Skocz do zawartości

ZUS i jego kontrole podczas L4

40 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-janusz j.

Gość_-praw-janusz j.
  • Goście

Napisano 03 czerwiec 2008 - 09:57

Witam!
To wszystko zależy: z powodu jakiej choroby ma Pan wystawione L-4, na jaki okres czasu niezdolności do pracy, czy chory ma leżeć, czy może chodzić... itp.

Kontrola zwolnień lekarskich ZUS.
Na podstawie artykułu 59 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwolnienia lekarskie podlegają kontroli przez lekarzy orzeczników ZUS.
Kontrola przez może się odbyć zarówno w budynku ZUS jak i w domu pacjenta.
ZUS może skierować na dodatkowe badania przez lekarza konsultanta ZUS i zlecić udostępnienie dokumentacji medycznej, związaną z kontrolowanym zwolnieniem lekarskim.
Kontrola zwolnienia odbywa się po wysłaniu pisemnego wezwania do pacjenta.
Lekarz orzecznik ZUS dokonać skrócenia kontrolowanego zwolnienia lekarskiego i zlecić powrót do pracy.

Pytanie .
Po ilu dniach zwolnienia można się spodziewać kontroli przez ZUS ?
Nie ma prostej reguły, ale najczęściej kontrolowane są raczej :
długie (powyżej 14 dni) lub długotrwałe zwolnienia lekarskie (kilka zwolnień w sumie przekraczających 60 dni, lub 182 dni potem krótka przerwa i znowu zwolnienie).
Zwolnienia po krótkotrwałym zatrudnieniu lub bezpośrednio po ustaniu zatrudnienia ,na okresie wypowiedzenia itp.
Zwolnienia kontrolowane na wniosek pracodawcy, szczególnie w czasie konfliktu z pracownikiem.
Zwolnienia od lekarza wystawiającego dużo zwolnień lekarskich. [ ZUS ma swoją ewidencję komputerową]
Losowo może być wybrane do kontroli każde inne zwolnienie, nawet krótkie i jednorazowe - raczej rzadko.

Niestety wynik kontroli zwolnienia zależy od badania lekarza orzecznika ZUS i ewentualnych zleconych konsultacji specjalistycznych (np neurologicznej).

Pracodawca także ma prawo skontrolować jak pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 27 lipca 1999 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich.
(Dz. U. z dnia 9 sierpnia 1999 r.)

§ 1. 1. Kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad członkiem rodziny dokonują płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych.
2. Do obowiązków płatnika składek należy także kontrola formalna zaświadczeń lekarskich stanowiących podstawę zwolnienia od pracy.
§ 2. Kontrola formalna zaświadczeń lekarskich polega na sprawdzeniu, czy zaświadczenie:
1) nie zostało sfałszowane,
2) zostało wydane zgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich.
§ 3. Jeżeli w wyniku kontroli, o której mowa w § 2 pkt 1, zachodzi podejrzenie, że zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane, płatnik składek występuje do lekarza leczącego o wyjaśnienie sprawy.
§ 4. W razie podejrzenia, że zaświadczenie lekarskie wydane zostało niezgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, płatnik składek występuje o wyjaśnienie sprawy do terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Odnośnie:
Zapis "chory może chodzić" oznacza tyle, że choroba nie wymaga przebywania w
domu czy hospitalizacji.Różne są choroby - wykluczające pracę zawodową,
niewykluczające poruszania się po mieście czy nawet kraju.

Jeszcze coś takiego jak kod choroby i chyba w oparciu o niego w połączeniu z zapisem leżeć/chodzić ZUS podejmuje swoje decyzje.

Istnieje tu wyjątek mówiący o zaspokojeniu podstawowych potrzeb. Nie jest ujęty formalnie, ale funkcjonuje. Nawet mając leżenie napisane na ZUS ZLA można wyjść do sklepu po żywność jeśli będziesz mógł wykazać, że to było niezbędne (np. mieszkasz sam i najlepiej zostawiać sobie paragony, rachunki itp). Co do kontroli ZUSu to nie jest to problem, gdyż konieczność leżenia nie definiuje miejsca realizowania tej czynności, ani konieczności informowania kogokolwiek gdzie ją wykonujesz (zresztą kontrole mają miejsce raczej tylko przy długich jednorazowych zwolnieniach).
Nawet jeśli twoja choroba jest "leżąca", to nie jest powiedziane gdzie masz leżeć, ale czy jednak lepiej zgłosić ten fakt pracodawcy, czy w ZUSie ? W każdym razie, zus dopiero po 33 dniach może kontrolować. Ale w tych 33 dniach może skontrolować pracodawca. Nie będzie chyba to problemem, jeżeli Pan powie albo napisze pismo do pracodawcy i poda adres gdzie będzie przebywał, pod jakim adresem?

Pozdrawiam.

#2 Gość_-praw-janusz j.

Gość_-praw-janusz j.
  • Goście

Napisano 03 czerwiec 2008 - 09:57

majac L4 czy mam obowiazek być w jednym mieszkaniu czy moge byc również w swoim domku ( ta sama miejscowośc ) .

#3 Gość_Puff123

Gość_Puff123
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2013 - 09:26

Witam,

chciałabym się dowiedzieć czy ZUS może kontrolować dwa zwolnienie lekarskie wystawiane jedno po drugim - stanowiace ciągłość po jednym wypadku ( przy pierwszej kontroli stwierdzono zasadność zwolnienia lekarskiego i niezdolność do pracy ze względu na ograniczenia ruchowo- komunikacyjne), a następnie zostałam wezwana na drugą kontrolę zwolnienia wystawionego dwa dni po pierwszej kontroli w ZUS? Pozdrawiam

#4 Gość_beata2

Gość_beata2
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2013 - 17:04

Witam czy kontrola z zus na l4 może być w sobote o16.

#5 Gość_-praw-ja_jagienka

Gość_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2013 - 21:16

do Puff

ZUS ma prawo skontrolować wszystkie zwolnienia, nie ma znaczenia, że zrobił to już wcześniej.

do beata

Kontrola z ZUS-u może być o każdej porze dnia i nocy.

#6 Gość_K.O.

Gość_K.O.
  • Goście

Napisano 28 kwiecień 2013 - 20:59

Witam,

Mam pytanie dotyczące kontroli ZUS podczas zwolnienia z powodu złego samopoczucia w czasie ciąży. Miałam wizytę ZUSu 9 kwietnia 2013r. w moim miejscu zameldowania, jednak mieszkam w innym miejscu (ta sama miejscowość). Pismo dotyczące kontroli znalazlam w skrzynce dopiero dziś, tj. 28 kwietnia. Podczas okresu zwolnienia cały czas przebywam w domu, regularnie chodzę do lekarza, przebywałam również w szpitalu. Czy ZUS uzna za wytłumaczenie fakt, iż nie przebywam w miejscu zameldowania?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

#7 Gość_-praw-ja_jagienka

Gość_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 29 kwiecień 2013 - 15:13

Nie powiem Pani, co uzna ZUS, ale musi Pani napisać do nich dokładne wyjaśnienie.

#8 Gość_obywatel

Gość_obywatel
  • Goście

Napisano 21 maj 2013 - 11:22

Witam

czy nieodebranie wezwania na kontrolę ZUS przez osobę będącą na zwolnieniu ZUS oznacza dla ZUS że takie wezwanie zostało doręczone. Sytuacja chipotetyczna że list polecony z wezwaniem odebrała inna osoba niż osoba która na zwolnieniu L4 była.
Bardzo prosze o odpowiedź.

#9 Gość_-praw-ja_jagienka

Gość_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 21 maj 2013 - 13:31

ZUS raczej nie wysyła listu poleconego, a zwykły. Jeśli chory go nie odebrał, to należałoby tłumaczyć, że chorego nie było w domu i tu już będzie tłumaczenie gdzie przebywał w trakcie zwolnienia lekarskiego.

#10 Gość_obywatel

Gość_obywatel
  • Goście

Napisano 21 maj 2013 - 13:46

Dziękuję za szybką odpowiedź:)
I w sytuacji wysłania przez osobę chorującą pisma wyjaśniającego do ZUS to od ZUS-u zależy czy dane L4 uzna czy nie uzna? Co w przypadku kiedy ZUS wyśle takie wezwanie na adres zameldowania a nie zamieszkania? Czy ono jest traktowane jako odebranie?

Bardzo prosze o odpowiedź.
Pozdrawiam

#11 Gość_-praw-ja_jagienka

Gość_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 21 maj 2013 - 20:37

ZUS wysyła zawiadomienie na taki adres, jaki figuruje na blankiecie zwolnienia lekarskiego. Jeśli chory podaje taki adres, to znaczy, że tam przebywa w trakcie choroby. Tak, to od ZUS-u zależy, czy uzna wyjaśnienie chorego za wiarygodne i odmówi lub nie wypłaty zasiłku chorobowego.

#12 Gość_lena78

Gość_lena78
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2013 - 14:41

Witam , miałam kontrolę zwolnienia lekarskiego w domu ,Pan kontroler z zus nie przedstawił sie i nie pokazał żadnej legitymacji ,podał tylko do podpisania jakieś pisemko , które w zasadzia nie wiem co zawierało ,trwało to może minutę,czy powinnam sie tym martwić i spodziewać sie kolejnej kontroli ?

#13 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2013 - 22:03

Najważniejsze, że chorującą zastał w domu i pewnie o to mu chodziło. Na drugi raz radzę sprawdzać komu i co się podpisuje, bo może okazać się, że podpisała Pani kredyt gotówkowy.

#14 Gość_Rabarbar

Gość_Rabarbar
  • Goście

Napisano 26 sierpień 2013 - 17:10

Witam
Otrzymałem wezwanie do stawienia się do ZUS-u, w związku z zwolnieniem lekarskim jakie otrzymałem po dość poważnym złamaniu kostki prawej nogi...na nodze oczywiście założono gips który uniemożliwia mi swobodne poruszanie się...lekarze stanowczo zakazali nawet opierania się na tej nodze...jak poinformować szanowny ZUS że nie mam możliwości udania się do nich na kontrolę, i zaprosić na wizytę do mnie...Pozdrawiam

#15 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 26 sierpień 2013 - 20:56

Telefonicznie, listem, majlem, podając numer sprawy z wezwania.

#16 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2013 - 12:55

Mam pytanie aktualnie jestem w ciąży zagrożonej leżącej jednak nie przebywa pod adresem zameldowania tylko w innym mieście. Za miesiąc mam termin podpisania się w urzędzie pracy jednak lekarz wykluczył możliwość podróży przez dwa miesiące muszę być na l4 żeby mnie nie wyrejestrowali z urzędu i moje pytanie brzmi czy wyrazie kontroli ZUS w miejscu zamieszkania będzie problem ze przebywa gdzie indziej? Czy musze to zgłosić do zusu gdzie przebywa?

#17 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2013 - 14:13

Powinna Pani to wcześniej zgłosić do ZUS-u żeby nie było kłopotów.Adres zawsze należy podawać ten, pod którym Pani aktualnie przebywa.

#18 Gość_Mika

Gość_Mika
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2013 - 20:51

Witam.
Przebywałam na l4 2 tygodnie, na zwolnieniu widnieje mój adres zameldowania (tam przez okres choroby również przebywałam) zaś w kwestionariuszu osobowym jako adres zamieszkania widnieje adres mojego narzeczonego (tam mieszkam na co dzień). Pracodawca zlecił kontrolę ZUS i mój narzeczony odebrał wezwanie do ZUSu - czyli kontrola była u niego w domu (nikogo rzecz jasna nie zastali). Czy nie jest tak, że o miejscu kontroli decyduje adres na zwolnieniu lekarskim? Jak sprawę odkręcić?

#19 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2013 - 21:50

Napisać szczegółowe wyjaśnienie do ZUS-u.

#20 Gość_Mika

Gość_Mika
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2013 - 22:19

Mnie interesuje informacja jak taka kontrola powinna wyglądać tzn. na jaki adres powinni kontrolerzy przyjść. Na zwolnieniu jest rubryka "Adres pobytu w okresie trwania niezdolności do pracy" - i pod tym adresem właśnie przebywałam. Wyjaśnienie na pewno złożę, ale przecież muszą być jakieś procedury dotyczące kontroli.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych