Skocz do zawartości

Rozwiązanie umowy o pracę art 55 par 1[1] KP

19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-mikrus99

Gość_-praw-mikrus99
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2009 - 21:47

Witam serdecznie.
Mam zamiar rozwiązać umowę o pracę zgodnie z art 55 par 1[1] Kodeksu Pracy. Jako powód podaje niedotrzymywanie obowiązków wobec pracowników przez pracodawce, tj art 94 pkt 5 K.P. Mój pracodawca od pół roku płaci mi w ratach, długo po 10-tym każdego miesiąca.
Mam więc pytanie:
1. Czy fakt, że pracodawca przelewa wypłatę z 15-30to dniowym opóźnieniem jest wystarczającym powodem aby rozwiązać umowę na czas nieokreślony z pracodawcą.
2. Czy pracodawca ma określony czas , od dnia rozwiązania umowy (w sposób powyższy), na wypłatę odszkodowania pracownikowi, które przysługuje zgodnie z art. 55 par 1[1]. Jeśli nie, to o jaki termin mogę wnioskować do pracodawcy, gdy wypowiedzenie trwałoby 3 miesiące.

Z góry dziękuje za odpowiedź.

#2 Gość_-praw-prawnie.pl

Gość_-praw-prawnie.pl
  • Goście

Napisano 28 grudzień 2009 - 22:51

CYTAT(mikrus99 @ 28.12.2009, 20:47) Witam serdecznie.
Mam zamiar rozwiązać umowę o pracę zgodnie z art 55 par 1[1] Kodeksu Pracy. Jako powód podaje niedotrzymywanie obowiązków wobec pracowników przez pracodawce, tj art 94 pkt 5 K.P. Mój pracodawca od pół roku płaci mi w ratach, długo po 10-tym każdego miesiąca.
Mam więc pytanie:
1. Czy fakt, że pracodawca przelewa wypłatę z 15-30to dniowym opóźnieniem jest wystarczającym powodem aby rozwiązać umowę na czas nieokreślony z pracodawcą.
2. Czy pracodawca ma określony czas , od dnia rozwiązania umowy (w sposób powyższy), na wypłatę odszkodowania pracownikowi, które przysługuje zgodnie z art. 55 par 1[1]. Jeśli nie, to o jaki termin mogę wnioskować do pracodawcy, gdy wypowiedzenie trwałoby 3 miesiące.

Z góry dziękuje za odpowiedź.

zgodnie z art.55 § 1(1). Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w § 1 także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

Z kolei zgodnie z Art. 94.pkt 5 k.p. Pracodawca jest obowiązany w szczególnościterminowo i prawidłowo wypłacać wynagrodzenie,

A zatem ustawodawca uznał, że jednym z podstawowoych obowiązków pracodawcy jest terminowa wypłata wynagrodzenia. Jeśli zatem pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia, mozna uznać, że dopuścił się naruszenia podstawowoego obowiązku wobec pracownika.

Potwierdza to linia orzecznicza Sądu Najwyższego. Przykłądowo w wyroku z dnia 8 sierpnia 2006 r. (I PK 54/06) SN uznał, że :

,,Pracodawca niewypłacający pracownikowi bez usprawiedliwionej przyczyny części jego wynagrodzenia za pracę narusza w sposób ciężki swoje podstawowe obowiązki (art. 55 § 11 k.p.). Naruszenie to następuje co miesiąc w terminie płatności wynagrodzenia (art. 85 § 1 k.p.) i od dowiedzenia się przez pracownika o tej okoliczności należy liczyć termin jednego miesiąca określony w art. 55 § 2 w związku z art. 52 § 2 k.p.''(OSNP 2007/15-16/219, M.P.Pr. 2006/12/661)

#3 Gość_-praw-mikrus99

Gość_-praw-mikrus99
  • Goście

Napisano 29 grudzień 2009 - 22:33

Dziekuję za odpowiedź.
Chciałem jeszcze się dowiedzieć czy prawo określa termin wypłaty odszkodowania, które przysługuje mi zgodnie z art 55 par 1[1], w pzypadku gdy wypowiedzenie miałoby trwać 2 tygodnie lub 3 miesiące.

#4 Gość_-praw-ztela

Gość_-praw-ztela
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2010 - 04:45

CYTAT(mikrus99 @ 29.12.2009, 21:33) Dziekuję za odpowiedź.
Chciałem jeszcze się dowiedzieć czy prawo określa termin wypłaty odszkodowania, które przysługuje mi zgodnie z art 55 par 1[1], w pzypadku gdy wypowiedzenie miałoby trwać 2 tygodnie lub 3 miesiące.

Na wydanie świadectwa pracy przewidziano 7 dniowy termin, a zwłoka w wypłacie odszkodowania biegnie od daty wypowiedzenia.

#5 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 20 luty 2011 - 21:34

mam podobna sytuacje, konretnie jaki jest termin an wyplate tego odszkodowania?
Od kiedy sie ten termin liczy? Rozumiem, ze najpierw wzywamy pracodawce pisemnie do dobrowolnej wyplaty niniejszego odszkodowania, czy tu tez jest jakis termin w jakim mozemy to zrobic?
Jesli jednak nie wyplaci dobrowolnie, to sprawe kierujemy do Sadu i jaki mamy czas na wniesienie powodztwa?
Dzieki za porade
Jan

#6 Gość_zenek

Gość_zenek
  • Goście

Napisano 12 październik 2012 - 16:52

Witam serdecznie!
Pracuję w zakladzie gdzie pracodawca wyplaca wynagrodzenie z opóżnieniem.
Man 57 lat i jestem w okresie ochronnym.Chcę wypowiedzieć umowę z art 55
Czy należy mi się odszkodowanie za 3 miesiące.Jak podejmowałam pracę zatrudnionych było 150 osób a teraz liczba osób zmniejsza się jest nas 18.
Czy mama czekać aż pracodawca rozwiąże ze mną umowę.

#7 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 12 październik 2012 - 17:01

Witam serdecznie!
Czy należy mi się odszkodowanie za 3 miesiące.Jak podejmowałam pracę zatrudnionych było 150 osób a teraz liczba osób zmniejsza się jest nas 18.

dzięki za poradę
zenek

#8 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 15 październik 2012 - 11:18

Witam serdecznie!

możesz rozwiązać umowę, ponieważ Ustawa o promocji zatrudnienia...

d) rozwiązanie stosunku pracy przez pracownika na podstawie art. 55 § 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. — Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) z uwagi na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika;

przyczyna rozwiązania nie będzie leżała po stronie pracownika i możesz ubiegac się o świadczenie przedemerytalne, jeżeli spełniasz pozostałe warunki. Więcej
http://www.zus.pl/de...asp?p=4&id=2586
Art 55 - to rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia od dnia wskazanego prze Ciebie w piśmie przestajesz pracować.
Odprawy nie otrzymasz, ale bedzie należało się odszkodowanie za okres wypowiedzenia(w zależności od długości zatrudnienia w tej firmie- albo 1,2,3 miesiące?)

#9 Gość_Paulina

Gość_Paulina
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2013 - 10:45

Witam serdecznie
Od kilkunastu miesięcy pracodawca wypłaca mi wynagrodzenie z dużymi opóźnieniami, w związku z tym chciałabym rozwiązać umowę o pracę z art 55kp. Pytanie zasadnicze czy dostając wynagrodzenie do reki ( nigdy nie były przelewane na konto), a na liście płac pracodawca zaznaczał sobie ostatni dzień danego miesiąca za jaki miało być wypłacane wynagrodzenie, i tylko w jednym miesiącu odważyłam sie dopisać datę faktyczną otrzymania pieniążków na liście płac,( było to 19 grudnia za miesiac listopad ). W innych miesiacach podpisywałam listę z datą wsteczna, ze względu na strach przed wychyleniem się i utratą pracy. Prosze o poradę czy przysługuje mi sie rozwiązanie umowy w powyższym trybie.

#10 Gość_piotr_oo25

Gość_piotr_oo25
  • Goście

Napisano 04 luty 2013 - 23:08

Witam. CZy mogę rozwiązać lub wypowiedzieć umowę o prace z art 55 z powodu ponad półrocznego nieopłacania składek zus przez pracodawcę???. Dodam że co miesiąc dostaje RMUA a składki nie są przesyłane. Posiadam umowę na czas nieokreślony i pracuje na pełen etat, w umowie mam 3 miesiące okresu wypowiedzenia.
Jestem w kropce proszę o pomoc. Mam dwoje dzieci na utrzymaniu i obawiam się zę gdybym wypowiedział czy rozwiązał umowę z podaniem przyczyny nieopłacania składek, nie otrzymałbym wynagrodzenia za te 3 miesiące.
Jak to jest??

#11 Gość_endriu

Gość_endriu
  • Goście

Napisano 21 luty 2013 - 22:08

Witam , pracuje w prywatnej firmie . W umowie mam zapis ze wynagrodzenie bedzie wyplacane do 2 dnia msc -a , pracodawca placil jakis czas w terminie . Teraz od paru miesiecy zmienil dzien wyplaty na 10 dzien i powiedzial ze mu taki termin bardziej odpowiada . Nie dal mi zadnego aneksu do umowy ani wymowienia warunkow plcy , czy moge wypowiedzíec umowe w zwiazku z art 55.?

#12 Gość_gosc c

Gość_gosc c
  • Goście

Napisano 25 marzec 2013 - 10:07

Rozwiązałem umowe z art 55 za ciezkie naruszenie podst. obow. w obec pracownika - konkretnie nieterminowe wyplaty. Otrzymalem swiadectwo pracy jednak odszkodowania NIE.
Czy mam od razu sprawe oddac do sadu pracy czy musze najpierw napisac do pracodawcy jakis list upominający?

#13 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 25 marzec 2013 - 22:32

Rozwiązałem umowe z art 55 za ciezkie naruszenie podst. obow. w obec pracownika - konkretnie nieterminowe wyplaty. Otrzymalem swiadectwo pracy jednak odszkodowania NIE.
Czy mam od razu sprawe oddac do sadu pracy czy musze najpierw napisac do pracodawcy jakis list upominający?

Halo halo, bardzo prosze o odpowiedz na to pytanie. Czy jest koniecznosc upomnienia pracodawcy przed zlozeniem pozwu do sądu o odszkodowanie?

#14 Gość_

Gość_
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2013 - 13:39

Witam . Mój problem polega na tym że mój pracodawca zaginął(oddalił się) opuścił dom oraz firmę pod koniec stycznia br. jako że była to działalnosc gospodarcza , był on jedyną osobą mogącą podejmować decyzje . Do dnia dzisiejszego jestem zatrudniony i nie dostaje wynagrodzenia ani tez nie moge dostać świadectwa pracy poniewaz ustalenie kuratora którym ma być żona właściciela moze potrwac aż do rozprawy sądowej 2013.07 prawdopodobnie.Co powinienem zrobić w tej chwili, rozwiazac umowę? Co z odszkodowaniem i odprawą (mam umowę na czas nieokreślony) a firma nie ma zadnych środków na koncie i miec nie będzie . Nie posiada równiez środków trwałych które mogłyby po sprzedaniu zaspokoic roszczenia wobec firmy. Dziekuje .

#15 Gość_Krysia

Gość_Krysia
  • Goście

Napisano 11 czerwiec 2013 - 08:32

pracodawca nie wypłacał mi wynagrodzenia do 6 m-cy zwolniłam się z art.55 w marcu ,a w maju sąd ogłosił upadłość zakładu ,na koniec ubiegłego roku miałam przepracowane 34 lata czy będę mogła przejść na świadczenie przedemerytalne.

proszę o odpowiedź

#16 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 01 lipiec 2013 - 16:14

CYTAT(mikrus99 @ 28.12.2009, 20:47) Witam serdecznie.Mam zamiar rozwiązać umowę o pracę zgodnie z art 55 par 1[1] Kodeksu Pracy. Jako powód podaje niedotrzymywanie obowiązków wobec pracowników przez pracodawce, tj art 94 pkt 5 K.P. Mój pracodawca od pół roku płaci mi w ratach, długo po 10-tym każdego miesiąca.Mam więc pytanie:1. Czy fakt, że pracodawca przelewa wypłatę z 15-30to dniowym opóźnieniem jest wystarczającym powodem aby rozwiązać umowę na czas nieokreślony z pracodawcą.2. Czy pracodawca ma określony czas , od dnia rozwiązania umowy (w sposób powyższy), na wypłatę odszkodowania pracownikowi, które przysługuje zgodnie z art. 55 par 1[1]. Jeśli nie, to o jaki termin mogę wnioskować do pracodawcy, gdy wypowiedzenie trwałoby 3 miesiące.Z góry dziękuje za odpowiedź.zgodnie z art.55 § 1(1). Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w § 1 także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.Z kolei zgodnie z Art. 94.pkt 5 k.p. Pracodawca jest obowiązany w szczególnościterminowo i prawidłowo wypłacać wynagrodzenie,A zatem ustawodawca uznał, że jednym z podstawowoych obowiązków pracodawcy jest terminowa wypłata wynagrodzenia. Jeśli zatem pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia, mozna uznać, że dopuścił się naruszenia podstawowoego obowiązku wobec pracownika.Potwierdza to linia orzecznicza Sądu Najwyższego. Przykłądowo w wyroku z dnia 8 sierpnia 2006 r. (I PK 54/06) SN uznał, że : ,,Pracodawca niewypłacający pracownikowi bez usprawiedliwionej przyczyny części jego wynagrodzenia za pracę narusza w sposób ciężki swoje podstawowe obowiązki (art. 55 § 11 k.p.). Naruszenie to następuje co miesiąc w terminie płatności wynagrodzenia (art. 85 § 1 k.p.) i od dowiedzenia się przez pracownika o tej okoliczności należy liczyć termin jednego miesiąca określony w art. 55 § 2 w związku z art. 52 § 2 k.p.''(OSNP 2007/15-16/219, M.P.Pr. 2006/12/661)

#17 Gość_Michał

Gość_Michał
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2014 - 16:10

Witam !!

z tą wypłatą odszkodowania przez pracodawce to nie tak różowo

Jestem już po pierwszej rozprawie w sądzie rejonowym i nic się nie wyjaśniło !!
zwolniłem się na podstawie art 55 ( nie wypłacanie wynagrodzenia w terminie)

Pracodawca twierdzi że moje wypowiedzenie było bez postawne ponieważ nie dopuścił się CIĘZKIEGO naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika!!
niby były to drobne opóźnienia !! (choć spóźniał się z wypłatami od 6 miesięcy !! ale zawsze je później wypłacał z opóźnieniem kilku, kilkunastu dni)

Moje pytanie czy jest możliwość ze przegram sprawę??

#18 Gość_juzek

Gość_juzek
  • Goście

Napisano 30 marzec 2014 - 19:55

_dostałem wypowiedzenie
Trzym7iesięczne z pacy czy na tym wypowiedzeniu mogę się zwolnić z par. 55

#19 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 30 marzec 2014 - 21:01

Jeśli otrzymał Pan wypowiedzenie, to nie może Pan zwolnić się, to zakład pracy Pana zwalnia.

#20 Gość_Gość

Gość_Gość
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2014 - 15:14

Witam !!

z tą wypłatą odszkodowania przez pracodawce to nie tak różowo

Jestem już po pierwszej rozprawie w sądzie rejonowym i nic się nie wyjaśniło !!
zwolniłem się na podstawie art 55 ( nie wypłacanie wynagrodzenia w terminie)

Pracodawca twierdzi że moje wypowiedzenie było bez postawne ponieważ nie dopuścił się CIĘZKIEGO naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika!!
niby były to drobne opóźnienia !! (choć spóźniał się z wypłatami od 6 miesięcy !! ale zawsze je później wypłacał z opóźnieniem kilku, kilkunastu dni)

Moje pytanie czy jest możliwość ze przegram sprawę??

Witam!

Wiem coś na ten temat. Ja też rozwiązałem umowę z tym art.sprawa nie jest taka prosta jak się co niektórym tutaj co piszą wydaje?. Wiadomo, że ŻADEN! pracodawca nie wypłaci odszkodowania pracownikowi (bo co niektórzy nie mają nawet na wypłaty)

i będzie się bronił a w takim przypadku możemy starać się o odszkodowanie tylko przez sąd. Bo żaden pracod.nie podbije nam takiego wypowiedzenia.Więc musicie o tym pamiętać!!! ODSZKODOWANIE=SĄD!

A tutaj nerwy i kolejki

ja miałem 5 rozpraw w sadzie-trwało to 9-mcy poźniej

pracodawca się odwołał do Wyższej Instanci bo przegrał - wówczas sędzia pisze do Wyższej Inst.uzasadnienie wyroku - czas na uzasadnie wyroku czekałem kolejne 4 m-ce

myślałem, że to już koniec a tu??

Wyższa Inst.cofneła spowrotem do sądu o ponowne rozpatrzenie sprawy przez sąd....niezgodności

Na razie czekam na kolejny termin i nie wiem czy wygram??

Jednym słowem masakra.

Szkoda nerwów i pieniedzy na prawników.

Drugi raz bym z tego art. się nie zwolnił

Pozdrawiam i życzę wytrwania.

Bedzie dobrze nie przegrasz!

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych