Skocz do zawartości

niepełna emerytura dla kobiety (pytanie do eksperta)

8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_abc

Gość_abc
  • Goście

Napisano 04 marzec 2008 - 14:49

w 2011 roku kobieta będzie miała 60 lat życia - jakie musi spełnić warunki,żeby przejść na emeryturę

#2 Gość_Redakcja

Gość_Redakcja
  • Goście

Napisano 14 marzec 2008 - 15:31

proszę się niepokoić, ekspert zainteresuje się Pani pytaniem. Proszę o cierpliwość.

#3 Gość_Ekspert odpowiada

Gość_Ekspert odpowiada
  • Goście

Napisano 27 marzec 2008 - 16:15

W przypadku kobiety, która 60 lat ukończy w 2011 r. - będzie przysługiwała emerytura ustalana wg nowych zasad określonych w art. 24 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych . Zgodnie z tym przepisem, ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego, wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn.Jak wynika z powyższego, uzyskanie emerytury na nowych zasadach uzależnione jest jedynie od osiągnięcia przez kobietę 60 roku życia. Nie musi być – tak jak w przypadku obecnie przyznawanych emerytur - jednocześnie spełniony warunek posiadania odpowiedniego okresu zatrudnienia. Dodać należy, że kobietom ,które wiek uprawniający do emerytury 60 lat osiągną w latach 2009-2013 i nie skorzystają z emerytury na warunkach dotychczasowych oraz nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego - będzie przysługiwała emerytura w wysokości ustalonej w części na starych i w części na nowych zasadach. Proporcje tych części, będą zależne od tego, w którym roku został osiągnięty wiek emerytalny 60 lat. W przypadku kobiety, która wiek uprawniający do emerytury 60 lat ukończy w 2011 r.- 55 % emerytury będzie obliczone według starych zasad, a 45 % emerytury według nowych zasad. Podstawa prawna : art. 24 i 183 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.) .

#4 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 14 czerwiec 2010 - 10:33

czy kobieta ,która w tym roku skończyła 60 lat, ale posiada tylko 10-letni staż pracy może otrzymać emeryturę? Dodam, że od kilku lat nie pracuje, ponieważ uznano ją za niezdolną do pracy, ale nie przyznano renty.

#5 Gość_ewa

Gość_ewa
  • Goście

Napisano 05 marzec 2013 - 21:27

Mam problem taki ze przepracowałam tylko 7,5 roku,wychowałam 2 dzieci i zajmowałam sie domem .Dzisiaj nie przysługuje mi żadne świadczenie gdyż urodziłam się w 1946roku. Osoby urodzone w latach 1950-52 mając staż pracy nawet 1,5 roku dostają emeryturę.Czuję się dyskryminowane ze względu na wiek a to jest chyba niezgodne z konstytucją.

#6 Gość_-praw-ja_jagienka

Gość_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 06 marzec 2013 - 11:25

...Osoby urodzone w latach 1950-52 mając staż pracy nawet 1,5 roku dostają emeryturę...

Pisze Pani bzdury i wprowadza w błąd użytkowników forum. Warunkiem przyznania emerytury w Polsce jest minimum stażu pracy dla kobiet 20 lat, a dla mężczyzn 25 i rok urodzenia jaki Pani podaje nie ma żadnego znaczenia.

#7 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 22 marzec 2013 - 17:15

Proszę, się nie oburzać, bo przecież dwa posty wyżej -ekspert- napisał: Jak wynika z powyższego, uzyskanie emerytury na nowych zasadach uzależnione jest jedynie od osiągnięcia przez kobietę 60 roku życia. Nie musi być – tak jak w przypadku obecnie przyznawanych emerytur - jednocześnie spełniony warunek posiadania odpowiedniego okresu zatrudnienia.

#8 Gość_-praw-ja_jagienka

Gość_-praw-ja_jagienka
  • Goście

Napisano 22 marzec 2013 - 18:29

Kolejna osoba, która nic nie zrozumiała, ale głos w dyskusji zabrała. A jeśli już cytujecie eksperta, to proszę także popatrzeć na datę jego wypowiedzi ( 5 lat temu). Od tamtej pory wiele zmieniło się w ustawie emerytalnej.

#9 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2013 - 13:43

Niestety Jagienka nie ma racji ,w ubiegłym roku moje dwie znajome ( zatrudnione 5lat a druga 6 lat) otrzymały taką emeryturę.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy