Skocz do zawartości


mycie się po skończonej pracy


4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-dp35

Gość_-praw-dp35
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2009 - 11:48

mam pytanie czy mycie się po pracy i przebieranie się w ubranie robocze i odwrotnie zalicza się do czasu pracy.Pracodawca twierdzi że nie , i zamontował nam rejestratory czasu pracy na stanowisku. Czy pracownik narażony na ubrudzenie się ma prawo w ramach godzin pracy do skożystania z prysznica i przebrania się z ubrania roboczego.

#2 Gość_-praw-malvina0

Gość_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2009 - 12:13

witam.

"Przygotowanie się do pracy a czas pracy

Pytanie: Pracownicy fizyczni, pracujący na produkcji kończą swoje obowiązki 20 minut przed czasem, uważając że muszą się umyć i to w ramach godzin pracy. Czy mycie się po wykonanej pracy powinno być w ramach godzin czy też po?

Odpowiedź:

Art. 128 § 1 zawiera definicję czasu pracy. Ustawodawca nie wiąże w niej czasu pracy z czasem realnego, efektywnego świadczenia pracy, lecz z czasem pozostawania w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, tak więc na czas pracy składa się nie tylko czas rzeczywistej pracy, lecz także okresy jej nieświadczenia, w których pracownik pozostawał w dyspozycji pracodawcy. Okres pozostawania pracownika do dyspozycji pracodawcy w ciągu dniówki roboczej nie musi być nieprzerwany. Jeśli z charakteru pracy wynika, że pracownicy są narażeni na ubrudzenie ubrań i ciała, to mają prawo w ramach czasu pracy do skorzystania z natrysków itp. Obiektywnie zatem z danym stanowiskiem musi być związane ubrudzenie się. Jeśli pracownicy fizyczni jedynie chcą się odświeżyć, to wydaje się, że nie mogą tego czynić w ramach czasu pracy."
http://e-prawnik.pl/...czas-pracy.html

"Czas, kiedy pracownik pozostaje w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę do świadczenia pracy, podczas którego pracownik wykonuje czynności związane ze zdawaniem lub przejmowaniem zmiany oraz przebiera się w obranie robocze podlega wliczeniu do czasu pracy."
http://www.prawo-pra...racy-p-372.html

"Pracodawca twierdzi, że czas w którym zdejmujemy ubranie robocze i się myjemy, nie liczy się do godzin pracy. Czy to prawda?

Przyjąć należy, że przebranie się po przyjściu do pracy w odzież roboczą, jak i umycie się i przebranie w odzież wyjściową po zakończeniu pracy, zalicza się do czasu pracy, bowiem mieści w ogólnym pojęciu realizacji obowiązku pracownika polegającego na odpowiednim przygotowaniu się do pracy i jej zakończenia."
http://www.opole.oip...orady/porada/73

pozdrawiam

#3 Gość_-praw-dp35

Gość_-praw-dp35
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2009 - 22:48

CYTAT(malvina0 @ 2.12.2009, 11:13) witam.

"Przygotowanie się do pracy a czas pracy

Pytanie: Pracownicy fizyczni, pracujący na produkcji kończą swoje obowiązki 20 minut przed czasem, uważając że muszą się umyć i to w ramach godzin pracy. Czy mycie się po wykonanej pracy powinno być w ramach godzin czy też po?

Odpowiedź:

Art. 128 § 1 zawiera definicję czasu pracy. Ustawodawca nie wiąże w niej czasu pracy z czasem realnego, efektywnego świadczenia pracy, lecz z czasem pozostawania w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, tak więc na czas pracy składa się nie tylko czas rzeczywistej pracy, lecz także okresy jej nieświadczenia, w których pracownik pozostawał w dyspozycji pracodawcy. Okres pozostawania pracownika do dyspozycji pracodawcy w ciągu dniówki roboczej nie musi być nieprzerwany. Jeśli z charakteru pracy wynika, że pracownicy są narażeni na ubrudzenie ubrań i ciała, to mają prawo w ramach czasu pracy do skorzystania z natrysków itp. Obiektywnie zatem z danym stanowiskiem musi być związane ubrudzenie się. Jeśli pracownicy fizyczni jedynie chcą się odświeżyć, to wydaje się, że nie mogą tego czynić w ramach czasu pracy."
http://e-prawnik.pl/...czas-pracy.html

"Czas, kiedy pracownik pozostaje w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę do świadczenia pracy, podczas którego pracownik wykonuje czynności związane ze zdawaniem lub przejmowaniem zmiany oraz przebiera się w obranie robocze podlega wliczeniu do czasu pracy."
http://www.prawo-pra...racy-p-372.html

"Pracodawca twierdzi, że czas w którym zdejmujemy ubranie robocze i się myjemy, nie liczy się do godzin pracy. Czy to prawda?

Przyjąć należy, że przebranie się po przyjściu do pracy w odzież roboczą, jak i umycie się i przebranie w odzież wyjściową po zakończeniu pracy, zalicza się do czasu pracy, bowiem mieści w ogólnym pojęciu realizacji obowiązku pracownika polegającego na odpowiednim przygotowaniu się do pracy i jej zakończenia."
http://www.opole.oip...orady/porada/73

pozdrawiam

#4 Gość_-praw-dp35

Gość_-praw-dp35
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2009 - 22:51

czy moge cytować te wypowiedzi . I

#5 Gość_-praw-malvina0

Gość_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2009 - 23:59

Tak, są to ogólnodostępne wypowiedzi - także i ja przedstawiłam je w formie cytatów, podając źródłowe linki.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy