Skocz do zawartości

Przyjęcie darowizny pozostałych środków trwałych o niskiej wartości w SPZOZ

wróć do serwisu Księgowość 16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Olka

Gość_Olka
  • Goście

Napisano 01 grudzień 2011 - 19:44

WitamOtrzymałam darowiznę od jst jako założyciela SPZOZ pozostałe środki trwałe o niskiej wartości(013)np. krzesła, meble wartość np. 4 zł. Jak zaksięgować coś takiego. Środki trwałe odnoszę na 011 i 801 (Fundusz założycielski). Jak postąpić z niskocennymi???

#2 Gość_ela

Gość_ela
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2011 - 14:57

013/072

#3 Gość_Olka

Gość_Olka
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2011 - 23:00

Ela dzięki za odpowiedź, czy ty również zajmujesz się spzoz??

#4 Gość_ela

Gość_ela
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2011 - 17:58

nie ale jestem jednostka budzetowa

#5 Gość_Olka

Gość_Olka
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2011 - 22:40

Dziękuję Ci bardzo. Właściwie SPZOZ to taka specyficzna forma, więc wolę dopytać zanim coś zrobię:)A co zrobiłabyś Ela jeżeli przekazanoby Ci środki o wartości 40 gr itp. ja na 013 wprowadzam od kwoty 500, chyba że są to meble, sprzęt. Nie wiem jak postąpić z rzeczami które ja wrzucam bezpośrednio w koszty. Czy kierować się takim myśleniem, czy po prostu 013/072 bez względu na kwotę;) Pozdrawiam

#6 Gość_ela

Gość_ela
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2011 - 12:28

jeżeli masz napisane/ja też tak mam/ ze od 500 zł to wpisujesz w ksiązkę inwentarzową i tego się trzymaj 013, a do 500 zł ja daję w koszty 4 ,ale jak to jest cos co niezużywa się w ciągu jednego cyklu np wiadro łopata wpisuję na kartotekę pozabilansowo i opisuję na fakturze .Ja tak robię mam pieczatke "Wpisano w kartotekę wyposazenia pod poz....' i tam praktycznie wpisuję rzeczy dane w koszty od 1 zł-500 zł tak mam opiasane w polityce rachunkowości/"W celu oszczednego i racjonalnego wykorzystania mniej wartościowych srodków trwałych,jezeli są to srodki,które nie zuzywaja się podczas jednego cyklu/np wiadra,łopaty i inne narzędzia prowadzimy ewidencje ilosciowa na kartotece/.Oczywiście te bardzo niskocenne które się od razu zużyją nie wpisuję bez przesady,ale te ktore są za 20 złotych a moga słuzyć bardzo długo to wpisuję

#7 Gość_Olka

Gość_Olka
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2011 - 18:31

Dziękuję za wyjaśnienia. Ja właściwie nie prowadzę ewidencji wyposażenia. Do księgi inwentarzowej wprowadzam środki trwałe i pozostałe środki trwałe, a te które są bezpośrednio w koszty - nie prowadzę do nich ewidencji. Dlatego zastanawia mnie księgowanie tak niskocennych składników majątku, ponieważ na 013 przyjmuję właśnie od 500 zł. Ale żeby wszystko grało muszę przyjąć mimo wszystko na 013, a później ewentualnie dokonać kasacji, gdy całkowicie się już zużyją. A na razie zbiorczo zrobię księgowanie na 013 i podepnę załącznik - protokół przyjęcia ŚT.Chyba będzie ok??;)Nowe środki oczywiście księguję tak jak ty, tylko nie prowadzę ewidencji wyposażenia - te poniżej 500 zł.

#8 Gość_Olka

Gość_Olka
  • Goście

Napisano 08 grudzień 2011 - 23:11

???;)

#9 Gość_Olka

Gość_Olka
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2011 - 17:48

Sam fakt przyjęcia takich środków wymusza na mnie ujęcie ich w ewidencji księgowej.Więc księgowania nawet tak niskocennych składników zapisem 013/072 nie będzie chyba błędem?Przekazanych rzeczy jest sporo i jeżeli chodzi o ich małe wartości typu np. kilkadziesiąt groszy- nie ma sensu ujmować ich osobno. Jeżeli wrzucę na 013/072 zbiorczo to chyba będzie ok?Proszę o podpowiedź.Jeżeli ktoś uważa inaczej to prosiłabym o schemat ujęcia.

#10 Gość_POKI

Gość_POKI
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2011 - 18:08

Należy pamiętać iż teraz SP ZOZ odnosi przychody z darowizny na wynik finansowy poprzez rozliczenie przychodów w czasie równolegle do amortyzacji. Jeżeli są to środki trwałe nisko cenne odrazu ujmowane w ciężar kosztów: Win:koszty w/g rodzaju (zużycie materiałów)/ Ma:Pozostałe przychody operacyjne. Jeżeli są środki trwałe amortyzowane jednorazowo: 1. w momencie przyjęcia środka trwałego: Win:Środki trwałe (ewentualnie środki trwałe w budowie)/ Ma:Rozliczenie międzyokresowe przychodów 2. W momencie naliczenia i księgowania amortyzacji: Win:Koszty w/g rodzaju (amortyzacja)/ Ma:Umorzenie środków trwałych oraz równolegle: Win: ozliczenie międzyokresowe przychodów /Ma Pozostałe przychody operacyjne Pozdrawiam (daniel.bakalarz@wp.pl)

#11 Gość_Olka

Gość_Olka
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2011 - 18:39

Dziękuję za odpowiedź.Ja otrzymałam środki trwałe oraz nieskocenne środki trwałe - całkowicie zamortyzowane.Środki trwałe odnoszę na 011 i 801 (Fundusz założycielski).Czy jest to właściwy sposób ujęcia?Jak księgować w takim układzie niskocenne składniki, które też były zamortyzowane??Będzie błędem jeżeli zaksięguję 013/072, czy Win:koszty w/g rodzaju (zużycie materiałów)/ Ma:Pozostałe przychody operacyjne.Z tego co widzę powinnam taką darowiznę odnieść na pozostałe przychody operacyjne?

#12 Gość_Olka

Gość_Olka
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2011 - 19:20

Przepraszam za takie dopytywanie ale jestem początkująca i niektóre tematy spzoz-ów różnią się nieco od ogólnych.Zaksięguję to w następujący sposób:1. Środki trwałe (w 100%zamortyzowane) 011/801(Fundusz założycielski)2. Pozostałe środki trwałe w użytkowaniu (w 100% umorzone, zgodnie z ustalonymi w zakładzie zasadami od kwoty 500 zł do 3500 zł)013/8013. Pozostałe niskocenne poniżej 500 zł (w 100 %umorzone)- Zużycie materiałów/Pozostałe przychody operacyjne.Czy właściwie to posegregowałam?Zastanawia mnie pozycja 2.?Proszę o opinię.

#13 Gość_Poki

Gość_Poki
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2011 - 19:36

Absolutnie jest to błędne. SP ZOZ obowiązuje aktualnie Ustawa z dnia 15.04.2011 r. o działalności leczniczej. W tej ustawie niema już szczególnych uregulowań co do odnoszenia darowizn i dotacji w fundusz założycielski. Zatem obowiązują ogólne uregulowania zawarte w ustawie o rachunkowości. Zatem tak jak wcześniej wspomniałem należy odnieść przychody z darowizny na wynik finansowy poprzez rozliczenie przychodów w czasie równolegle do amortyzacji. Co do wartości początkowej. Nie jest istotnie czy dany środek został wcześniej zamortyzowany przez kogoś innego. Jako podstawę wartości początkowej należy przyjąć wartość rynkową. Można ja określić przez porównanie ofert podobnych środków trwałych chociażby na allegro. Ewentualnie jeżeli w umowie darowizny została określona wiarygodna wartość darowanego środka trwałego (ale nie wartość początkowa nowego) można zastosować tą wartość. Jednak często podmioty podają tylko wartość początkowa w momencie zakupu przez nich danego środka (czyli wartość nowego), zatem pozostaje określenie wartości rynkowej.

#14 Gość_Olka

Gość_Olka
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2011 - 20:24

Ponownie:)Jeżeli chodzi o pozostałe środki trwałe w użytkowaniu oraz pozostałe niskocenne, myślę, to myślę że są w wiarygodnej wysokości. Są to głównie stare meble,krzesła itp. wartości od ok.0,40 gr (np.stare drewniane krzesło:)) do 1400 zł (np.szafa).Czyli:1. Pozostałe niskocenne poniżej 500 zł w wartości przekazanej- Zużycie materiałów/Pozostałe przychody operacyjne.2. Pozostałe środki trwałe w użytkowaniu (zgodnie z ustalonymi w zakładzie zasadami od kwoty 500 zł do 3500 zł), czyli środki trwałe amortyzowane jednorazowo: 013/Rozliczenie m/o rzych.Amortyzacja/UmorzenieRozliczeni m/o przych/Pozostałe przychody operacyjne.Zastanawia mnie tylko użycie konta Rozliczenie m/o przychodów jeżeli jest to amortyzacja jednorazowa. Czy nie wystarczyłoby księgowanie:013/Umorzenie i Amortyzacja/Pozostałe przychody oper.?A jeżeli chodzi o ŚT 011. To nie wiem czy dobrze zrozumiałam. Powinnam je amortyzać i odnosić wówczas w pozostałe przychody operacyjne??np.Wart. pocz. 18000-sprzęt stawka 20%tzn.amortyzacja roczna 4000 zł i wówczas księgowanie:1.Przyjęcie ŚT - 011/Rozliczenie m/o przychodów2.Odpis roczny:Amortyzacja/ Umorzenie środków trwałych oraz równolegle: Rozliczenie międzyokresowe przychodów /Ma Pozostałe przychody operacyjneHMMM chyba tak???;):)

#15 Gość_Olka

Gość_Olka
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2011 - 20:30

Korzystając z okazji, że trafił mi się specjalista od zoz, zadam jeszcze jedno pytanie:):Jeżeli spzoz we własnym zakresie dokonał ulepszenia ŚT, to właściwe jest przyjęcie tej inwestycji na "stan własnych śt" i dokonywnie odpisów amortyzacyjnych. Księgowanie1. Przyjęcie inwestycji - 011/2002. amortyzacja roczna - Amortyzacja/Umorzenie;)

#16 Gość_Poki

Gość_Poki
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2011 - 20:50

Z ta amortyzacją jednorazową bywa rożnie. Bo niektórzy ujmują ją miesiącu przyjęcia środka do użytkowania, a niektórzy w miesiącu następnym. Stąd międzyokresowe rozliczenie przychodów. Ponadto mogą wystąpić okoliczności gdy środek trwały zostanie przyjęty do użytku w innym miesiącu gdyż zaranie stoi nieużytkowany (czytaj brak OT). W tych sytuacjach masz rozbieżność momentu księgowania darowizny i momentu księgowania amortyzacji (co jesz szczególnie ważne na przełomie roku. Zatem istnieje wtedy konieczność zastosowania rozliczenia międzyokresowego przychodów. Należy jeszcze pamiętać iż amortyzacja nie jest kosztem uzyskania przychodu oraz przychody od darowizny nie są przychodami podatkowymi. Co do pytania z ulepszeniem takie rozwiązanie jest słuszne. W razie kolejnych pytań --> daniel.bakalarz@wp.pl

#17 Gość_Olka

Gość_Olka
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2011 - 21:31

Bardzo dziękuję;)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy