Skocz do zawartości

amortyzacja samochodu - pomocy!!!

wróć do serwisu Księgowość 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Iza

Gość_Iza
  • Goście

Napisano 09 marzec 2010 - 00:36

Witam!Rozpoczynam działalność i chcę wprowadzić do środków trwałych mój samochód używany dotąd do celów prywatnych. Czy aby zastosować indywidualną metodę amortyzacji to muszę udowodnić, że ktoś przede mną używał go przez co najmniej 6 miesięcy czy też wystarczy, że ja go używałam, ale do celów prywatnych, a nie działalności gospodarczej? Jeśli ktoś przede mną musiał go używać to wystarczy na podstawie daty pierwszej rejestracji i przebiegu? I gdzie ja mam to wykazywać?:)Czy jako wartość początkową przyjmuję wartość rynkową czy też z umowy kupna-sprzedaży mimo, że zakupiony był on w 2000r., a wprowadzam go do środków trwałych w 2010?! Tą wartość wpisać na oświadczeniu o przekazaniu samochodu do środków trwałych? Muszę też wypełnić dokument OT i wpisać samochód do ewidencji środków trwałych tak? Co z tym dokumentem OT? Tylko go wypełniam i trzymam razem z ewidencją w razie kontroli?Jeśli już ustalę wartość odpisu amortyzacyjnego to co z tym zrobić?! Odejmuje się to od dochodu przed obliczeniem podatku (czyli traktuje jak koszty)?! I gdzie to wpisuję w kpir? Nigdy tego nie robiłam więc nie wiem!!!:)Jestem początkująca i dopiero zaczynam prowadzić działalność, uczę się tego wszystkiego dopiero...Pomóżcie proszę!!!Pozdrawiam

#2 Gość_przemko

Gość_przemko
  • Goście

Napisano 09 marzec 2010 - 09:18

Witaj Iza, Wg mnie świetnie sobie sama poradziłaś z tym zagadnieniem :-))1.Środki transportu uważa się za używane, jeżeli podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 6 miesięcy. Z tego co piszesz to warunek ten jest spełniony. Uważam, że dla celów dowodowych (że samochód był eksplatowany wcześniej prze min 6 m-cy)wystarczy sam dowód rejestracyjny - jest w nim wbita m.in data I rejestracji i data produkcji.2. Jako wart pczatkową przyjmujesz wartość samochodu z umowy kupna sprzedazy, jako cenę nabycia. Gdybyś takiej umowy nie posiadała wówczas przyjmujesz wart rynkową 3. Wartość z umowy kiupna sprzedazy wpisujesz do oświadczenia o przekazaniu tego sam. na potrzeby prowadzenia DG. Ja uzupełniam to ośw o markę sam, nr rej, rok produkcji i przebieg.4.Na poddst tego oświadczenia sporządzasz dowód OT i wprowadzasz do ew. ŚT5. Naliczasz odpisy amortyzacyjne (plan amortyzacji na rok) i ksiegujesz je np co m-c . Odpisy amortyzacyjne stanowią kup i odlegaja księgowaniu w kol 13 pkpir na podstawie dowodu wewnętrznego. Koszt amortyzacji jak inne koszty podatkowe, odejmujesz od osiagnietych przychodów i dopiero od dochodu naliczasz podatek.Pozdrawiam serdecznie.

#3 Gość_Iza

Gość_Iza
  • Goście

Napisano 11 marzec 2010 - 00:20

Przemko dzięki wielkie za informacje.Mam jednak jeszcze kilka pytań. Sporządzam dowód OT i są tam rubryki, w które nie wiem co wpisać. Mianowicie: Nr inwentarzowy, stanowisko kosztów, nr dowodu dostawy. Wartość szacunkowa to jak rozumiem ustalona wartość początkowa.Czy napewno księguję odpisy amortyzacyjne na podstawie dowodu wewnętrznego? Nie wyczytałam nigdzie w rozporządzeniu, że mogę tak zrobić...:)Na wszystkie wydatki związane z samochodem (paliwo, naprawy) biorę fv na działalność ponieważ jest to już środek trwały. Ubezpieczenie AC,OC mam jednak opłacić na siebie jako osobę fizyczną. Ale też wrzucę je mimo to w koszty bez problemu skoro nie będzie tam danych firmy ani faktury?Pozdrawiam

#4 Gość_ola

Gość_ola
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2010 - 23:32

a z jaką stawką go amortyzować 20procent czy 40?

#5 Gość_zdzisiek

Gość_zdzisiek
  • Goście

Napisano 17 kwiecień 2010 - 08:35

Prowadziłem firmę przez 1,5 roku i kupilem w tym celu auto bus jako ciezarowe, teraz zamykam firme bo mam straty nie płacę podatku dochodowego to czy przy zamknieciu firmy muszę zapłacic reszte niezamortyzowanego auta ?

#6 Gość_jan

Gość_jan
  • Goście

Napisano 18 kwiecień 2010 - 16:02

oczywiscie, ze nie, Zdzisiek. Przeciez juz poniosles wydatek na zakup autobusu, amortyzacją rozliczasz koszty, wiec dlaczego mialbys placic za cos jeszcze raz. niezamortyzowana czesc auta nie jest kosztem, w zwiazku z tym zaniza Ci to strate.

#7 Gość_Kasia

Gość_Kasia
  • Goście

Napisano 19 kwiecień 2010 - 00:04

Nie do konca, poniewaz przy likwidacji działalności od niezamortyzowanych srodków trwałych nalezy zapłacic 22 VAT

#8 Gość_zdzisiek

Gość_zdzisiek
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2010 - 11:05

zapomniałem dodać ze kupiłem auto na fakture vat marża , a to prawdopodobnie się traktuje jako zwykły paragon od którego nie odebrałem vat,czy to coś zmienia p.Kasiu

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych