Skocz do zawartości


sprawa o wykroczenie z art. 86 par.1


2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-cholibka

Gość_-praw-cholibka
  • Goście

Napisano 05 marzec 2010 - 21:01

Witam.
Zostałam potrącona na oznakowanym przejściu dla pieszych gdy przekraczałam jezdnie na czerwonym świetle dla mojego kierunku ruchu. Dochodzenie w tej sprawie zostało umorzone. Stwierdzono, że do wypadku przyczyniłam się sama ponieważ nie zachowałam szczególnej ostrożności i nie upewniłam się czy nie nadjeżdżają pojazdy. Sprawa została przekazana do Wydziału Ruchu Drogowego. Teraz mają odbywać się czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie z art. 86 par.1kw. Proszę o wyjaśnienie jaką poniosę odpowiedzialność z tego tytułu.
Mam też drugie pytanie, kierowca który mnie potrącił uciekł z miejsca zdarzenia tak zeznają świadkowie jak to możliwe, ze nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za to, ze uciekł i nie udzielił mi pierwszej pomocy. Zrobili to przechodnie.Niestety ja nie pamiętam samego zdarzenia, odzyskałam przytomność po potrąceniu. Czy taką sprawa również zajmuję się Wydział Ruchu Drogowego?
Bardzo proszę o pomoc.
Dziękuję.

#2 Gość_-praw-pasjonat

Gość_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 07 marzec 2010 - 20:54

CYTATArt. 86.
§ 1. Kto, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa
w ruchu drogowym,
podlega karze grzywny.
§ 2. Kto dopuszcza się wykroczenia określonego w § 1, znajdując się w stanie po
użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 przez osobę prowadzącą
pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

#3 Gość_-praw-gruby

Gość_-praw-gruby
  • Goście

Napisano 07 marzec 2010 - 23:20

Art. 44. 1. Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany:

zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego;podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.2. Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany ponadto:

udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać pogotowie ratunkowe i Policję;nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie pogotowia lub Policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić na to miejsce.3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do innych osób uczestniczących w wypadku
co do drugiego pytania tak powinni to prowadzić z urzędu ale dla pewności możesz złożyć zawiadomienie



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy