Skocz do zawartości

otwarcie ksiąg rachunkowych sp. z o.o.

wróć do serwisu Księgowość 11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_iwo

Gość_iwo
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2007 - 16:53

Witam i proszę o pomoc mądrzejszych ode mnie. Dostałam do prowadzenia Spółkę z o.o. i nie wiem jak mam sie zabrać za sam początek.Akt notarialny potwierdzający zawarcie umowy datowany jest na 26.04 i od tej pory spółka działa jako sp. z o.o. w organizacji i ponosi koszty np. opłaty bankowe, rozliczenie kosztów podróży służbowej dla prezesa itd. Wpis do KRS jest z dnia 28.06 natomiast NIP-2 złożony został do US 23.07. W związku z tym proszę o pomoc.1.Na jaki dzień otworzyć księgi rachunkowe? jeżeli akt umowy zawiera punkt stwierdzający, że "udziały zostały pokryte w całości wkładami pieniężnymi" czy to jest to wystąpienie pierwszego zdarzenia majątkowego lub finansowego?2.Po zawarciu umowy spółka otworzyła rachunek bankowy i w maju dwóch wspólników dokonało wpłaty na konto firmowe opisując ja jako wpłata kapitału zalożycielskiego, zupełnie nie wiem jak z tego wybrnąć skoro BO z 26.04. to według mnie Wn Kasa 50000 , Ma Kapitał zakładowy 50000.3.W umowie spółki zapisano, że pierwszy rok obrotowy zaczyna sie w chwili wpisania Spółki do KRS i kończy 31 grudnia roku następnego. W US złożyłam takie zawiadomienie o zmianie roku podatkowego ale w NIP-2 data rozpoczęcia działalności jest 24.07 (tak mi kazano wpisać -dzień następny od dnia złożenia NIP-2)I teraz to w ogóle już zgłupiałam jak mam sie zabrać do założenia tych ksiąg. Proszę o pomoc i z góry dziękuję

#2 Gość_teresa rejman

Gość_teresa rejman
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2007 - 11:54

Moim zdaniem ksiegi rachunkowe nalezy założyć na dzien spisania aktu notarialnego czyli 26,04

#3 Gość_ANNAKON

Gość_ANNAKON
  • Goście

Napisano 15 marzec 2009 - 11:16

Wg ustawy o rachunkowości otwiera się "na dzień rozpoczęcia działalności, którym jest dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym", tj przyjmuje się, że data podpisania umowy spółki - ustalono wtedy kapitał spółki. W tym momencie powstaje należność w stosunku do wspólników o zapłatę kapitału, jak wpłacą to rozliczasz należność z wpłatą i debetujesz kasę lub bank.Do dnia rejestracji w KRS spółka nosi miano w organizacji, ale może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania (więc księgowo już powinna mieć otwarte księgi przed rejestracją w sądzie).NIP-2 tylko dla celów podatkowych.Jedyną zagadką pozostaje dla mnie rok obrotowy ustalony w umowie spólki, który wg mnie wymaga poprawki do umowy, bo jest niezgodny z przepisami rach, i podatk.Rok obrot. może się konczyć 31.12 roku następnego tylko wtedy gdy zaczyna się w 2 poł. roku kalendarzowego, a tutaj w pierwszzej.

#4 Gość_PAULAT88

Gość_PAULAT88
  • Goście

Napisano 31 marzec 2009 - 15:36

A ja mam trochę inne pytanie. Dostałam do prowadzenia spółkę z o.o. Zgodnie z umową spółki powinna ona mieć 50 000 zł Kapitału. Została ona załozona 2 lata temu i wtedy też powinien zostać wniesiony kapitał, ale do dnia dzisiejszego jedyny wspólnik tego nie uczynił. Nie mam pojęcia co z tym fantem zrobić, jak to ująć w księgach???? Proszę o pomoc.

#5 Gość_Klop

Gość_Klop
  • Goście

Napisano 31 marzec 2009 - 16:40

To trzeba wysłać chłopaków, żeby wydusili z niego. Póki co księgujesz na Kapitał zakładowy i rozrachunki z udziałowcami. Jest to jednoosobowa sp. więc czeka cię ciężkie życie.

#6 Gość_Ola

Gość_Ola
  • Goście

Napisano 08 październik 2009 - 14:53

A to udało się ta spółke zrejestrować W KRS?? Bo z tego co mi wiadomo to żeby spółke z o.o. w organizacji zarejestrować w KRS jest konieczne wniesienie całego kapitałau zakładowego określonego w umowie spółki.

#7 Gość_problemik

Gość_problemik
  • Goście

Napisano 05 marzec 2010 - 15:48

A ja mam pytanko a właściwie kilka...Akt notarialny mam podpisany 27.XII.2008 roku, w US powiedzieli mi, że jest zgłoszenie od 29.I.2009 roku (zgodnie z wpisem do KRS). W umowie spółki rok obrotowy jest określony ogólnikowo, tzn. trwa od 1 kwietnia do 31 marca. I teraz tak:1. księgi otwieram na 27.XII.2008 roku?2. rok obrotowy będzie w pierwszym roku trwał od 27.XII.2009 do 31.III.2010?3. CIT złożę za okres od 29.I.2009 do 31.III.2010?4. Jak zaksiegować wnisienie wkładów w gotówce? Będzie to dla mnie BO kasy jak dawno temu napisała ~iwo, czy po prostu KP? Samo księgowanie, toWn Pozostałe rozrachunki (imienne wspólników) Ma Kapitał zakladowy???

#8 Gość_Klop

Gość_Klop
  • Goście

Napisano 05 marzec 2010 - 16:56

1. OK2. OK3. Dla US cacy, dla KRS be. Zrób 0d 27/12/2009. Dołącz do US wyjaśnienie, że 27/12/2009 jest data podpisania umowy sp.4. Tak, tylko, że to będzie RK.

#9 Gość_problemik

Gość_problemik
  • Goście

Napisano 05 marzec 2010 - 16:58

Dzięki :)

#10 Gość_problemik

Gość_problemik
  • Goście

Napisano 08 marzec 2010 - 13:14

I jeszcze jedno pytanko, jak jest podpisany akt notarialny powstaje spółka w organizacji i teraz:1. Pod datą podpisania umowy, czyli 27.12.2009 umowy powinnam zaksięgować:Wn 24 R-ki z udziałowcami Ma 803 Należne wpłaty na kapitał a potem2. Pokrycie udziałów (z datą rejestracji do KRS czyli 29.I.2009)Wn Kasa Ma 24 R-ki z udziałowcamii równoległy zapisWn 803 Nalezne wpłaty na kapital Ma 800 Kapitał podstawowy??Moje wątpliwości wynikają z tego, że pierwszym zdarzeniem godpodarczym jest zadeklarowanie udziałów, ale zadeklarowane a nie wniesione nie są kapitałem podstawowym.Czy tak to powinno wyglądać, czy raczej jest to "ksiażkowe" rozwiązanie ??

#11 Gość_problemik

Gość_problemik
  • Goście

Napisano 08 marzec 2010 - 15:24

:) ponawiam prośbę

#12 Gość_asia

Gość_asia
  • Goście

Napisano 11 marzec 2011 - 22:39

Witam . Dostałam do prowadzenia Spółkę z o.o. i nie wiem jak mam sie zabrać za sam początek.Akt notarialny potwierdzający zawarcie umowy datowany jest na 29.11.2010r. Wpis do KRS jest z dnia 03.02.2011r natomiast NIP-2 złożony został do US 07.03.2011 W związku z tym proszę o pomoc. 1.Na jaki dzień otworzyć księgi rachunkowe? jeżeli akt umowy zawiera punkt stwierdzający, że "udziały zostały pokryte w całości wkładami pieniężnymi" czy to jest to wystąpienie pierwszego zdarzenia majątkowego lub finansowego?2. Wpłaty kapitału dokonano 11.03.2011r. 3.W umowie spółki zapisano, że pierwszy rok obrotowy kończy się 31 grudnia 2011r. Co teraz ???Proszę o pomoc i z góry dziękuję

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy