Skocz do zawartości


dwie umowy o pracę , ciąża i co dalej?


2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-nautiko

Gość_-praw-nautiko
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2009 - 20:52

witam.

"Osoba, która jest zatrudniona u 2 pracodawców, podlega ubezpieczeniu chorobowemu z 2 tytułów. Ma więc prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z 2 tytułów. U każdego z pracodawców ma prawo do wynagrodzenia za okres pierwszych 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby w roku kalendarzowym, a począwszy od 34. dnia niezdolności do pracy z powodu choroby ma prawo do zasiłku chorobowego z tytułu zatrudnienia u każdego pracodawcy.

W przypadku, gdy pracownik w trakcie roku podejmuje dodatkowe zatrudnienie, do okresu 33 dni niezdolności do pracy, za które zachowuje prawo do wynagrodzenia określonego w art. 92 Kodeksu pracy, wlicza się również okresy wypłaty wynagrodzenia przed podjęciem dodatkowego zatrudnienia.

Na przykład w przypadku pracownicy, której niezdolność do pracy przypada na okres ciąży, zarówno wynagrodzenie za okres choroby, jak i zasiłek chorobowy u każdego pracodawcy przysługuje w wysokości 100% wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru.

Dokumentem do wypłaty wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA. Zasada ta obowiązuje także wtedy, gdy ktoś jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy.

W żadnym wypadku dokumentem do wypłaty świadczeń nie może być kserokopia zaświadczenia lekarskiego zawierającego dane drugiego pracodawcy.

Zgodnie z zasadami wystawiania zaświadczeń lekarskich, jeżeli ubezpieczony podlega ubezpieczeniu z więcej niż jednego tytułu, na jego wniosek lekarz wystawia odpowiednia liczbę zaświadczeń lekarskich. W razie, gdy odpowiednia liczba zaświadczeń lekarskich nie zostałaby wystawiona, np. gdy ubezpieczony nie zgłosił takiej potrzeby lekarzowi, na wniosek ubezpieczonego zaświadczenie lekarskie dla kolejnego płatnika składek może być wystawione w terminie późniejszym.

Należne pracownicy zasiłki wypłaca pracodawca, jeśli jest zobowiązany do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa albo ZUS, gdy pracodawca tych świadczeń nie wypłaca."
http://www.firma.ego...ski,1,47,1.html

Po porodzie i jednoczesnym rozwiązaniu umowy o pracę - wypłatę zasiłku macierzyńskiego przejmuje ZUS.

pozdrawiam

#2 Gość_-praw-nautiko

Gość_-praw-nautiko
  • Goście

Napisano 24 sierpień 2009 - 12:37

Widzę że nikt nie jest w stanie mi pomóc.
Doszłam do wniosku, że u pierwszego pracodawcy złoże zaświadczenie o ciąży i w momencie zakończenia urlopu bezpłatnego -od 1 listopada-będę na l4 do dnia porodu.
U drugiego pracodawcy l4 także od 1 listopada.
Niewiem czy dobrze robię, ale innego wyjścia na razie nie znalazłam.
Mam natomiast inne pytanie.
Jak będzie wyglądać wypłata świadczenia za l4. Czy mam zgłosić , któremuś z pracodawców sytuację z l4 u innego pracodawcy? Kto wypłaca świadczenie? Co z macieżyńskim po porodzie- jak będzie wyglądać sytuacja z wypłatą świadczenia?
pozdrowienia

#3 Gość_-praw-nautiko

Gość_-praw-nautiko
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2009 - 20:52

Witam,
Jestem w dość dziwnej sytuacji.
Otóż do końca września jestem zatrudniona w firmie produkcyjnej na umowę o pracę. w firmie tej pracowałam kilka lat i w międzyczasie urodziłam dziecko, wzięłam urlop wychowawczy. Po zakończeniu go zostały mi 2 miesiące do zakończenia umowy o pracę i w porozumieniu z pracodawcą -z powodów osobistych-dostałam urlop bezpłatny do końca umowy. W tym czasie znalazłam inną pracę - umowa o pracę też na czas określony.
Okazało się że jestem w ciąży. W momencie zakończenia umowy z pierwszym pracodawcą będę już powyżej trzeciego miesiąca ciąży.
Mam dylemat co powinnam teraz zrobić. Jakie konsekwencje będzie miało powiadomienie obydwuch pracodawców o ciąży. Niebawem będę zmuszona iść na l4 z racji kłopotów z ciążą. Niebardzo wiem jak podejść do tej sytuacji. Jakie prawa mi przysługują.
pozdrowienia
Kamila



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych