Skocz do zawartości

art. 30 par. 1 pkt. 3

wróć do serwisu Kadry 261 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_donek

Gość_donek
  • Goście

Napisano 19 luty 2008 - 15:47

Witam Wiem że już gdzieś był podobny temat ale prosze o pomoc w tej konkretnej sprawie. Kuzyn dostał wypowiedzenie z pracy art.30 par. 1 pkt. 3 (zrobił co prawda coś głupiego w roboie i zwalniaja go z tamtąd ale uzgodnili ze bedzie to za porozumieniem stron albo poprstu za rozwiązaniem umowy ze strony pracodawcy , i o żadnej dyscyplinarce nie było mowy) Czy ten punkt może w dalszej drodze zaświadczyc o zwolnieniu dyscyplinarnym Co prawda nie jest wpisany tu art. 52 par.1 pkt. 1 no ale coś mi tu śmierdzi ;p Z góry dziękuję za pomoc

#2 Gość_Iwa

Gość_Iwa
  • Goście

Napisano 19 luty 2008 - 15:55

W świadectwie pracy nie wolno wpisywać art. 52 (robi się to w rozwiązaniu umowy o pracę, a nie w świadectwie) dlatego też jest art. 30 par. 1 punkt3 i on świadczy o zwolnieniu dyscyplinarnym! Dlateo masz rację - coś tu śmierdzi bo jeżeli się umówili na porozumienie to powinno być Art 30 par. 1 punkt 1.(można napisać na czyj wniosek, ale to szczegół)Jeszcze raz: innego niż art 30 k.p. nie wolno wpiywać chyba że są to zwolnienia grupowe, ale to już inna hitoria...

#3 Gość_em

Gość_em
  • Goście

Napisano 19 luty 2008 - 15:57

Ta podstawa prawna mówi o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia, powinien jeśzcze byc uscislony powód takiego rozwiazania umowy.Albo bez wyppowiedzenia pracodawca i wtedy art. 52 par1 K.P, albo pracownik . Wtedy jest prawidłowy zapis dotyczacy rozwiazania umowy. Podstawy prawne:Porozumienie stron art.30 par.1 ust.1 K.pwypowiedzenie : pracodawcy lub pracownika: art, 30 par. 1 ust. 2 K.P

#4 Gość_em

Gość_em
  • Goście

Napisano 19 luty 2008 - 15:58

Iwa nie twórz prawa

#5 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 19 luty 2008 - 16:04

słusznie, Iwa nie wprowadzaj w błąd

#6 Gość_Iwa

Gość_Iwa
  • Goście

Napisano 19 luty 2008 - 16:07

Nie tworzę prawa tylko je czytam w odróżnieniu od niektórych...Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996r. w sprawie szcegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania Dz. U. nr 60 30 maja 1996 r poz. 282 ze zmianami.Wpisuje się tylko art 30 par 1 z odpowiednim punktem. Nie wlno wpisać art 52 bo jest to podstawa do żądania sprostowania swiadectwa pracy i wystąpienia do sądu.~em nie rozszerzaj prawa...

#7 Gość_em

Gość_em
  • Goście

Napisano 19 luty 2008 - 16:09

Ja podaję prawidłowo skonstrowana posdstawę prawna rozwiazania umowy o pracę.

#8 Gość_do Iwy

Gość_do Iwy
  • Goście

Napisano 19 luty 2008 - 16:14

Jezu Iwa co ty za banialuki tu wypisujesz. Jak to nie można wpisywać art 52 na świadectwie, skoro to dyscyplinarne zwolnienie.

#9 Gość_Iwa

Gość_Iwa
  • Goście

Napisano 19 luty 2008 - 16:22

Owszem rozwiązania..., a świadectwo pracy to odrębny dokument od dokumentu rozwązania umowy który się wręcza pracownikowi, a to właśnie świadectwo, a nie rozwiązanie w późniejszym zatrudnieniu jest oglądane przez następnych pracodawców. Wpsany w nim art. 30 par 1 punkt 3 będzie świadczył o zwolnieniu dyscyplnarnym.No cóż niektórzy nie odróżniają rozwiązania od świadctwa pracy i nie wiedzą,że poza k.p. są jeszcze akty wykonawcze...Poza tym chyba chodzi o to aby pomóc człowiekowi, a nie się wymądrzać?

#10 Gość_ziuta

Gość_ziuta
  • Goście

Napisano 19 luty 2008 - 16:35

ale ja sama widzialam świaddectwa pracy gdzie jest wpisany art 52 par 1 pkt 1 moze byc tak i tak.

#11 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 19 luty 2008 - 16:36

Iwa- nie tylko przez pracodawców ale tez przez PUP. Piszesz, że .."art. 30 par 1 punkt 3 będzie świadczył o zwolnieniu dyscyplnarnym." Przywołanie w tresci świadectwa pracy samego art. 30 §1 pkt.3 kp ze wskazaniem, że stroną składajacą oświadczenie woli w tej sprawie był pracodawca, nie rozstrzyga kwestii, czy chodzi o rozwiązanie umowy w trybie: art. 52 czy art. 53. Z oczywistych wzgledów rozróżnienie tych dwóch trybów ma znaczenie zarówno dla potencjalnego przyszłego pracodawcy jak i UP i przyznawanych przez nie świadczeń. I naprawdę nikt tu się nie wymadrza tylko przedstawia swój pogląd lub robi wklejkę.

#12 Gość_donek

Gość_donek
  • Goście

Napisano 19 luty 2008 - 16:37

To co mam mysleć , widzę że zdania są podzielone. Kto ma rację ??

#13 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 19 luty 2008 - 16:41

Donek- jeżeli pracownik będzie ubiegał się o zasiłek z PUP, wtedy napewno będą żądać sprostowania świadectwa celem okreslenia przyczyny. Natomiast, kolejny pracodawca może zaakceptować takie świadectwo.

#14 Gość_ziuta

Gość_ziuta
  • Goście

Napisano 19 luty 2008 - 16:45

może byc podobno napisane i tak i tak (tzn i art 30.... i art 52 Kp)

#15 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 19 luty 2008 - 16:51

Donek- pracodawca powinien napisac art. 30 §1 pkt.1 kp - porozumienie stron- i wtedy nie bedzie żadnych watpliwosci.

#16 Gość_Iwa

Gość_Iwa
  • Goście

Napisano 19 luty 2008 - 16:53

Niedawno musiałam poprawiać dwa świadectwa po porzedniej kadrowej, która wpisała art 52, a sąd pracy nakazał sprostowanie i wpisanie właśnie art. 30 par 1 punkt 3. Samo zwolnienie dyscyplinarne uznał za zasadne.Wiem, że krążą takie świadectwa z art 52, też takie widuję, ale wynika to raczej z nieświadomości samych pracowników...

#17 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 19 luty 2008 - 16:57

Nie może być w świadectwie podstawa: art. 52 ( chyba, że sa to świadectwa przed 1996 rokiem, wtedy taka podstawa była).W świadectwie powinien byc zapis: rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, tj. art. 30 §1 pkt.3 k.p. w związku z art. 52 k.p. lub jeżeli jest to z powodu niezdolności - w związku z art. 53 § 1 k.p.

#18 Gość_Iwa

Gość_Iwa
  • Goście

Napisano 19 luty 2008 - 17:01

dokładnie mm

#19 Gość_maja

Gość_maja
  • Goście

Napisano 19 luty 2008 - 19:16

wtracę swoje 3 grosze miałam podobna sytuacje i pip nakazał sprostowanie wg tego co ostatnio pisze mm wiec iwa miała racje i nie tworzyła nowego kodeksu pracy. pa

#20 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 20 luty 2008 - 00:34

Co prawda, nie powinnam już o tym pisac, ale zaciekawiła mnie Maju Twoja wypowiedź.Możesz napisac co w nakazie inspektor z PIP napisał?. Ciekawy przypadek. Proszę, napisz .

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych