Skocz do zawartości

Czy mąż może zatrudnić żonę ????

7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-joozew

Gość_-praw-joozew
  • Goście

Napisano 27 listopad 2008 - 13:59

zawiera pan z zona umowę o pracę (na czas określony bądź nieokreślony), zgłasza do ubezpieczenia w ZUS.

http://kadry.infor.p...pracownika.html

#2 Gość_-praw-joozew

Gość_-praw-joozew
  • Goście

Napisano 27 listopad 2008 - 14:20

czyli może ale na jakich zasadach ???

#3 Gość_-praw-fiksia77

Gość_-praw-fiksia77
  • Goście

Napisano 27 listopad 2008 - 14:06

Tak może ją zatrudnić, tak jak każdą inną osobę.

Będzie też miała prawo do urlopu macierzyńskiego, gdyż przysługuje on pracownikowi.

#4 Gość_-praw-joozew

Gość_-praw-joozew
  • Goście

Napisano 27 listopad 2008 - 13:59

Witam

Stan Faktyczny przedstawia się następująco:

Kobieta będąca w ciąży pracuje na pół etatu jednak pracodawca chce ją zwolnić z powodu likwidacji miejsca pracy.

Jednakże mąż Jej mąż chciałby ją zatrudnić w swojej firmie. Czy to jest możliwe a jak tak to na jakich zasadach ??? (czytałem gdzieś że może ale nie na umowę o pracę tylko jako osobę współpracującą. i mąż musi odprowadzać składki za nią) Na czym to polega ????)

I czy w tym wypadku przysługuje urlop macierzyński ???

Proszę o szybką odpowiedź

#5 Gość_-praw-joozew

Gość_-praw-joozew
  • Goście

Napisano 28 listopad 2008 - 10:31

Serdecznie dziękuję pani za pomoc ale mam jeszcze pytanie. Bo czytałem że w takiej sytuacji gdy mąż zatrudnia żonę staje się ona osobą współpracującą. Czym to się różni od "zwykłego" pracownika ??? Bo to raczej nie to samo co współwłaściciel ??? Czy w tym wypadku składki na ubezpieczenie odprowadza mąż (jest płatnikiem)??? Przez ile miesięcy należy płacić składkę aby przejść na urlop macierzyński ????

#6 Gość_-praw-fiksia77

Gość_-praw-fiksia77
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2008 - 21:17

Dodatkowa lektura, która być może rozwinie pojawiające się wątpliwości

CYTATZatrudnienie u małżonka
Dariusz Drygajło
pracownik organów skarbowych

Czy mogę zatrudnić się u męża na podstawie umowy o pracę? Jakie ma to skutki dotyczące podatku dochodowego?

Nie ma zakazu zatrudniania na podstawie takiej umowy (w ramach stosunku pracy) członków najbliższej rodziny, w tym współmałżonków. Nie istnieją zatem przeszkody, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą zawierały umowy o pracę ze współmałżonkami, nawet gdy zatrudniane osoby prowadzą samodzielnie odrębną działalność gospodarczą.

Należy jednak podkreślić, iż zatrudnienie przez przedsiębiorcę żony na podstawie umowy o pracę oznacza, jak w każdym innym przypadku nawiązania stosunku pracy, konieczność przestrzegania przez obie strony umowy o pracę, tj. przez pracodawcę i przez pracownika, praw i obowiązków określonych w przepisach kodeksu pracy (m.in. dotyczących czasu pracy, bhp itp.). Jednak sytuacja zaczyna się komplikować, jeśli chodzi o sposób rozliczania dla celów podatkowych wypłaty należności otrzymanej przez zatrudnionego małżonka. Kwestię tą należy rozpatrywać dwutorowo:

* w aspekcie podatnika zatrudniającego współmałżonka oraz
* w aspekcie męża zatrudniającego żonę jako pracownika, czyli wykonującego funkcję płatnika podatku dochodowego.

Małżonek zatrudniający jako podatnik PIT

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci (...).

Skoro zatem w myśl powołanego przepisu nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, to w stosunku do tego podatnika, którego małżonek pobiera wynagrodzenie za pracę na podstawie zawartej z nim umowy o pracę, taki wydatek nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej.

http://www.e-podatni...u_malzonka.html

CYTATWynagrodzenie żony wspólnika - 2006.07.25

Urząd Skarbowy w Pruszkowie, 1421/BF/415-44/GJ/06

Wynagrodzenia żony jednego ze wspólników spółki cywilnej nie może zostać uznane za koszt uzyskania przychodów spółki. Nie ma przy tym znaczenia, że umowa o pracę została zawarta ze spółką cywilną.

Wynagrodzenie wspólnika w spółce cywilnej - 2006.04.06

Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim, U.S.I/3.415-18/2006

W spółce cywilnej wynagrodzenie wspólnika stanowi koszt uzyskania przychodów, ale tylko dla pozostałych wspólników.
Zatrudnienie małżonka, z którym sie nie mieszka - 2006.03.13

Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty, I/415-13.1-226/06/ZDB

Przedsiębiorca nie może zaliczać w koszty wynagrodzenia zatrudnianego małżonka nawet wtedy, gdy małżonkowie zamieszkują oddzielnie i nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego.
Zatrudnienie małżonka a koszty wszystkich wspólników - 2006.03.06

Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku, RO-XV/415/PDOF-53/ 142 /JS/06

Wynagrodzenie za pracę wypłacone zatrudnionej w osobowej spółce handlowej, na podstawie umowy o pracę, małżonce jednego ze wspólników tej spółki, nie może stanowić kosztu uzyskania przychodów u żadnego ze wspólników tejże spółki.
Zatrudnienie małżonka - 2005.09.12

Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim, US I/1-415/ 12 /2005

W przypadku zatrudnienia małżonki, koszty zatrudnienia nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu u podatnika, także w przypadku istnienia rozdzielczości majątkowej między małżonkami. Podabnie będzie w przypadku pracy własnej podatnika oraz małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.
nasz komentarz
Koszty zatrudnienia małżonka - 2005.08.12

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna, I-415/72/05

Zatrudniając małżonka nie można jego wynagrodzenia zaliczyc do kosztów uzyskania przychodów. Kosztem moga być natomiast opłacone składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe za współmałżonka, w części sfinansowanej przez pracodawcę oraz kosztów badań wstępnych i okresowych oraz szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem pracownika do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie.

http://www.vat.pl/ko...etacje_1243.php - rozwinięcie poszczególnych wątków.

pozdrawiam,

#7 Gość_-praw-katekko

Gość_-praw-katekko
  • Goście

Napisano 14 grudzień 2008 - 21:02

Witam!Nie jest to takie proste,jestem na tym portalu ponieważ mam problem właśnie z mężem którego zatrudniłam w swojej firmie.Nie wiem jak radzili inni ale zeby zatrudni współmałżonka jako pracownika nie jest to takie proste.Predzej czy poźniej ZUS upomni się o "swoje'.Jeśli zatrudnia się męża czy żonę składka jest taka sama jak prowadzącego firmę.Prawa pracownika ma tylko wtedy jesli nie prowadza wspólnie gospodarstwa domowego,mają rozdzielnośc majątkową.Ale nawet i to niewiele pomaga-w moim przypadku sądze się 3 rok i nie wiem jak sie skonczy.
Pozdrawiam

#8 Gość_ada_10_ada_

Gość_ada_10_ada_
  • Goście

Napisano 06 maj 2011 - 16:33

Witam serdecznie,
mam do Pani pytanie, jak zakończyła się sprawa. Jestem bardzo ciekawa poniewż w tym miesiącu też mam sprawę w sądzie taką jak Pani

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych