Skocz do zawartości


inwestycje a kpir


wróć do serwisu Księgowość 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_nati

Gość_nati
  • Goście

Napisano 05 luty 2010 - 16:08

wiem, ze wlasciciel zamierza wybudowac pomieszzcenia (szatnię, biuro itp), halę itd.czy koszty jakie bedzie ponosil w zwiazku z ta budowa musze jakos "specjalnie" ujmowac w kpir? tzn.normalnie do ksiegi, czy jak? wczesniej pracowalam w pelnej ksiegowosci i wszytsko bylo dawane na odpowiednie konto, czy w tym przypadku tez sie to jakos rozgranicza? czy po zakonczeniu budowy robi sie amortyzacje nieruchomosci? co w ogole trzeba zrobic jesli chodzi o kpir?

#2 Gość_wera

Gość_wera
  • Goście

Napisano 05 luty 2010 - 16:35

dopoki bydynki nie beda oddane do uzytku zbierasz fakturki i nie ksiegujesz do KPIR. Po oddaniu do uzytku amortyzacja zgodnie z przepisami bedzie kosztem podatkowym

#3 Gość_nati

Gość_nati
  • Goście

Napisano 10 luty 2010 - 13:59

ok, ale co z vat-em? i jak nie księgować ich do kpir, dopiero po oddaniu do użytku je wprowadzam? nawet jesli budowa potrwa np. kilka miesiecy?

#4 Gość_wera

Gość_wera
  • Goście

Napisano 10 luty 2010 - 14:03

VAT odliczasz normalnie. Co do zaliczenia w koszty ustawa PDOF:Art. 22a. 1. Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: 1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, 2) maszyny, urządzenia i środki transportu, 3) inne przedmioty- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 , zwane środkami trwałymi.

#5 Gość_nati

Gość_nati
  • Goście

Napisano 10 luty 2010 - 14:12

sory, ze tak marudze, ale to znaczy ze dodaje sobie do kpir odpowiednie "konto", np. inewstycje, ktore nie wypelnia zadnej kolumny ksiazki, ale vat sie liczy, tak? a potem normalnie amortyzuje. dobrze to rozumiem?

#6 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 10 luty 2010 - 14:17

Do PKPiR kosztem będą odpisy amortyzacyjne , kiedy cała inwestycja zostanie zakończona jak pisze ~weraDo VAT możesz sobie utworzyć dla potrzeb ewidencji wydatków inwestycyjnych,nowego podatnika np: Jan Kowalski - Inwestycje, zakupów tych nie przenosisz do PKPiR.

#7 Gość_Dora

Gość_Dora
  • Goście

Napisano 11 sierpień 2011 - 12:32

A jak księgujemy w kpir remont adaptacyjny wynajmowanego pomieszczenia celem przystosowania do wykonywania usług też jak inwestycje tyle tylko, że w obcych śt Vat odliczamy a co z kosztami? Też jak się zakończy remont wtedy całość ale to nie będzie śt? .....

#8 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 11 sierpień 2011 - 23:19

Napisz konkretnie co oznacza "remont adaptacyjny", bo trudno zgadywać co masz na myśli. Jeśli to roboty podwyższające użytkowość lokalu, ulepszające, przebudowa i wartość na pewno przekroczy 3.500 zł - będzie to inwestycja w obcym środku trwałym. Takiej inwestycji nie wpisuje się do KPiR, bo kup będą odpisy amortyzacyjne, jak wyżej napisano w komentarzach.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy