Skocz do zawartości

koniec umowy a zwolnienie lekarskie

28 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_wdr

Gość_wdr
  • Goście

Napisano 01 styczeń 2011 - 03:40

Witam !
koniec umowy a zwolnienie lekarskie
31 stycznia kończy mi się umowa, od 2 miesięcy choruję i na pewno nie przedłużą mi umowy a zwolnienie lekarskie będę miał nadal wystawiane. Mam dwa pytania:

1. Obecne zwolnienie mam do 21 stycznia, następne zwolnienia wystawiane w lutym i później jak już nie będę zatrudniony na kogo będzie lekarz wystawiał i gdzie to zanosić ?

2. Ile będę miał wypłacanego chorobowego po skończeniu umowy ? Też 80% mojej stawki której teraz dostaje ?

3. Jak długo można siedzieć na L4 i pobierać za to pieniądze ?

#2 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 01 styczeń 2011 - 10:43

Jesli bedzie ciaglosc to przez jakis czas ZUS wyplaci zasilek chorobowy- ale tylko w przypadku ciaglosci.

#3 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 01 styczeń 2011 - 12:49

" Jak długo można siedzieć na L4 i pobierać za to pieniądze - tak długo aż się uzyska zdolność do pracy albo orzecznik ZUS cudownie uzdrowi.. Zasiłek chorobowy otrzymuje się przez 182 dni/należy wliczyć okres pobierania wynagrodzenia za czas choroby w zakładzie pracy/ po tym czasie można wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne, max na 12 mcy, o przyznaniu decyduje orzecznik ZUS, przeważnie św.reh. przyznawane jest na okresy po 3mce, nastpny wniosek - 3 mce, itd.Jeżeli choroba nie da się "wyrehabilitować" to należy złożyć wniosek o rentę chorobową. Wszystkie formalności z tym związane należy "załatwiać" w ZUS.

"Też 80% mojej stawki której teraz dostaje ?" - pod warunkiem, że nie zarejestujesz się w urzędzie pracy i że obecne wynagrodzenie nie jest wyższe od /i tu nie jestem pewien/ średniej krajowej/należy pytać w ZUS/.Jeżeli obecne wynagrodzenie jest wyższe od w/w to podstawa do obliczenia zasiłku chorobowego zostanie ograniczona do ? średniej krajowej płacy.

#4 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 01 styczeń 2011 - 13:00

http://zasilki.wiesz...pieczenia-.html

#5 Gość_-praw-wiki11

Gość_-praw-wiki11
  • Goście

Napisano 01 styczeń 2011 - 14:10

Dzień dobry.Wiem że mogę sie powtarzać,ale mam mały problem.Tata pracuje w jednej firmie od 7lat,z dniem 31.12.2010 kończy mu się umowa o prace,a od 7.12.2010 jest na zwolnieniu lekarskim.Pracodawca mial tacie przedłużyć umowę na następny rok ale teraz ma obawy czy to zrobić ze względu ma chorobę(arytmia serca).Czy pracodawca może przedłużyć umowe?Jeśli nie(pewnie zależy to od pracodawcy)to co ma zrobić,zarejestrować sie w Urzędzie Pracy?jeśli tak to co dalej ze zwolnieniami lekarskimi gdzie je wysyłać? Nie wiemy co dalej robić tata jest głównym żywicielem rodziny.
Z góry dziękuję za odpowiedz.

#6 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 01 styczeń 2011 - 14:46

Przedluzenie umowy to dobra wola pracodawcy. Moze to zrobic, ale nie musi. Skoro umowa byla do wczoraj, to juz tata powinien miec jakas informacje od pracodawcy co z umowa.
Jesli umowa nie zostanie przedluzona a tata nadal nie ma zdolnosci do pracy, to kontynuowac L4 (zasilek chorobowy wyplaci ZUS). Jesli zarejestruje sie w UP, to zapewne bedzie mu przyslugiwal zasilek dla bezrobotnych (przepracowane 365dni w ciazy ostatnich 18 miesiecy musi byc), ale zasilek chorobowy juz nie.

Najlepiej w przypadku nieprzedluzenia umowy chorowac(oczywiscie, jesli tata nie jest juz teraz zdolny do pracy), a po uzyskaniu zdolnosci do pracy zarejestrowac sie w PUP.

#7 Gość_-praw-wiki11

Gość_-praw-wiki11
  • Goście

Napisano 01 styczeń 2011 - 15:15

Serdecznie dziękuję za odpowiedz.
Mam rozumieć że teraz z umową o pracę i zwolnieniem lekarskim musi się tata udać do ZUS.
Odnosnie zwolnienia to na kogo teraz lekarz musi wystawić L4

#8 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 01 styczeń 2011 - 19:04

Ale po co umowa o prace w ZUSie?
Jesli pracodawca podpisze z tata kolejna umowe, to pozostaje bez zmian- L4 do pracodawcy. W przypadku braku przedluzenia umowy, ale koniecznosci kontynuacji zwolnienia rowniez L4 jak do tej pory(na pracodawce). Pod warunkiem ciaglosci zwolnienia lekarskiego.

#9 Gość_WDR

Gość_WDR
  • Goście

Napisano 07 luty 2011 - 22:18

Witam ponownie, skończyła mi się umowa 31 stycznia a do 10 lutego mam zwolnienie lekarskie które będzie kontynuowane bo idę do szpitala. Czy zakład prześle do zusu wszystko co trzeba aby mogli mi wypłacać dalsze zwolnienia czy ja mam jeszcze w zus wypełniać jakieś papiery ?

#10 Gość_Rafał84

Gość_Rafał84
  • Goście

Napisano 08 listopad 2012 - 05:28

Witam
Mam takie bo od 5czerwca jestem na zwolnieniu chorobowym a 31pazdziernika skonczyla mi sie umowa a zwolnienie jeszcze bede mial i gdzie je mam skladac poniewaz jestem po operacji.złozylem juz papiery o świadczenie rehabilitacyjne.

#11 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 08 listopad 2012 - 14:35

Kolejne zwolnienie składa Pan w ZUS-ie, wraz z wypełnionym drukiem Z-3 pobranym z zakładu pracy. Na blankiecie zwolnienia lekarz wpisuje nazwę Pana byłego zakładu.

#12 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 09 listopad 2012 - 14:55

Kolejne zwolnienie składa Pan w ZUS-ie, wraz z wypełnionym drukiem Z-3 pobranym z zakładu pracy. Na blankiecie zwolnienia lekarz wpisuje nazwę Pana byłego zakładu.

komplet dokumentów do wypłaty zasiłku wysyła pracodawca(w tym Z-3)

#13 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 09 listopad 2012 - 15:05

Serdecznie dziękuję za odpowiedz.
Mam rozumieć że teraz z umową o pracę i zwolnieniem lekarskim musi się tata udać do ZUS.
Odnosnie zwolnienia to na kogo teraz lekarz musi wystawić L4

zwolnienie lekarskie nadal będzie wystawiane(bez przerwy - nie może być an 1 dnia przerwy) na byłego pracodawcę. Po ustaniu zatrudnienia pracodawca wysyła Z-3, kopię świadectwa pracy do ZUS wg. zamieszkania pracownika.
Były pracownik kolejne zwolnienia lekarskie dostarcza bezpośrednio do ZUS i podpisuje oświadczenie, że nie jest zarejestrowany w urzędzie pracy.

#14 Gość_Klaudia

Gość_Klaudia
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2013 - 10:48

Jutro wygasa mi umowa o pracę na czas określony od piątku jestem na l4 i trwa ono do 5.05, czyli poza okres trwania umowy. i tutaj rodzi się pytanie. l4 powinnam dostarczyć do pracodawcy,a on następnie prześle je do ZUS po zakończeniu umowy, czy powinnam je od razu dostarczyć do ZUS? Pozdrawiam.

#15 Gość_Kasia

Gość_Kasia
  • Goście

Napisano 07 maj 2013 - 14:07

Witam. Z dniem 30 kwietnia straciłam prace jestem na zwolnieniu lekarskim w ZUSie chce sie zarejestrowac w UP chciałabym korzystac z opieki z MOPSu z racji tego ze sama wychowuje 4 letnia córkę pieniądze mi są potrzebne, czy moge korzystac z rodzinnego i z pomocy społecznej mimo ze będę miała dochód z ZUSu? Błagam o odp bo nigdzie nie moge znaleść odpowiedzi. Sciskam mocno. Młoda mama z Kalisza :)

#16 Gość_Kasia

Gość_Kasia
  • Goście

Napisano 07 maj 2013 - 14:08

Witam. Z dniem 30 kwietnia straciłam prace jestem na zwolnieniu lekarskim w ZUSie chce sie zarejestrowac w UP chciałabym korzystac z opieki z MOPSu z racji tego ze sama wychowuje 4 letnia córkę pieniądze mi są potrzebne, czy moge korzystac z rodzinnego i z pomocy społecznej mimo ze będę miała dochód z ZUSu? Błagam o odp bo nigdzie nie moge znaleść odpowiedzi. Sciskam mocno. Młoda mama z Kalisza :)

#17 Gość_-praw-ja_jagienka

Gość_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 07 maj 2013 - 21:30

Będąc na zwolnieniu lekarskim płatnym z ZUS-u nie może Pani zarejestrować się w urzędzie pracy. Można to zrobić dopiero po ustaniu wypłaty zasiłku. Z pomocy społecznej można korzystać w zależności od tego, jaki dochód Pani osiąga, tam rozpatrzą wniosek i przyznają pomoc lub nie.

#18 Gość_Mona

Gość_Mona
  • Goście

Napisano 21 maj 2013 - 21:23

Witam
Byłam zatrudniona na umowę o pracę na czas określony do 09.04.2013, jednak 04.04 trafiłam do szpitala gdzie przeszłam operacje kardiochirurgiczną. W zaistniałej sytuacji umowa nie została przedłużona, ponieważ do dnia dzisiejszego tj 21.05.2013 jestem na L-4 (w ciągłości). Z tego co wiem to przez 1 miesiąc składki opłaca jeszcze pracodawca, jednak nie wiem jak wygląda to później czy muszę dodatkowo się ubezpieczać. Ponieważ nadal muszę korzystać z opieki lekarskiej! Czy ZUS opłaca składki ubezpieczeniowe przez okres chorobowego i renty rehabilitacyjnej?
pozdrawiam

#19 Gość_Joanna

Gość_Joanna
  • Goście

Napisano 22 maj 2013 - 13:28

Witam,
Pracuję od 1 lutego 2012 roku w szpitalu na umowę na czas określony (pierwsza umowa 1.02.12 do 31.12.12, druga umowa na czas określony 1.01.13-31.12.13). Dostałam od dyrekcji 25.03.13 informację o przeniesieniu mnie na inny oddział dnia 19.04.13. Nie wiedziałam że jestem w ciąży, dowiedziałam się 9 kwietnia na wizycie u ginekologa gdyż miałam potworne wymioty i on wysłał mnie na zwolnienie.Później wypisał mi kolejne zwolnienie gdyż moje wyniki nie były za dobre (anemia, osłabienie i uporczywe wymioty). W związku z tym nie byłam na przeniesionym mnie oddziale ani dnia. Czy pracodawca ma obowiązek przedłużenia mi umowy (gdyż to będzie moja trzecia umowa o pracę na czas określony)? Termin porodu mam na 1 grudnia 3013 a umowa kończy mi się 31 grudnia. Czy mam obowiązek wracania do pracy choć na trochę mimo że źle się czuję, czy z tego powodu że jestem na zwolnieniu i nie byłam ani razu na nowym oddziale mogą nie przedłużyć mi umowy? W grudniu zacznie mi się urlop macierzyński czy mogą mnie na nim zwolnić?

#20 Gość_-praw-ja_jagienka

Gość_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 22 maj 2013 - 13:39

Pracodawca może przedłużyć z Panią umowę o pracę, ale wcale nie musi i jeśli nie przedłuży nie musi podać przyczyny. Jeśli urodzi Pani 1 grudnia otrzyma urlop macierzyński z zakładu do końca trwania umowy, a po 31 grudnia ZUS przejmie wypłatę zasiłku macierzyńskiego. Jeśli jest Pani chora, nie musi przychodzić do pracy, oczywiście stan choroby musi być poparty zwolnieniem lekarskim.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy