Skocz do zawartości

fundusz zapasowy/rezerwowy w sp. z o.o.

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_kaśka

Gość_kaśka
  • Goście

Napisano 28 listopad 2007 - 16:21

Proszę powiedzcie mi co trzeba zrobić aby założyć fundusz rezerwowy wsp. z o.o.(uchwała zarządy - a pieniądze na konto w banku czy w kasie firmy?). Bo znalazłam tylko teorie, a jak to się ma w praktyce?

#2 Gość_bw

Gość_bw
  • Goście

Napisano 29 listopad 2007 - 10:39

fundusz zapasowy/rezerwowy tworz się z zysku, można na fundusz przekazać cały lub część zysku za dany rok,a pieniążki są na koncie w banku, decyzję podejmuje się na walnym podczas zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

#3 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 30 listopad 2007 - 03:25

Czegoś nie rozumiem?Skoro prowadzisz księgowość Sp z o.o. to - pełna księgowość więc musisz mieć plan kont i zasady (poitykę)rachunkowości.Tam powinnaś wskazać jakie fundusze spółka tworzy.Wiadomo że w Sp z o.o. Kapitałem Własnym jest Fundusz(Kapitał)- Zakładowy (z wpłat udziałów wspólników) natomiast w umowie spółki powinien być zapis jakie Kapitały(Fundusze) spółka tworzy,wymaga tego też ustawa o rachunkowości(Art 36) Kapitały (fundusze)własne ujmuje się w księgach rachunkowych z podziałem na ich rodzaje według zasad określonych przepisami prawa,postanowieniami statutu lub umowy o utworzeniu jednostki.Fundusze - Zapasowy i Rezerwowy powstaje z zysku wynikającego z rocznego sprawozdania finansowego.Najpóźniej 6 miesięcy(30 czerwca)po upływie każdego roku obrotowego powinno się odbyć Zwyczajne zgromadzenie wspólników na którym między innymi rozpatrują i zatwierdzają sprawozdanie finansowe za rok ubiegły oraz podejmują uchwały o podziale zysku albo pokryciu straty.Mogą zysk przeznaczyć na fundusz zasobowy,który obok udziałowego jest jedynym z głównych źródełpochodzenia majątku spółki zarówno w środkach trwałych jak i obrotowych może być przeznaczony na pokrycie strat, uchałą wspólników można utworzyć fundusz rezerwowy.Zysk można przeznaczyć cześciowo na fundusz zapasowy i rezerwowy,i nie wpłacasz pieniędzy na rachunek bankowy. Odzielny rachunek bankowy powinien być otwarty jeżeli utworzysz Fundusze Specjalne np.Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych i wtedy kwoty odpisów przelewasz na konto bankowe(ale to już inne przepisy prawne) Pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy