Skocz do zawartości


Badania okresowe


wróć do serwisu Kadry 121 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Sid

Gość_Sid
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2006 - 11:34

Jeżeli pracownik został skierowany na badania okresowe, był u lekarza w godzinach pracy ale całość badań załatwił w ciągu 3 godzin zostało mu jeszcze 5 godzin z dniówki czy po tych badaniach powinien przyjść do pracy czy ma dzień wolny??

#2 Gość_tęcza

Gość_tęcza
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2006 - 11:54

Witam.Ja staram sie puszczać pracowników na badania po południu ok 16.00 w takim przypadku pracownik po badaniach ma wolne i nie ma problemu, jeżeli jednak zdaży się, że pójdzie wcześniej to zawsze wraca po badaniach do pracy.

#3 Gość_grazia

Gość_grazia
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2006 - 11:56

To zależy czy możecie udowodnić iż spędził na badaniach 3 godziny, zasadniczo pracownikowi przysługuje dzień lub dwa dni wolne (tu w zależności od stanowiska i ilości wykonywanych badań) Według mnie jeżeli udzielacie dnia wolnego na wykonanie badań to pracownik nie ma obowiązku stawienia się w tym dniu do pracyPozdrawiam

#4 Gość_grazia

Gość_grazia
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2006 - 11:58

A odpowieadając na odpowiedź tęczy to nie rozumiem jak pracownik o godz. 16,00 ma zrobić badania okresowe. Gdzie wykonuje się analizy z krwi i moczu o tej godzinie

#5 Gość_Sid

Gość_Sid
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2006 - 12:06

Wiem, że spędził tyle godzin bo przyniósł zaraz po badaniach dokumenty. A nigdzie w KP nie doczytałam, że przysługuje dzień wolny. KP art. 229 paragraf 3 "Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzonymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowosci przysługuja mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych", ale brak inf ma temat dnia wolnego. Stąd mój dylemat.

#6 Gość_tęcza

Gość_tęcza
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2006 - 14:17

Wysyłam pracowników na badania do lekarza medycyny pracy i nigdy lekarz nie prosił o wyniki krwi czy moczu. Takie badania są niezbędne do książeczki "sanepidowskiej".

#7 Gość_Anna

Gość_Anna
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2006 - 14:53

Witam Badania powinny odbyć się w godzinach pracy pracownika. Za ten czas służy pracownikowi wynagrodzenie ustalane według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy. Jeżeli badania odbywają się w innej miejscowości, pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych. Gdyby badania odbyły się poza godzinami pracy z powodu braku możliwości zorganizowania ich w tych godzinach, pracodawca powinien udzielić pracownikowi czasu wolnego w wymiarze, w jakim przebywał na tych badaniach. Jeśli więc czasu wolnego udziela się w wymiarze odpowiadającym trawaniu badaniom to nie koniecznie należy darować cały dzień, bez względu na cza strwania badań. Choć z reguły jest tak przyjęte. Moja firma (8000 zatrudnionych) daruje cały dzień choć niektórzy kierowniczy skąpcy pytają czy nie można pracownika zmusić do przyjścia do pracy po badaniach.Ja uważąm że ten jeden dzień z reguły raz na jakiś czas, nie zbawi, firma się nie zawali a właściciel może zwolnić pracownika na ten jeden dzień. PozdrawiamAnna P.

#8 Gość_grazia

Gość_grazia
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2006 - 15:09

Anna P. opisała to bardzo dobrze. Natomiast co do tęczy to dziwię się, że zgadza się na to aby lekarz medycyny pracy podbijał tolko zdolność. Badanie okresowe to nie tylko przebadanie przez lekarza, ale również komplet podstawowych badań. Tęcza nawet nie pisz takich rzeczy. To jest to samo co zanosisz 10 kart płacisz lekarz w ciemno podbija i z głowy. Masz ludzi na miejscu. A że któryś tam nie daj Boże jest poważnie chory to co tam przecież ma zdolność.Niektórzy kierownicy i szefowie zakładów są nieprawdopodobni.Tęcza proponuje abyś nawet nie pisał takich bzdur z tymi badaniami. Oj gdyby to przeczytał lekarz który to podbija to już niegdy by w ciemno tego nie zrobił.Pozdrawiam

#9 Gość_śliwka

Gość_śliwka
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2006 - 17:22

Ten zakład, w którym pracuje "tęcza" powinien szybko nawiedzić inspektor pracy !

#10 Gość_grazia

Gość_grazia
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2006 - 17:34

Ale jaki tęcza jest odważny, przecież sam się podkłada. Ale teraz są takie czasy. Ważny papierek, a że pracownik ledwo powłuczy nogami to co tam. I dziwią się, że ludzie nie chcą u nich pracować. Zgroza.

#11 Gość_ Jurek_M

Gość_ Jurek_M
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2006 - 23:35

tęcza interpretuje prawo w dowolny sposób i tak je stosuje. Nie zdaje sobie sprawy z odpowiedzialności karnej jaką nakłada na siebie. Pozdrawiam.

#12 Gość_oLA

Gość_oLA
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2006 - 07:48

Ale zażarta dyskusja!! Extra! W końcu coś się "zadziało" na forum!! ;) Grazia czy Ty wogóle pracujesz? A może Twoja praca polega na odpowiadaniu na pytania? Wszędzie Ciebie pełno. ;) Pozdrawiam.

#13 Gość_feniks

Gość_feniks
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2006 - 10:24

Nie bądź złościwa OLU, bo też masz widać dużo wolnego czasu, jak tak śledzisz wszystkie wypowiedzi Grazi.

#14 Gość_grazia

Gość_grazia
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2006 - 10:29

feniks dzięki. Olu jesteś złośliwa. Ale cóż widzę że masz dobre serce bo martwisz się moją pracą. również pozdrawiamAcha Olu popatrz na godziny odpowiedzi.

#15 Gość_ewka2

Gość_ewka2
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2006 - 15:01

Za orzeczenie odpowiada lekarz orzecznik na podstawie jakich badań wydał orzeczenie. Wysylając pracowników o 16 masz pewnie swiadomość,że lekarz wystawia orzeczenie bez pelnej dokumentacji. Twój zaklad ma z tego korzyści (pozorne!!) , bo nie ponosi dodatkowych kosztów z tyt. badan laboratoryjnych, a i pracownicy świadczą pracę mozliwie najdłużej, zamiast być zwolnieni na czas niezbędny. Nie rozumiem takiego postępowania i jako kadrowiec nie mialabym spokojnego snu mając tę wiedzę. Formalnie masz wszystko w porządku, ale wyobraź sobie,że nagle ktoś z pracowników dochodzi swoich roszczeń i niestety, w takim wypadku kończą się sentymenty.Moi pracownicy kierowani są od rana do laboratorium ,rtg,okulisty itd., a wydanie orzeczenia odbywa sie ok. godz. 13.00. Zwykle wracają do pracy po badaniach. Pracodawcy potrzebny jest zdrowy pracownik nie tylko "na papierze" .Pozdrawiam.

#16 Gość_EC

Gość_EC
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2009 - 12:40

Proszę o poradę. Kto kieruje na badania krwi, moczu itp. U nas wygląda to tak że kieruję na badania do przychodni - ale jeszcze nie zdażyło się aby praconicy wykonywali badania krwi itp. Czy ja to powinnam ująć w skierowaniu??

#17 Gość_Ala

Gość_Ala
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2009 - 18:33

O takie badania trzeba się upominać u lekarza med. pracy, są to dodatkowe koszty dla firmy ale wtedy badanie okresowe ma jakiś sens, a nie tylko jak się p. czyje ?, ...dobrze..., bach pieczątka i po sprawie. wiele razy takie badania przechodziłam i czułam się zlekceważona. Te badania to fikcja jakaś ;) W tym roku sama upomniałam się, o choćby morfologię krwi , no i dostałam skierowanie ale czułam się jak wyłudzacz jakiś;). Coś w tej sprawie powinno się zrobić odgórnie, żeby lekarze nie robili łaski. Kilkanaście lat temu dzięki badaniom okresowym (prawdziwym!) wykryto u mnie poważną chorobę i dzięki temu dzisiaj żyję, a był to ostatni dzwonek...Pozdrawiam

#18 Gość_EC

Gość_EC
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2009 - 14:42

czyli jakie badania powinni pracownicy przejść?? Morfologia, mocz czy coś jeszcze??

#19 Gość_zołza

Gość_zołza
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2009 - 14:46

EC, o tym decyduje lekarz, nie pracodawca.

#20 Gość_EC

Gość_EC
  • Goście

Napisano 12 czerwiec 2009 - 14:53

to w zupełności nie rozumie poprzednich wypowiedzi bo z nich wynika, że to pracodawca odpowiada za to



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy