Skocz do zawartości

renta czy emerytura po zmarlym mezu

8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Barbara

Gość_Barbara
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2008 - 21:41

ma

#2 Gość_Redakacja

Gość_Redakacja
  • Goście

Napisano 19 wrzesień 2008 - 10:12

Wdowiec/Wdowa Prawo do renty rodzinnej przysługuje wdowie, wdowcowi. Uprawnienie takie uzyskają jeśli:-osiągnęli w chwili śmierci małżonka 50 lat albo są niezdolni do pracy-wychowują co najmniej jedno dziecko, wnuka lub rodzeństwo uprawnionego do renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Jeśli dziecko, wnuk lub rodzeństwo nie osiągnęło 16 lat, a jęli się uczy w szkole- 18 lat.-sprawują opiekę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy lub samodzielnej egzystencji-osiągnęli 50 lat lub stali się niezdolni do pracy po śmierci małżonka, nie później niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wskazanych wyżej.

#3 Gość_Agata

Gość_Agata
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2008 - 13:06

Po zmarłym mężu przysługuje emerytura lub renta wypadkowa, poniważ renta rodzinna to świadczenie z tytułu całkowitwj niezdolności do pracy zmarłego zgodnie z przepisami ustawy wypadkowej.

#4 Gość_Agata

Gość_Agata
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2008 - 13:24

Pod dyskusję należałoby poddać problem rent rodzinnych uznawanych jako wypadkowe, ponieważ zgodnie z art 26 nowej ustawy wypadkowej oraz art 73 ust3 ust o FUS winny być należne dwa świadczenia emerytura i połowa renty lub odwrotnie, dlaczego ZUS tego nie honoruje?? ustawa sobie a życie sobie.

#5 Gość_Basia R

Gość_Basia R
  • Goście

Napisano 01 październik 2008 - 10:18

Otrzymuje rente rodzinna po zmarlym mezu Pracuje na umowe o prace w pelnym wymiarze godzin W styczniu 2009 koncze 60 lat Czy zaklad pracy moze mnie zwolnic bez mojej zgody i czy bede miala prawo do emerytury majac 14 lat pracy Bede wdzieczna za wyjasnienie moich watpliwosci Pozdrawiam

#6 Gość_Ągata

Gość_Ągata
  • Goście

Napisano 01 październik 2008 - 20:26

Pani Basiu zakład nie może Pani zwolnić,prawo do emerytury jest przywilejem nadto nie spełnia Pani warunków do swojej emerytury, żyjemy w demokratycznym kraju i ubezpieczony ma prawo wyboru. Pozdrawiam

#7 Gość_majcher

Gość_majcher
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2009 - 20:31

W chwili śmierci mojego męża pracowałam (pełen etap, umowa na cz. nieokreślony).
Wychowywałam 6-letniego syna.
Zgłosiłam się do zus z wnioskiem o rentę.
ZUS przyznał rentę synowi (ja otrzymję ją na konto)
ale powiedziano mi także, że mi nie przysługuje żadna renta, bo ja mam swoje źródło dochodu...
jak to jest..?
czy wdowie która ma mniej niż 50 lat i wychowuje jedno dziecko (teraz 8 lat) nie przysługuje renta rodzinna jeżeli ta wdowa osiąga swoje dochody...

....
joasia

#8 Gość_aaa

Gość_aaa
  • Goście

Napisano 13 maj 2010 - 12:48

Nie przysługuje pani renta ze wzgledu na to że nie ukończyła Pani 50 lat .

#9 Gość_wastom

Gość_wastom
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2010 - 19:52

mam pytanie , moja mama otrzymuje rente rodzinna po zmarłym mężu , obecnie konczy 65lat i nabywa praw do emerytury , czy moze ja otrzymywac ze swiadczen meza , to znaczy zamienic rente po malzonku na emeryture po małzonku

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych