Skocz do zawartości


prawomocność ugody sądowej


5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-alen

Gość_-praw-alen
  • Goście

Napisano 06 wrzesień 2008 - 20:04

KPC "Art. 777. (642) § 1. Tytułami egzekucyjnymi są:
1) orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, jak również ugoda zawarta przed sądem;"

CBDO

#2 Gość_-praw-wiewiorka

Gość_-praw-wiewiorka
  • Goście

Napisano 06 wrzesień 2008 - 23:09

Sama ugoda nie jest tytułem egzekucyjnym
Klauzula wykonalnosci to dodatkowa pieczęć, którą sąd przybija na odpisie wyroku, aby potwierdzić, że jest on wykonalny.
Bez takiej klauzuli nie jest możliwe dochodzenie przymusowego wykonania wyroku przez komornika sądowego

W moim przypadku, tez przy ugodzie sadowej, musialam wystapic o klauzule wykonalnosci .
alen
CYTATwzywam do przedstawienia odpisu orzeczenia ze stwierdzoną prawomocnością, gdyż na klauzuli brak jest stwierdzenia, kiedy orzeczenie się uprawomocniło
czegos tu nie rozumiem? na klauzuli jest podane czego dotyczy a kiedy orzeczenie sie uprawomocnilo? z reguly jest to 21 dni

#3 Gość_-praw-alen

Gość_-praw-alen
  • Goście

Napisano 06 wrzesień 2008 - 21:04

Moim zdaniem ugoda sądowa nie jest orzeczeniem sądu i nie potrzebuje żadnej prawomocności do wykonania. Proszę o sprostowanie jeśli się mylę.

#4 Gość_-praw-alen

Gość_-praw-alen
  • Goście

Napisano 06 wrzesień 2008 - 20:31

Nie chodzi o klauzulę wykonalności, tylko o prawomocność. Komornik pisze takCYTATwzywam do przedstawienia odpisu orzeczenia ze stwierdzoną prawomocnością, gdyż na klauzuli brak jest stwierdzenia, kiedy orzeczenie się uprawomocniło"

#5 Gość_-praw-wiewiorka

Gość_-praw-wiewiorka
  • Goście

Napisano 06 wrzesień 2008 - 20:12

CYTATCzy ugoda sądowa wymaga nadania klauzuli prawomocności?
Tak
Klauzula wykonalności jest zezwoleniem na przeprowadzenie egzekucji.

#6 Gość_-praw-alen

Gość_-praw-alen
  • Goście

Napisano 06 wrzesień 2008 - 20:04

Sprawa o alimenty zakończyła się ugodą sądową. Ponieważ mąż nie płacił alimentów wniosłam o egzekucję długu z nieruchomości. Komornik, powołując się na art. 952 kpc wezwał mnie do przedstawienia orzeczenia ze stwierdzoną prawomocnością. Czy ugoda sądowa wymaga nadania klauzuli prawomocności?



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych