Skocz do zawartości

znak B-2

3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-studeent

Gość_-praw-studeent
  • Goście

Napisano 28 luty 2010 - 03:18

Witam dostałem dziś mandat następującej treści "kierujący nie podporządkował się do znaku B-2 zawracanie na drodze jednokierunkowej tj. art 92 & 1" oraz 10 punktów karnych i 300zł. Czy ktoś mógł mi pomóc znaleźć jakiś taryfikator według którego to zostało przydzielone, zaznaczam że pan policjant poinformował mnie o mandacie od 250 do 500 zł i 11 punktach a później powiedział ze tylko 300 i 10 pkt kanych.

#2 Gość_-praw-corven

Gość_-praw-corven
  • Goście

Napisano 01 marzec 2010 - 11:31

Za mało danych. Proszę szerzej opisać przebieg zdarzenia.

#3 Gość_-praw-studeent

Gość_-praw-studeent
  • Goście

Napisano 01 marzec 2010 - 13:09

CYTAT(Corven @ 1.03.2010, 10:31) Za mało danych. Proszę szerzej opisać przebieg zdarzenia.

Będąc w obcym mieście wjechałem po zakaz B-2, na krotką uliczkę i prawie wjechałem na normalną drogę kiedy patrol prewencji który wjeżdżał w drogę z której ja wyjechałem zajechał mi drogę. Następnie po kierowca radiowozu wyskoczył i mówi że za cofanie którego nie było od 250 do 500 zł, a za złamanie znaku B-2 kolejne 250 -500 zł plus 11 punktów. W końcu skończyło się na 300 i 10 punktach. Ale wszędzie gdzie patrzyłem w taryfikator nie ma kwoty za złamanie znaku b-2, są w punktach V "znaki i sygnały drogowe" są tylko od B-2 do B-39. Nie neguje złamania prawa tylko mi chodzi czy aż tak dużo punktów można dostać za takie wykroczenie.

#4 Gość_-praw-corven

Gość_-praw-corven
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2010 - 19:07

Skoro jechał Pan "pod prąd", to nie może być mowy o cofaniu. Nawiasem mówiąc cofanie na drodze jednokierunkowej jest dopuszczalne pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, bezwzględnie zabronione, natomiast, jest w tunelach, na mostach i wiaduktach. Jednakże wielu kierujących myli pojęcie cofania z wjazdem na wstecznym biegu w ulicę oznaczoną znakiem B - 2 (zakaz wjazdu). Wtedy nie ma mowy o cofaniu, jest to nie zastosowanie się do znaku, a kierunek jazdy pojazdu nie ma znaczenia.

Być może policjant wydedukował, że wjechał Pan prawidłowo, po czym zawrócił?
Jednakże w takiej sytuacji nie ma mowy, z kolei, o nie zastosowaniu się do znaku B - 2.

Teraz co do taryfikatora - jest to, w gruncie rzeczy, zbiór dwóch rozporządzeń:
1) Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz. U. z 2002 r. Nr 236, poz. 1998 z późn. zm.),
2) Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz. U. z 2003 r. Nr 208, poz. 2023 z późn. zm.)
najczęściej publikowany w zsyntetyzowanej formie. W Pana przypadku istotne będą dyspozycje wynikające z pierwszego aktu prawnego i tak:
- Za niestosowanie się do znaku B - 2 "zakaz wjazdu" sprawca czynu może być ukarany grzywną w drodze mandatu karnego w przedziale 20 - 500 zł (nie występuje tu jednoznaczne wskazanie kwoty, jak w przypadku niektórych wykroczeń), natomiast liczba naliczanych punktów karnych, faktycznie, wynosi 5 (kod czynu - C 05).
- Za zawracanie w tunelach, na mostach i wiaduktach oraz na drogach jednokierunkowych kwota w "taryfikatorze" jest "sztywna" i wynosi 200 zł, liczba naliczanych punktów karnych wynosi 5 (kod czynu - D 05).

Kwota, którą Pana ukarano, odpowiednia jest dla wykroczenia polegającego na niezastosowaniu się do znaku B - 2. Liczba punktów w obu przypadkach jest jednakowa, jednakże, w mojej ocenie, nieprawidłowością jest ich zsumowanie chyba, że wjechałby Pan w tę drogę, nie stosując się do znaku B - 2, zawrócił, po czym... jeszcze raz zawrócił.

Bywa, ot życie, że policjanci lubią nastraszyć kierowcę i zawyżają słownie liczbę nakładanych punktów w stosunku do rzeczywistości. Na odcinku mandatu, który Pan otrzymał, w prawym dolnym roku znajduje się pozycja "liczba punktów". Ile tam wpisano?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych