Skocz do zawartości

sprawa w sądzie za kradziez batona

8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-graha77

Gość_-praw-graha77
  • Goście

Napisano 15 sierpień 2007 - 23:33

Mam problem moja 11 córka połasiła sie na na batona w sklepie i chciała go sobie wziąc widział to ochroniarz i wezwał policje zabrali ja na komisariat skąd ja odebrałam , potem było jeszcze przesłuchanie w mojej obecnosci i teraz dostałam wezwanie do sądu rodzinnego .Moja córka to dobra dziewczynka nie sprawiajaca problemów nie wiem co jej wtedy odbiło :( Nie wiem czego moge się spodziewać na takiej sprawie i co jej a raczej mi grozi ??? prosze o pomoc bardzo sie denerwuje, dodam że jestem samotną matka majaca dobra prace i wykształcenie :( prosze o szybka odpowiedz bo rozprawa juz za 2 dni :(

#2 Gość_-praw-iza

Gość_-praw-iza
  • Goście

Napisano 16 sierpień 2007 - 11:40

Proszę się nie martwić - nic złego ją nie spotka. Na 99% skończy się na ustnym upomnieniu od sędziego. Takie orzeczenie nie pozostawia żadnego śladu w papierach.

#3 Gość_-praw-graha77

Gość_-praw-graha77
  • Goście

Napisano 16 sierpień 2007 - 15:15

Dziękuje bardzo za odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie dotyczace tej sprawy, na wezwaniu do sadu mam napisane ojciec lub matka rozumiem, że córki nie zabieram na rozprawe?Chciałabym się jeszcze dowidziec czy policja miała prawo zabrać 11 letnia dziewczynkę radiowozem na komisariat i powiadomić mnie dopiero kiedy znaleźli sie na komistariacie w celu jej odebrania. Oraz przesłuchanie, które było w mojej obecności, ale bez obecności psychologa ? Dodam, ze cała ta sytuacja była bardzo stresująca dla córki i do teraz mimo ze upłyneły 2 miesiące strasznie to przeżywa.Stres związany z transportem na komisariat oraz przesłuchwiwanie (co prawda w mojej obecności) ale w mało delikatny sposób zostawił ogromny ślad do tego stopnia, że córka widząc jadącą policje wpada w panike. Czy jest moze jakas procedura związana z zatrzymaniem 11 letniego dziecka ?Sposób przesłuchania czy zatrzymania w sklepie. będe wdzięczna za odpowiedz Pozdrawiam serdecznie

#4 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 16 sierpień 2007 - 21:10

Skoro nieletni popełnia czyn karalny - to Policja ma prawo go zatrzymać. Proszę podać dokładną treść zawiadomienia z sądu. Zasadą jest bowiem, że stawia się nieletni wraz z jednym z rodziców.

#5 Gość_-praw-gruby

Gość_-praw-gruby
  • Goście

Napisano 16 sierpień 2007 - 22:03

z dzieckiem oczywiście ale to nie czyn karalny bo ma 11 lat biedactwo i zatrzymać nie można tylko doprowadzić ,a jak policjant miał panią powiadomić ?????????????,nie ma również wymogu psychologa ,dodam tylko co grozi ,cały katalod z ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnichArt. 6. Wobec nieletnich sąd rodzinny może:1) udzielić upomnienia,2) 6) zobowiązać do określonego postępowania, a zwłaszcza do naprawienia wyrządzonej szkody, do wykonania określonych prac lub świadczeń na rzecz pokrzywdzonego lub społeczności lokalnej, do przeproszenia pokrzywdzonego, do podjęcia nauki lub pracy, do uczestniczenia w odpowiednich zajęciach o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, do powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach albo do zaniechania używania alkoholu lub innego środka w celu wprowadzania się w stan odurzenia,3) ustanowić nadzór odpowiedzialny rodziców lub opiekuna,4) ustanowić nadzór organizacji młodzieżowej lub innej organizacji społecznej, zakładu pracy albo osoby godnej zaufania - udzielających poręczenia za nieletniego,5) zastosować nadzór kuratora,6) 7) skierować do ośrodka kuratorskiego, a także do organizacji społecznej lub instytucji zajmujących się pracą z nieletnimi o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, po uprzednim porozumieniu się z tą organizacją lub instytucją,7) 8) orzec zakaz prowadzenia pojazdów,8) orzec przepadek rzeczy uzyskanych w związku z popełnieniem czynu karalnego,9) 9) orzec umieszczenie w rodzinie zastępczej, w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, w młodzieżowym ośrodku socjoterapii albo w ośrodku szkolno-wychowawczym,10) orzec umieszczenie w zakładzie poprawczym,11) zastosować inne środki zastrzeżone w niniejszej ustawie do właściwości sądu rodzinnego, jak również zastosować środki przewidziane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.Art[b:08a0c8edda]. 7. § 1. Sąd rodzinny może:1) 10) zobowiązać rodziców lub opiekuna do poprawy warunków wychowawczych, bytowych lub zdrowotnych nieletniego, a także do ścisłej współpracy ze szkołą, do której nieletni uczęszcza, poradnią psychologiczno-pedagogiczną lub inną poradnią specjalistyczną, zakładem pracy, w którym jest zatrudniony, oraz lekarzem lub zakładem leczniczym,2) zobowiązać rodziców lub opiekuna do naprawienia w całości lub w części szkody wyrządzonej przez nieletniego.[/b:08a0c8edda]3) (skreślony). 11)§ 2. 12) Sąd może zwrócić się do właściwych instytucji państwowych lub społecznych oraz jednostek samorządowych o udzielenie niezbędnej pomocy w poprawie warunków wychowawczych, bytowych lub zdrowotnych nieletniego.[b:08a0c8edda]Art. 8. § 1. 13) W wypadku gdy rodzice lub opiekun nieletniego uchylają się od wykonania obowiązków nałożonych na nich przez sąd rodzinny, sąd ten może wymierzyć im karę pieniężną w wysokości od 50 do 1500 złotych.[/b:08a0c8edda]§ 2. Sąd uchyla karę pieniężną w całości lub w części, jeżeli osoba ukarana w ciągu 14 dni usprawiedliwi swoje zachowanie lub przystąpi do wykonywania nałożonych obowiązków.Art. 9. § 1. W sprawie wymierzenia kary pieniężnej, o której mowa w art. 8 § 1, orzeka sąd rodzinny z urzędu, a w sprawie uchylenia tej kary - także na wniosek osoby ukaranej, stosując odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.§ 2. Postanowienie sądu w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej powinno być wydane po wysłuchaniu osoby, której ma ono dotyczyć, chyba że osoba ta bez usprawiedliwienia nie stawiła się na wezwanie.jednorazowy czyn nie musi być potraktowany przez sad jako przejaw demoralizacji i sąd może zastosować tylko środki przewidziane w KR

#6 Gość_-praw-bezrobotny

Gość_-praw-bezrobotny
  • Goście

Napisano 16 sierpień 2007 - 22:16

Ludzie nie mogę tego czytać.Psychologa to dajcie sprzedawcy, a najlepiej psychiatre.

#7 Gość_-praw-graha77

Gość_-praw-graha77
  • Goście

Napisano 16 sierpień 2007 - 22:53

Treść wezwania do sądu Stawiennoctwo osobiste obowiązkowe rodzice ........ ( ojciec lub matka) gdzie bedzie przesłuchiwany w charakterze strony w sprawie córki A co ja mam zrobić skoro córka jest na wakacjach :( Teraz to się wystarszyłam nie mam wyjscia musze isc sama nie ściągne jej teraz z kolonii

#8 Gość_-praw-gofrowana

Gość_-praw-gofrowana
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2007 - 13:55

4 lata temu miałam podobną sytuację i zakończyło się na ustnym upomnieniu

#9 Gość_dscds

Gość_dscds
  • Goście

Napisano 12 marzec 2013 - 18:25

witam, mam pytanie, jakie sankcje grożą komuś za ukradnięcie (w zasadzie probę) rzeczy o wartości około 5zł ? Czy sprawa od razu idzie do sądu czy najpierw tzreba się stawiać na policję ? Prosze o odpowiedz, pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych