Skocz do zawartości

rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron a zasiłek

wróć do serwisu Kadry 147 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_ziuta

Gość_ziuta
  • Goście

Napisano 19 marzec 2008 - 22:15

Witam was serdecznie. Bardzo Was proszę o pomoc. Otrzymałam z Urzędu pracy odmowną decyzję o przyznaniu zasiłku dla bezrobotnych ponieważ rozwiązałam umowę o pracę za porozumieniem stron. Nie ważne jest absolutnie fakt, że to porozumienie nastąpiło na wniosek pracodawcy. Podkreślam na wniosek pracodawcy a nie pracownika. Proszę was o radę, bo chcę się odwołać od tej decyzji. W uzasadnieniu podali art. 75 ust. 2 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, z którego wynika, że zasiłek przysługiwałby, gdyby rozwiązanie było za porozumieniem stron z przyczyn likwidacji pracodawcy, upadłości zakładu lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn leżących po stronie zakładu. Pierwsze słyszę o takim porozumieniu, ale nie jestem biegła w sprawach kadrowych. Bardzo proszę was o podanie artykułu na te rozwiązania za porozumieniem stron. Drugie pytanie, czy w świadectwie pracodawca mógłby jakoś umieścić informację, że to zmniejszenie zatrudnienia? Dla mnie to bzdura, ale mogę się mylić. Za jakiekolwiek informacje z góry dziękuję.

#2 Gość_Przemekśląsk

Gość_Przemekśląsk
  • Goście

Napisano 19 marzec 2008 - 22:27

ogólnie: rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron powoduje, iż nie otrzymasz zasiłku dla bezrobotnych przez pierwsze 3 miesiące, w świadectwie pracy pracodawca twój wpisał porozumienie jako jedno z rozwiązań zgodnie z art. 30 k.p.. Jeżeli masz jakieś potwierdzenie tego, iż porozumienie stron związane bylo tylko i wyłącznie z decyzją leżącą po stronie pracodawcy, to odwołaj się od decyzji. urząd pracy jako jedyny dokument w postaci świadectwa pracy na którym pisze tylko i wyłącznie "porozumienie stron" nie mógł postąpić inaczej jak wydać taka decyzje

#3 Gość_ziuta

Gość_ziuta
  • Goście

Napisano 19 marzec 2008 - 22:31

ale na świadectwie jest napisane:stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy: na mocy porozumienia stron na wniosek pracodawcy - art. 30 par 1 pkt 1 kodeksu pracy

#4 Gość_Przemekśląsk

Gość_Przemekśląsk
  • Goście

Napisano 19 marzec 2008 - 22:36

Urząd pracy jest taką instytucją, że muszą mieć wszystko czarne na białym. To, że jest napisane, że na wniosek pracodawcy to jeszcze nic nie znaczy .......... wiem, że to chore ale miałem też taki przypadek. cyt.: art. 75 ust. 2 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, z którego wynika, że zasiłek przysługiwałby, gdyby rozwiązanie było za porozumieniem stron z przyczyn likwidacji pracodawcy, upadłości zakładu lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn leżących po stronie zakładu. z tego wynika, że musi być wymieniona jedna z przyczyn jak wyżej. Z tego wynika, że na wniosku pracodawcy powinna być informacja (powód złożenia takiej decyzji) i chyba na podstawie tego dostałabyś od razu zasiłek.Najlepiej bedzie jak pojdziesz do Urzedu przedstawisz całą sytuację, moze zaradzą co masz w tej sytuacji zrobic

#5 Gość_ziuta

Gość_ziuta
  • Goście

Napisano 19 marzec 2008 - 22:41

na jakim wniosku pracodawca powinien umieścić te informacje

#6 Gość_Przemekśląsk

Gość_Przemekśląsk
  • Goście

Napisano 19 marzec 2008 - 22:45

w tym wypadku, na wniosku o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron, a wyszedł pracodawca z tym wnioskiem na pismie, czy tylko poinformował Ciebie ustnie ?

#7 Gość_ziuta

Gość_ziuta
  • Goście

Napisano 19 marzec 2008 - 22:49

na piśmie, ale napisali że firma występuje do mnie z wnioskiem o rozwiązanie umowy o pracę zawartej ze mną na czas nieokreślony na mocy porozumienia stron.

#8 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 19 marzec 2008 - 22:50

W przypadku, gdy przyczyna była po stronie pracodawca (zmniejszenie zatrudnienia), to pracodawca powinien sprostowac świadectwo. W świadectwie powinień napisac:porozumienie stron z przyczyn niedotyczących pracownika- zminiejszenie zatrudnienia- art.30par.1 pkt1 k.p.. Wtedy otrzymasz zasiłek.

#9 Gość_Przemekśląsk

Gość_Przemekśląsk
  • Goście

Napisano 19 marzec 2008 - 22:51

a nie napisali dlaczego ? najważniejsza musi być przyczyna takiego wniosku - jeżeli pismo zawierało tylko to co napisałaś tzn. że nie wiadomo dlaczego.

#10 Gość_ziuta

Gość_ziuta
  • Goście

Napisano 19 marzec 2008 - 23:02

sprawa jest bardziej skomplikowana. Miałam do wyboru wypowiedzenie albo rozwiązanie umowy. Głupia sprawa, bo miałam też niezbyt znającego się na zarządzaniu ludźmi szefa. Miałam konflikt od jakiegoś czasu z kierownikiem działu, o tym konflikcie raczej nikt nie wiedział. Kierownik w końcu wystąpił ze skargą do szefa, a ten bez namysłu, bez upomnienia, bez wysłuchania mojej strony, bez naganny rozwiązał ze mną umowę. Mówiąc, ze jak ma do wyboru kierownika, albo długoletniego pracownika to woli wybrać kierownika. I poszły konie po betonie. Ja wiem, ze mogłam go oskarżyć z art. 109 § 2 kodeksu pracy, że przed wręczeniem wypowiedzenia nie zostałam wysłuchana.Koledzy z pracy mówili mi że niesprawiedliwie zostałam potraktowana i tak się nie robi, ale co ja jedna osoba mogę zrobić. Jawny, nie jawny mobbing. Nie udowodnię tego w urzędzie pracy, a i pracodawca były nie zmieni mi świadectwa.

#11 Gość_Przemekśląsk

Gość_Przemekśląsk
  • Goście

Napisano 19 marzec 2008 - 23:06

to sprawa wyglada tak, że chyba nic nie zrobisz:-((( szkoda tylko, że tak zrobilas bo była to umowa na czas nieokreślony, a więc musioałby podać konkretny powód, okres wypowiedzenia nie pozbawiłby cie tak szybko utraty pracy, i zasiłek otrzymałabyś od razu.

#12 Gość_ziuta

Gość_ziuta
  • Goście

Napisano 19 marzec 2008 - 23:14

pewnie tak, ale za to jakie bym miała piękne świadectwo, z którego musiałabym się tłumaczyć przed nowymi pracodawcami. Nie chcieli by mnie, tak myślę. Teraz tez muszę się tłumaczyć, ale bajkę zawsze mogę jakąś wcisnąć.

#13 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 19 marzec 2008 - 23:18

Moim zdaniem powinnaś zwrócic się do pracodawcy, przedstawic sprawę, że nie otrzymasz zasiłku jeżeli na świadectwie nie będzie odpowiedniej treści wypowiedzenia ( taka jak wyżej napisałam). Dla pracodawcy to żaden problem, tym bardziej, że powinien wręczyc wypowiedzenie z powodem rozwiązania umowy a to nie takie proste. Uważam, że masz szansę. Oczywiście pracodawcy są różni ale warto spróbowac.

#14 Gość_Iwona

Gość_Iwona
  • Goście

Napisano 08 listopad 2008 - 14:08

Proszę o poradę wygrałam w sądzie sprawę że nie słusznie zostałam zwolniona dyscyplinarnie z pracy.Pracodawca w wyroku musi mi sprostować świadectwo pracy,ale nie wiem na jakie ma to być świadectwo pracy,zaznaczam że przez pracodawcę czyli niesłuszne zwolnienie dyscyplinarne z pracy straciłam 6 miesięcy nie dostawałam zasiłku dla bezrobotnych mam ponad 50 lat i powinnam dostać zasiłek przez 12 miesięcy.Na jakie świadectwo pracy ma mi zmienić pracodawca żebym mogła otrzymać zwrot za te 6 miesięcy,czy urząd pracy zwróci mi za te 6 miesięcy,czy będę musiała wystąpić na drogę sądową z byłym pracodawcą bo on naraził mnie na straty.Z góry dziękuję za odpowiedź

#15 Gość_pajo

Gość_pajo
  • Goście

Napisano 25 listopad 2008 - 01:00

jeżeli pracodawca nie zgodzi sie na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron i nie przyjdę na drugi dzień do pracy, to czy ma prawo mnie zwolnić?

#16 Gość_pajo

Gość_pajo
  • Goście

Napisano 25 listopad 2008 - 01:01

pewnie tak.... a to hu.....

#17 Gość_Ania B

Gość_Ania B
  • Goście

Napisano 25 listopad 2008 - 01:05

A JAK MYŚLISZ, co Ty byś zrobił gdybyś był pracodawcą, zwolnił czy pozwolił żeby przychodzili do pracy jak nabiorą ochoty .

#18 Gość_JK

Gość_JK
  • Goście

Napisano 02 luty 2009 - 16:22

jak to jest jesli zaklad zatrudnia mniej niz 20 pracownikow czy przysluguje mi odprawa jesli szef da mi wypowiedzenie o prace Pracuje tam 7 lat Wypowiedzenie mam 3miesieczne ale czy przy tylu pracownikach nalezy sie odprawa a jesli tak to jaka?

#19 Gość_JK

Gość_JK
  • Goście

Napisano 02 luty 2009 - 16:40

jesli sam napisze wypowiedzenie za porozumieniem stron a pracodawca wystawi mi swiadectwo pracy takie:porozumienie stron z przyczyn nie dotyczacych pracownika art30par.1pkt.1k.p czy otrzymam zasillek dla bezrobotnych bez tych 90 dni karencji?

#20 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 02 luty 2009 - 19:37

1. poniżej 20 pracowników- nie ma odpraw.2. może być porozumienie (nie wypowiedzenie) z dopiskiem, że przyczyny leżą po stronie pracodawcy i wtedy otrzymasz zasiłek bez okresu wyczekiwania.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy