Skocz do zawartości


obliczenie urlopu


9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-mdbuli

Guest_-praw-mdbuli
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2009 - 22:06

witam chcialbym sie dowiedziec jaki przysluguje mi wymiar urlopu.pracuje od 01.08.2008 roku na pelny etat,ile przysluguje mi dni urlopu.w 2006 roku ukonczylem studia magisterskie zaoczne(nie wiem czy sa wliczane do wymiaru urlopowego jezeli tak to 8 lat)01.10.2006-23.12.2006 umowa o prace. 01.06.1996-31.12.2006 prowadzilem dzialalnosc gospodarcza ale z tego co sie orientuje ten okres nie jest wliczany do wyliczenia urlopu.z moich obliczen wychodzi mi 8,33 z tym ze slyszalem ze moj pracodawca przyznaje innym 8 dni,a na necie widzialem ze powinno sie zaokranglac w gore czyli wychodzilo by mi 9 dni czy jest na to jakas ustawa czy cos w tym stylu zebym mogl wywalczyc ten 1 dzien??ostatnie moje pytanie poniewaz mam gospodarstwo rolne czy moge wliczyc czas pracy na nim np od 01.01.2007-31.07.2008 do qwyliczenia urlopu tak zebym od 2009 mial 26dni??i jak to zrobic.wiem ze to troche zagmatwane ale prosze o pomoc na moje pytania.albo jakies odsylacze do kakretnych ustaw. :mysle

#2 Guest_-praw-mdbuli

Guest_-praw-mdbuli
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2009 - 20:47

witam
Bylem w gminie jest to mala miejscowosc i panie tam bedace daly mi tylko zaswiadczenie ze posiadam gospodarstwo rolne oraz jego wielkosc,zadnego zaswiadczenia ze w nim pracuje czy go uzytkuje.Wyslaly mnie do KRUSu zebym od nich wzial pismo ze od xx.yy.zzzz-xx.yy.zzzz posiadal okresy skladkowe i to bedzie sie zaliczalo do wyliczenia okresow urlopowych.Czy cos takiego mi wystarczy tj zaswiadczenie o wielkosci gosp i z Krusu o okresach skladkowych.w celu przedluzenia dla pracodawczy czy moze to zostac odrzucone przez pracodawce.Bede wdzieczny za informacje.Pozdrawiam

#3 Guest_-praw-malvina0

Guest_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2009 - 19:37

witam.

Tak, zaświadczenie jest bardzo ważne, odnośnie naliczenia stażu urlopowego - jest potwierdzeniem pracy w gospodarstwie rolnym. Sądzę, że w Gminie będą doskonale zorientowani jaki dokument wystawić.

(Możliwe, że będą chcieli, aby wypełnić taki wniosek, lub podobny - podaję tylko orientacyjne, gdyż nie wiem tego na pewno.)
http://bip.city.pozn...amp;dr_id=41414
http://uniejow.signf...e.php?catprz=72

pozdrawiam

#4 Guest_-praw-mdbuli

Guest_-praw-mdbuli
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2009 - 23:14

serdecznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź Jesteś Wielka i znasz się na rzeczy.
Czy w gminie dostanę takie zaświadczenie odnośnie prowadzenia gospodarstwa rolnego czy jak to ma wyglądac takie pismo??

#5 Guest_-praw-malvina0

Guest_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2009 - 22:46

witam.

"Podstawą do wyliczenia stażu pracowniczego są świadectwa pracy oraz inne dokumenty stwierdzające okresy zaliczane do stażu pracy. W interesie pracownika jest zaś dostarczenie pracodawcy wszystkich dokumentów, które mogą mieć wpływ na ustalenie jego uprawnień.

Ustalając uprawnienia urlopowe, należy ustalić staż ogólny pracownika, sumując wszystkie okresy zatrudnienia na podstawie stosunku pracy oraz okresy podlegające zaliczeniu do stażu pracowniczego. Ogólny staż uzależniony jest przede wszystkim od okresu zatrudnienia pracowniczego, ale w grę mogą wchodzić także inne okresy, które na mocy odrębnych ustaw wliczane są do stażu pracownika.

Pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze:

20 dni, jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
26 dni- jeśli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat."
http://urlopy.wieszj...pracownika.html

"Okres wykonywania działalności gospodarczej nie podlega zaliczeniu do stażu urlopowego, chyba że odmiennie stanowią przepisy zakładowe.
Osoba niezatrudniona uprzednio w charakterze pracownika, prowadząca własną działalność gospodarczą, musi więc być przygotowana na to, że w kwestii wymiaru urlopu będzie traktowana tak, jak absolwent dopiero rozpoczynający życie zawodowe. Powyższa zasada obowiązuje też w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej. Okres takiego zatrudnienia nie liczy się do stażu urlopowego pracowników.


Cechą charakterystyczną stażu urlopowego jest to, że okres pracy jest tylko jednym z okresów, które są do niego zaliczane. Obok zatrudnienia występuje szereg tzw. okresów zaliczalnych, które powiększają nasz staż urlopowy. Do najczęściej spotykanych okresów zaliczalnych należą: (m.in.)

okres pracy w gospodarstwie rolnym bądź prowadzenia takiego gospodarstwa wskazany w ustawie z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. nr 54, poz. 310),

Na podstawie art. 155 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm., do okresu zatrudnienia ustalanego na potrzeby stażu urlopowego zaliczają się okresy ukończonej nauki w:

zasadniczej lub innej równorzędnej szkole zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,

średniej szkole zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,

średniej szkole zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,

średniej szkole ogólnokształcącej - 4 lata,

szkole policealnej - 6 lat,

szkole wyższej - 8 lat.
UWAGA!
Okresów nauki nie należy sumować. Przy ustalaniu stażu urlopowego bierze się pod uwagę okres ostatnio ukończonej szkoły.
Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla zainteresowanego."
http://www.bankier.p...zu-1672553.html

"Jeśli pracownik nie przepracuje całego roku, urlop nalicza się w proporcji do okresu pracy u danego pracodawcy.

W zależności od tego, czy pracownik rozstaje się z firmą czy też podejmuje pracę u nowego pracodawcy, przysługuje mu urlop:

u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze
u kolejnego pracodawcy - w wymiarze:
- proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

- proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

Jeśli pracownik wykorzystał u dotychczasowego pracodawcy urlop w wymiarze wyższym niż okres, w jakim u niego pracował - kolejny pracodawca zaniża odpowiednio wymiar urlopu. Pamiętać należy, iż łączny wymiar urlopu w danym roku nie może być niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców.

Przy ustalaniu wymiaru urlopu proporcjonalnego kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca.

Jeżeli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie takiego

stosunku u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym,

zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje dotychczasowy pracodawca.

Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Wymiar urlopu należny pracownikowi w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć wymiaru podstawowego."
http://msp.money.pl/...9,0,232979.html

wg moich obliczeń, jeśli się nie mylę, to:

CYTAT01.06.1996-31.12.2006 prowadzilem dzialalnosc gospodarcza
-nie wlicza się do stażu urlopowego
CYTATw 2006 roku ukonczylem studia magisterskie zaoczne
-liczymy jako 8 lat stażu
CYTAT01.10.2006-23.12.2006 umowa o prace.
-prawie 3 m-ce stażu urlopowego
CYTATmam gospodarstwo rolne czy moge wliczyc czas pracy na nim np od 01.01.2007-31.07.2008
-1,7 lat stażu urlopowego
CYTATpracuje od 01.08.2008 roku na pelny etat
-prawie 6 m-cy stażu urlopowego

w sumie ok. 10,4 lat stażu urlopowego = 26 dni urlopu na dzień dzisiejszy

"W myśl art. 158 K.p,jeżeli pracownik wykorzystał urlop wypoczynkowy za dany rok kalendarzowy i uzyskał w tym roku prawo do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze, przysługuje mu urlop uzupełniający.

Oto kiedy pracownik uzyskuje prawo do urlopu uzupełniającego

* w danym roku kalendarzowym upływa okres pracy,z którym wiąże się wyższy wymiar urlopu

* ukończenie szkoły przez pracownika, udokumentowane świadectwem i wliczenia okresu nauki do okresu pracy,od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego.Jeżeli pracownik uczył sie w czasie zatrudnienia to do okresu pracy od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego,zalicza sie okres nauki lub okres zatrudnienia

* jeżeli pracownik zmienił pracę i został zatrudniony u innego pracodawcy,u którego zwiększono w regulaminie pracy,układzie zbiorowym,ustawach szczególnych wymiar urlopu wypoczynkowego i jest on wyższy niż określono to w Kodeksie Pracy

Pracownik otrzymuje prawo do do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze w ostatnim dniu okresu uprawniającego go do urlopu w wyższym wymiarze. "


w okolicach października 2008r prawo do urlopu uzupełniającego (+6 dni), ale proszę sobie to jeszcze raz dokładnie przeliczyć co do dnia - ja liczę orientacyjnie

Urlop u obecnego pracodawcy:
za rok 2008
3/12*20=5 i 2/12*26=4,33, po dodaniu 9,33 po zaokrągleniu pełne 10 dni urlopu

wraz z nowym rokiem kalendarzowym 2009 nabył Pan prawo do całego 26 dniowego urlopu.

http://kadry.infor.p...a_urlopowe.html

pozdrawiam

#6 Guest_-praw-malvina0

Guest_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2009 - 23:03

witam.

Moim zdaniem wystarczy zaświadczenie Gminy, ale skoro odsyłają do wyższej instancji - tym lepsze, pewniejsze? zaświadczenie.
Pracodawca nie ma prawa - nie przyjąć i nie zaliczyć okresu pracy w gospodarstwie rolnym - postąpiłby wbrew obowiązującej ustawie.

"Praca w gospodarstwie rolnym
Innym okresem niezwiązanym z zatrudnieniem pracowniczym jest praca w indywidualnym gospodarstwie rolnym. O zaliczaniu jej do stażu pracownika przesądza ustawa o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, która wyjaśnia zarazem, kiedy praca rolnicza może mieć znaczenie w zakresie uprawnień urlopowych."
"Przez prowadzenie gospodarstwa rolnego należy rozumieć samodzielną lub przy pomocy innych osób faktyczną pracę w gospodarstwie rolnym, wykonywaną na własny rachunek w charakterze właściciela lub posiadacza. Zgodnie z art. 553 Kodeksu cywilnego za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą oraz prawami i obowiązkami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego."
http://kadry.infor.p...a_urlopowe.html
http://www.glos.pl/a...&action=kom

"Prowadzenie gospodarstwa rolnego

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. nr 54, poz. 310), ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także:

okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,

przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,

przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Ważne: Okres pracy w gospodarstwie rolnym zalicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego.

Przykład
Pracownik legitymujący się wyższym wykształceniem przez 2 lata prowadził gospodarstwo rolne. Z dniem 1 lutego 2008 r. podjął pierwszą pracę. Pracownikowi do stażu urlopowego należy zaliczyć 10 lat, tj. okres nauki w szkole wyższej (8 lat) oraz okres prowadzenia gospodarstwa (2 lata). Pracownik po miesiącu pracy nabył prawo do 2,16 dnia urlopu, tj. 1/12
x 26 dni. "


pozdrawiam

#7 Guest_-praw-mdbuli

Guest_-praw-mdbuli
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2009 - 18:33

czy moge liczyc na podpowiedz w sprawie poprzedniego mojego posta.bede bardzo wdzieczny

#8 Guest_-praw-malvina0

Guest_-praw-malvina0
  • Goście

Napisano 04 luty 2009 - 21:52

witam.

"Jakie warunki trzeba spełnić, aby okres pracy w gospodarstwie rolnym był zaliczony do stażu pracy?
2008-03-12

Jarosław Masłowski
Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Pracownik wystąpił o zaliczenie mu do stażu pracy okresu pracy przypadające po 31 grudnia 1982 r. w indywidualnym gospodarstwie rolnym. Właścicielami gospodarstwa byli rodzice pracownika a następnie brat. Okresy, o które pracownik wnosi o zaliczenie, przypadają na czas kiedy właścicielami gospodarstwa byli rodzice a następnie brat. Pracownik dostarczył zeznania świadków; urząd gminy nie posiadał stosownych dokumentów do wydania zaświadczenia.
Czy indywidualne gospodarstwo rolne, gdzie pracownik pracował w charakterze domownika, musi należeć do rodziców, czy mogło należeć do innego członka rodziny, np. brata? Czy jeżeli we wnioskowanym o zaliczenie okresie pracy w gospodarstwie rolnym pracownik był zatrudniony na umowę zlecenie w innym zakładzie pracy, to czy nie jest to przesłanka do nie zaliczania okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do stażu pracy?


Odpowiedź:

Indywidualne gospodarstwo rolne, w którym pracownik pracował w charakterze domownika, nie musi należeć do jego rodziców.


Uzasadnienie:

Problematykę zaliczania do pracowniczego stażu pracy okresów pracy w gospodarstwie rolnym regulują przepisy ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310) - dalej u.w.o.p. Jak wynika z art. 1 ust. 1 u.w.o.p., ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także:
1) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,
2) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,
3) przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Zgodnie z art. 1 ust. 2 u.w.o.p., przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli w myśl danego przepisu lub postanowienia do stażu pracy wlicza się tylko okresy zatrudnienia w danym zakładzie pracy, w określonej branży albo okresy pracy na określonych stanowiskach lub pracy wykonywanej w szczególnych warunkach. J
ak wynika z art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25, z późn. zm.), przez domownika w jej rozumieniu, rozumie się osobę bliską rolnikowi, która:
a) ukończyła 16 lat,
pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
c) stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.
Niewątpliwie więc można uznać, że pracownik był osobą bliską wobec swojego brata.
Równoległe wykonywanie pracy w ramach umowy zlecenia nie ma żadnego wpływu na możliwość zaliczenia okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do stażu pracy, gdyż jest to umowa cywilnoprawna, której trwanie nie podlega zaliczaniu do stażu pracy.
Co więcej, nawet w sytuacji gdyby równolegle z wykonywaniem pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym osoba ta była zatrudniona w ramach stosunku pracy, to również to nie przekreślałoby prawa do zaliczenia do stażu pracy okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym. Taka osoba miałaby prawo wyboru, czy zaliczyć do stażu pracy okres pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy, czy też w indywidualnym gospodarstwie rolnym. Takie stanowisko zaprezentował Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 14 października 1994 r., I PRN 82/1994, OSNP 1995, nr 2, poz. 23."
http://www.abc.com.pl/pytanie/588/2

Ciekawe stanowisko Pani Kadrowej. Wobec tego żądać od niej okazania odpowiedniej podstawy prawnej, która nie pozwala na zaliczenie okresu rolnego do stażu urlopowego pracownika. Proszę też zapoznać się z regulaminem wewnętrznym zakładu pracy - jakie tam pracodawca zawarł postanowienia, np. odnośnie urlopów. "Praca w indywidualnym gospodarstwie rolnym może być uznana do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Muszą być spełnione jednak ustawowe warunki. Jej wliczenie musi wynikać z przepisów, postanowień układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania. Przy podejmowaniu decyzji o wliczeniu pracy na roli należy mieć na uwadze pojęcie „gospodarstwa rolnego”."
"Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. nr 54, poz. 310), ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także:
okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,..."
"Kiedy pracy w rolnictwie nie wlicza się do stażu

O tym, czy pracę byłego rolnika można wliczyć do stażu pracowniczego, rozstrzygają przepisy prawa obowiązujące pracodawcę w zakresie danego uprawnienia, stanowiące o zaliczaniu okresów pracy w innych zakładach pracy. Należy bowiem przypomnieć, że pojęcie pracy w gospodarstwie rolnym zostało zrównane z pracą wykonywaną w innych zakładach pracy, choć z pewnymi wyjątkami.

Wliczanie okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym jest zatem możliwe wówczas, gdy przepisy prawa dopuszczają wliczanie okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy. Przepisami tymi są zarówno akty prawne, takie jak ustawy i przepisy wykonawcze, jak również układy zbiorowe pracy oraz zakładowe regulaminy wynagradzania.

Omawianej ustawy nie stosuje się natomiast, gdy w myśl danego przepisu prawa lub postanowienia zakładowego do stażu pracy wlicza się tylko okresy zatrudnienia w danym zakładzie pracy lub w określonej branży. Praca w gospodarstwie nie jest wliczana do stażu także wówczas, gdy prawo do danego uprawnienia uzależnione jest od okresów pracy na określonych stanowiskach lub pracy wykonywanej w szczególnych warunkach."
http://www.bhp.org.p...r=0&thold=0

Jest też możliwość, iż swą odpowiedź odmowną Kadrowa opiera właśnie na art. 2. ustawy. Czyli, że w pierwszym roku pracy (zanim się tego roku nie przepracuje), np. w danym zakładzie nie zalicza się innych okresów, w tym prowadzenia gospodarstwa, do urlopu oprócz stażu pracowniczego.
Reasumując - jeżeli Kadrowa "nie wylegitymuje się" przepisem prawnym, który nie pozwala na doliczenie do stażu urlopowego pracy w gospodarstwie, to ma obowiązek zaliczyć Panu ten okres. Jeżeli dalej sprawa pozostanie nierozstrzygnięta - zgłosić sprawę do PIP.

pozdrawiam

#9 Guest_-praw-mdbuli

Guest_-praw-mdbuli
  • Goście

Napisano 04 luty 2009 - 21:15

znalazlem na necie cos takiego czy w zwiazku z tym jednak moja ksiegowa ma racje???
"Czy prowadzenie gospodarstwa rolnego zalicza się do stażu pracy?

Odpowiedź na tytułowe pytanie jest pozytywna: prowadzenie gospodarstwa rolnego zalicza się do stażu pracy, jednak po spełnieniu określonych warunków.

Zasady wliczania okresu zatrudnienia do pracowniczego stażu pracy w związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, określone zostały w ustawie z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310). W świetle art. 1 ust. 1 pkt 1-3 do stażu pracy wlicza się:

okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,
przypadające przed dniem 1 stycznia 1983r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub ze współmałżonkiem,
przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.
Okres zatrudnienia w indywidualnym gospodarstwie nie jest wliczany do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego.

#10 Guest_-praw-mdbuli

Guest_-praw-mdbuli
  • Goście

Napisano 04 luty 2009 - 20:08

witam jeszcze raz.dzis pokazalem pani ktora zajmuje sie urlopami w naszym oddziale firmy.Ustawe z dnia 20 lipca 1990 r. na co ona mi powiedziala ze okres pracy na gospodarstwie nie jest wliczany do okresu urlopowego i bede mial dalej 20 dni urlopu nie wspominajac o roku 2008.w dodatku przypuszczam ze zaokraglanie w gore niepelnego dnia pracy nie wchodzi w gre.Uslyszalem ze ten okres jest tylko wliczany do emerytury czy jakos tak.
Pani mi napisala ze jest to niezgodne z prawem jesli moj pracodawca odrzuci ten okres do wyliczenia wymiaru urlopowego.jak moge postawic na swoim zeby miec zaliczony ten okres???????????????
A jeszcze jedno w tej ustawie jest taki artykuł:
Art. 2. Okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, o których mowa w art. 1, nie wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego lub innego świadczenia przysługującego z upływem roku pracy lub okresu krótszego niż jeden rok.
bo nie rozumiem do konca jego znaczenia
Jezeli pani moze to prosze odpisac.Pozdrawiam i czekam cierpliwieDodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych