Skocz do zawartości

dochód uzyskany i utracony w swiadczeniach rodzinnych

5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_ewel271

Gość_ewel271
  • Goście

Napisano 08 październik 2010 - 16:14

witam, chciałabym uzyskac wyjasnienie w kwestii dochodu utraconego i uzyskanego w świadczeniach rodzinnych. Właśnie złozyłam wniosek o zasiłek rodzinny i dodatki ( m.in. dodatek do zasiłku wychowawczego) na nowy kres zasiłkowy. W roku 2009 pobierałam zasiłek macierzyński oraz uzyskałam dochód z wynajmu mieszkania osobie trzeciej ( wynajmowałam przez 3 miesiące, od maja do lipca). Pani przyjmująca wniosek poinformowała mnie że najprawdopodobniej otrzymam odmowę przyznania świadczeń. Jak powiedziała, dochód z macierzyńskiego uznają za utracony natomiast dochód z wynajmu mieszkania będa musieli wliczyc do dochodu rodziny. Zgodze sie z tym, ze dochodu z wynajmu nie mozna potraktowac jako utraconego (ustwa wyraźnie o tym mówi, jaki dochód mozna uznac za utracony). Ale jak to się ma do uzyskania dochodu????? Tutaj równiez ustawa wyraźnie mówi w jakich przypadkach mozna mówić o uzyskaniu dochodu i wynika z tego, ze dochód z wynajmu nie jest traktowany jako uzyskanie dochodu. Prosze o poradę, jak traktowac ten dochód z wynajmu, dla mnie ta sytuacja jest absurdalna, bo wg ustawy nie mozna tego dochodu zaliczyc ani do utraconego ani do uzyskanego. Co w takim razie zrobić z tym dochodem? z góry dziekuje wszystkim chętnym za udzielenie pomocy, pozdrawiam

#2 Gość_-praw-gina888

Gość_-praw-gina888
  • Goście

Napisano 08 październik 2010 - 20:33

Takie dochody jak na przykład z wynajmu, umowy o dzieło, stypendia są wliczane tylko do rocznego dochody. Nie można ich "utracić" bo nie można ich "uzyskać". Nie są wymienione w katalogach ustawy jako dochód-uzyskany/utracony.

#3 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 09 październik 2010 - 17:25

ale czy w związku z tym powinny być brane pod uwagę przy wyliczeniu dochodu w świadczeniach rodzinnych?

#4 Gość_-praw-gina888

Gość_-praw-gina888
  • Goście

Napisano 09 październik 2010 - 23:30

tak bo są dochodem za rok 2009 i całościowo potraktowane...gdyby były to dochody uzyskane to w miesiącu ich powstania powinno się je doliczyć do dochodu rodziny i zweryfikować uprawnienia a ponieważ nie są wymienione jako uzyskane dolicza się takie dochody do rocznych i dzieli na 12 miesiecy.

#5 Gość_katiszymanska@o2.pl

Gość_katiszymanska@o2.pl
  • Goście

Napisano 13 październik 2012 - 11:47

W tym roku złożyłam wniosek o zasiłek rodzinny,i fundusz alimentacyjny na córke 15 letnią.Pani z mopsu kazała wpisać do składu rodziny dorosłego 20 letniego syna który podjął w tym roku prace.Jest wielki problem ,syn pomieszuje tylko w domu,większość czasu spędza u dziewczyny,z nią sie zywi.Ja od niego złotówki nie moge wyciagnąć.On nie czuje się zobowiązany płacić alimenty za ojca,jest wprost oburzony.Ja zarabiam grosze,i z moim zarobkiem z córka łapie sie na wszystko.Myśle o wymeldowaniu sądownym syna,w innym razie z córką nie wyżyjemy,bo mops bedzie wołał zarobek dorosłego syna, który powinien w świetle prawa pomagać.Syn stwierdził ze jak mi z jednej pracy nie starcza to mam podjać jeszcze jedną ,na pół etatu.Proszę o pomoc.

#6 Gość_użytkowinik

Gość_użytkowinik
  • Goście

Napisano 16 październik 2012 - 23:13

W tym roku złożyłam wniosek o zasiłek rodzinny,i fundusz alimentacyjny na córke 15 letnią.Pani z mopsu kazała wpisać do składu rodziny dorosłego 20 letniego syna który podjął w tym roku prace.Jest wielki problem ,syn pomieszuje tylko w domu,większość czasu spędza u dziewczyny,z nią sie zywi.Ja od niego złotówki nie moge wyciagnąć.On nie czuje się zobowiązany płacić alimenty za ojca,jest wprost oburzony.Ja zarabiam grosze,i z moim zarobkiem z córka łapie sie na wszystko.Myśle o wymeldowaniu sądownym syna,w innym razie z córką nie wyżyjemy,bo mops bedzie wołał zarobek dorosłego syna, który powinien w świetle prawa pomagać.Syn stwierdził ze jak mi z jednej pracy nie starcza to mam podjać jeszcze jedną ,na pół etatu.Proszę o pomoc.

Ja też wypełniałam wniosek o zasiłek rodzinny i pracownik MOPS poinformował mnie,że należy w nim wpisać dzieci pozostające na utrzymaniu wnioskodawcy.W Twoim przypadku skoro syn ukończył 20 lat i podjął już pracę,to zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych Art.23 ust.3 pkt.2) nie powinnaś go już wpisywać do wniosku,ponieważ on nie jest już na Twoim utrzymaniu,bo zarabia sam na siebie.Dlatego radzę przejść się do MOPS-u i jeszcze raz zapytać,czy na pewno musi on być ujęty w tym wniosku skoro w ustawie tej jest taki zapis:
3. Wniosek powinien zawierać dane dotyczące:
1) osoby występującej o przyznanie świadczeń rodzinnych, w tym: imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, a w razie gdy nie nadano numeru
PESEL – serię i numer dowodu osobistego lub paszportu oraz w razie potrzeby nazwę organu rentowego wypłacającego emeryturę lub rentę, numer
emerytury lub renty lub numer konta w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia
Społecznego;
2) dzieci pozostających na utrzymaniu osoby, o której mowa w ust. 1, w tym: imię, nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, stan cywilny

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych