Skocz do zawartości


ZUS wspólnika sp. z o.o.


wróć do serwisu Kadry 27 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_agata.l

Gość_agata.l
  • Goście

Napisano 23 maj 2012 - 08:51

Witam mam pytanie odnośnie zgłoszenia do ZUSU i wysyłania deklaracji comiesięcznych do zusu.Spółka zoo ma jednego wspólnika który posiada 100 udziałów w spółce. Czy ta osoba powinna odprowadzać Zus? Bo gdzieś przeczytałam , ze osoba mająca 100 % udziałów w spółce traktowana jest jako osoba prowadząca działalność gospodarczą a wiec chyba raczej powinna. Stąd moje kolejne pytanie jakie zgłoszenie do zus by sie zarejestrować powinna wysłać i jakie składki odprowadzać i w jakiej kwocie?

#2 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 23 maj 2012 - 08:58

A czy nie prościej podjechac sobie do ZUS-u i wszystkiego się w informacji składkowej dowiedzieć?

#3 rita

rita

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 893 postów

Napisano 23 maj 2012 - 09:17

dla takiego wspólnika jest nawet odrębny kod do ZUS 05 43 xx

#4 Gość_agata.l

Gość_agata.l
  • Goście

Napisano 23 maj 2012 - 09:29

Ok ale jaki druk zus powinnam wysłac do Zusu? ZFA I ZUA LUB ZZA,CZY ZPA i co dalej?

#5 Mirasek

Mirasek

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 23 maj 2012 - 11:45

http://biznes.gazeta...icy_spolek.html...Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. jest osobą prowadzącą pozarolniczą działalność i podlega ubezpieczeniom społecznym. Jeśli prowadzenie działalności w ramach spółki stanowi dla niego jedyny tytuł do ubezpieczeń, obowiązkowo podlega ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu, zdrowotnemu oraz dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Natomiast składkę na ubezpieczenie zdrowotne nalicza się od podstawy wymiaru nie niższej niż 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego kwartału, włącznie z wypłatami z zysku.Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. powinien zgłosić się do ubezpieczeń jako płatnik składek na formularzu ZUS ZFA. Następnie musi złożyć formularz ZUS ZUA, na którym zgłosi siebie do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Jeżeli spółka będzie płatnikiem składek za inne osoby to wspólnik również za siebie będzie musiał opłacać składki w terminie do 15 dnia danego miesiąca za miesiąc poprzedni. Gdy natomiast będzie opłacał składkę wyłącznie za siebie, powinien wykonać ten obowiązek do dziesiątego dnia danego miesiąca za miesiąc poprzedni.Za każdy miesiąc wspólnik musi złożyć deklarację rozliczeniową ZUS DRA, w której wykaże należne składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Gdy wspólnik będzie opłacał składki wyłącznie za siebie od minimalnych podstaw wymiaru, zwolniony będzie z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA za kolejny miesiąc, jeżeli nie nastąpi żadna zmiana w stosunku do miesiąca poprzedniego. Zwolnienie to będzie obowiązywało, także gdy zmiana w stosunku do miesiąca poprzedniego będzie wynikała ze zmiany przeciętnego wynagrodzenia.Podstawa prawna• Art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 8 ust. 6 pkt 4, art. 18 ust. 8, art. 47 ust. 2a, 2b, 2c ustawy z 13

#6 Gość_agata.l

Gość_agata.l
  • Goście

Napisano 23 maj 2012 - 12:59

"Jeśli spółka będzie płatnikiem składek za inne osoby ....." to czy w takiej sytuacji spółka powinna wysłać ZUS ZPA i wraz z deklaracją dra za ubezpieczonych wysłać deklaracje wspólnika pod nipem spółki? czy płatnik sam za siebie i spółka tylko za ubezpieczonych?

#7 Sua

Sua

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk.

Napisano 23 maj 2012 - 13:22

A gdyby tak podpisać z nim umowe o pracę na stanowisku Prezesa zarządu?Wówczas spółka jest zgłoszona na ZPA a wspólnik-prezes-pracownik na ZUA z kodem 011000.(Spotkałam taki przypadek, nikt go nigdy nie zakwestionował, pracownik miał prawo do chorobowego, miał staż i składki emerytalne i inne uprawnienia, więc mam nadzieję, że rozwiązanie które podaję jest zgodne z przepisami...)

#8 Gość_agata.l

Gość_agata.l
  • Goście

Napisano 23 maj 2012 - 13:37

W tej spółce o której ja mowie w jednoosobowej spółce z o.o wspólnikiem i prezesem jest ta sama osoba, wiec raczej nie może ona sama ze sobą podpisać takiej umowy?

#9 Sua

Sua

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk.

Napisano 23 maj 2012 - 14:40

Sama ze sobą raczej nie :) Wiem, że tam podpisywał to pełnomocnik (kurcze, albo prokurent...) Ale skoro nie ma nikogo "obcego" to nie da rady.

#10 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 23 maj 2012 - 14:45

jedyny wspólnik spółki z o.o. nie może sam ze sobą podpisać umowy o pracę,

#11 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 23 maj 2012 - 14:45

Sama ze sobą raczej nie Dołączona grafika Wiem, że tam podpisywał to pełnomocnik (kurcze, albo prokurent...) Ale skoro nie ma nikogo "obcego" to nie da rady.

albo ktoś sie podszył za kogoś i zakosił jednostki za starą kolej a tu checa ludzie te jednostki mają i to są dowody że nie na roli pracowali tylko na kolei a te lew zwolninia też ktoś wystawał po za wiedzą danych osób bo oni pracowali i są jak jedna rodziena wszyscy idą do sądu walczyć o swoje lata pracy bo ktoś im samowolnie zakosił a teraz fikcyjnie ich też po za ich wiedzą zatrudnia na ich prywatne mienie .

#12 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 23 maj 2012 - 14:45

taka umowa jest prawnie nieskuteczna. Nie ma w takim przypadku podległości slużbowej.

#13 rita

rita

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 893 postów

Napisano 23 maj 2012 - 14:52

ale nawet chyba prezes z vice-prezem nie może podpisać, i odwrotnie. U nas w tym celu był powołany właśnie pełnomocnik. I wydaje mi się, że u jednoosobowego wspólnika jest to dopuszczalne (jak pisze ~Sua). Zresztą w przypadku prezesa trudno mówić o podległości służbowej (zatrudnionego na stanowisku prezesa), a przecież prezesi pracują na podstawie umowy o pracę

#14 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 23 maj 2012 - 14:56

http://www.prawo.ego...iem,1,82,1.htmlPrzepisy KSH dają taka możliwośc teoretyczne, ale kodeks pracy wyklucza , jako czynność prawną z samym sobą

#15 Barbara

Barbara

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1020 postów

Napisano 23 maj 2012 - 18:57

Popieram Idę. Ponadto istnieje duże ryzyko wyrzucenia z kosztów uzyskania przychodu wynagrodzenia z takiej umowy o pracę.

#16 Sua

Sua

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk.

Napisano 24 maj 2012 - 07:32

Zdaję sobie sprawę, że takie postępowanie nie jest wprost uregulowane w przepisach. (zatem - co nie jest zabronione - jest dozwolone). Czytałam również opracowanie, w którym było napisane to, na co wskazuje ~ida, czyli niezgodność z kodeksem pracy i brak podległości służbowej. Spółka należała jednak do prawnika zatem pewnie wiedział co robi i jakie są tego konsekwencje.Dołączona grafika

Wracając do tematu - osoba prowadząca jednoosobowo działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. podlega ubezpieczeniom jak każdy prowadzący działalność - kod 0543xx (zgadzam się tu z ~ritą), zgłoszenie spółki na ZPA oraz wspólnika-właściciela na ZUA (lub ZZA jeśli ma inny tytuł do ubezpieczeń).

#17 Gość_agata.l

Gość_agata.l
  • Goście

Napisano 24 maj 2012 - 07:45

To jak w końcu, Miresek - twierdzi ze ZFA i ZUA LUB ZZA, natomiast SUA twierdzi ze ZPA i ZUA LUb ZZA. Ta Pani prezes a jednocześnie jedyny wspólnik chce mieć umowę o prac. Wiec jak to wszystko załatwić?

#18 ida

ida

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6629 postów

Napisano 24 maj 2012 - 10:09

ta osoba nie może zawrzeć umowy o pracę, potwierdził to SN

#19 Mirasek

Mirasek

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 24 maj 2012 - 10:13

To jak w końcu, Miresek - twierdzi ze ZFA i ZUA LUB ZZA, natomiast SUA twierdzi ze ZPA i ZUA LUb ZZA. Ta Pani prezes a jednocześnie jedyny wspólnik chce mieć umowę o prac. Wiec jak to wszystko załatwić?

Gdzie ja niby twierdzę że składa ZZA???Moja odpowiedź i podany link do strony, dotyczy wspólnika ( jedynego) w spółce z oo

#20 Mirasek

Mirasek

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 24 maj 2012 - 10:20

[url="http://www.zus.pl/default.asp?id=1&p=&idk=1093"]http://www.zus.pl/default.asp?id=1&p=&idk=1093[/url]

II. Podmioty podlegające wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego

W przypadku zgłoszenia, zawieszenia lub wznowienia działalności przez spółkę w Krajowym Rejestrze Sądowym, spółka dodatkowo wypełnia odpowiednio dokumenty zgłoszeniowe lub wyrejestrowujące, zmieniające lub korygujące dane spółki jako płatnika składek: ZUS ZPA, ZAA, ZBA, ZIPA, ZWPA, które zostaną bezpośrednio przekazane przez sądy rejestrowe do odpowiedniej jednostki ZUS (zgodnie z adresem siedziby spółki). Natomiast wspólnicy spółek: komandytowej, jawnej, partnerskiej lub jednoosobowej spółki z o.o., w związku z obowiązującą od 1 stycznia 2009r . ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1318) składają do ZUS odpowiednio zgłoszenie/wyrejestrowanie siebie jako płatnika składek na własne ubezpieczenia na formularzu ZUS ZFA, ZUS ZWPA, ZUS ZIPA z własnymi odrębnymi danymi identyfikacyjnymi: NIP i PESEL. Mogą tego dokonać również za pośrednictwem sądu rejestrowego.

Wspólnicy spółek komandytowych, jawnych i partnerskich oraz jednoosobowych spółek z o.o., tak samo jak osoby fizyczne prowadzące jednoosobowo działalność gospodarczą lub w ramach spółki cywilnej, w celu dokonania zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i/lub ubezpieczenia zdrowotnego zobowiązani są przekazać do Zakładu w formie elektronicznej (opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu) lub papierowej (bezpośrednio w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS lub za pomocą poczty) formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych