Skocz do zawartości


ZUS wspólnika sp. z o.o.


wróć do serwisu Kadry 27 odpowiedzi w tym temacie

#21 Sua

Sua

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk.

Napisano 24 maj 2012 - 10:35

Mam mętlik.... ale po zapoznaniu się z linkami i postami Miraska wnioskuję, że:

Jeśli sp. z o.o. jest jednoosobowa i nie zatrudnia pracowników ani prezesa na umowę o pracę to ZFA i ZUA 0510 (lub ZZA).
Jeśli sp. z o.o. jest jednoosobowa i zatrudnia prezesa na umowę o pracę (abstrahując czy slusznie czy nie) to ZPA i ZUA 0110.

A jeśli spółka z o.o. jest jednoosobowa ale zatrudnia pracowników (lecz nie prezesa!) to: ZPA spółki i ZUA0510 (szefa) i ZUA 0110 (pracownicy)?
Czy może: ZPA spółki, ZUA pracowników PLUS ZFA i ZUA/ZZA właściciela?
Dołączona grafika

#22 Mirasek

Mirasek

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 24 maj 2012 - 10:50

Czy może: ZPA spółki, ZUA pracowników PLUS ZFA i ZUA/ZZA właściciela? ( wspólnika jedynego )Dołączona grafika
Moim zdaniem tak właśnie jest.

Wtedy idzie sześć przelewów spółki ( z pracownikami ) wspólnika za siebie
Płaci do 15 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni z kodem terminu 4

#23 Sua

Sua

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk.

Napisano 24 maj 2012 - 11:15

O ja cię... z drugiej strony jakoś mnie to nie dziwi...
Dziękuję Mirasku! Dołączona grafika

#24 Polka

Polka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 71 postów

Napisano 18 wrzesień 2013 - 09:21

Witam,

 

Ponawiam temat dawno nie odkurzanyDołączona grafika .

 

W spółce zoo, w której prezes zarządu jest jedynym włascicielem spółki ( ma 100% kapitału), zatrudnia pracowników, jest zatrudniony na umowie o pracę ale chcę ją rozwiązać i pełnić funkcję na podstawie powołania, będzie opłacał składki ZUS za siebie??

 Podobno w takiej formie nie ma składek ZUS.



#25 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4843 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 wrzesień 2013 - 21:53

[font="georgia, serif;"]Z tego co wiem w spółce z o.o. gdzie jest tylko jeden udziałowiec, który nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych,  jest on obowiązany płacić składki społeczne i zdrowotne tak jak osoby prowadzące dg.[/font]



#26 Marta Młynarz

Marta Młynarz

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 128 postów
  • LokalizacjaWARSZAWA

Napisano 19 wrzesień 2013 - 00:15

[font="arial, helvetica, sans-serif;"][color=rgb(102,102,102);]art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r., Nr 205, poz. 1585 ze zm.) za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się między innymi wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.[/color][/font]
 

[font="arial, helvetica, sans-serif;"][color=rgb(102,102,102);]art. 4 pkt 2 ppkt d) ustawy o systemie ubezpieczeń społecznym, płatnikiem składek jest ubezpieczony zobowiązany do opłacenia składek na własne ubezpieczenia społeczne.[/color]

Zgodnie z powyższym [color=rgb(0,0,0);text-align:justify;]jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność, nie posiadająca innego tyt. do ubezpieczenia, wspólnik ten podlega ube[/color]zpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ponadto składki powinny być opłacane z własnych środków [/font]wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka z o.o. nie jest płatnikiem składek. 



#27 Polka

Polka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 71 postów

Napisano 19 wrzesień 2013 - 08:06

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]W tym przypadku osoba ta jest emerytem i otrzymuje emeryturę, czy też podlegałaby składkom ZUS?? Chyba jak już to dobrowolnie, bo ZUS ją ubezpiecza. [/font]



#28 Marta Młynarz

Marta Młynarz

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 128 postów
  • LokalizacjaWARSZAWA

Napisano 21 wrzesień 2013 - 20:13

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]Przedsiębiorca, który ma ustalone  prawo do emerytury, w związku z prowadzeniem działalności nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Opłaca wtedy składkę zdrowotną. Zgodnie z art. 82 ustawy zdrowotnej emeryt może być zwolniony z opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne, jeśli spełnia warunku zgodnie z wyżej wymienionym artykułem. Przepis ten zwalnia przedsiębiorcę będącego emerytem z opłacania składki zdrowotnej, jeśli jego świadczenie emerytalne nie przekracza [color=rgb(0,0,0);text-align:justify;]miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, a ponadto z działalności [/color][color=rgb(0,0,0);text-align:justify;]uzyskuje dodatkowe przychody w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub też opłaca podatek w formie karty podatkowej. [/color][/font]





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych