Skocz do zawartości

Zamiar wypowiedzenia umowy o pracę

wróć do serwisu Kadry 21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Surettaa

Gość_Surettaa
  • Goście

Napisano 28 maj 2012 - 15:08

Witam,W piątek 25.05.2012 otrzymałam pocztą pisemną informację od mojego pracodawcy o zamiarze rozwiązania ze mną umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Uzasadnieniem jest likwidacja mojego stanowiska pracy związana z procesem optymalizacji zatrudnienia.Ponieważ obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, to czy mogę w tej chwili złożyć wniosek o zakończenie urlopu wycowawczego z równoczesnym zmniejszeniem wymiaru pracy do 2/3 etatu (aby skorzystać z 12 miesięcznej ochrony)?Czy w okresie od złożenia takiego wniosku pracodawca może mi wręczyć wypowiedzenie?Pozdrawiam

#2 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 28 maj 2012 - 15:10

Teraz ,to już musztarda po obiedzie. Wypowiedzenie przecież już otrzymałaś.

#3 Gość_Surettaa

Gość_Surettaa
  • Goście

Napisano 28 maj 2012 - 15:12

Nie, nie dostałam wypowiedzenia. Otrzymałam tylko informację o zamiarze wypowiedzenia i mam 5 dni na odwołanie.

#4 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów
  • Lokalizacjaśrodek Polski

Napisano 28 maj 2012 - 15:37

to pismo to już jest wypowiedzenie, ale skoro jesteś na wychowawczym to jest ono nieskuteczne, bo tylko likwidacja zakładu pracy, a nie reorganizacja może być przyczyną wypowiedzenia podczas url. wychowawczego
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#5 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 28 maj 2012 - 15:39

acha, podstawa art. 186-1 kp
Bo wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. Kubuś Puchatek

#6 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5535 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 28 maj 2012 - 15:47

Jak zakończysz urlop wychowawczy to nie będziesz chroniona.
Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. We wniosku wskazuje się wymiar obniżonego czasu pracy (nie mniej niż 1/2 etatu) oraz okres, w czasie którego chciałby pracować w niższym wymiarze - nie dłuższy niż okres, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Od dnia złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy, pracownik podlega ochronie przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

#7 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 28 maj 2012 - 16:00

przypominam tylko ,że oprócz kodeksu pracy istnieje jeszcze Ustawa z 31 marca 2003 . Pracodawca ma prawo wypowiedziec umowe osobie przebywającej na urlopie wych. lub urlopie bezpł. powyżej 3 miesięcy zaraz podam podstawę prawną

#8 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 28 maj 2012 - 16:03

art 5 pkt 3 ustawy

#9 Gość_Surettaa

Gość_Surettaa
  • Goście

Napisano 28 maj 2012 - 16:21

art 5 pkt 3 ustawy

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Będę jeszcze sprawdzać, więc jeśli ktokolwiek będzie miał coś do dodania, to proszę pisać.

#10 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5535 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 28 maj 2012 - 16:28

art 5 pkt 3 ustawy

Dokładnie :)

#11 pawelekkbz

pawelekkbz

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 28 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 maj 2012 - 06:47

przypominam tylko ,że oprócz kodeksu pracy istnieje jeszcze Ustawa z 31 marca 2003 . Pracodawca ma prawo wypowiedziec umowe osobie przebywającej na urlopie wych. lub urlopie bezpł. powyżej 3 miesięcy zaraz podam podstawę prawną

Oczywiście zakładając, że firma autora tematu zatrudnia więcej niż 20 pracowników, bo tylko wtedy można tą ustawę stosować, wtedy to nawet w czasie obniżenia etatu dla osoby uprawnionej do wychowawczego już nie chroni przed wypowiedzeniem
Nie wystarczy mieć sprawny umysł, trzeba go jeszcze dobrze używać. Kartezjusz

Dołączona grafika

#12 Gość_aneta

Gość_aneta
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2012 - 09:22

Witam,mam pytanie - czy jeżeli mój 3 letni urlop wychowawczy kończy się z dniem 5.08 2012 roku i jeżeli złoże w lipcu br taki wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy to czy będę chroniona te 12 miesięcy - ? Nadmieniam, że moje dziecko kończy 4 lata 8.01.2013

#13 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 01 czerwiec 2012 - 09:24

ale przecież wykorzystałaś już cały okres urlopu wychowawczego. Do takiego wniosku masz prawo "zamiast " UW w okresie kiedy on przysługuje ,a ty już całe 3 lata wykorzystałaś.

#14 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 01 czerwiec 2012 - 09:25

nie, ochrona działa w okresie przysługiwania prawa do url. wychowawczego, skończy się więc 05.08.12

#15 Gość_aneta

Gość_aneta
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2012 - 10:03

dziękuję; tak myślałam. Cóż - zobaczymy zatem co sie stanie jak wróce do pracy 6.08 br - mam 3 miesięczny okres wypowiedzenia więc do 30 listopada br będę pracownikiem przez małe "p" Dołączona grafika

miłego dniaDołączona grafika

#16 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3243 postów

Napisano 01 czerwiec 2012 - 10:11

A dlaczego od razu myślisz, że cię zwolnią? Przecież ktoś musi pracowaćDołączona grafika

#17 ida

ida

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 01 czerwiec 2012 - 10:11

może nie będzie tak źle, życze w każdym razie utrzymania pracy Dołączona grafika

#18 Gość_aneta

Gość_aneta
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2012 - 10:32

Dziękuję za słowa wsparcia. Są bardzo ważne. Sądzę, ze mnie zwolnią dlatego, że poprzedni Prezes nie zostawił mi dobrej opinii uważając, że idąc w ciąży na zwolnienie lekarskie (pod nieobecność Prezesa) a następnie korzystając z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego postąpiłam bardzo źle i pokazało to moją ignorancję i niekompetencje (. Niestety moja ciąża była zagrożona i nikomu nie musiałam opowiadać o mojej sytuacji zdrowotnej. Tak myślę. Zwolnienia nie dostałam za łapówkę tylko ze względu na zagrożenie ciąży (byłam już po 35 roku życia).W tym czasie w firmie wiele się wydarzyło ale wszystko co niefajne przypisano mnie - no pewnie dlatego, ze moja nieobecność nie pozwoliła mi się bronić Cóż - życie. nikt nie mówił, że będzie różowo. Jestem w trudnej sytuacji ponieważ jestem jedynym żywicielem rodziny - mój mąż zmarł w 2010 roku. Mam też świadomość, że tak naprawdę nikogo to nie interesuje jak sobie radze teraz i jak poradzę sobie w przyszłości. W tym temacie jestem już oszlifowana jak brylant.......Tak czy inaczej to duża firma i postanowiłam spotkać się z Prezesem (jest nowa osoba) - i określić mój powrót do pracy. Nie chce mi się stać w miejscu i nic nie robić, muszę wiedzieć na czym stoję.

#19 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3243 postów

Napisano 01 czerwiec 2012 - 10:42

Myślę, że przesadzasz. Przez 4 lata sytuacja w firmie mogła się zmienić i nikt nie rozpamiętuje co było dawno temu bo podczas twojej nieobecności mogło być jeszcze dużo więcej nieprzyjemnych wydarzeń i sytuacji z innymi pracownikami. A poza tym Prezes wcale nie musi słuchać innych bo chyba sam też swoje zdanie.Jakby tak chcieli zwalniać wszystkich tych co poszli na zwolnienia, macierzyńskie czy wychowawcze to kto by pracował?

#20 doriss

doriss

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8917 postów

Napisano 01 czerwiec 2012 - 10:44

na marginesie, ignorancja to niewiedza, a nie lekceważenie:-)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych