nr 18 powyżej np.)

#19 Gość_Joanna 75

Gość_Joanna 75
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2011 - 15:34

Wobec z tego rozumiem,ze zasilek z ZUS zostanie wyplacony,mimo tego,ze 22.01 konczy mi sie wypowiedzenie? CZy oprocz zwolnienie do ZUS trzeba dostarczyc jeszcze jakies dokumenty? Dziekuje

#20 Gość_doriss

Gość_doriss
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2011 - 15:50

skoro pracujesz do 22 stycznia, to tylko do tego dnia przysługuje ci zasiłek opiekuńczy, złóż ZLA do pracodawcy

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych