Skocz do zawartości

podrobienie podpisu co za to grozi

31 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Monika

Gość_Monika
  • Goście

Napisano 04 marzec 2009 - 19:46

Witam! Chciałabym się dowiedzieć co grozi mojej teściowej za podrobienie podpisu za mojego męża(jej syna).Wypełniła wniosek do urzędu skarbowego na NIP i podpisała się za niego po czasie kiedy on się wymeldował z jej domu i był zameldowany u ojca i podlegał pod inny urząd skarbowy.Dowiedzieliśmy się przez przypadek kiedy mąż musiał wyrobić nip i złożył wniosek do urzędu pod który podlegał.Następnie dostał pismo że NIP został wyrobiony w mieście gdzie mieszkał z matką z dokładną datą kiedy on tam już nie mieszkał.Mąż aby nie robić konfliktów matce napisał wyjaśnienie ze zapomniał iż wyrobił NIP.Dziś tego żałuje stąd moje pytanie czy jest możliwość odwrócić tę sytuację i udowodnić że teściowa dopuściła się fałszerstwa.Bardzo proszę o pomoc!!!!

#2 Gość_MKrysztofiuk

Gość_MKrysztofiuk
  • Goście

Napisano 05 marzec 2009 - 05:51

Oczywiście,że jest możliwe udowodnienie ,że teściowa dopuściła się podrobienia dokumentu . O ile sprawa się nie przedawniła można złożyć zawiadomienie o podrobieniu dokumentu przez teściową . W toku postępowania zlecona zostanie ekspertyza kryminalistyczna biegłego z zakresu badania pisma ręcznego , którego zadaniem będzie stwirdzenie czy teściowa rzeczywiście złożyła podpis za Pani męża. Za podrobienie dokumentu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

#3 Gość_Monika

Gość_Monika
  • Goście

Napisano 06 marzec 2009 - 18:03

Oznacza to że wyjaśnienie złożone przez mojego męża do US nie ma na to wpływu? Ta sytuacja miała miejsce w 2004 roku mam nadzieję że jeszcze nie jest za późno.
Bardzo dziękuje za odpowiedz.

#4 Gość_MKrysztofiuk

Gość_MKrysztofiuk
  • Goście

Napisano 07 marzec 2009 - 16:36

Sprawa sie na pewno jeszcze nie przedawniła. Jeśli chodzi o oświadczenie Pani męża to z pewnością nie działa ono na jego korzyść, mąż przesłał do urzędu nieprawdziwą informację, o popełnieniu przestepstwa podrobienia dokumentu decyduje w wiekszosci przypadkow opinia biegłego.

#5 Gość_myszka

Gość_myszka
  • Goście

Napisano 26 marzec 2009 - 18:44

Mam pytanie.
2 lata temu mój św.p mąż podpisał za mnie umowę kupna 2 telefonów, bez mojego pełnomocnictwa. Umowa jeszcze nie wygasła a mi narosły straszne długi. Dopiero niedawno dopatrzałam się, że umowa została sporządzona w całości na mnie a operator nieprzyjmuje aktu zgonu męża i domaga się spłaty wraz z karą. Osoba sporządzająca taką umowę nieprzyznaje się do oszustwa za niedopatrzrenie danych. Co mam zrobić, czy muszę skierować sprawę do sądu i skorzystać z pomocy grafologa na własną rękę?

#6 Gość_norbert

Gość_norbert
  • Goście

Napisano 27 marzec 2009 - 18:57

dzien dobry moje pytanie jest nastepujace sciagnelem z internetu wzor prawa jazdy dodalem swoje zdjecie i dalem xero prawa jazdy szefowi i on mnie zatrudnil jako przedstawiciel handlowy i jezdze okolo 4 miesiecy bez prawa jazdy o stanio mialem stluczke z mojej winy z pewnym panem napisalem oswiadczenie odbylo sie bez policji i rozjechalismy sie nastepnego dnia szef zglosil to do ubespieczalni dal te niby moje prawo jazdy podpisal ze jest z godne z orginalem co ja mam robic

#7 Gość_predator10

Gość_predator10
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2009 - 17:45

Hej,mam pytanie. Podpisałam się na umowie zlecenie za mojego pracownika, nie dla własnych korzyści, tylko po to by On mógł dostać wypłate. Czy w zwiząku z tym, że nie zrobiłam tego dla własnych korzyści to i tak grozi mi jakaś odpowiedzalność karna, jak tak to jaka?

#8 Gość_barbara

Gość_barbara
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2009 - 11:58

Mam pytanie. jakis czas temu dowiedzialam sie ze moj maz 10 lat temu podrobiĹ moj podpis i wzial kredyt ktory nie spĹaciĹ.Podpis jest idealny ale jednak nie moj, bo jestem pewna ze nie braĹam kredytu.Czy grafolog jest w stanie udowodniÄ ze zostaĹ podrobiony?

#9 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 09 maj 2009 - 18:36

Kara ograniczenia wolności. Kilka dni temu spotkałem się z podobną sprawą. Żona podpisała umowę kredytową za męża bez jego zgody i wiedzy bo tak kazał gość który tą umowę spisywał w jej mieszkaniu pod nieobecność męża. Te facet dostał za czyn z art. 271 par. 3 kk (poświadczenie nieprawdy i uzyskanie korzyści majątkowej 6 m-cy pozbawienia wolności w zawiasach na 2 lata + koszty i grzywna. Ta kobieta za czyn z art. 270 par. 1 kk (podrobienie dokumentu) karę ograniczenia wolności do odpracowania kilkadziesiąt godzin w ciągu 6 miesięcy + grzywna i koszty sądowe. Nie warto za nikogo się podpisywać bo to zawsze będzie podrobienie cudzego podpisu o ile ten dokument będzie miał znaczenie prawne.

#10 Gość_marek

Gość_marek
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2011 - 13:47

Szef podpisał za mnie listę płac jak to można udowodnić i co za to grozi

#11 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2011 - 15:24

Grozi za to:

Art. 270. § 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto wypełnia blankiet, opatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa.
§ 2a. (199) W wypadku mniejszej wagi, sprawca
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. Kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jak udowodnić - złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a policja/prokuratura w toku postępowania pobierze próbki pism, które następnie zbada biegły grafolog.

#12 Gość_Ella2011

Gość_Ella2011
  • Goście

Napisano 25 listopad 2011 - 21:52

Jak udowodnić - złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a policja/prokuratura w toku postępowania pobierze próbki pism, które następnie zbada biegły grafolog.

A jeśli ktoś wysyła pismo do urzędu drogą mailową i podpisuje cudzym nazwiskiem? Czy taki podpis też może być traktowany jako przestępstwo?
Chodzi mi o sytuację, gdy ktoś przesyła maila z donosem i żądaniami reakcji do administracji budynku i podpisuje się imieniem i nazwiskiem osoby, która nie figuruje w spisie mieszkańców.
Rozumiem, że w takim przypadku nie można spodziewać się wszczęcia śledztwa - ze względu na małą wagę sprawy, ale czy istnieje prawna podstawa do uznania takiego nadużycia za przestępstwo?

#13 Gość_Łukasz

Gość_Łukasz
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2012 - 20:14

W dniu 14.05.2010 r . w Grodzisku Mazowieckimposlugujac sie danymi Heleny Najberek oraz podrabiajac podpisy o tresci Helena Najberek dorowadzil firme PTK Centrel Sp.zo.o do niekorzystnego rozporzadzenia mieniem w lacznej kwocie 865 zl w ten sposob . ze wyludzil telefon komorkowy Samsung Avilla oraz uslugi telekomunikacyjne podpisujac umowe nr 15933300134 na swiadczenie uslug telekomunikacyjnych wprowadzajac jednoczesnie w/w firme w blad co do zamiaru wywiazywania sie z waratej umowy t.f. o czyn a art.286&1kk w zb.z art.270&1kk w zw. z art.11&2kk . Na podstawie art. 24& 1 31 32 468 kpk , sprawa podlega rozpoznaniu przez Sad Rejonowy w Grodzisku Mazowieckim . w trybie uproszczonym ... To bylo moje pierwsze pismo ... A drugie dostalem wczoraj ze mam sie wstawic na rozprawe 14 Marca o godzinie 15 ... Czy moze to wycofac Moja Babcia z sadu ??? ... Prosze o szybka odpowiedz ... Bardzo dziekuje

#14 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2012 - 20:37

...A jeśli ktoś wysyła pismo do urzędu drogą mailową i podpisuje cudzym nazwiskiem? Czy taki podpis też może być traktowany jako przestępstwo? Chodzi mi o sytuację, gdy ktoś przesyła maila z donosem i żądaniami reakcji do administracji budynku i podpisuje się imieniem i nazwiskiem osoby, która nie figuruje w spisie mieszkańców.
Rozumiem, że w takim przypadku nie można spodziewać się wszczęcia śledztwa - ze względu na małą wagę sprawy, ale czy istnieje prawna podstawa do uznania takiego nadużycia za przestępstwo?

Niestety takie działanie nie jest przestepstwem fałszerstwa. Można by dopatrzeć się ewentualnie prywatnoskargowego przestępstwa pomownienia, ale to w zależności od treści donosu.

#15 Gość_-praw-zibit

Gość_-praw-zibit
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2012 - 20:38

Ups... wylogowało mnie.

...A jeśli ktoś wysyła pismo do urzędu drogą mailową i podpisuje cudzym nazwiskiem? Czy taki podpis też może być traktowany jako przestępstwo? Chodzi mi o sytuację, gdy ktoś przesyła maila z donosem i żądaniami reakcji do administracji budynku i podpisuje się imieniem i nazwiskiem osoby, która nie figuruje w spisie mieszkańców.

Niestety takie działanie nie jest przestepstwem fałszerstwa. Można by dopatrzeć się ewentualnie prywatnoskargowego przestępstwa pomownienia, ale to w zależności od treści donosu.

#16 Gość_Lukasz

Gość_Lukasz
  • Goście

Napisano 18 styczeń 2012 - 21:58

Pani elu nie orietuje sie pani co mi moze za to grozic ?? Bardzo proszE o szybka odpowiedz dziekuje bardzo z gory :)

#17 Gość_FREDu

Gość_FREDu
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2012 - 22:56

Przyłącze się do dyskusji. A co jeśli pismo z sądu kierowane do mężczyzny odbierze jego żona podpisze się swoim imieniem skreśli je a potem podpisze się imieniem i nazwiskiem męża. Można złożyć zawiadomienie?

#18 Gość_anonim

Gość_anonim
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2013 - 18:07

Witam. Znajoma zawiadomiła policję, że jej tata podrobił podpisy na fakturach odnośnie ich wspólnej firmy a przy tym narobił długów, postępowanie zostało wszczęte przez prokuraturę. Będzie musiał iść do więzienia? Proszę o szybką odpowiedź.

#19 Gość_-praw-zibit

Gość_-praw-zibit
  • Goście

Napisano 28 styczeń 2013 - 18:40

Witam. Znajoma zawiadomiła policję, że jej tata podrobił podpisy na fakturach odnośnie ich wspólnej firmy a przy tym narobił długów, postępowanie zostało wszczęte przez prokuraturę. Będzie musiał iść do więzienia? Proszę o szybką odpowiedź.

Jeżeli zostanie udowodniona jego wina, a waga przestępstwa jest znaczna, to napewno pójdzie do więzienia.
Zapewne nie takiej odpowiedzi oczekiwałeś, ale na podstawie tego co napisałeś nic innego powiedzieć nie można.

#20 Gość_ala

Gość_ala
  • Goście

Napisano 13 kwiecień 2013 - 14:01

witam
niedawno podpisano za mnie podanie do urlopu gdyż była kontrola z urzędu pracy ja w tym czasie byłem na urlopie, jakies jeszcze dwa dokumenty związane z kontrolą co za to grozi

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych