Skocz do zawartości

umowa zlecenie, a zwolnienie lekarskie

wróć do serwisu Kadry 128 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_leszek

Gość_leszek
  • Goście

Napisano 17 marzec 2008 - 18:25

Posiadam z zakładem pracy obecnie umowę zlecenie od 01.01.08r.- do 30.06.08r.Umowy są odnawiane od trzech lat. Od ok. 1 miesiąca i nadal jestem na zwolnieniu lekarskim z uwagi, że nie były opłacane składki na ubezpieczenie chorobowe nie otrzymuję wynagrodzenia czy innych świadczeń dowiedziałem się dzisiaj, że pracodawca myśli o rozwiązaniu umowy zlecenia - czy może? jak później wygląda sytuacja z ewentualnie dalszym leczeniem a jej odpłatnością.

#2 Gość_Przemekśląsk

Gość_Przemekśląsk
  • Goście

Napisano 17 marzec 2008 - 21:12

jeżeli z umowy zlecenia nie były opłacane składki na ubezpieczenie chorobowe dobrowolnie, to za okres choroby wynagrodzenie nie przysługuje. Chorobowe jest ubezpieczeniem dobrowolnym - także jeżeli nie wyraziłeś zgody to pracodawca nie miał obowiązku odprowadzać składek.Umowę zlecenie mozna rozwiązać, nie ma tutaj żadnego okresu wypowiedzenia, chyba że zawarliście jakieś dodatkowe ustalenia.

#3 Gość_leszek

Gość_leszek
  • Goście

Napisano 17 marzec 2008 - 22:17

Wiem, że nie należy mi się świadczenie chorobowe. Zastanawiam się jednak co się stanie gdy zostanę zwolniony, a będę musiał przebywać na leczeniu w szpitalu? Byłem na takim leczeniu przez miesiąc. Podczas zatrudnienia na umowę -zlecenie są odprowadzane składki min. na ubezpieczenie zdrowotne. Podczas choroby itp.dolegliwości pracownik nie może wykonywać danego zlecenia więc teoretycznie może natychmiast zostać zwolniony. Czy to wówczas oznacza, że za każdą wizytę u lekarza należy zapłacić?

#4 Gość_Przemekśląsk

Gość_Przemekśląsk
  • Goście

Napisano 17 marzec 2008 - 22:21

ze składki na ubezpieczenie chorobowe - dostajesz świadczenia pieniężne w związku z chorobąze składki na ubezpieczenie zdrowotne - korzystasz z opieki medycznejPo rozwiązaniu umowy, a więc przerwy w opłacaniu składki zdrowotnej podlegasz jeszcze 30 dni ubezpieczeniu zdrowotnemu.

#5 Gość_leszek

Gość_leszek
  • Goście

Napisano 17 marzec 2008 - 23:02

Obecnie od ponad miesiąca nie jest opłacana składka na ubezp.zdrowotne ponieważ cały czas jestem na zwolnieniu lekarskim - czy to oznacza że już nie jestem ubezpieczony? Czy 30 dni będą obowiazywały po rozwiązaniu umowy.

#6 Gość_koleżanka

Gość_koleżanka
  • Goście

Napisano 18 marzec 2008 - 00:00

co prawda nie wiem co wykonujesz w ramach tej umowy zlecenia ale mam wrażenie, że jednak powinieneś mieć umowę o pracę - dajesz się wykorzystywać ?

#7 Gość_leszek

Gość_leszek
  • Goście

Napisano 18 marzec 2008 - 08:35

Żeby było śmieszniej pracuje w zakładzie państwowym zajmującym się prawem przez ten okres nie korzystałem bo i nie mogłem z urlopu wypoczynkowego ani zwolnienia.Teraz jestem w sytuacji gdy nie mam pewności czy nadal podlegam ubezpieczeniu zdrowotnemu.

#8 Gość_leszek

Gość_leszek
  • Goście

Napisano 18 marzec 2008 - 17:32

Właśnie otrzymałem rozwiązanie umowy zlecenia, ubezpieczyłem się do żony.Dziękuję za wyjaśnienia sam musze zajać się poszukiwaniem pracy, a już nie jestem młody. Życie daje czasem w kość.

#9 Gość_jagoda

Gość_jagoda
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2008 - 20:55

jestem zatrudniona na umowe zlecenie. jestem na zwolnieniu lekarskim tylko 4 dni. pracodawca powiedział ze może mnie zwolnić, gdyż na tych warunkach zatrudnienia "nie mozna" pojść na zwolnienie.jaka jest prawda, jakie moge miec konsekwencje z tytulu zwolnienia lekarskiego?

#10 Gość_ewa 22

Gość_ewa 22
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2008 - 21:42

mam 22lata i od dwoch lat pracuje w firmie na umowe zlecenie , co roz umowe mi przedluzaja. chcialabym wiedziec czy pracujac w ten sposob , licza mi sie lata pracy i czy zarazbiam na wlasna emeryture? prosze o pomoc i porade...

#11 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2008 - 22:38

Umowa zlecenie nie wlicza się do lat pracy a tym samym do stażu pracowniczego. Natomiast, jeżeli są potrącane składki na ubezpieczenie emerytalne, to kwoty z tych składek są wliczane do przyszłej emerytury.

#12 Gość_karambuki

Gość_karambuki
  • Goście

Napisano 29 grudzień 2008 - 23:16

otrzymałam dzis wypowiedzenie umowy zlecenia; w treści umowy była adnotacja, ze każdej ze stron przysługuje 2 tyg okres wypowiedzenia. jestem jednak chora i prawdopodobnie dostane zwolniienie od lekarza na ok 2 tygodni (czyli dokładnie okres wypowiedzenia) czy ja moge przekazac takie zwolnienie pracodawcy, czy musialabym zalatwic cos jeszcze?

#13 Gość_dejwmag

Gość_dejwmag
  • Goście

Napisano 29 grudzień 2008 - 23:55

jedno co mi sie nie podoba to, iż z tych wypowiedzi wyglada ze pracodawcy traktuja umowe zlecenie jak taka super umowe o prace gdzie praconwik nie ma urlopu i nie moze choroac i na dodatek mozna mu podziekowac bardzo szybko. Umowa zlecenie to układ dwoch stron tak jak umowa o prace ale róznice sa wielkie. Przykre jest to ze tak wielu pracodawców naduzywa swojego prawa. Na miejscu osób wykonujacych takie umowy zlecenia wniósłbym sprawe do sadu o ustalenie czy to niepowinna byc czasem umowa o prace a nie zlecenie.

#14 Gość_zzz

Gość_zzz
  • Goście

Napisano 30 grudzień 2008 - 00:05

zgadzam się z tobą. Mozna wnieść powództwo o wsteczne ustalenie istnieniA faktycznego stosunku pracy jeśli umowa zlecenia była wykonywana w warunkach umowy o pracę: ustalone godziny pracy, praca pod faktycznym kierownictwem pracodawcy, w wyznaczonym przez pracodawcy miejscu

#15 Gość_koczii

Gość_koczii
  • Goście

Napisano 25 marzec 2009 - 09:20

mam pytanie odnośnie tematu pracy na umowę zlecenie :ubezpieczenie zdrowotne/składka zdrowotna to ile procent wynagrodzenia? i czy to jakaś stała? i może trochę infantylne pytanie:na podstawie jakiego dokumentu mogę ze spokojną głową iść do lekarza? przerażający świat ubezpieczeń...ech

#16 Gość_ossa

Gość_ossa
  • Goście

Napisano 25 marzec 2009 - 09:25

składka zdrowotna 9%,dokumentem uprawniającym do opieki zdrowotnej jest aktualna ZUS RMUA, zleceniodawca powinien co miesiąc ją wystawiać, albo w formie RMUA, albo innej, gdzie są zawarte te same informacje, nieraz każą przedstawić leg. ubezpieczeniową, a w woj. śląskim kartę chipową

#17 Gość_MM

Gość_MM
  • Goście

Napisano 06 listopad 2009 - 11:11

a może ktoś się orientuje co dzieje się w przypadku kiedy na umowę zlecenie mam 1 miesiąc okresu wypowiedzenia i złoże wypowiedzenie natomiast nie będę przychodziła do pracy? Czy tylko grozi mi to,że nie wypłacą mi wynagrodzenia czy coś jeszcze?

#18 Gość_K.Z

Gość_K.Z
  • Goście

Napisano 24 listopad 2009 - 23:02

Chciałabym się dowiedzieć jak się ma chorobowe do umowy zlecenia odnawialnej co miesiąc,składkę na ubezpieczenie chorobowe opłacam.Konkretnie ile procent wynagrodzenia wynosi chorobowe i jak długo można chorować.

#19 Gość_SKLEPOWA

Gość_SKLEPOWA
  • Goście

Napisano 01 styczeń 2010 - 16:52

od 9-miesiecy pracuje w sklepie na umowe zlecenie,dwa dni temu miałam mały wypadek w pracy i obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim,i co mnie zastanawia czy bede miała cos z tego zwolnienia?bo moje szefostwo jest takie ze przyjmą zwolnienie ale zato ucinają wypłate.

#20 Gość_E.

Gość_E.
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2010 - 20:59

Mam pytanie: miałam umowę o pracę z jedną firmą i jednocześnie umowę zlecenie z inną z firm. Ostatniego dnia poszłam na zwolnienie lekarskie ( w firmie w której miałam umowę o pracę ) i przebywałam na nim miesiąc czasu. Jestem studentką zaoczną, mam 24 lata. Teraz ZUS nie chce mi wypłacić chorobowego, dlaczego?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych