Skocz do zawartości

zasiłek dla bezrobotnych a urlop wypoczynkowy

wróć do serwisu Kadry 106 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Beata

Gość_Beata
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2007 - 12:43

Witam mam prosbę.Jestem zadruniona od wrzesnia 2006r na czas niekreslony. Staż pracy na dzień 01.09.2006 - 8 lat .Gdyby zakład pracy zaliczył mi okres pobierania zasiłku wówczas nabyłabym prawo do max.urolpu 26 dni .Kadrowa w moim zakładzie twierdzi,że przysługuje mi w tym roku urlop w wymiarze 20 dni bo zasiłku nie może zaliczyc.Ja za bardzo sie tym nie zgadzam, ale nie wiem tak naprawde kto ma rację.

#2 Gość_ew@

Gość_ew@
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2007 - 12:57

zasiłek zalicza się do urlopu. niech kadrowa zadzwoni do PIP-u to jej powiedzą to samo.

#3 Gość_puma

Gość_puma
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2007 - 13:16

okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie jest zaliczany do okresu, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego (to z ustawy o promocji zatrudnienia). Natomiast czy okres pobierania zasiłku wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego kodeks pracy wprost nie stanowi. W kp jest mowa o poprzednim zatrudnieniu, jednoczesnym pozostawaniu w zatrudnieniu oraz ukończonych okresach nauki.Ciekawa jestem jaka jest podstawa prawna zaliczenia okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu?

#4 Gość_ew@

Gość_ew@
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2007 - 16:07

podstawy nie znam, ale właśnie czytam poradnik kadrowca i jak byk pisze tam, że "okresy pobierania zasiłków lub stypendiów dla bezrobotnych wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego."

#5 Gość_Beata

Gość_Beata
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2007 - 19:51

Bardzo dziekuję za pomoc

#6 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2007 - 22:30

Z komentarza Prawa Pracy:"Czy okres pobierania zasiłku stażowego oraz zasiłku dla bezrobotnych z Powiatowego Urzędu Pracy zalicza się do stażu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego? Odpowiedźodpowiedzi udzielono: 18 stycznia 2006 r.stan prawny dotychczas nie uległ zmianieTak, okres ten podlega zaliczeniu do stażu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego.UzasadnienieArtykuł 79 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.) - dalej u.p.z.i.r.p., stanowi, że okresy pobierania zasiłku i stypendium przyznanych na podstawie art. 52 i art. 53 ust. 6 u.p.z.i.r.p. wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Okresów tych nie wlicza się jednakże do:- okresów wymaganych do nabycia prawa i długości okresu pobierania zasiłku - okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego - stażu pracy określonego w odrębnych przepisach, wymaganego do wykonywania niektórych zawodów W związku z powyższym zarówno okres pobierania zasiłku jak i stypendium wlicza się do okresu pracy od którego zależy wymiar urlopu pracownika. Okresu tego nie wlicza się zaś do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego.Kamil Szymański"Beato- kadrowa nie ma racji należy zaliczyć okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Domagaj się 26 dni urlopu a jeżeli w dalszym ciagu będzie się upierała przy swoim zdaniu, wystosuj pismo do pracodawcy. Pozdrawiam

#7 Gość_Beata

Gość_Beata
  • Goście

Napisano 01 maj 2007 - 21:04

Bardzo dziekuje za pomoc - pozdrawiam

#8 Gość_ja

Gość_ja
  • Goście

Napisano 08 maj 2007 - 10:07

do Kamila Szymańskiego: Co oznacza "nabycie prawa do urlopu"? Kodeks Pracy art. 153, stanowi iż "pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiaca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.". W związku z tym bez względu na to czy ktoś pobierał zasiłek czy nie podejmując pracę od momentu podpisania umowy nabywa prawo do urlopu. Czemu więc służy ten zapis? O jakiej promocji mówimy? Zamysłem ustawodawców zapewne było promować bezrobocie w taki sposób że okresy składkowe zaliczyć do stażu pracy potrzebnego do ustalenia emerytury czy renty, zachowania praw pracowniczych (w okresie pobierania zasiłku), czyli prawa do chorobowego np., ale nie pozwalają na wykorzystywanie urlopu i art. 79 Ustawy o Promocji Zatrudnienia to właśnie miał na myśli. Bo jak inaczej wytłumaczyć fakt iż prowadzenie działalności gospodarczej nie wpływa na wymiar urlopu? Przeciez to są równiez okresy składkowe. A jeżeli chodzi o PIP to w zależności z jakim prawnikiem ma się do czynienia taka jest interpretacja. Kodeks Pracy jasno określa co wpływa na wymiar urlopu (okresy zatrudnienia, czyli świadectwa pracy i lata nauki). Nie ma tam ani słowa o okresach składkowych (czytaj: zasiłek czy stypendium). Urzędy nie wydają świadectw a jedynie zaśwaidczenia o odprowadzaniu składek. Zatem zgadzam się z kadrową Pani Beaty a od Pana oczekuję wyjaśnienia, gdyż nie ukrywam że rozsądne argumenty mnie interesują. Być może przeoczyłam niektóre akty prawne. Pozdrawiam Inka

#9 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 08 maj 2007 - 20:09

do Inki- Kamil Szymański to ekspert z Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - a nie ja. Przytoczyłam ten komentarz ponieważ wiele wyjaśnia. Doświadczona i nie tylko, kadrowa nie opiera się tylko na Kodeksie pracy ale również na rozporządzeniach,aktach wykonawczych, jedno z tych rozporządzeń to właśnie ustawa, która jest wymieniona wyżej. Czy Ty rozmowiałaś z inspektorem z PIP? mam wątpliwości ponieważ nie trzeba być prawnikiem, żeby zrozumieć tekst ustawyi innej odpowiedzi nie uzyskasz, jak tylko taką, że okres ten wlicza się do stażu pracy a co za tym idzie do wymiaru urlopu. To nie jest "promocja" ale ustawa o promocji i zatrudnieniu i nie potrzebuje interpretacji. Mylisz okres działalności gospodarczej (którą nie zaliczamy) a zasiłkiem dla bezrobotnych. A tak na marginesie, warto czytać ustawy wtedy kadrowa nie naraża się na brak kompetencji i uwagi ze strony pracowników i przełożonych. Ten temat jest tak często na forum, że warto poczytać, nawet dzisiaj .Pozdrawiam MM

#10 Gość_ja

Gość_ja
  • Goście

Napisano 09 maj 2007 - 13:58

do Kamila. Powiem więcej - dzwoniłam do Ministerstwa Pracy. Prawnicy PIP jak i Departamentu Rynku Pracy mają zróżnicowane zdania na ten temat i jedynym rozsądnym wytłumaczeniem jest "teksty zatwierdzane przez sejm wracają do nas w znacznie zmienionej formie". Innymi słowy czego autor nie powiedział to my powiedzieliśmy za niego. Oczywiście masz rację że przesadziłam z tą działalnością gospodarczą bo przeciez to inna klasyfikacja ale okres pracy w gospodarstwie i służby wojskowej to ta sama kategoria co bezrobotni i na tych samych prawach z tytułu ubezpieczeń społecznych, prawda? I tylko w przypadku służby wojskowej określono jednoznacznie, że jest to okres zatrudnienia uwzględniany do stażu urlopowego. W przypadku pozostałych okresy te są okresami stażu pracy a nie stazu urlopowego. Bo nawet używając logiki - skoro nie ma prawa do urlopu to nie ma prawa do stażu urlopowego. Nawet Rozporządzenie Ministra Pracy I polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego z 8.01.1997 (Dz.U.2006 nr217, poz.1591) stanowi iż wymiar urlopu ustala się ze stosunku pracy (paragraf 6) a bezrobotny nei jest pracownikiem. Proponuję wnikliwie zastanowić się nad sensem zdań zapisanych w art. 79 ustawy o promocji zatrudnienia bo mam wrażenie że niektórzy specjaliści kierują się wąskimi i utartymi spostrzeżeniami. Artykuł 79 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.) - dalej u.p.z.i.r.p., stanowi, że okresy pobierania zasiłku i stypendium przyznanych na podstawie art. 52 i art. 53 ust. 6 u.p.z.i.r.p. wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Okresów tych nie wlicza się jednakże do:- okresów wymaganych do nabycia prawa i długości okresu pobierania zasiłku- okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego- stażu pracy określonego w odrębnych przepisach, wymaganego do wykonywania niektórych zawodów .Wyraźnie napisano że prawa te dotyczą w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nie zostałam przekonana tym postem. Pozdrawiam Inka

#11 Gość_ja

Gość_ja
  • Goście

Napisano 09 maj 2007 - 14:00

ups, zbyt szybko odpowiedziałam. Nie wiem dlaczego ale wzięłam cię za Kamila. Przepraszam za swoją nieuwagę. Inka

#12 Gość_mm

Gość_mm
  • Goście

Napisano 09 maj 2007 - 20:33

Inka- piszesz, ze dzwoniłaś, rozmawiałaś z prawnikami. Wiesz, ja jak mam wątpliwości to piszę do danej instytucji i uzyskuję na piśmie opinię. Nigdy nie opieram się na rozmowach telefonicznych w kluczowych sprawach, dlatego, że nie wiem kto tak naprawdę jest po drugiej stronie, czy jest to osoba kompetentna. Oczywiście, że okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie wlicza się do nabycia urlopu wypoczynkowego a wlicza się do wymiaru. Są to dwie różne sprawy.Tak więc,wymiar urlopu wypoczynkowego jest zależny od ogólnego stażu pracy pracownika, na który składają się wszystkie okresy poprzedniego zatrudnienia u tego samego lub różnych pracodawców. Zaliczenie danego okresu zatrudnienia do stażu pracy nie jest niczym uwarunkowane, ani ograniczone, co oznacza, że do okresu wpływającego na wymiar urlopu (również prawo) wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia bez względu na sposób ustania stosunku pracy, przerwy w zatrudnieniu, itp.Wśród okresów zaliczanych wpływających na wymiar urlopu wymienić należy m.in.okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium pobieranych w trakcie szkolenia bezrobotnego do 25 roku życia, stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy, w tym przypadku jednak warto podkreślić, że liczy się tylko posiadanie statusu bezrobotnego z prawem do zasiłku, gdyż okres „bycia” bezrobotnym, czyli zarejestrowania w urzędzie pracy jako bezrobotnego bez prawa do zasiłku nie ma wpływu na wymiar urlopu wypoczynkowego. Należy również pamiętać, że okres ten wlicza się tylko w zakresie wymiaru a nie prawa do urlopu! - art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001, z późn. zm.,okres za który pracownik otrzymał odszkodowanie od poprzedniego pracodawcy z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę – art. 361 § 2 k.p.; okres pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym po spełnieniu warunków wynikających z ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310);okres odbytej czynnej służby wojskowej – bez względu na termin podjęcia pracy po zwolnieniu ze służby, inaczej niż przy nabyciu prawa do urlopu, gdzie istotny jest termin podjęcia pracy po odbyciu służby (30 dni) – art. 120 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416).Jeżeli okresu pobierania zasiłku nie wliczasz do stażu pracy, to narażasz pracodawcę na dodatkowe koszty. Ale to już nie moja sprawa. Często jest poruszany ten temat na forum. Pozdrawiam magda

#13 Gość_ja

Gość_ja
  • Goście

Napisano 11 maj 2007 - 10:45

Magda, powiedz mi jak rozumiesz "Okresów tych NIE WLICZA SIĘ jednak do OKRESU ZATRUDNIENIA OD KTÓREGO ZALEŻY!! prawo do urlopu wypoczynkowego"? Napisałaś: "Zaliczenie danego okresu zatrudnienia do stażu pracy nie jest niczym uwarunkowane, ani ograniczone, co oznacza, że do okresu wpływającego na wymiar urlopu (również prawo) wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia bez względu na sposób ustania stosunku pracy, przerwy w zatrudnieniu, itp." Posługujesz się aktami prawnymi, których tresć wszyscy znają ale ich nie rozumieją (nawet ci, ktorzy je tworzą). A o mojego pracodawcę się nie martw. Ministerstwo (na piśmie) pozwoliło mu rozstrzygnąć problem za pomoca zakładowego regulaminu pracy. Pozdrawiam Inka

#14 Gość_kosiarz

Gość_kosiarz
  • Goście

Napisano 06 lipiec 2007 - 02:21

Toście se pogadali.

#15 Gość_T.

Gość_T.
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2007 - 13:20

mam pytanie mam przepracowane 17 lat okresu skladkowego i nieskładkowego 4 lata i 11 m-cy oprocz tego pracowalam 2 lata na gospodastwie rodzicow obecnie mam 50 lat i nie pracuje kiedy moge skladac wniosek o emeryture?????

#16 Gość_Paweł

Gość_Paweł
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2007 - 23:56

Przeczytałem powyższe wypowiedzi. Brawa dla pani Magdy, spora wiedza ;) Pani Inko, ma pani braki zarówno w wiedzy, jak też w samym rozumieniu tego, co napisała pani Magda. Proponuję doszkolic się możliwie szybko i solidnie. Pozdrawiam obie panie.

#17 Gość_ROMAN

Gość_ROMAN
  • Goście

Napisano 02 marzec 2008 - 00:25

WITAM.CZY DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA WLICZA SIĘ DO WYMIARU URLOPU WYPOCZUYNKOWEGO ?MAM 4 LATA SZKOŁY ZAWODOWEJ +PROWADZIŁEM DZIAŁALNOŚĆ 15 LAT I 8 M-C PRACUJĘ NA PEŁNYM ETACIE.JAKI PRAWIDŁOWY JEST WYMIAR MOJEGO URLOPU WYPOCZYNKOWEGO?.POZDRAWIAM ROMAN

#18 Gość_Anusza B.

Gość_Anusza B.
  • Goście

Napisano 02 marzec 2008 - 13:15

Niestety działalność gosp. , jak już wielokrotnie pisaliśmy ,zalicza się do nabycia uprawnień emerytalnych i rentowych tzn. świadczeń z ZUS-u. Nie zaliczamy jej do uprawnień pracowniczych. Twój wymiar urlopowy to 20 dni .

#19 Gość_ Paweł

Gość_ Paweł
  • Goście

Napisano 27 październik 2008 - 15:17

Witam. Mam pytanie, studiowałem zaocznie i w czasie studiów pobierałem zasiłek pół roku, po studiach też pobierałem zasiłek pół roku. Czy do wymiaru urlopu oprócz 8 lat za studia mogę sobie wliczyć pobierany wówczas zasiłek ? Czy tylko ten, który pobierałem już po studiach ?

#20 Gość_Jewka

Gość_Jewka
  • Goście

Napisano 27 październik 2008 - 16:08

nie można sumować równoległych terminów, więc tylko ten po studiach

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy