Skocz do zawartości


darowanie mieszkania


236 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2008 - 14:01

Moja mama chce mi podarować mieszkanie (spółdzielcze własnosciowe). Moja mam nie otrzymała tego mieszkania w spadku tylko zakupiła i mieszka w nim juz od 20 lat.Czy bede musiała zapłacic podatek od darowizny?Jesli bedzie to w formie aktu notarialnego, to czy będę musiała ten fakt jeszcze zglosić do Urzedu Skarbowego?Czy w podarowanym mieszkaniu bedę musiała się zameldować?Informuje że jestem juz włascicielka innego mieszkania (spółdzielczego własnosciowego, gdzie jestem zameldowana oraz domu jednorodzinnego.

#2 Guest_red.

Guest_red.
  • Goście

Napisano 11 lipiec 2008 - 14:19

1. Nie będziesz musiała zapłacić podatku2. Będzie to w formie aktu notarialnego (w końcu chodzi o nieruchomość)- zgłoszenia do Urzędu skarbowego dokona notariusz3. Powinnaś się zameldować tam gdzie rzeczywiście mieszkasz. Jeśli natomiast planujesz sprzedać później to mieszkanie bez podatku - powinnaś się w nim zameldować na rok przed sprzedażą.4. W obecnej chwili to że masz inne mieszkania czy dom, nie ma znaczenia dla podatku od spadków i darowizn.

#3 Guest_grażyna

Guest_grażyna
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2008 - 11:40

w 2007 roku darowałam synowi 1/2 mieszkania-czy on może odsprzedać tę część lub podarować

#4 Guest_Dawid

Guest_Dawid
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2008 - 14:34

Czy jesteście pewni swojej odpowiedzi? Ja znalazłem informacje, że jednak trzeba płacić podatek jeżeli ma się inne mieszkanie ?

#5 Guest_Dawid

Guest_Dawid
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2008 - 15:08

Czy jesteście pewni swojej odpowiedzi? Ja znalazłem informacje, że jednak trzeba płacić podatek jeżeli ma się inne mieszkanie ?

#6 Guest_red.

Guest_red.
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2008 - 15:36

Jesteśmy pewni. Istnieją dwa zwolnienia:- jedno dotyczy specyficznie mieszkań - i tu rzeczywiście nie można mieć (lub trzeba szybko się pozbyć) innego mieszkania.- oraz zwolnienie absolutne dla członków najbliższej rodziny - gdzie jedynym warunkiem otrzymania ulgi jest złożenie zawiadomienia do US. To zwolnienie dot. mieszkań obejmuje w I grupie podatkowej jedynie teściów, oraz synową i zięcia. Pozostali mogą skorzystać ze zwolnienia zupełnego

#7 Guest_Dawid

Guest_Dawid
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2008 - 16:36

Czy jesteście pewni swojej odpowiedzi? Ja znalazłem informacje, że jednak trzeba płacić podatek jeżeli ma się inne mieszkanie ?

#8 Guest_red. do Dawida

Guest_red. do Dawida
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2008 - 09:56

1. Dla informacji oto art. 4(1) ustawo o podatku od spadków i darowizn : Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz2) udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.Jak widać zwolnienie obejmuje WSZYSTKIE PRAWA darowane (lub odziedziczone) przez wskazane osoby, o ile spełnią warunek w postaci zawiadomienia US. 2. Jeśli nie ufasz informacjom przekazanym na niniejszym forum, proponuję skontaktować się z doradcą podatkowym, lub złożyć wniosek o wydanie interpretacji podatkowej przez urząd skarbowy.3. I po raz 2 .... TAK JESTEŚMY PEWNI.

#9 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2008 - 01:49

Jak radzicie - w jakim momencie najlepiej przepisać mieszkanie? Umowa przedwstępna sprzedaży z developerem jest zawarta z moim ojcem, który wpłacił już część należnych kwot za mieszkanie. Nie mamy jeszcze aktu notarialnego oraz wpłaconej ostatniej raty. Stąd moje pytanie - czy lepiej by mieszkanie było przepisane mi (tj. córce) to wpłaceniu wszytskich rat i otrzymaniu aktu notarialnego czy lepiej by przepisać je przekazać je w formie darowizny przed ostateczną wpłatą i wystawić akt notarialny od razu na mnie? Dziękuję za pomoc

#10 Guest_red.

Guest_red.
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2008 - 11:43

Nie ma żadnego znaczenia pod względami podatkowymi , to kiedy zostanie wszystko przepisane (i tak jesteś zwolniona z podatku.)Koszty będą porównywalne- developer może wymagać do cesji aktu notarialnego.

#11 Guest_aga

Guest_aga
  • Goście

Napisano 01 sierpień 2008 - 18:21

Chce sprzedac mieszkanie mojej mamy, jestem pelnomocnikiem, za uzyskane pieniadze chce kupic inna nieruchomosc, ale juz we wlasnym imieniu, wiem, ze najlepiej byloby gdyby mama podarowala mi te mieszkanie, w jaki sposob powinna odbyc sie ta darowizna aby zostala zaakceptowana przez US? musze dodac, ze moja mama wyjechala i nie jest w stanie osobiscie niczego podpisac. prosze o rade.

#12 Guest_red.

Guest_red.
  • Goście

Napisano 04 sierpień 2008 - 09:53

Kiedy i w jaki sposób twoja mama NABYŁA nieruchomość? Być może nie trzeba będzie się przejmować urzędem skarbowym.

#13 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 04 sierpień 2008 - 14:49

Mieszkam razem z męzem w mieszkaniu własnościowym spółdzielczym mojej siostry od 2001 roku. Siostra chce mi darować to mieszkanie. Niestety będę musiała chyba zapłacić podatek od części mieszkania, bo siostra jest męzatką od 1997 roku. I wydaje mi się, że siostra będzie musiała darować mieszkanie tylko mnie. O ile dobrze przeczytałam ustawę. Ja z mężem rozpoczeliśmy budowe domu jednorodzinnego w marcu 2008 . Moje pytanie dotyczy sprzedaży darowanego nam mieszkania. Czy będzię musiała zapłacić podatek od sprzedaży ? Na pewno nie będę mieszkała w tym mieszkaniu przez 5 następnych lat. Planujemy przeprowadzenie się do domu na przyszły rok. Dziękuję za pomoc.

#14 Guest_Władek

Guest_Władek
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2008 - 09:01

Jeżeli córka zameldowana jest w mieszkaniu którę będzie przedmiotem darowizny od kilku lat, to jego sprzedaz ze zwolnieniem od podatku może nastąpic dopiero rok po dokonaniu darowizny, czy tez w tym przypadku nie ma to zastosowania.

#15 Guest_red. do Gosi

Guest_red. do Gosi
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2008 - 09:50

Czy mąż twojej siostry jest współwłaścicielem tego mieszkania ? Jeśli tak, to rzeczywiście od części będziesz musiała zapłacić podatek.

#16 Guest_red. do Władka

Guest_red. do Władka
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2008 - 09:52

Jeśli jest tam zameldowana na okres stały przez ponad 12 miesięcy - będzie mogła teoretycznie sprzedać mieszkanie następnego dnia po uzyskaniu darowizny (w praktyce trzeba poczekać na wpis do KW). Dla ulgi meldunkowej liczy się również okres meldunku przed nabyciem własności nieruchomości. Innymi słowy nie musi czekać 12 miesięcy od dnia otrzymania mieszkania- i tak nie zapłaci podatku, o ile rzecz jasna o sprzedaży zawiadomi urząd skarbowy.

#17 Guest_Agata

Guest_Agata
  • Goście

Napisano 09 sierpień 2008 - 22:17

Czy mozna podarowac mieszkanie kupione w 2004? Czy mozna je darowac siostrze mieszkajacej na stale w jednym z krajow Unii?

#18 Guest_red. do agaty

Guest_red. do agaty
  • Goście

Napisano 11 sierpień 2008 - 12:12

Oczywiście że można dokonać obu z tych rzeczy. Jeśli chodzi o ewentualny podatek - siostra będzie z niego zwolniona.

#19 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 12 sierpień 2008 - 20:33

Posiadam mieszkanie, które jest własnością moją i męża. Mąż chce mnie darować swoją część. rozumiem, że nie zapłacę podatku od tej czynnośi jeśli zgłosze o tym fakcie w odpowiednim US w terminie miesiąca?

#20 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 16 sierpień 2008 - 23:01

Pomóżcie! mam siostre i brata,razem z siostrą i naszymi mężami (i rodzicami)mieszkamy w domu,brat nie mieszka z nami juz 15 lat.Mam pytanie czy darowizna może być napisana na mnie i na moją siostre?czy brat musi się na to zgodzić?i czy beż podarowania na nas czy na mnie domu musiałabym go w jakiś sposób spłacić?



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych