Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wykup samochodu osobowego i jego sprzedaż a prawo do odliczenia VAT w całości

wróć do serwisu Księgowość 18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Księgowość

Admin Księgowość

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy
  • 195218 postów

Napisano 18 wrzesień 2009 - 14:54

Użytkowaliśmy samochód na podstawie umowy leasingu operacyjnego i odliczaliśmy 60 proc. VAT, gdyż był to samochód osobowy. Obecnie samochód będzie wykupiony i od razu sprzedany. Czy można odliczyć 100 proc. VAT od wykupu z leasingu samochodu osobowego, gdy od razu po wykupie zostanie on sprzedany? Powrót do artykułu: Wykup samochodu osobowego i jego sprzedaż a prawo do odliczenia VAT w całości

#2 Gość_Saba

Gość_Saba
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2009 - 14:54

Nie wiem o jakich "niekorzystnych" skutkach podatkowych mówi autor tego artykułu. Zwykle samochód osobowy poleasingowy może być (nie musi!) wykupiony na podstawie tejże umowy leasingu operacyjnego za kwotę w niej ustaloną, zazwyczaj mniejszą, niż wartość 3500 zł (podlegająca amortyzacji, a nie jednorazowemu wpisowi w KUP) przy wprowadzeniu go na stan środków trwałych. A kryterium wprowadzenia go na stan środków trwałych nie jest jego wartość, tylko czas używania dłuższy jak 1 rok. Wobec tego w KUP można wpisać jednorazowo jego wartość netto (podatnikowi VAT), a jeżeli chodzi o podatek VAT: odliczyć 60% VATu z otrzymanej faktury, a pozostałą jego część (40%) po prostu też wpisać w KUP. Jako osoba fizyczna wprowadzająca swój samochód prywatny na stan środków trwałych firmy może zrobić dokładnie to samo. Więc nie bardzo rozumiem, co autor artykułu miał na myśli jeżeli chodzi o wykup samochodu osobowego poleasingowego na firmę sugerując jakiś niekorzystne skutki podatkowe dla samochodów o takiej wartości!

#3 Gość_ŁG

Gość_ŁG
  • Goście

Napisano 19 wrzesień 2009 - 21:59

To, że w planach jest sprzedaż tego samochodu niezwłocznie po wykupie z leasingu, a w tej sytuacji odliczeniu podlega tylko 60% podatku VAT z faktury dokumentującej wykup, a od sprzedaży (przed upływem pół roku)należy naliczyć VAT i to od wartości, która wielokrotnie przekraczała będzie cenę wykupu. Wykup przez osobę fizyczną nie działającą w tej transakcji jak podatnik VAT pozwala na zbycie samochodu bez naliczania tego podatku.

#4 Gość_Magda

Gość_Magda
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2009 - 15:11

Proszę o pomoc !!!Sp. z o.o. wykupiła samochód z leasingu operacyjnego. Wcześniej księgowa odliczyła w sumie 6000 zł podatku VAT z opłaty wstępnej i kilku rat leasingowych. Czy teraz z FV dokumentującej wykup samochodu mogę znowu odliczyć 60% podatku VAT?

#5 Gość_dorzia

Gość_dorzia
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2009 - 15:28

TAK MOŻESZ ,

#6 Gość_Magda

Gość_Magda
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2009 - 22:31

Dzięki. Mam jeszcze jedno pytanie. Ten sam samochód 3 dni po wykupie uległ wypadkowi,a ostatnio ubezpieczyciel orzekł, że nadaje się już tylko do kasacji. Firma dostanie odszkodowanie. Nie wprowadziłam samochodu do środków trwałych, ponieważ samochodu już nie ma. Ale zupełnie nie wiem jak teraz przedstawić w księgach rachunkowych tę stratę, a następnie zysk po uzyskaniu odszkodowania. Ktoś może miał do czynienia z takim przypadkiem ????

#7 Gość_Grażyna

Gość_Grażyna
  • Goście

Napisano 23 wrzesień 2009 - 13:41

To jest podatkowy mobing że od samochodów osobowych nie można odliczyć VAT-u. W mojej dzałalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu usług księgowych wystarczy samochód osobowy i VAT-u z paliwa nie mogę odliczyć. Chyba się z tym każdy zgodzi.

#8 Gość_Patka

Gość_Patka
  • Goście

Napisano 23 wrzesień 2009 - 15:51

U mnie wcześniej księgowa odliczyła ponad 6000 zł podatku VAT z opłaty wstępnej i rat leasingowych. Od faktury wystawionej w sierpniu i wrześniu już nie odliczam VATu pomijając fakt, że powinnam zrobić korektę VATu. Ale powiedzcie, już teraz z FV dokumentującej wykup samochodu nie mogę odliczyć ani złotóweczki podatku VAT?

#9 Gość_dorzia

Gość_dorzia
  • Goście

Napisano 23 wrzesień 2009 - 15:58

a czytałaś ten wątek od początku???Chyba nie , możesz znowu odliczyć do 6000 tys VATu,

#10 Gość_Patka

Gość_Patka
  • Goście

Napisano 23 wrzesień 2009 - 22:07

tak czytałam od początku, ale jest początkująca więc nie wszystko chwytam od razu :(

#11 Gość_Ola

Gość_Ola
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2009 - 10:44

Jak ustalić wartość środka trwałego jeśli jest nim samochód osobowy? cena brutto z FV zakupu- (VAT*60%)?Czy też może te 40%podatku VAT od razu można wrzucić w koszty zespołu 4?

#12 Gość_dorzia

Gość_dorzia
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2009 - 10:54

ten nieodliczony VAT jest wliczany w wartość początkową środka trwałego

#13 Gość_Aida

Gość_Aida
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2009 - 11:06

Ola. Wartość środka trwałego - samochodu osobowego - to jest cena netto + VAT nieodliczony (te 40%).Jeżęli to będzie niższa wartość niż 3500 zł to możesz wrzucić od razu w koszty.

#14 Gość_dorzia

Gość_dorzia
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2009 - 11:23

samochód należy wpisać w ewidencję środków trwałych i jeżeli jest poniżej 3500 zastosować jednorazową amortyzację

#15 Gość_laik

Gość_laik
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2009 - 16:52

Sp. z o.o. wykupiła samochód z leasingu operacyjnego. Wcześniej odliczyła w sumie 3000 zł podatku VAT z opłaty wstępnej i kilku rat leasingowych. Rozumiem, że z fa wykupu może odliczyć max 60% nie więcej niz 6000 zł. Ale czy może z wcześniejszych fa odliczyć max kwotę podatku VAT nie przekraczajacą 6 tys (czyli zrobić korekty VAT)?

#16 Gość_dorzia

Gość_dorzia
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2009 - 16:56

a dlaczego nie odliczaliście tego VATu na bieżąco do 6000 tys od każdej z faktur za leasing?

#17 Gość_laik

Gość_laik
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2009 - 17:01

Sp. z o.o. wykupiła samochód z leasingu operacyjnego. Wcześniej odliczyła w sumie 3000 zł podatku VAT z opłaty wstępnej i kilku rat leasingowych. Rozumiem, że z fa wykupu może odliczyć max 60% nie więcej niz 6000 zł. Ale czy może z wcześniejszych fa odliczyć max kwotę podatku VAT nie przekraczajacą 6 tys (czyli zrobić korekty VAT)?

#18 Gość_laik

Gość_laik
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2009 - 17:03

przepraszam za powtórzenie komentarza.z informacji od księgowej: vat należało odliczać proporcjonalnie czyli 60% z każdej fa do kwoty 6 tyś.

#19 Gość_Andrzej

Gość_Andrzej
  • Goście

Napisano 20 listopad 2010 - 20:11

a jak wyglądaja przepisy na dzień dzisiejszy?Auto jest leasingowane w firmie 2-osobowej/ja + żona/ Konczymy leasing auta...Co dalej zeby podaykowo nie strzelic sobie w kolano. W niedalekiej przyszłości/im szybciej tym lepiej/chcemy sprzedac pojazd.To zwykly samochód osobowy kupiony w 2006 r

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych