Skocz do zawartości

JAZDA PO PIJANEMU

235 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-tadeusz

Gość_-praw-tadeusz
  • Goście

Napisano 05 listopad 2006 - 15:27

Po pierwsze -niczego nieskonfiskowano-to była tylko propozycja,z z której oskarżony nie skorzystał.
Teraz czeka oskarżonego postępowanie przed sądem, w który ten punkt może zostać utrzymany albo np. zmieniony na obowiązek świadczenia pieniężnego.
Przepadek przedmiotów nie jest zbrodnią w imieniu prawa!To jeden ze środków karnych, stanowiących pewną sankcję dla sprawcy czynu zabronionego.

Art. 44 kodeksu karnego stanowi: "§ 1. Sąd orzeka przepadek przedmiotów pochodzących bezpośrednio z przestępstwa, chyba że podlegają zwrotowi pokrzywdzonemu lub innemu podmiotowi.

§ 2. Sąd może orzec przepadek przedmiotów stanowiących mienie ruchome, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa, chyba że podlegają zwrotowi innemu podmiotowi.

§ 3. Przepadku określonego w § 2 nie stosuje się, jeżeli jego orzeczenie byłoby niewspółmierne do wagi popełnionego czynu; sąd może wówczas orzec nawiązkę na rzecz Skarbu Państwa.

§ 4. W razie świadomie spowodowanej przez sprawcę niemożności orzeczenia przepadku przedmiotów wymienionych w § 1 lub 2, sąd może orzec obowiązek uiszczenia kwoty pieniężnej stanowiącej ich równowartość.

...".

Proszę wyobrazić sobie przykład np. zabójstwa, w którym zabójca uśmierca człowieka z broni palnej, którą legalnie nabył za ciężko zarobione pieniądze.Czy orzeczenie przepadku broni byłoby również zamachem na święte prawo własności???
Fakt,że są to przestępstwa o nieporównywalnej wadze i społecznej szkodliwości,ale jest to dopuszczalne.
Poza tym wynika to z pewnością z wytycznych Ministra Sprawiedliwości dotyczących karania nietrzeźwych kierowców (dość modny temat ostatnio).

#2 Gość_-praw-lidka

Gość_-praw-lidka
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2006 - 21:33

Jak to, nawet skonfiskowano tobie samochód, przecież to twoja własnośc. Rozumiem kara i prawo jazdy, ale zabierac czyjąs własnośc. Albo czegoś nie rozumiem.

#3 Gość_-praw-zietekk

Gość_-praw-zietekk
  • Goście

Napisano 08 listopad 2006 - 23:36

Co do kwestii wymiaru kary to uzależnione to będzie od wielu czynników między innymi od Pana sytuacji rodzinnej, stanu majątkowego, możliwości zarobkowych itp. Nie wiem z jakiego województwa Pan pochodzi,ale na Podkarpaciu (może ze względu na dużą ilośc takich spraw) przy takiej ilości alkoholu we krwi 2-letni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych i niemechanicznych jest uważany za bardzo łagodny.
Nie znam motywów dla których Pan nie chce kary ograniczenia wolności,ale zasugerowane przez grupowicza dobrowolne poddanie sie karze przed przesłuchaniem pierwszego świadka w sprawie jest dobrym pomysłem.
Jeżeli nie chce Pan grzywny (np. z powodów finansowych) lub ograniczenia wolności (np. ponieważ Pan szuka aktualnie pracy) i oczywiście nie zamierza Pan juz powtarzac podobnego czynu, byc moze slusznym rozwiazaniem jest zaproponowanie kary pozbawienia wolnosci (np. 1 roku) z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Srodka karnego juz raczej Pan nie wytarguje lagodniejszego.

Przepraszam za brak polskich znakow w drugiej czesci posta (nie wiem dlaczego przestaly dzialac).
No i jeszcze w kwestii formalnej - ten temat raczej powinno sie umiescic w dziale Prawo Karne.

#4 Gość_-praw-disaster

Gość_-praw-disaster
  • Goście

Napisano 08 listopad 2006 - 13:58

Moim zdaniem nie ma szans, żeby przy obecnych wytycznych jakikolwiek prokurator się zgodził przy blisko 2 promilach na cokolwiek mniejszego niż 2 lata zakazu.
Ale cuda się zdarzają.

#5 Gość_-praw-regina

Gość_-praw-regina
  • Goście

Napisano 05 listopad 2006 - 20:56

W przypadku stanu nietrzeźwości na poziomie zbliżonym do 2 promili niepisaną zasadą prokuratury jest, że domagają się orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów na okres 2 lat.

W tym zakresie zapewne nie wiele Pan wywalczy. Natomiast kara 6 miesiecy pozbawienia wolnosci (czyzby bezwzględna kara?) oraz przepadek samochodu to kary dość surowe.

Skoro nie zgodził się Pan na dobrowolne poddanie się karze w trybie art. 335 kpk to pozostaje Panu jeszcze jedna szansa na skazane bez przeprowadzania całej rozprawy (w trybie art. 387 kpk) - jeśli złoży Pan taki wniosek w czasie przesłuchania podczas rozprawy w sądzie. Wiadomo, że amatorowi trudno targować się z prokuratorem - dlatego rozważałabym na Pana miejscu wynajęcie obrońcy -i za jego pośrednictwem jeszcze raz wytargowania jakiegoś sensownego kompromisu w oparciu o skazanie bez przeprowadzenia całej rozprawy w trybie art. 387 kpk.

#6 Gość_-praw-radosław

Gość_-praw-radosław
  • Goście

Napisano 05 listopad 2006 - 15:54

będzie zatem "normalna" rozprawa przed sądem, bez dobrowolnego poddania się karze...
Jak wynika z wysokości kary zaproponowanej przez prokuratora to ten stan nietrzeźwości wynosił 0,89 ale mg na dm sześcienny, czyli około 1,8 promila (mnoży się to razy 2).
Musi się Pan bronić, ale uprzedzam będzie ciężko, bo w tej chwili ten temat jest bardzo modny i jest ogólna medialna nagonka na pijanych kierowców...

#7 Gość_-praw-tadeusz

Gość_-praw-tadeusz
  • Goście

Napisano 05 listopad 2006 - 15:27

Dzień dobry mam problem otóż jechałem samochodem pod wpływem alkoholu(0,89 w wydychanym powietrzu) podczas rutynowej kontroli zatrzymała mnie policja,poddałem się dobrowolnie karze i co? Otrzymałem od prokuratora-6 miesięcy pozbawienia wolności,zabranie prawa jazdy na okres 24 miesięcy,przepadek pojazdu(wartość pojazdu 14tys.)kary nie przyjąłem uważam ją za zbyt wysoką (nigdy nie byłem karany)co mam robić dalej

#8 Gość_-praw-zietekk

Gość_-praw-zietekk
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2007 - 01:05

W zasadzie tak. To kiedy przychodzi wezwanie do zapłaty zależy od kilku czynników (np. od obłożenia Sądu sprawami, regionu kraju). W woj. podkarpackim 2 miesiące są regułą, w innych raczej podobnie.
Proszę pamiętać,że po przyjściu wezwania do zapłaty (awizowaną przesyłką w większości przypadków) można podjąć jeszcze inne działania, jak np. wnosić o rozłożenie kary grzywny na raty itp.

#9 Gość_-praw-crumper

Gość_-praw-crumper
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2007 - 00:39

Tak. grzywna orzeczona była w wyroku..razem z kosztamii postepowania. czyli z tego wynika ze mam spokojnie czekac na wezwanie do zaplaty i ze w ciagu tych dwoch miesiecy komornik mnie nie odwiedzi ? Spokojnie mam czekac na kwitki z nr konta i wpisana kwota ?

#10 Gość_-praw-zietekk

Gość_-praw-zietekk
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2007 - 00:32

Rozumiem,że grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów orzeczone zostały w wyroku ,a nie na mandacie. Dlatego też wysokość grzywny jest (musi być!) podana w wyroku. Natomiast co do numeru konta na które należy wpłacić pieniądze - to po uprawomocnieniu się wyroku Sąd przesyła akta do Wydziału Wykonawczego, który przyśle wezwanie do zapłaty wraz ze wskazaniem numeru konta (trwa to standardowo ok. 2 miesięcy)

#11 Gość_-praw-crumper

Gość_-praw-crumper
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2007 - 00:25

Mam takie pytanie:

Dostalem mandat za jazde na rowerze po pijanemu ( 1 promil) wyrok juz zapadl.. prawko zawieszone na rok itd.. Problem w tym ze znam kwoty do zaplaty ale nie wiem jak i gdzie je placic. ani sąd ani policja nie przyslala zadnych nr kont ani kwitków... wiec jak mam zaplacic i komu???

#12 Gość_-praw-iza

Gość_-praw-iza
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2007 - 14:54

Grozi Pani standardowo dla tego typu spraw:
QUOTE Art. 178a. § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Fakt, że było to po trudnej diagnozie chory raczej nie będzie przez sąd traktowane jako okoliczność łagodząca. Proszę się jednak nie obawiać - wyroki zapadają w zawieszeniu, a cały "ból" sprowadza się do zakazu prowadzenia pojazdów, grzywny i świadczenia na rzecz jakiejś fundacji.

#13 Gość_-praw-madziara75-31

Gość_-praw-madziara75-31
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2007 - 12:47

wiem coś na ten temat,bo własnie mnie tez odebrano prawko.3 dni temu.tydzień wczesniej dowiedziałam sie że prawdopodobnie mam raka.załamałam sie,pojechałam do siostry sie wygadać,no i wypiłam.dodam że nic nie jadłam od trzech dni.no i mnie drapli.miałam 0,95,potem bardzo szybko spadało,nawet policjant sie dziwił,ze tak szybko mi spada.prosze niech mi ktos napisze ile mi grozi.jestem wykonczona psychicznie przez horobe,a teraz jeszcze to.prosze pomóżcie.MADZIARA

#14 Gość_-praw-regina

Gość_-praw-regina
  • Goście

Napisano 08 luty 2007 - 09:14

QUOTE (madziara75-31)odpowiadam.miałam 1.99promila.zatrzymanie miało miejsce w trakcie rutynowej kontroli drogowej.co mam robic dalej.prosze o pomoc

Przy takiej zawartości alkoholu we krwi 4 lata zakazu nie jest szczególnie wysoką karą - powiedziałabym, że normalną. Wielu prokuratorów robi nieformalny przelicznik, że każde 0,5 promila to jeden rok zakazu.
Proszę pamiętać, że te czyny są obecnie bardzo piętnowane w mediach (i przez ministra sprawiedliwości :-/ ) i kary w tego typu sprawach są rzucane raczej z górnej półki.

#15 Gość_-praw-regina

Gość_-praw-regina
  • Goście

Napisano 08 luty 2007 - 09:12

Grzywne ustala się proporcjonalnie do wysokości uzyskiwanych dochodów.
Jeśli nie stać skazanego na zapłacenie grzywny - może wnosić o jej umorzenie, rozłożenie na raty - lub zamianę na "odpracowanie".

#16 Gość_-praw-r.

Gość_-praw-r.
  • Goście

Napisano 07 luty 2007 - 21:25

Witam
Co w przypadku gdy od skazanego za jazdę po pijaku nie można wyciągnąć pieniędzy na zapłatę grzywny? Czy wsadzają do więzienia jeśli ktoś nie jest w stanie zapłacić? I jeszcze ostatnie pytanie ile może wynosić taka grzywna jeśli ktoś miał 1,8 promila.

#17 Gość_-praw-madziara75-31

Gość_-praw-madziara75-31
  • Goście

Napisano 06 luty 2007 - 23:02

odpowiadam.miałam 1.99promila.zatrzymanie miało miejsce w trakcie rutynowej kontroli drogowej.co mam robic dalej.prosze o pomoc

#18 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 06 luty 2007 - 22:53

Za mało podaje Pani danych, aby mówić tu o tym, czy taki okres zakazu to dużo. Wszystko zależy od tego ile promili Pani miała, w jakich okolicznościach doszło do zatrzymania itp.

Co do wycofania się z takiego wniosku to ma Pani dwie możliwości:
- albo jak najszybciej poinformować prokuratora, że zmienia Pani zdanie
- albo w sądzie, gdy dostanie Pani zawiadomienie o terminie posiedzenia w sprawie dobrowolnego poddania się karze - oznajmić, że chce Pani procesu i wycofuje się z ustaleń z prokuratorem.

#19 Gość_-praw-madziara75-31

Gość_-praw-madziara75-31
  • Goście

Napisano 06 luty 2007 - 22:30

czesc.potrzebuje pomocy.byłam dziś na przesłuchaniu w sprawie jazdy po pijaku.jak sie okazuje zrobiłam chyba wielki błąd,bo poddałam się dobrowolnie karze,a potem dowiedziałam się że prokurator żąda dla mnie 4 lat zakazu prowadzenia pojazdów.prosze niech mi ktos pilnie odpisze czy dobrze zrobiłam czy żle,i czy to można odwołać,w jakim terminie.błagam o pilna pomoc

#20 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 04 luty 2007 - 19:12

Wniosek o uzasadnienia jak również sama apelacja nie podległa opłacie.
Apelację może składać we własnym imieniu skazany - nie ma przymusu adwokackiego.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych