Skocz do zawartości


Interpretacja normy rocznej nadgodzin!


5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-sagemf11

Guest_-praw-sagemf11
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2009 - 00:39

witam.

"Jaka jest dopuszczalna ilość nadgodzin w roku ?

Liczba nadgodzin nie powinna w roku kalendarzowym przekraczać 150 w stosunku do jednego pracownika. Wyższą liczbę nadgodzin można określić w regulaminie pracy, układzie zbiorowym lub umowie o pracę. PIP jako maksymalną liczbę nadgodzin dopuszcza :

- w przypadku osób którym przysługuje 20 dni wolnych - 384 godziny
Sposób obliczenia :52 tygodnie - 4 tygodnie urlopu = 48 x 8 (maksymalna liczba nadgodzin w tygodniu) = 384h

- w przypadku osób , którym przysługuje 26 dni wolnych - 376 godzin
Sposób obliczenia :52 tygodnie - 5 tygodni urlopu = 47 x 8 (maksymalna liczba nadgodzin w tygodniu) = 376h

Więcej znajda Państwo w RP z dnia 21/11/2008
Podstawa prawna :

Art. 151. § 1. Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:
1) konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
2) szczególnych potrzeb pracodawcy.
§ 2. Przepisu § 1 pkt 2 nie stosuje się do pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia.
§ 3. Liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku z okolicznościami określonymi w § 1 pkt 2 nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym.
§ 4. W układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy, jest dopuszczalne ustalenie innej liczby godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym niż określona w § 3.
§ 5. Strony ustalają w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika."
http://www.prawnik-o...zin_w_roku.html

"384 godziny rocznie to maksymalny limit nadgodzin

Departament Prawa Pracy MPiPS wypowiedział się w sprawie ustalania rocznego limitu pracy w nadgodzinach. W piśmie z 13 listopada 2008 r. (DPR-III-079-612/TW/08) nie zgodził się wszechobecnym stanowiskiem, że roczny limit nadgodzin wynosi 416. Według departamentu należy od tej liczby objąć urlop wypoczynkowy, co w konsekwencji daje nam maksymalnie 384 lub 376 godzin dodatkowej pracy w roku.


"Zgodnie z art. 151 § 3 k.p. liczba nadgodzin wynikających ze szczególnych potrzeb w roku kalendarzowym nie powinna przekraczać 150. Wyjątek dotyczy kierowców, dla których granica ta wynosi 260 godzin (zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o czasie pracy kierowców). W jednym i drugim wypadku pracodawca może jednak ustalić wyższy poziom nadgodzin w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub umowie o pracę, jeśli w firmie nie ma układu i zatrudnia ona do 19 osób, a więc nie musi także wydawać regulaminu pracy. (...) Przepisy nie precyzują jednak, w jaki sposób to zrobić, i nie wprowadzają górnej granicy" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

"Dotychczas Państwowa Inspekcja Pracy i większość ekspertów przyjmowała, że maksymalny pułap nadgodzin na rok kalendarzowy to 416 godzin. Wynikał on stąd, że pracownik może razem z nadgodzinami pracować przeciętnie do 48 godzin na tydzień w okresie rozliczeniowym (art. 131 k.p.), podczas gdy tygodniowa norma czasu pracy wynosi 40 godzin. Różnica daje osiem nadgodzin na każdy tydzień. Ponieważ w roku kalendarzowym są 52 tygodnie, to pomnożone przez osiem dają właśnie 416 nadgodzin" - pisze "Rzeczpospolita".

Należy pamiętać, że w każdym roku kalendarzowym pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Długość wakacji warunkowana jest stażem pracy. To już samo wyklucza możliwość osiągnięcia maksymalnego pułapu nadgodzin w wymiarze 416 godzin. Jak podkreśla Departament Prawa Pracy MPiPS maksymalna granica może wynieść 384 godziny u pracowników z 20-dniowym wymiarem urlopu i 376 godzin, w przypadku pracowników korzystających z 26-dniowego wypoczynku.
Więcej na temat w "Rzeczpospolitej", w artykule Grażyny Ordak pt. "416 godzin nadliczbowych w roku to mit"."
http://www.twoja-fir...-nadgodzin.html

pozdrawiam

#2 Guest_-praw-sagemf11

Guest_-praw-sagemf11
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2009 - 22:30

CYTAT(lataren)Owszem mozna ustalić więcej nadgodzin - ale tylko w tych wskazanych aktach prawny.

Należy pamiętać iż UZP czy regulamin pracy są to wewnątrz zakładowe akty prawa pracy i obowiązują one zarówno pracownika jak i pracodawcę. Jeżeli zapisy tam zawarte są mniej korzystne niż przepisy ogólnie obowiązują wtedy są z mocy prawa nie ważne.

Max liczba nadgodzin jaka można ustalić to 416 godzin/rok.
-
wydaje mi sie,że taka potrzeba pracodawcy odnosi sie do pracowników w zakładach hodowli czy ochrony mienie-czyli wyszczególnionych nielicznie.
Gdzie opisany jest ten zapis o możliwości ustalenia nadgodzin w ilości do 416.
Prosze o odpowiedz

#3 Guest_-praw-lataren

Guest_-praw-lataren
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2009 - 13:59

Owszem mozna ustalić więcej nadgodzin - ale tylko w tych wskazanych aktach prawny.

Należy pamiętać iż UZP czy regulamin pracy są to wewnątrz zakładowe akty prawa pracy i obowiązują one zarówno pracownika jak i pracodawcę. Jeżeli zapisy tam zawarte są mniej korzystne niż przepisy ogólnie obowiązują wtedy są z mocy prawa nie ważne.

Max liczba nadgodzin jaka można ustalić to 416 godzin/rok.

#4 Guest_-praw-sagemf11

Guest_-praw-sagemf11
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2009 - 00:39

Art. 151.§ 4. W układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca
nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy, jest
dopuszczalne ustalenie innej liczby godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym niż określona w § 3.
-czy w takim układzie procodawca może wymagać większej ilości nadgodzin od wskażnika KP określalącego ilość nieprzekraczającej rocznie 150godz.

Prosze o odpowiedz

#5 Guest_leszek

Guest_leszek
  • Goście

Napisano 11 sierpień 2010 - 00:52

Uważam, iż ilość dni urlopu nie wpłwa na ilość przepracowanych sobót i niedziel jako nadgodzin. Cyfra 416 nadgodzin winna być zmniejszona tylko o 16 godzin które wynikaja z art. 162 KP mówiącego o obowiązkowym wybraniu 14 dni wypoczynku w których to nie ma mozliwosci świadczenia pracy w nadgodzinach. Z poważaniem Leszek K

#6 Guest_-praw-jaziutek

Guest_-praw-jaziutek
  • Goście

Napisano 11 sierpień 2010 - 08:34

Źle uważasz.
Poczytaj Kodeks pracy.Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy