Skocz do zawartości

Co grozi za jazdę rowerem po pijanemu?

10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-marcello11

Gość_-praw-marcello11
  • Goście

Napisano 12 marzec 2009 - 02:44

CYTAT Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń

CYTATArt. 87. § 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,
podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1,
podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny.

CYTATArt. 29. § 1. Zakaz prowadzenia pojazdów wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
§ 2. Orzekając zakaz prowadzenia pojazdów określa się rodzaj pojazdu, którego zakaz dotyczy.
§ 3. Zakaz, o którym mowa w § 1, obowiązuje od uprawomocnienia się orzeczenia. Orzekając zakaz nakłada się obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu, jeżeli dokument ten nie został zatrzymany. Do chwili wykonania tego obowiązku okres, na który orzeczono zakaz, nie biegnie.
§ 4. Na poczet zakazu prowadzenia pojazdów zalicza się okres zatrzymania prawa jazdy lub innego dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu.

#2 Gość_-praw-marcello11

Gość_-praw-marcello11
  • Goście

Napisano 12 marzec 2009 - 12:02

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

#3 Gość_-praw-pasjonat

Gość_-praw-pasjonat
  • Goście

Napisano 12 marzec 2009 - 11:56

Temat przenoszę do działu "Wykroczenia i prawo drogowe".

#4 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 12 marzec 2009 - 11:39

Jest to czyn z art. 178a § 2 kk.

Realny wymiar kary to kara grzywny + zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Przy tej zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu może targować roczny zakaz - co uchroni go przed koniecznością zdawania ponownego egzaminu.

#5 Gość_-praw-marcello11

Gość_-praw-marcello11
  • Goście

Napisano 12 marzec 2009 - 02:44

Witam
Proszę o opinię w następującej sprawie
Mój kolega, który zazwyczaj stroni od alkoholu dał się zaprosić na wieczorne piwo. Na nieszczęście przyjechał rowerem. Wracając po dwóch piwach został zatrzymany przez policję, pomimo, że nie spowodował żadnego zagrożenia (jechał po chodniku). Alkomat wykazał 0,26 promila. Nigdy wcześniejnie był karany. Następnego dnia złożył wizyte na komisariacie, gdzie odebrano mu prawo jazdy i nakłoniono do dobrowolnego przyznania się do winy i złożenia wniosku o dobrowolne poddanie się karze. Czy dobrze zrobił podpisując te dokumenty? Jaka grozi mu w takiej sytuacji (grzywna, areszt)? Czy może zostać orzeczona kara bez postępowania sądowego i czy obciążą go jakieś dodatkowe koszta? obecnie jest bezrobotny i poszukuje pracy. Czy to może wpłynąc na wysokość kary (grzywny)?
Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedzi.
Marcin

#6 Gość_Darek...

Gość_Darek...
  • Goście

Napisano 11 luty 2011 - 14:10

Dzień dobry. Mam Pytanie wczoraj złapano mnie pijanego na rowerze w wydychanym powietrzu mialem ponad promil. Interesuje mnie co za to grozi na dzień dzisiejszy. Dodam , ze niebylem wczesniej karany i nie stawialem oporu:)

Z gory Dziekuje.

Pozdrawiam.

#7 Gość_karul

Gość_karul
  • Goście

Napisano 15 luty 2011 - 17:17

witam mnie zlapali jakies 3 misiace temu na rowerku mialem promil w sobie tez nie bylem za to wczesniej karany i dostalem rok zakazu prowadzenia jakich kolwiem pojazdow i 120 godzin do odrobienia bo zagadalem ze nie mam pracy i zyje na wlasna reke pytalem sie ile jest do zaplaty jesli nie godz kara wynosila 1800 aha i jeszcze dostalem 1rok zakazu wyjazdu z kraju to jest chore

#8 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 16 luty 2011 - 14:05

Dzieki. No to ladnie cie zalatwili a z tym zakazem wyjazdu z kraju to juz lekka przesada.

#9 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 09 marzec 2011 - 14:26

Witam mam pytanie. Mojego wujka złapano na rowerze, prowadził pod wpływem alkoholu, dostał kare 800 zł. grzywny i zakaz prowadzenia roweru na 2 lata.Wujek mówi jeszcze, że dostał wyrok w zawieszeniu na pół roku, niestety w tym czasie jechał rowerem po zakupy, był trzeźwy i znowu zatrzymała go policja i znowu zapłacił 900 zł grzywny
Wczoraj dostał wezwanie z sądu na stawienie się do aresztu.
Czy jest możliwe,że za prowadzenie roweru pod wpływem pójdzie do więzienia?
Wujek zajmuje się ridzicami, którzy nie mają dochodów.Rodzice są starzy i potrzebują opieki. On sam też jest bezrobotny. Prosze o pomoc.

#10 Gość_mer

Gość_mer
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2011 - 14:20

a ja dostalem kare ograniczenia wolnosci +3600 grzywny+200zl na jakis pomnik zdrowia dziecka i zakaz na dwa lata..to jakies chore jest...

#11 Gość_Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Gość_Adwokat Mariusz Stelmaszczyk
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2012 - 01:37

Obawiam się, że doszło tu do pomyłki. Przy stężeniu alkoholu 0,26 promila mamy do czynienia z wykroczeniem prowadzenia roweru w stanie po użyciu alkoholu z art.87 par 2 k.w., a nie z przestępstwem prowadzenia roweru w stanie nietrzeźwości z art.178a par 2 kk.

W razie popełnienia wykroczenia prowadzenia roweru po użyciu alkoholu najważniejsze jest zazwyczaj dla kierującego zachowanie prawa jazdy.

W tym wypadku, przy niewielkim stężeniu alkoholu 0,26 promila, nieznacznie przekraczającym dolną granicę stanu po użyciu alkoholu 0,2 promila, uważam, że można przekonać Sąd, by na podstawie art.39 par. 1 k.w. całkowicie odstąpił od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów. Takie rozstrzygnięcie byłoby dla kierującego najkorzystniejsze gdy zachowałby zarówno prawo jazdy jak i prawo do kierowania rowerami.

Przekonanie Sądu do odstąpienia od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów może się nie powieść. Istotne znaczenie mają w tym zakresie okoliczności w jakich kierujący prowadził rower: na jak ruchliwej drodze, o jakiej porze dnia lub nocy, przy jakim natężeniu ruchu pojazdów i pieszych, czy jest karany za przestępstwa drogowe, ile wykroczeń drogowych ma na koncie i tym podobne.

To jednak nie jedyna droga do zachowania prawa jazdy pomimo prowadzenia roweru w stanie po użyciu alkoholu. Przy tak niewielkim stężeniu alkoholu kierujący miałby realną szansę by Sąd w wyroku skazującym ograniczył zakaz prowadzenia pojazdów do rowerów i to przez najkrótszy okres tj. 6 miesięcy. Przy takim rozstrzygnięciu kierujący nie mógłby przez 6 miesięcy jeździć rowerem, za to zachowałby prawo jazdy.

Więcej na ten temat napisałem w artykule "Jak zachować prawo jazdy pomimo prowadzenia roweru w stanie nietrzeźwości?" na www.jazdapopijanemu.pl

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych