Skocz do zawartości


Jazda bez prawa jazdy


35 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-ejbisi

Gość_-praw-ejbisi
  • Goście

Napisano 07 luty 2007 - 20:48

Sąd rodzinny i wszelkie konsekwencje wynikające z postępowania w sprawach nieletnich.
W skrócie mówiąc - od pouczenia i nagany - po ograniczenie władzy rodzicielskiej z umieszczeniem w zakładzie poprawczym do 18 roku życia włącznie.

#2 Gość_-praw-ejbisi

Gość_-praw-ejbisi
  • Goście

Napisano 10 luty 2007 - 18:22

Chodzi mi o jazdę bez żadnej stłuczki, wypadku, tylko w razie "wyrywkowej" kontroli drogowej policji. To jeżeli ma 17 lat to mandat 500zł, a w przypadku 16 lat?

#3 Gość_-praw-takisobiektoś

Gość_-praw-takisobiektoś
  • Goście

Napisano 10 luty 2007 - 16:50

Przypatruję się Państwa postom i tak na spokojnie się zastanawiam:dlaczego jeszcze nikt nie spytał osoby która zadała to pytanie.....czy chodzi o odpowiedzialność jak kogoś potrąci, może jak zrobi z kogoś kalekę a może jak zdąży kogoś śmiertelnie potrącić?Do czego to ma tu zmierzać?

#4 Gość_-praw-gruby

Gość_-praw-gruby
  • Goście

Napisano 10 luty 2007 - 16:32

samo prowadzenie jak skończył 17 lat to tylko mandat chyba że odmówi ,zobacz też art 130a prawo o ruchu drogowym ,ale to wyjątkowo

#5 Gość_-praw-ejbisi

Gość_-praw-ejbisi
  • Goście

Napisano 10 luty 2007 - 15:23

Czyli mam rozumieć, że jest za to "tylko" mandat o kwocie 500zł bez odroczenia dla syna?

#6 Gość_-praw-obi997

Gość_-praw-obi997
  • Goście

Napisano 10 luty 2007 - 00:11

Wiem i przepraszam za pomyłkę zasugerowałem się taryfikatorem z Kodeksu Drogowego gdzie błędnie podano kwotę mandatu (którego stan prawny był na 1stycznia2002r.). Zwracam honor!

#7 Gość_-praw-gruby

Gość_-praw-gruby
  • Goście

Napisano 09 luty 2007 - 21:09

kwoty mandatów :
kierowanie bez uprawnień 500

Dopuszczenie przez właściciela, posiadacza, użytkownika lub prowadzącego pojazd do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej przez osobę niemającą wymaganych uprawnień-300
Obi997 nie ma innej obcji na podstawie
Dz.U.03.208.2023

ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW

z dnia 24 listopada 2003 r.

w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń

#8 Gość_-praw-obi997

Gość_-praw-obi997
  • Goście

Napisano 08 luty 2007 - 22:58

QUOTE gdy w samochodzie jest rodzic/opiekun/właściciel auta, jest pociągany do odpowiedzialności
Właściciel(lub opiekun) pojazdu zostanie ukarany mandatem karnym w wysokości do 500zł (brak wysokości mandatu w taryfikatorze) za udostępnienie pojazdu samochodowego kierowcy nie posiadającemu uprawnień do kierowania bez względu na to czy jest z nim opiekun czy też nie.
Osoba nieletnia poniżej lat 17 nie może być karana mandatem karnym.

QUOTE jeżeli syn skończy 17 lat to dla niego w pierwszej kolejności mandat 500 zł

gruby za to wykroczenie zgodnie z taryfikatorem jest 400zł a nie 500

#9 Gość_-praw-gruby

Gość_-praw-gruby
  • Goście

Napisano 08 luty 2007 - 18:50

jeżeli syn skończy 17 lat to dla niego w pierwszej kolejności mandat 500 zł lub sąd grocki(20-5000),jeżeli nie ukończył lat17 to odpowiedzialnośc być może (zależy od widzimisie policjanta)przed sądem rodzinnym.Dla ciebie mandat 300 zl lub sąd grocki(20-5000zł).Punktów karnych nie ma.

#10 Gość_-praw-ejbisi

Gość_-praw-ejbisi
  • Goście

Napisano 08 luty 2007 - 15:32

Chodziło mi raczej o jakieś konkrety. Czytałem gdzieś na forum ze jest to mandat 500zł, bez odroczenia oraz gdy w samochodzie jest rodzic/opiekun/właściciel auta, jest pociągany do odpowiedzialności. A jak jest teraz? Zmieniło się coś ? Proszę o wypowiedzi:)

#11 Gość_-praw-zietekk

Gość_-praw-zietekk
  • Goście

Napisano 07 luty 2007 - 23:18

Kodeks wykroczeń (kw) w art. 94 przewiduje sankcję prawną za prowadzenie pojazdu na drodze publicznej bez uprawnień.
Sprawca wykroczenia podlega karze grzywny, wymierzanej w kwocie od 20-5000zł.
Inna sprawa, że odpowiedzialności za naruszenie przepisów zawartych w kodeksie wykroczeń podlegają osoby, które ukończyły 17 lat.
Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich wymienia wykroczenia, za które nieletni ponoszą odpowiedzialność, z tym że w zawartym katalogu nie wskazuje art. 94 kw.


Wiem,że jest możliwa jednak sankcja administracyjna za tego rodzaju zachowanie w postaci nałożenia zakazu starania się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów przez określony okres, ale muszę jeszcze to sprawdzić.

#12 Gość_-praw-ejbisi

Gość_-praw-ejbisi
  • Goście

Napisano 07 luty 2007 - 20:48

Witam, mój 16-letni syn chciałby się już poruszać po drodze samochodem, ale niestety nie może, bo nie ma prawa jazdy Jaka kara grozi za jazdę samochodem przez osobę nie pełnoletnią? Może miał ktoś już taki przypadek? Prosiłbym o aktualne dane w sprawie kary za jazdę bez prawa jazdy. Pozdrawiam.

#13 Gość_-praw-regina

Gość_-praw-regina
  • Goście

Napisano 17 luty 2007 - 16:43

Wyciąg z regulaminu forum:

QUOTE § 7

1. Zabrania się publikowania na forum reklam, rekomendacji i danych teleadresowych instytucji prawniczych bez wcześniejszej zgody Administratora.
...
3. Administrator zastrzega sobie prawo do wykasowania linków niezgodnych z kategoryzacją, tematyką forum lub w innych przypadkach - bez podawania przyczyny.

§ 8

W treści postów nie wolno Użytkownikom zamieszczać linków do zewnętrznych stron www - jeśli nie dotyczy to prowadzonej dyskusji.

#14 Gość_-praw-copaccabana

Gość_-praw-copaccabana
  • Goście

Napisano 17 luty 2007 - 15:26

Test postu zmieniona - niedozwolony charakter reklamowy odpowiedzi wykasowany.

Admin-Łukasz

#15 Gość_-praw-ejbisi

Gość_-praw-ejbisi
  • Goście

Napisano 13 luty 2007 - 23:13

Ok, dziękuję za wypowiedzi. Pozdrawiam

#16 Gość_-praw-ejbisi

Gość_-praw-ejbisi
  • Goście

Napisano 15 kwiecień 2007 - 17:23

Ok, dziękuje

#17 Gość_-praw-obi997

Gość_-praw-obi997
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2007 - 18:28

QUOTE (ejbisi)Pasażer-przykładowy kolega nie jest osobą udostępniającą samochód.
W opisanej sytuacji osoba pełnoletnia nie podlega karze.
QUOTE (ejbisi)I jakich kar można się spodziewać w sądzie dla nieletnich za jazdę bez prawa jazdy, lecz zgodnie z wszelkimi przepisami?
I tu pies pogrzebany! Zgodnie z USTAWĄ o postępowaniu w sprawach nieletnich , wykroczenie z art.94 Kodeksu Wykroczeń nie jest czynem karalnym.
W związku z tym jedyną karą dla nieletniego może być zatrzymanie w izbie dziecka i przekazanie go prawnemu opiekunowi (rodzicowi). A rodzice będą odpowiadać przed Sądem Rodzinnym (jeśli policja skieruje taki wniosek) za niewlaściwe sprawowanie opieki nad nieletnim (małoletnim).
Co do samowolnego wzięcia samochodu - czyn ten może być traktowany jako krótkotrwałe użycie pojazdu (kradzież) - lecz kara (wszczęcie postępowania) zależy od tego czy rodzice złożą wniosek o ściganie syna (może mają już dosyć jego wybryków?).
QUOTE Art. 289. § 1. Kto zabiera w celu krótkotrwałego użycia cudzy pojazd mechaniczny,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 pokonuje zabezpieczenie pojazdu przed jego użyciem przez osobę nieupoważnioną, pojazd stanowi mienie znacznej wartości albo sprawca następnie porzuca pojazd w stanie uszkodzonym lub w takich okolicznościach, że zachodzi niebezpieczeństwo utraty lub uszkodzenia pojazdu albo jego części lub zawartości,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli czyn określony w § 1 popełniono używając przemocy lub grożąc natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. W wypadkach określonych w § 1-3 sąd może wymierzyć grzywnę obok kary pozbawienia wolności.
§ 5. Jeżeli czyn określony w § 1-3 popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

#18 Gość_-praw-ejbisi

Gość_-praw-ejbisi
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2007 - 17:04

No to jak, "obrywają" obie osoby czy tylko kierowca? I jakich kar można się spodziewać w sądzie dla nieletnich za jazdę bez prawa jazdy, lecz zgodnie z wszelkimi przepisami? Proszę o odpowiedz. Pozdrawiam

#19 Gość_-praw-ejbisi

Gość_-praw-ejbisi
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2007 - 22:38

Chodzi tu o zabranie samochodu przez 16-latka pod nieobecność rodziców. Pasażer-przykładowy kolega nie jest osobą udostępniającą samochód.
Nie chodzi tu o nielegalne zdobycie auta tylko "normalna" przejażdżka syna samochodem rodzica i o kontrolę na drodze, np. wyrywkowa kontrola drogowa. Jakich konsekwencji może się spodziewać syn przy rozprawie sądowej (wiek poniżej 17 lat)? Zaznaczam, że zakładam jazdę zgodnie z przepisami, bez wykroczeń itp., oczywiście bez prawa jazdy.

#20 Gość_-praw-obi997

Gość_-praw-obi997
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2007 - 17:51

Odpowiem tylko na część zadanych pytań z prostego powodu! Bo nie rozumiem skąd osoba małoletnia znalazła się w posiadaniu samochodu i kim jest pasażer , kolegą małoletniego czy też osobą udostępniającą pojazd , czy ewentualnie pojazd został zdobyty niezgodnie z prawem.
Nurtujące pana pytania są zawarte w kodeksie wykroczeń:
QUOTE Art. 96. § 1. Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który:
1) ...
2) dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej osobę nie mającą wymaganych uprawnień;

podlega karze grzywny.
Jeśli to kolega zabrany tylko przez przypadek po drodze i nie udowodni mu się innego czynu nie podlega karze , gdyż nie popełnia wykroczenia.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych