Skocz do zawartości

Kara za nierozliczenie się z urzędem.

28 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-marlena2622007

Gość_-praw-marlena2622007
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2008 - 15:30

Dziękuje bardzo za odpowiedz. Moje pytanie dotyczyło mojego szwagra. Prowadzi on działalność gospodarczą i właśnie nie rozliczył sie jeszcze za 2007 r. Był w urzędzie i powiedzieli mu że nie bedzie mial kary i dalej sie nie rozlicza. Moje tłumaczenia teraz na nic sie nie zdaja. Pozdrawiam.

#2 Gość_-praw-bea13

Gość_-praw-bea13
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2008 - 17:13

Witam,
Jest szansa na brak kary. Jeśli zdarzyło się to po raz pierwszy, właściwie zostanie opisany powód nie złożenia - tzw. czynny żal (nasze prawo zapisane w Ordynacji podatkowej) oraz zapłaci się lub wskaże termin wpłaty ewentualnego podatku i tym samym ewentualnych odsetek.
Urząd Skarbowy nie powinien nałożyć kary (wiem z własnego doświadczenia). Ale musisz to zrobić zanim US rozpocznie postępowanie wyjaśniające i będzie już posiadał dowód że "umyślnie" tego nie zrobiłaś.
W przypadku jeśli to już jest kolejna "wpadka" z nie złożonym PIT-em rocznym - to możesz zostać ukarana mandatem i tu najmniejszy o jakim słyszałam to 200zł. A jeśli US rozpocznie postępowanie to na pewno będzie więcej. W przypadku prowadzenia działalności może być jeszcze gorzej..........
pozdr.

ps. nie zwlekaj !!! pisz pismo - powołał się na czynny żal i składaj czym prędzej PIT roczny.

#3 Gość_-praw-marlena2622007

Gość_-praw-marlena2622007
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2008 - 15:30

Chciałabym dowiedzieć się jaka jest kara za nierozliczenie się jeszcze z urzędem skarbowym(rozliczenie roczne które miało być złożone do 30 kwietnia). Czy jest taka opcja że urząd nie nałoży żadnej kary? Chciałabym nadmienić że mija już 3 miesiąc niezłożenia rozliczenia

#4 Gość_-praw-karolina_kacz

Gość_-praw-karolina_kacz
  • Goście

Napisano 25 listopad 2009 - 17:46

Witam.
moj brat odbywa kare w wiezieniu od lutego 2009 roku. nie rozliczyl sie z urzedem skarbowym za rok 2008. czy jest szansa aby nie dostal kary? czy moze rozliczyc sie np. teraz? z góry dziekuje za odpowiedz

#5 Gość_anka

Gość_anka
  • Goście

Napisano 31 marzec 2011 - 19:10

Z obawą o ponowne problemy zdrowotne nie zależy mi na kontakcie z miejscem pracy gdzie nie otrzymałam jeszcze dokumentu z którym będę mogła uczciwie się rozliczyć.... Czy mam rozliczać się z tych dokumentów które posiadam i czy omijając fakt braku pełnej dokumentacji podatkowej będzie należała mi się kara pieniężna??? Jak tak to w jakiej kwocie ???

#6 Gość_-praw-kw02

Gość_-praw-kw02
  • Goście

Napisano 31 marzec 2011 - 23:01

Można i trzeba do 30 kwietnia złożyć zeznanie podatkowe nawet nie posiadając PIT-11. Warto napisać w uwagach, że pracodawca nie dostarczył PIT-11.
Wtedy nie grozi kara za niezłożenie zeznania, a jeśli okaże sie ono nieprawidłowe wystarczy złożyć korektę. W najgorszym razie trzeba będzie dokonać jakieś dopłaty podatku (lub oddać część jego zwrotu).

#7 Gość_AnKaa

Gość_AnKaa
  • Goście

Napisano 02 maj 2011 - 18:09

Chciałabym spytać, co zrobić w przypadku, gdy pracodawca nie wysłał mi PIT-u. Byłam zatrudniona na umowę o dzieło, a kwota była śmiesznie mała, niemniej jednak rozliczyć ją należy, a ja nie mam jak. Czy grozi mi za to kara (bo termin już minął), mimo że nie nastąpiło to z mojej winy?

#8 Gość_-praw-kw02

Gość_-praw-kw02
  • Goście

Napisano 02 maj 2011 - 21:33

Jak wyżej:
- jeśli ten dochód był jednym z wielu i zeznanie zostało złożone, to należałoby złożyć korektę uwzględniającą właściwą kwotę
- jeśli nie było złożone - należy zrobić to teraz, wpisując kwotę chocby z pamięci a w uwagach napisać, że zeznanie zostaje złożone z opóźnieniem i orientacyjna kwotą, bo pracodawca nie przysłał PIT-11

#9 Gość_animula

Gość_animula
  • Goście

Napisano 04 maj 2011 - 17:48

Witam, chciałabym się dowiedzieć, gdzie i jak mogę zgłosić pracodawce, za spóźnione przesłanie mi PIT-11. Dostałam pit w ostatnim dniu rozliczania się z US. Na całe szczęście zdążyłam pojechać tam i złożyć korektę. chciałabym zgłosić ten fakt w odpowiednie miejsce, ale nie wiem, gdzie. Chciałabym dodać, że przez tą firmę zabawiłam się nerwicy i kilku innych chorób. Pracodawca nie wypłacał mi wynagrodzenia przez pół roku, w pracy był istny mobbing, a moja kierowniczka przez dyrektora wylądowała w szpitalu z trwałym uszczerbku na zdrowiu (zamknął ją na zapleczu). Wypłatę już udało mi się wywalczyć i myślałam, że sprawa zamknięta (wypowiedzenie w pracy dałam w grudniu 2009r.), a tu nagle ta sprawa z PIT-em, który został wystawiony za okres 1.01.2010r. Aż mi ręce opadły...

#10 Gość_-praw-kw02

Gość_-praw-kw02
  • Goście

Napisano 04 maj 2011 - 22:57

1. Gdy zeznanie zostało złożone, korektę można oddać także po 30 kwietnia, choć lepiej wtedy dołączyc wyjaśnienie, dlaczego jest składana (i dlaczego tak późno).
2. Można powiadomić US o zbyt późnym otrzymaniu PIT-11. Nie wiem, jakie będą tego konsekwencje dla pracodawcy.

#11 Gość_Przemek2406

Gość_Przemek2406
  • Goście

Napisano 13 maj 2011 - 14:11

Mam takie pytanie. Nie złożyłem pita za 2009 rok. Jest to mój pierwszy raz nie złożenia pita. Zostałem wprowadzony w błąd ponieważ pani która mnie rozliczała powiedziała że pit rozliczeniowy z Zus (świadczenie rehabilitacyjne) nie wpisuję się w rozliczenie podatkowe. Złożyłem w tym roku pit za 2009 rok jako korekta ale nie wiem zostanie to uwzględnione. Czy mogę dostać za to karę.

#12 Gość_Bonna

Gość_Bonna
  • Goście

Napisano 21 czerwiec 2011 - 14:22

mam tylko jedno rozliczenie z pracy na kwote 464 dochód z tego jaki otrzymałam wynosił 371,20 nie wiem co mam zrobic nie rozliczyłam sie bo myślałam ze do 3tys zł nie trzeba tego robic. I nie wiem co mam teraz zrobic? sama sie zgłosic do skarbówki? pomuzcie

#13 Gość_-praw-kw02

Gość_-praw-kw02
  • Goście

Napisano 23 czerwiec 2011 - 00:01

mam tylko jedno rozliczenie z pracy na kwote 464 dochód z tego jaki otrzymałam wynosił 371,20 nie wiem co mam zrobic nie rozliczyłam sie bo myślałam ze do 3tys zł nie trzeba tego robic. I nie wiem co mam teraz zrobic? sama sie zgłosic do skarbówki? pomuzcie

Proszę złożyć PIT teraz, dołączyć do niego pismo, z wyjaśnieniem, że myślała Pani iż przy braku podatku zeznanie jest niepotrzebne, ale gdy zorientowała się o tym obowiazku, sama składa zeznanie bez wezwania (czyli wyrazić czynny żal). Nie powinno być kary.

#14 Gość_Ewa

Gość_Ewa
  • Goście

Napisano 02 wrzesień 2011 - 15:37

Witam!
mam problem, w zeszlym roku pracowalam na umowe o dzielo, czyli umowe-zlecenie z czego tylko jeden dzien za ktory dostalam marne 57,50,a wdzis wlasnie sie dowiedzialam od mojej mamy ze Pani w urzedzie powiedziala ze jestem nierozliczona za tej jeden wlasnie dzien:/ w dodatku nie dostalam zadnego rozliczenia od firmy poczta, nie wiedzialam ze musze sie rozliczyc a jak wiadomo termin rozliczenia minal w kwietniu, ponadto Urzad Skarbowy tez mnie o tym nie poinformowal, a teraz nieprzyjemna urzedniczka sie zwala i nie chce mojej mamie wydac zaswiadczenia, co ja mam zrobic? pomocy!

#15 Gość_-praw-kw02

Gość_-praw-kw02
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2011 - 00:12

Proszę zastosować się do rady opisanej odrobinę wyżej. Nawet jeśli nie ma Pani PIT-11, należy wpisać kwotę, jaka jest Pani znana, choćby orientacyjnie (a w uwagach dodatkowych wspomnieć o nie otrzymaniu PIT-11).

#16 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 02 lipiec 2012 - 13:57

Witam,
przez rok byłam zatrudniona w firmie na podstawie umowy o prace, oprócz zasadniczego wynagrodzenia okreslonego w umowie, otrzymywałam jeszcze prowizje od sprzedazy (na reke), która nie była zgloszona w urzedzie skarbowym. Kto ponosi za to odpowiedzialnośc ja czy pracodawca? czy moge zapłacic jakąś kare?

#17 Gość_-praw-kw02

Gość_-praw-kw02
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2012 - 21:17

Witam,
przez rok byłam zatrudniona w firmie na podstawie umowy o prace, oprócz zasadniczego wynagrodzenia okreslonego w umowie, otrzymywałam jeszcze prowizje od sprzedazy (na reke), która nie była zgloszona w urzedzie skarbowym. Kto ponosi za to odpowiedzialnośc ja czy pracodawca? czy moge zapłacic jakąś kare?

Karę mogą ponieść obie strony:
- podatnik, za ukrywanie uzyskanych dochodów (nie wykazanie ich w zeznaniu rocznym)
- pracodawca, za nie poinformowanie o wypłaconych prowizjach i nie wpłacenie do US zaliczek podatkowych

#18 Gość_-praw-ciiekawy

Gość_-praw-ciiekawy
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2012 - 01:08

Ludzie, to jest proste, jak macie dochód to trzeba się rozliczać z Urzedem Skarbowym, chyba, że rozliczenia robi firma i nie robicie nic innego poza złożeniem zeznania podatkowego z osiągniętego dochodu z tej tylko jednej firmy w której pracujecie, poza tym wyjątkiem rozliczacie się sami w sensie, że możecie skorzystać z biura rachunkowego czy coś ale to nie firma tylko wy musicie zadbać o to, żeby wpisać właściwe kwoty w PIT składany w Urzędzie Skarbowym, nie ma zwolnienia od tego obowiązku, każdy kto ma dochód musi się rozliczać za wyjątkiem tym który napisałem, nie musi się też rozliczać osoby mające rente/emeryture jeśli to jest jedyne źródło dochodu, jeśli pracowały takie osoby muszą się już rozliczać z dochodu z pracy, osoby prowadzące firmę muszą się rozliczać bez wyjątku.

Jeśli się zdarzy opóźnienie wynikające z lenistwa/olewania obowiązku złożenia zeznania podatkowego to w przypadku gdy Urząd Skarbowy wezwie do siebie osobę, której to dotyczy może być kara grzywny, w przypadku uchylania się od zapłaty grzywny kara nawet pozbawienia wolności, taka kara jest też przewidziana.

W poważnych przypadkach jak choroba i pobyt w szpitalu nawet w przypadku gdy Urząd Skarbowy sam wezwie do siebie osobę, której to dotyczy to w tej sytuacji może odstąpić od wymierzenia kary jeśli ta osoba ma na chorobę/pobyt w szpitalu dokumenty bo to nie jest błachy powód.

Jeśli osoba prowadząca firmę czy zatrudniona nie składa zeznania w Urzedzie Skarbowym, a nie jest chora w szpitalu i nie ma na to dokumentów, czyli lekcewarzy Urząd Skarbowy i prawo to nie ma powodu, żeby Urząd Skarbowy odstępował od wymierzenia kary skoro nie bardzo nawet są do tego podstawy.

Jeśli są problemy z pracodawcą i nie chce wysłać PIT to bardzo dziwne, tym bardziej,że dla pracodawców niewysyłających PIT przewidziane są kary i firmy starają się wywiązywać z tego obowiązku, a jeśli ktoś dostał PIT od pracodawcy i twierdzi, że nie dostał bo się nie chciał rozliczać to jest to kłamstwo które łatwo udowodnić bo zwykle firmy wysyłaja taki PIT w liście, którego odbiór trzeba podpisać, więc zawsze firma ma dowód, że taka osoba jaka się podpisała odebrała ten list z PIT.

Rozliczenie z Urzędem Skarbowym to nic trudnego, jesli nawet ktoś meiszka pod innym adresem to móże się dogadać z firmą,że albo osobiście odbierze PIT albo firma wyśle na inny adres, a zawsze PIT do Urzędu Skarbowego można wysłać Pocztą w kopercie A4 albo zwykłej jako polecony i jest pewność, że dotrze do Urzędu Skarbowego, osoby które nie pracują w tym samym mieście gdzie mają Urząd Skarbowy dają radę się rozliczać to naprawdę tym bardziej osoby meiszkające w tej samej miejscowości albo sąsiedniej bez problemu dadzą radę złożyć PIT.

Ludzie, to jest proste, jak macie dochód to trzeba się rozliczać z Urzedem Skarbowym, chyba, że rozliczenia robi firma i nie robicie nic innego poza złożeniem zeznania podatkowego z osiągniętego dochodu z tej tylko jednej firmy w której pracujecie, poza tym wyjątkiem rozliczacie się sami w sensie, że możecie skorzystać z biura rachunkowego czy coś ale to nie firma tylko wy musicie zadbać o to, żeby wpisać właściwe kwoty w PIT składany w Urzędzie Skarbowym, nie ma zwolnienia od tego obowiązku, każdy kto ma dochód musi się rozliczać za wyjątkiem tym który napisałem, nie musi się też rozliczać osoby mające rente/emeryture jeśli to jest jedyne źródło dochodu, jeśli pracowały takie osoby muszą się już rozliczać z dochodu z pracy, osoby prowadzące firmę muszą się rozliczać bez wyjątku.

Jeśli się zdarzy opóźnienie wynikające z lenistwa/olewania obowiązku złożenia zeznania podatkowego to w przypadku gdy Urząd Skarbowy wezwie do siebie osobę, której to dotyczy może być kara grzywny, w przypadku uchylania się od zapłaty grzywny kara nawet pozbawienia wolności, taka kara jest też przewidziana.

W poważnych przypadkach jak choroba i pobyt w szpitalu nawet w przypadku gdy Urząd Skarbowy sam wezwie do siebie osobę, której to dotyczy to w tej sytuacji może odstąpić od wymierzenia kary jeśli ta osoba ma na chorobę/pobyt w szpitalu dokumenty bo to nie jest błachy powód.

Jeśli osoba prowadząca firmę czy zatrudniona nie składa zeznania w Urzedzie Skarbowym, a nie jest chora w szpitalu i nie ma na to dokumentów, czyli lekcewarzy Urząd Skarbowy i prawo to nie ma powodu, żeby Urząd Skarbowy odstępował od wymierzenia kary skoro nie bardzo nawet są do tego podstawy.

Jeśli są problemy z pracodawcą i nie chce wysłać PIT to bardzo dziwne, tym bardziej,że dla pracodawców niewysyłających PIT przewidziane są kary i firmy starają się wywiązywać z tego obowiązku, a jeśli ktoś dostał PIT od pracodawcy i twierdzi, że nie dostał bo się nie chciał rozliczać to jest to kłamstwo które łatwo udowodnić bo zwykle firmy wysyłaja taki PIT w liście, którego odbiór trzeba podpisać, więc zawsze firma ma dowód, że taka osoba jaka się podpisała odebrała ten list z PIT.

Rozliczenie z Urzędem Skarbowym to nic trudnego, jesli nawet ktoś meiszka pod innym adresem to móże się dogadać z firmą,że albo osobiście odbierze PIT albo firma wyśle na inny adres, a zawsze PIT do Urzędu Skarbowego można wysłać Pocztą w kopercie A4 albo zwykłej jako polecony i jest pewność, że dotrze do Urzędu Skarbowego, osoby które nie pracują w tym samym mieście gdzie mają Urząd Skarbowy dają radę się rozliczać to naprawdę tym bardziej osoby meiszkające w tej samej miejscowości albo sąsiedniej bez problemu dadzą radę złożyć PIT.

Złożenia PIT do US nie da się uniknąć bo jeden firma wysyła do US, drugi do pracowników, US ma bardzo łatwą pracę przy wykryciu osób, które nie złożyły PIT w terminie i ma na to aż 5 lat od roku następującego po roku w którym był obowiązek złożenia PIT, czyli 6 lat albo 5 i coś licząc od końca kwietnia, po paru latach jeśli jest do zapłaty jakiś podatek i US wezwie sam to ktoś kto PIT nie złożył zapłaci odsetki za powiedzmy 4 lata + należny podatek ten który się płaci za rok poprzedni, jak odmówicie zapłaty US przekaże do komornika, a ten zrobi dodatkowe koszty.

Ponieważ jest to zeznanie podatkowe jak zeznanie na Policji za fałszywe zeznanie jest odpowiedzialność karna 3 letnia.

Zobaczcie i przeczytajcie co podpisujecie małym druczkiem na dole formularza PIT, jest tam napisane coś w rodzaju, że w terminie chyba 7 dni zobowiązujecie się uregulować należność, a jak nie to poddać egzekucji - oczywiście jest to napisane inaczej, ja tu tak w uproszczeniu piszę. O 3 latach pozbawienia wolności za fałszywe zeznanie chyba nic nie pisze na formularzu PIT, to jest w innych przepisach.

Jak ktoś chce ukryć dochód albo się fałszywie rozliczać to oprócz kary za niezłożenie PIT może dojść odsetki licząc same odsetki ustawowe + należny podatek + zarzuty za fałszywe zeznanie.

Jak zeznanie jest błędne to trzeba złożyć korekte, najlepiej z pismem wyjaśniającym powód złego wcześniejszego rozliczenia.

Biorąc pod uwagę wszystko co napisałem to zastanówcie się czy warto robić problemy, żeby się nie rozliczyć w US czy lepiej zrobić wszystko, żeby się jak najszybciej w US rozliczyć, jeśli jest coś do zapłacenia to zapłacić w dniu złożenia PIT i macie spokój.

Chyba nie od dziś wiecie, że są prawa i obowiązki.

#19 Gość_aga

Gość_aga
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2012 - 00:25

witam mam problem odnośnie co mi grozi jeśli nie rozliczyłam sie z urzedem skarbowym za rok 2011? brat idzie na studia i potrzebuje wlasnie jakies tam zaswiadczenie jemu wyszlo w rozliczeniu 0 zł a mi napisane jest ze nie rozliczylam sie z urzedem prosze o jakas porade/

#20 Gość_kati972

Gość_kati972
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2012 - 22:05

Witam
mam pytanie mąż kupił w 2011 akcje które potem stracił i miał straty nie rozliczył się z PIT-u 38 teraz us żąda zapłaty mandatu 160 zł czy jest możliwość uniknięcia zapłaty.Nie wiedział że mimo strat musi sie rozliczyć jest jedynym żywicielem 4 os rodziny i jego zarobek to 1.200 zł/mc,mamy dwójke dzieci uczęszczająca do szkoły i tak ledwo wiążemy koniec z końcem dla nas wydatek 160 zł to bardzo duzo.Czy moge się odwołać i napisac jakies pismo ma zapłacic do 7 dni,pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych