Skocz do zawartości

Fotoradar straży gminnej

22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Edi

Gość_Edi
  • Goście

Napisano 23 maj 2011 - 18:15

Witam,
wiem,że podobny temat już jest, lecz jest on starej daty i parę przepisów się już pozmieniało.
Chciałbym prosić Was o poradę jak to teraz jest ze zdjeciammi z fotoradarów straży gminnej a dokładnie chodzi o straż gminną z Rzeczenicy.
Otóż dnia 16.05.2011 pstryknęło mi fotkę 70/khm na 50/khm.
Nie chodzi tutaj już o mandat czy punkty, ale jak to teraz jest z prawem do wystawiania fotoradarów przez Straże Gminne.
Czy oby od 01.01.2011 nie mają uprawnień do kontrolowania i robienia zdjeć w myśl nowoprzyjętych przepisów i przepisania fotoradarów pod Inspekcję Transportu Drogowego?
Bardzo prosiłbym o poradę, gdyż nie mogę znaleźć konkretnych przepisów stanowiących o tym czy wolno Straży Gminnej teraz pstrykać z fotoradaru czy nie.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

#2 Gość_Filemonka

Gość_Filemonka
  • Goście

Napisano 23 maj 2011 - 23:47

http://prawo.gazetap...fotoradaru.html

może ten artykuł okaże się być pomocny. pozdrawiam.

#3 Gość_Nepomucen

Gość_Nepomucen
  • Goście

Napisano 23 maj 2011 - 23:57

Dokładnie tak zrobiłem, przesłałem oświadczenie do straży miejskiej że nie przyjmuję mandatu ze względu na fakt iż nie mieli prawa dokonania pomiaru. Czekam na odpowiedź.

#4 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 24 maj 2011 - 00:33

http://prawo.gazetap...fotoradaru.html

może ten artykuł okaże się być pomocny. pozdrawiam.

Przeczytałem ten artykuł a także przeczytałem jeszcze raz kodeks drogowy i niestety nadal mam małe wątpliwości.
Artykuł opisuje wykorzystanie urządzeń przenośnych przez Straż Gminną ( miejską) i sposobu oznaczenia miejsca pomiarowego a także porozumienia z Policją co do miejsca i godziny wykonywania pomiarów. Natomiast kodeks drogowy po nowelizacji przewiduje, że Straż Gminna (miejska) może dokonywać pomiarów z urządzeń przenośnych zamontowanych w pojeździe po uzgodnieniu z Policją miejsca i godziny.
Niestety na moim wezwaniu/piśmie od Straży Gminnej jest wymienione, że zdjęcie pochodzi z masztu a osobą/podmiotem wystawiającym wezwanie i jednocześnie mandat jest Straż Gminna.
Czy w związku z tym pisać do tej Straży Gminnej prośbę o wyjaśnienie opierając się na przepisach zawartych w w/w artykule i kodeksie, czy są jeszcze jakieś inne przepisy, które zezwalałyby na wykonanie takiego zdjęcia/pomiaru.
W załącznikach nie dostałem decyzji/zgody Policji co do miejsca i czasu wykonywania pomiarów prędkości przez Straż Gminną

#5 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 25 maj 2011 - 20:57

Jeśli można to proszę o dalszą pomoic, gdyż już mało czasu zostało a wypada odpowiedzieć straży gminnej w ciągu 7 dni, jak to napisali na pisemku.

#6 Gość_Filemonka

Gość_Filemonka
  • Goście

Napisano 30 maj 2011 - 10:31

Faktycznie, przy lekturze tego artykułu nasuwają się pewne wątpliwości, ale do kodeksu potrzebne są rozporządzenia, a nie ma aktualnych rozporządzeń dotyczących oznakowania jakichkolwiek fotoradarów używanych przez straż miejską/gminną. Dlatego ja spróbowałabym na pana miejscu wysłać oświadczenie, ze w obliczu braku możliwości dokonywania pomiaru przez straż miejską/gminną, uważa pan wystawiony mandat za nieważny. Na fali ostatniej negatywnej oceny straży miejskiej, może to zadziałać. Ale decyzja nalezy do pana, pozdrawiam serdecznie.

#7 Gość_roman

Gość_roman
  • Goście

Napisano 08 czerwiec 2011 - 21:03

Czesc jesli nie ma rozpozadzen to straz miejska wykonujac pomiar przekracza swoje uprawnienia co jest zagrozone wydaleniem ze sluzby i pozbawieniem wolnosci do lat 5 wiec w odwolaniu proponowalbym napisac tobie ze skladasz doniesienie do prokuratury w sprawie faktu przekroczenia uprawnien podejzewam ze zmieknie im rura i odejda od sprawy tylko sprawdz dokladnie czy te rozpozadzenia weszly czy tez nie mi zrobila zdjecie straz z czluchowa na poczatku roku i zlalem ich totalnie i sobie odpuscili zycze tobie i tego

#8 Gość_paula

Gość_paula
  • Goście

Napisano 09 sierpień 2011 - 14:56

Witam wszystkich,
ja również otrzymałam taką "pamiątkę" z urlopu i również w rzeczenicy od Straży Gminnej tylko, że zdjęcie było zrobione od tyłu auta, nie widziałam tego radaru - czy ktoś może mi powiedzieć czy mogą robić takie fotki? Z tego co słyszałam to radar musi być żółty czy pomarańczowy (już nie pamiętam)...

#9 Gość_Adam

Gość_Adam
  • Goście

Napisano 05 wrzesień 2011 - 12:54

Ja również dostałem z rzeczenicy zdjęcie 09.08.2010 jakieś propozycje ?

#10 Gość_krzyhh

Gość_krzyhh
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2011 - 21:28

Z tego co wiem - jeszcze nie ma rozporządzenia więc działania straży są co najniej dyskusyjne

W praktyce - w razie obfotocenia - dobrą praktyką jest odmowa przyjęcia mandatu. Ma to dwie konsekwencje:
a) brak rozporządzenia = spore szanse na wygraną przed sądem
B) sprawa po odmowie powinna trafić do sądu, ale - tu jest mały zonk: grzywna sądowa (w praktyce - tyle co mandat +80-zł kosztów) trafia już nie do budżetu gminy, tylko do budżetu państwa - co oznacza w praktyce że w większości przypadkw straszak gminny traci motywację do dalszej zabawy papierkowej (bo już nie ma motywatora ekonomicznego) - więc jeśli go ie wkurzyz - spore szanse na to że sprawa wogóle nie trafi do ądu (można więc zaryzykować te 80zł kosztów sądowych gdyby jednak straszak był gorliwy

#11 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2011 - 22:04

... sprawa po odmowie powinna trafić do sądu, ale - tu jest mały zonk: grzywna sądowa (w praktyce - tyle co mandat +80-zł kosztów) trafia już nie do budżetu gminy, tylko do budżetu państwa - co oznacza w praktyce że w większości przypadkw straszak gminny traci motywację do dalszej zabawy papierkowej (bo już nie ma motywatora ekonomicznego)

W przypadku odmowy przyjęcia mandatu, straż miejska/gminna ma obowiązek skierowania sprawy do sądu i nie ma tu żadnej wielkiej zabawy papierkowej, a jest to nie podlegający dyskusji obowiązek. Jeżeli fotoradar ma homologację, to wykonane zdjęcie jest wystarczającym dowodem na popełnienie wykroczenia.

#12 Gość_-praw-zibit

Gość_-praw-zibit
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2011 - 22:06

Ups, wylogowało mnie.

... sprawa po odmowie powinna trafić do sądu, ale - tu jest mały zonk: grzywna sądowa (w praktyce - tyle co mandat +80-zł kosztów) trafia już nie do budżetu gminy, tylko do budżetu państwa - co oznacza w praktyce że w większości przypadkw straszak gminny traci motywację do dalszej zabawy papierkowej (bo już nie ma motywatora ekonomicznego)

W przypadku odmowy przyjęcia mandatu, straż miejska/gminna ma obowiązek skierowania sprawy do sądu i nie ma tu żadnej wielkiej zabawy papierkowej, a jest to nie podlegający dyskusji obowiązek. Jeżeli fotoradar ma homologację, to wykonane zdjęcie jest wystarczającym dowodem na popełnienie wykroczenia.

#13 Gość_BRAK SŁÓW

Gość_BRAK SŁÓW
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2011 - 15:13

Jak zmęczyć Straż Wiejsko/Miejską?
Płaćcie i mandaty w ratach po 20 groszy -mandat 200pl to 1000 przelewów i rozbijcie to na 3 dni.
Napewno będą zadowoleni z zpłaty.

#14 Gość_-praw-zibit

Gość_-praw-zibit
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2011 - 15:24

Jak zmęczyć Straż Wiejsko/Miejską? Płaćcie i mandaty w ratach po 20 groszy -mandat 200pl to 1000 przelewów i rozbijcie to na 3 dni. Napewno będą zadowoleni z zpłaty.

#15 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 20 listopad 2011 - 17:31

Zdjęcie z widoczną twarzą:
Jezeli prowadził obcokrajowiec (przez przypadek bardzo podobny-wręcz bliżniak), brak ustawy (nie ma współpracy w Polska-UE w sprawie wykroczeń) nie pozwala go ścigać Strasznikom Wiejeskim.

Brak zdjęcie sprawcy:
Ustawa nakłada właścicielowi pojadu obowiązek wskazania komu POWIERZYŁ DO UŻYTKOWANIA swoje auto (Nie kto trzymał kierownicę). Jeżeli akurat prowadziliście auto razem z żoną, bratem, agentem CIA i rzeczonym obcokrajowcem i nie możesz sobie przypomnieć kto akurat wtedy trzymał kierownicę, wskazujesz wszytkich. Wypełniasz nakaz ustawy więc nie mozna cię ukarać za niewskazanie. To śmiesznicy musza udowodnić KTO prowdził. Jak dostaniesz nakaz odwołujesz się, sąd umarza.

Uwaga praktyczna. Koszt przesyłki pocztex-u "na koszt odbiorcy" kosztuje ok 30zł. Nei ma przepisów regulujących twój obowiązek z SW na swój koszt. A nieodebranie pisma od ciebie skutkuje niemożnością udowodnienia co właściwie wysłałeś....)))

Pozdrawiam braci i siostry w boleści.
Obywatelskie nieposłuszeństwo (civil disobedience) – celowe działanie łamiące konkretne przepisy prawne w imię przekonania, że owe przepisy rażąco naruszają wartości istotne dla stosującego nieposłuszeństwo obywatelskie - połączone ze świadomością możliwości poniesienia negatywnych konsekwencji prawnych.

#16 Gość_blazejs

Gość_blazejs
  • Goście

Napisano 23 listopad 2011 - 15:35

Czesc jesli nie ma rozpozadzen to straz miejska wykonujac pomiar przekracza swoje uprawnienia co jest zagrozone wydaleniem ze sluzby i pozbawieniem wolnosci do lat 5 wiec w odwolaniu proponowalbym napisac tobie ze skladasz doniesienie do prokuratury w sprawie faktu przekroczenia uprawnien podejzewam ze zmieknie im rura i odejda od sprawy tylko sprawdz dokladnie czy te rozpozadzenia weszly czy tez nie mi zrobila zdjecie straz z czluchowa na poczatku roku i zlalem ich totalnie i sobie odpuscili zycze tobie i tego

Witam
Czy faktycznie napisanie takiego oświadczenia da coś w walce ze Strażą Miejską.

#17 Gość_blazejs

Gość_blazejs
  • Goście

Napisano 24 listopad 2011 - 10:33

Jestem zainteresowany karaniem przez straż gminną ponieważ właśnie dostałem zdjęcie, tylko trochę niewyraźny jest kierowca. Czy ktoś może napisać jak się ma robienie zdjęcia przez straż gminną do braku określonego przepisami znaku informującego o radarze. Czy rzeczywiście można nie przyjąć z tego powodu mandatu?

#18 Gość_blazejs

Gość_blazejs
  • Goście

Napisano 24 listopad 2011 - 14:56

Znalazłem nowe rozporządzenie:

http://www.prawko.co...trola-predkosci

Opublikowano rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 czerwca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Znak D-51 “automatyczna kontrola prędkości” (rys. 5.2.58.1) stosuje się w celu poinformowania kierujących pojazdami o lokalizacji urządzeń rejestrujących działających samoczynnie, kontrolujących i rejestrujących prędkość ruchu pojazdów.

Znak D-51 umieszcza się przed stacjonarnym urządzeniem rejestrującym w odległości:

- od 100 m do 200 m - na drogach o dopuszczalnej prędkości do 60 km/h,

- od 200 m do 500 m - na drogach o dopuszczalnej prędkości powyżej 60 km/h, z wyjątkiem dróg ekspresowych i autostrad,

- od 500 m do 700 m - na drogach ekspresowych i autostradach.

Znak ten stosuje się dla każdego kierunku ruchu, w którym stacjonarne urządzenie rejestrujące może dokonywać pomiarów prędkości. W przypadku gdy automatyczna kontrola prędkości będzie wykonywana przez strażników gminnych (miejskich) w trybie określonym w art. 129b ust. 4 ustawy, na początku odcinka drogi objętego okresową kontrolą umieszcza się znak D-51 z tabliczką z napisem “Na odcinku ...”. W treści napisu na tabliczce długość odcinka drogi poniżej 1000 m podaje się w metrach z dokładnością do 100 m, a od długości 1,0 km z dokładnością do 0,1 km.

W przypadku gdy stacjonarne urządzenia rejestrujące ujawniają naruszenia przepisów w zakresie prędkości ruchu na określonym odcinku drogi, przed początkiem tego odcinka umieszcza się znak D-51 z tabliczką z napisem “Kontrola średniej prędkości na odcinku ...”. W treści napisu na tabliczce długość odcinka drogi poniżej 1000 m podaje się w metrach z dokładnością do 100 m, a od długości 1,0 km z dokładnością do 0,1 km.

Miejsce umieszczenia obudowy stacjonarnego urządzenia rejestrującego dokonującego pomiaru prędkości jazdy oznacza się znakiem informacyjnym D-51, zgodnie z zasadami określonymi w pkt 5.2.58 załącznika nr 1 do rozporządzenia. Barwa żółta obudowy stacjonarnego urządzenia rejestrującego powinna spełniać wymagania określone w pkt 1.3 załącznika nr 1 do rozporządzenia. Stacjonarne urządzenie rejestrujące wraz z obudową powinno być umieszczone w miejscu zapewniającym możliwość dojazdu pojazdów obsługi w pobliże obudowy urządzenia rejestrującego oraz ich postój w sposób niestwarzający utrudnienia w ruchu drogowym innym jego uczestnikom. Jeżeli obudowa stacjonarnego urządzenia rejestrującego jest zlokalizowana w miejscu stwarzającym realną możliwość zderzenia pojazdu z tą obudową, w szczególności po zewnętrznej stronie łuku drogi lub na pasie dzielącym jezdnie, należy zastosować drogowe bariery ochronne lub osłony energochłonne.

Tylko nie ma tutaj nic o przenośnych fotoradarach

#19 Gość_Em

Gość_Em
  • Goście

Napisano 30 listopad 2011 - 16:17

Dziś dostałem fotkę "wykonaną' 28.10.2011r w Zdanowicach. Sytuacja wygląda następująco. Fotoradar Straży Gminnej, ustawiony na przeciwległym pasie "strzelający" w placy. Kontrola nieoznakowana.
Jest mozliwość odwołania się od takiego mandatu?
Z góry dziękuje za odpowiedź

#20 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 01 grudzień 2011 - 21:13

Jestem zainteresowany karaniem przez straż gminną ponieważ właśnie dostałem zdjęcie, tylko trochę niewyraźny jest kierowca. Czy ktoś może napisać jak się ma robienie zdjęcia przez straż gminną do braku określonego przepisami znaku informującego o radarze. Czy rzeczywiście można nie przyjąć z tego powodu mandatu?

Mandatu możesz nie przyjąć. Sprawa trafi do sądu. Brak znaku o "radarze" nie ma znaczenia. Istotne są przepisy "ruchu drogowego" ograniczjące prędkośc na danym obszarze, a fotka z fotoradaru będzie dowodem, co do istoty którego wypowie się sąd. Pzdr.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy