Skocz do zawartości

2 dni opieki nad dzieckiem

21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-blek

Gość_-praw-blek
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2010 - 11:38

Chciałam zapytać czy te 2 dni opieki nad dzieckiem do lat 14 muszę wykorzystać łącznie 2 dni, czy mozna wykorzystać po 1 dniu? Np. 1 dzień w tym miesiącu,a drugi w następnym. Drugie pytanko czy pracodawca może odmówić udzielenia takiego "zwolnienia"?

#2 Gość_-praw-malvina0

Gość_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2010 - 16:52

witam.

1.
Można dni opieki wykorzystać w ciągu roku kalendarzowego łącznie od razu: 2 dni lub rozdzielnie po 1 dniu 2x.
2.
Odmówić prawa do 2 dni opieki nie może, ale trzeba termin uzgodnić z pracodawcą.

" Pracownicy, która wychowuje przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 188 k.p.). Prawo to przysługuje od roku w którym pracownica urodziła dziecko i nie można go uzależniać od stażu pracy, wieku itd. Przerwa ta nie jest także zależna od tego czy pracownica przepracowała u danego pracodawcy pełen rok kalendarzowy. W razie niewykorzystania przez pracownicę w roku tego zwolnienia nie przechodzi ono na rok następny. Zwolnienie to można wykorzystać łącznie, a także po jednym dniu. Pracownica składając wniosek o to zwolnienie nie musi go motywować. Wniosek dla celów dowodowych powinien być złożony na piśmie."
http://www.finanseos...-do-lat-14.html

http://www.prawo.ego...ady,1,34,3.html

Termin zwolnienia powinien być uzgodniony z pracodawcą. Ze zwolnienia określonego w art. 188 k.p. może korzystać każdy z zatrudnionych rodziców, opiekunów. Niedopuszczalna jest jednak sytuacja kiedy każdy z rodziców, wykorzystuje w swoim zakładzie pracy 2 dni zwolnienia w danym roku. Omawiane zwolnienie od pracy może być wykorzystane łącznie, rozdzielnie po 1 dniu lub razem z urlopem wypoczynkowym."
http://www.finanseos...-do-lat-14.html

pozdrawiam

#3 Gość_-praw-blek

Gość_-praw-blek
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2010 - 17:34

Pytam, bo chciałem skorzystać z 1 dnia, pracodawca mi odmówił i wysłał na urlop na rządanie, tłumacząc, iż kolejny dzień w grafiku mam wolny, a biorąc "opiekę" nie wolno pojedyńczego dnia tylko od razu 2. Czy miał do tego prawo? Dzwoniłam kilka godzin przed rozpoczęciem pracy, że nie mogę przyjść...

#4 Gość_-praw-malvina0

Gość_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2010 - 17:50

Jeżeli wnioskowała Pani o opiekę w danym dniu, na kilka godzin przed rozpoczęciem świadczenia pracy, pracodawca mógł potraktować to w ramach urlopu na żądanie, a nie udzielenia wolnego dnia z tytułu opieki nad dzieckiem. Chociaż jest to sprawa dyskusyjna: wyrok SN z 15 listopada 2006 r., sygn. akt I PKN 128/06. Jednak, moim zdaniem, powinna Pani odpowiednio wcześniej zawiadomić pracodawcę, - na tyle wcześniej, aby mógł zorganizować za Panią zastępstwo.
" Dni na opiekę nad dzieckiem można zaplanować, ponieważ korzysta się z nich np. na szczepienie dziecka czy rutynowe badania okresowe. Może się jednak zdarzyć tak, że pracownik zgłasza opiekę w danym dniu. Działa to wówczas jak urlop na żądanie. To zaś oznacza, że pracodawca nie może pracownikowi odmówić dni opieki. Skoro SN (w wyroku z 15 listopada 2006 r., sygn. akt I PKN 128/06) uznał, że urlop na żądanie należy zgłosić przed planowaną godziną rozpoczęcia pracy, to można przyjąć, że opiekę nad dzieckiem także można zgłosić najpóźniej przed planowaną godziną rozpoczęcia pracy."
http://www.e-podatni..._dzieckiem.html

" Pracodawca nie może odmówić udzielenia dni wolnych na opiekę nad dzieckiem w wieku 8 lat. Pracownik musi jednak uzgodnić z pracodawcą termin wykorzystania tych dni wolnych. Powinno to na stąpić na tyle wcześniej, żeby pracodawca miał możliwość zaplanowania pracy na czas nieobecności pracownika.

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić udzielenia dni na opiekę nad dzieckiem. Konieczne jest jednak, aby pracownik ustalił z pracodawcą termin udzielenia tych dni wolnych. Pracownik może w tym celu złożyć odpowiedni pisemny wniosek. Przepisy prawa pracy nie przewidują specjalnego terminu, w jakim wniosek powinien zostać złożony przed wskazanym przez pracownika terminem wykorzystania dni na opiekę nad dzieckiem. Dokument ten powinien zatem zostać złożony na tyle wcześniej, aby pracodawca mógł się z nim zapoznać i zaplanować pracę na czas nieobecności pracownika korzystającego z dni opieki.
§ Podstawa prawna
- art. 188 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94)."
http://www.kadryonli...ckiem-1399.html

pozdrawiam

#5 Gość_-praw-blek

Gość_-praw-blek
  • Goście

Napisano 29 czerwiec 2010 - 21:54

Dziękuję za odpowiedź. Jednak nurtuje mnie ostatnia sprawa z tym zwiazana czy muszę od razu wykorzystać 2 dni czy mogę po jednym. Np. w tym m-cu 1 dzień, a w następnym drugi?? Czy muszę 2 dni na raz?? Czy jest na to jakiś przepis??

#6 Gość_-praw-malvina0

Gość_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 30 czerwiec 2010 - 00:04

Art. 188. Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Z powyższego wynika, iż dni mogą być wykorzystane łącznie lub rozdzielnie. Ważne, aby były to 2 dni w danym roku kalendarzowym.

pozdrawiam

#7 Gość_-praw-_slv_

Gość_-praw-_slv_
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2010 - 22:00

Witam

Nurtuje mnie watpliowsc co do czasu kiedy nalezy zglosic "opieke nad dzieckiem". Gdybym byl w stanie zaplanowac wykorzytsanie tych dni wolnych to nalezaloby je traktowac jak urlop wypoczynkowy. Jednak tak nie jest, o czym mowi:

CYTATMoże się jednak zdarzyć tak, że pracownik zgłasza opiekę w danym dniu. Działa to wówczas jak urlop na żądanie.

Czyli jezeli dobrze rozumiem to sformulowanie to dzowniac o 8.00 (bo o tej godzinie zaczynam prace) do kadrowej/przelozonego moge ja poinformowac ze che skorzystac z opieki, a nie urlopu na zadanie (mimo ze mam jeszcze niewykorzystane dni urlopu na zadanie)- czy dobrze rozumiem?

W innym wypadku rownie dobrze moglbym znalesc kogos do opieki nad dzieckiem. Ja interpretuje to jako 2 dni opieki "na zadanie". Jezeli widze ze dzziecko jest rano chore (np. ma biegunke) i nie moge go odprowadzic do przedszkola, a jednoczenie wiem ze nie otrzymam L4 na taka przypadlosc dziecka od lekarza (zreszta do niego musiabym pojsc osobisice z dzieckiem co jest malo wykonalne w takiej sytuacji). W takich przypadkach nie ma co liczyc n wizyte domowa lekarza - juz to przerabialem.

Prosze o wyjasnienie.

Pozdrawiam
SLawek

#8 Gość_marco

Gość_marco
  • Goście

Napisano 26 marzec 2012 - 09:35

I tu się mylisz.Wcale nie masz obowiązku wcześniejszego uzgadniania wzięcia 2 dni opieki na dzieckiem z pracodawcą.Chyba nie rozumiesz paragrafów art.188.Te dni możesz zgłosić dzień przed z przyczyn losowych,bo po to są te dwa dni opieki.Przykład:żona dostała zawiadomienie o umierającej osobie z rodziny i chce być przy ostatnich chwilach jej życia przy niej.Zostają małoletnie dzieci w domu z mężem i co?Mąż podejmuje decyzję wzięcia opieki,która mu się prawnie należy.

#9 Gość_marco

Gość_marco
  • Goście

Napisano 26 marzec 2012 - 09:38

Nie miał prawa odmówić.Takie sprawy powinno się zgłaszać w Państwowej Inspekcji Pracy o nadużycie
Pozdrawiam.

#10 Gość_Aćka

Gość_Aćka
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2012 - 19:20

Uważam, że kwestia zgłoszenia pracodawcy w danym dniu potrzeby skorzystania z dnia opieki nadal nie została rozstrzygnięta. Pytanie brzmiało - czy w przypadku stwierdzenia rano choroby dziecka można skorzystać z przysługującego dnia opieki. Odpowiedź zaś padła, że mamy prawo poinformować pracodawcę w przeddzień tego zdarzenia. No dobrze ale co robić, gdy dziecko rozchorowało się w danym dniu?

#11 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2012 - 11:10

Uważam, że kwestia zgłoszenia pracodawcy w danym dniu potrzeby skorzystania z dnia opieki nadal nie została rozstrzygnięta. Pytanie brzmiało - czy w przypadku stwierdzenia rano choroby dziecka można skorzystać z przysługującego dnia opieki. Odpowiedź zaś padła, że mamy prawo poinformować pracodawcę w przeddzień tego zdarzenia. No dobrze ale co robić, gdy dziecko rozchorowało się w danym dniu?

Jeżeli dziecko jest chore, to sprawa wydaje się bardzo prosta, idziesz z dzieckiem do lekarza i otrzymujesz ZLA(opiekę na chore dziecko) tak samo jak w przypadku choroby pracownika zgłaszasz pracodawcy zgodnie z przyjętym regulaminem lub zgodnie z tym co określono w warunkach dodatkowych do umowy o pracę. Inaczej wygląda sprawa w przypadku, gdy dziecko jest zdrowe, a ty chcesz skorzystac z opieki z art. 188Kp. Wtedy planujesz wolne i masz możliwość wcześniejszego poinformowania pracodawcy.

#12 Gość_lulek6660

Gość_lulek6660
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2012 - 11:10

Witam,jesli mozna dolacze sie do tematu i podam swoj przyklad z czerwca.Jeden dzien opieki juz wykorzystalem w tym roku i nie bylo zadnych problemow,a co do drugiego dnia to juz jakas wielka pomylka.Mianowicie,dnia 26-06 zglosilem ze chce skorzystac z dnia opieki nad dzieckiem w dniu 29-06 a wiec zglosilem to 4 dni wczesniej a w dniu 28-06 lider przyszedl gdy juz konczylem zmiane i powiedzial ze niestety odmawia mi na ten dzien opieki.Ja i tak do pracy sie nie wstawilem i z tego tytulu wpisano mi tzw.NN.Wczoraj zapytalem lidera ze jesli bym nie zglaszal opieki na 4 dni wczesniej tylko bym zadzwonil przykladowo w dany dzien przykladowo godzine przed rozpoczeciem pracy to czy udzieli by mi takiej opieki? I o dziwo uslyszalem ze jesli bym zadzwonil godzine przed rozpoczeciem dniowki to tez by mi odmowil:)Moje zapytanie brzmi jaki mam termin aby odwolac sie w sadzie dodam ze NN mialem wpisana w dniu 29-06,na dzien 9-07 bylem umowiony w dziale personalnym w celu polubownego zalatwienia sporu,jednak to nic nie dalo .Czy moge jeszcze odwolac sie do Sadu Pracy?

#13 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2012 - 12:39

.Czy moge jeszcze odwolac sie do Sadu Pracy?

tak możesz.

#14 Gość_anila6

Gość_anila6
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2012 - 09:59

Ja też mam z tym problem. Czyli reasumując można powiedzieć ,że 2 dni opieki nad dzieckiem z art. 188 KP powoduje ,że osoby z nich korzystajaće tak na prawdę mają w ciagu roku kalendarzowego 6 dni urlopu na żądanie. Bo właściwie pytać nie bardzo możesz pracownika dlaczego go nie będzie, bo nie trzeba uzasadniać , zgoda pracodawcy moim zdaniem to też "mit", bo skoro i tak odmówić nie może, to po co stwierdzenie,że musi być zgoda pracodawcy.Umieszcza się ja tylko na wniosku proforma.... Terminu do złożenia wniosku, też określić nie można no bo jak ? Chciałam to własnie jakoś sprecyzowac w moim regulaminie pracy, ale lepiej sobie to odpusze. Widze,że to nie tylko ja mam z tym problem ...

#15 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2012 - 12:53

http://www.e-podatni..._dzieckiem.html

#16 Gość_rb

Gość_rb
  • Goście

Napisano 09 sierpień 2012 - 23:32

Witam
czy pracodawca może odmówic opieki nad dzieckiem tłumacząc się złym wskaźnikiem wykonanych zadań w firmie ??

#17 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 10 sierpień 2012 - 09:30

Witam
czy pracodawca może odmówic opieki nad dzieckiem tłumacząc się złym wskaźnikiem wykonanych zadań w firmie ??

pracodawca nie może odmówić udzielenia wolnego z art. 188Kp.

#18 Gość_wer

Gość_wer
  • Goście

Napisano 30 wrzesień 2012 - 17:58

jezeli pracodawca powie np w dniu24.12 wigilia nie zgada sie na zadne opieki a pracownik na kolejny dzien przyniesie pismo ze na ten dzien chce opieke czy pracodawca moze odmowic

#19 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 07 marzec 2013 - 06:42

A co jeśli okres wypowiedzenia kończy się ostatniego kwietnia? Czy też mi się należą dwa dni czy tylko jeden? Jako,że pierwsze półrocze to jeden dzień tylko

#20 Gość_renpol3

Gość_renpol3
  • Goście

Napisano 16 marzec 2013 - 20:43

Wolne w celu opieki nad dzieckiem przysługuje w wymiarze 2 dni niezależnie od liczby dzieci, które wychowuje pracownik. W konsekwencji nie ma podstaw, aby przyjąć, że każde kolejne dziecko daje pracownikowi prawo do kolejnych 2 dni wolnych w roku.

Prawo do dnia wolnego nie jest uzależnione od przepracowania pełnego roku kalendarzowego, w związku z czym 2 dni wolnego może żądać także nowo zatrudniony pracownik lub pracownik powracający do pracy pod koniec roku np. po urlopie wychowawczym.

Związek z rokiem kalendarzowym powoduje, że dni opieki niewykorzystane w danym roku nie przechodzą na kolejny rok kalendarzowy. Jest to uprawnienie, z którego pracownik może, lecz nie musi skorzystać. W przypadku braku wniosku pracownika do końca roku, dni te przepadają bez prawa do ekwiwalentu, a na ich miejsce, z początkiem nowego roku uzyskuje on kolejne 2 dni.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych