Skocz do zawartości

środki trwałe i wyposazenie

wróć do serwisu Księgowość 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_monic

Gość_monic
  • Goście

Napisano 06 luty 2011 - 21:01

Czy jest dobrze...? Chodzi mi o księgowanie środków trwałych poniżej 3.500 zł ale tylko ze strony bilansowej. Zapis w polityce jest taki:"Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne nie przekraczające kwoty 3500 zł umarza się jednorazowo przez spisanie w koszty w miesiącu przyjęcia do używania." Ja w ciagu roku jak był np zakup sofy za 1600 zł to ksiegowałam amortyzacja i kasa. Ale co teraz ?? jak ma wygladać ewidencja...Czy to ma byc ewidencja tylko ilościowa? Czy te środki trwałe mają mieć gdzieś odbicie w bilansie, na kontach ksiegowych ?? Czy takie zakupy powinny przechodzic przez pozostałe środki trwałe i dopiero amortyzacja?? Gdzie one beda widoczne?? w ewidencji wyposażenia?? Ewidencja wyposażenia nie ma odbicia w BZ i w BO... Czy to jest prawidłowo ? Rozumiem, ze ewidencja wyposażenia to tylko ewidencja ilościowa. W tej ewidencji wskazywałabym tylko w którym pokoju, co jest. Np. Pokój 1 - 1 dywan, 1 szafa, 1 stół, 6 krzeseł...Wcześniej, pomimo w/w zapisu z ZPK, ksiegowano np. zakup mikrofali za 400 zł na pozostałych środkach trwałych i od razu amortyzowano. Które podejscie jest dobre?Przepraszam, ale zaplątałam się...

#2 Gość_gabi

Gość_gabi
  • Goście

Napisano 06 luty 2011 - 22:55

jak już to nie amortyzowano tylko umarzana i przyjmowano na stan zapisem 400/072 i 013/201a ewidencja do pozostałych środków trwałych w użytkowaniu się nie zmieniła"Ewidencja wyposażenia nie ma odbicia w BZ i w BO." jak to nie ma ....ma bz i bo robisz z kont 011,013,014,080,071,072, zespół 2,130,131, 800,860 a w bilansie konto 013 wykazuje się w dodatkowej informacji"Rozumiem, ze ewidencja wyposażenia to tylko ewidencja ilościowa" nieeeeeeee ewidencja wyposazenia to nie tylko ewidencja ilościowa jest to ewidencja pozostałych środków trwałych do 3.500,00zł, ilościowo mozna ewidencjonowac jezeli masz zapis w swojej polityce że np.do wartości 1.000,00zł przyjmujesz wyposazenie ilościowo, powyzej 1.000,00 zł do 3.500,00zł ilościowo-wartościowo

#3 Gość_do gabi

Gość_do gabi
  • Goście

Napisano 07 luty 2011 - 02:49

Czyli jak rozumieć twoje zdanie że nie amortyzowano skoro podajesz konto 400/to chyba amortyzacja tak?/

#4 Gość_gabi

Gość_gabi
  • Goście

Napisano 07 luty 2011 - 07:08

dziewczyno czy ty znasz plan kont?konto 400 to do 31.12.2010 były koszty według rodzajów a amortyzacja było konto 401na koncie 400 księgowało się koszty w wartości umorzenia wydanych do użytkowania pozostałych środków trwałych oraz zbiorów bibliotecznych umarzanych w 100% w miesiącu oddania do użytkowania , od tego roku do tych celów służy konto 401 natomiast odpisy amortyzacyjne od środków trwałych ewidencjonowanych na koncie 011 oraz wartości niematerialnych i prawnych 020 od których odpisy amartyzacyjne są naliczane stopniowo wg.przyjętych stawek amortyzacyjnych ksieguje się przez konto 400 amortyzacja

#5 Gość_Mirasek

Gość_Mirasek
  • Goście

Napisano 07 luty 2011 - 09:47

I znowu nie wiadomo, czy pytanie dotyczy księgowości budżetowej ,czy pozostałych jednostek ???A jest to różnica w księgowaniu.

#6 Gość_do gabi

Gość_do gabi
  • Goście

Napisano 07 luty 2011 - 17:10

W moim ZPK konto 401 nosi nazwę AMORTYZACJA więc nie wiem po co się unosisz. Ja swój zpk znam więc opanuj swoją agresje.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych