Skocz do zawartości


Przedłużenie urlopu macierzyńskiego


5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-enigma01

Gość_-praw-enigma01
  • Goście

Napisano 15 luty 2010 - 12:09

Dzień dobry.

Pracownica w obecnej chwili przebywa na urlopie macierzyńskim, który rozpoczął się od 15 listopada 2009r. Okres urlopu wynosi 20 tygodni. 1 stycznia 2010 r. w życie weszła znowelizowana ustawa, która dopuszcza wydłużenie urlopu na wniosek o kolejne 14 dni. Pytanie: czy pracownica, która korzysta z urlopu od 15.11.2009r. będzie mogła skorzystać z wydłużenia terminu? Czyli jest to tylko przepis dopuszczający wydłużenie terminu od momentu urodzenia dziecka czyli. poród w roku 2010/2011 - 2 tygodnie, poród w latach 2012/2013 - kolejne 4 tygodnie i kolejne lata do 6 tygodni?

#2 Gość_-praw-malvina0

Gość_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 15 luty 2010 - 12:59

witam.

CYTATPytanie: czy pracownica, która korzysta z urlopu od 15.11.2009r. będzie mogła skorzystać z wydłużenia terminu?
tak
Dodatkowy urlop (2 tygodnie) w praktyce będzie przysługiwał pracownikom, którzy w dniu wejścia w życie przepisu (01.01.2010r) będą przebywali na urlopach macierzyńskich lub tym, którym urlop ten kończy się z ostatnim dniem grudnia 2009r. Ważne jest, aby urlop macierzyński dodatkowy udzielony był bezpośrednio po urlopie obowiązkowym.
Wniosek o wykorzystanie w/w urlopu należy złożyć najpóźniej na 7 dni przed jego rozpoczęciem. Poza tym, urlopu udziela się jednorazowo. Dlatego składając wniosek pracownik powinien przemyśleć, w jakim wymiarze chce go wykorzystać - biorąc pod wagę, że ani przedłużanie ani dzielenie tego urlopu jest niedopuszczalne.

pozdrawiam

#3 Gość_-praw-mokal

Gość_-praw-mokal
  • Goście

Napisano 15 luty 2010 - 13:15

Witam,

W 2010 r. urlop macierzyński będzie dłuższy i będzie się składać z dwóch części - 20 tygodni podstawowego urlopu i dodatkowego, udzielanego na wniosek pracownika. Dodatkowy urlop nie będzie obowiązkowy.
Jeżeli pracownica złoży wniosek min. 7 dni przed zakończeniem podstawowego urlopu macierzyńskiego, to dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego .
Z prawa do dodatkowego urlopu macierzyńskiego skorzystać mogą kobiety które 01.01.2010 będą na urlopie macierzyńskim, gdyż wg ostatniej zmiany do Kodeksu pracy prawo do tych dwóch tygodni będzie obowiązywało od 01.01.2010.

Źródło: art. 182.1 §1 KP

Polecam też artykul:
http://www.zus.pl/fi...e... 2010 r.pdf (str 4)

I na koniec:

Zwróć uwagę na notkę od redakcji - na końcu. (skopiowane z ********* Art. 182.1. (Dodatkowy urlop macierzyński)

§ 1. Pracownica ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze:

1) do 6 tygodni - w przypadku, o którym mowa w art. 180 § 1 pkt 1,

2) do 8 tygodni - w przypadkach, o których mowa w art. 180 § 1 pkt 2-5.

§ 2. Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego.

§ 3. Dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pisemny wniosek pracownicy, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu; pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownicy.

§ 4. Pracownica uprawniona do dodatkowego urlopu macierzyńskiego może łączyć korzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy; w takim przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy.

§ 5. W przypadku określonym w § 4 podjęcie pracy następuje na pisemny wniosek pracownicy, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy, w którym pracownica wskazuje wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy; pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownicy.

§ 6. Przepisy art. 47, art. 50 § 5, art. 57 § 2, art. 163 § 3, art. 165 pkt 4, art. 166 pkt 4, art. 177, art. 180 § 7, art. 1801 § 2 i art. 1831 § 1 stosuje się odpowiednio.

Uwaga od redakcji: Pracownica ma prawo do dodatkowego urlopu począwszy od 1 stycznia 2010 r. Wymiar podany w § 1 art. 1821 K.p. obowiązuje od 1 stycznia 2014 r. W latach 2010-2013 jest on niższy - patrz str. 102-103 i 106.

#4 Gość_-praw-enigma01

Gość_-praw-enigma01
  • Goście

Napisano 15 luty 2010 - 14:09

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.

#5 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 11 sierpień 2011 - 09:50

Mam pytanko jestem na urlopie macierzynskim od 23.04.2011 umowa o prace na czas okreslony skonczyla mi sie 03.08.2011 a na urlopie jestem do 09.09.2011 czy mam szanse na dodatkowe 2 tygodnie urlopu i z kim mam to zalatwic..........Prose o pomoc

#6 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 11 sierpień 2011 - 12:21

Kp 182 1.


3. Dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pisemny wniosek pracownicy, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu; pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownicy

Należało złożyć pismo do ZUS. Sądzę, że teraz jest za późno.Pilnie skontaktuj się z ZUS.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych