Skocz do zawartości


przejście na rentę po chorobie


wróć do serwisu Kadry 42 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_ewka

Gość_ewka
  • Goście

Napisano 23 marzec 2006 - 10:36

Dzień dobryMam pytanie: nasz pracownik jest na chorobowym od dnia 12-10-2005r. do 11-04-2006r. Łącznie zasiłek chorobowy wyniesie 182 dni. W czasie choroby jednocześnie złożył wniosek o rentę i ma być przyznana. Jak mam postąpić od 12-04-2006r.? Pracownik ma umowę na czas nieokreślony, niewykorzystany urlop z 2005r. i 2006r. Czy muszę z nim rozwiązać umowę, wypłacić ekwiwalent za zaległy urlop?

#2 Gość_ania

Gość_ania
  • Goście

Napisano 23 marzec 2006 - 11:08

Musz być pewna ze dostanie rentę.Jeśli tak to urlop za 2006 wyliczasz proporcjonalnie do zatrudnienia czyli dnia przejscia na rentę i wypłacasz ekwiwalent za 2005 i 2006-tu proporcjonalnie do zatrudnienia czyli do 11-04-2006r

#3 Gość_ww

Gość_ww
  • Goście

Napisano 23 marzec 2006 - 11:34

Na podstawie art.53 pkt.1b pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia jeżeli nieobecność ptracownika z powodu choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku (182 dni) oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące, czyli rzeczywiście musisz byc pewna co ZUS przyzna. Może być to świadczenie rehabilitacyjne i wczesniej nie można rozwiązać umowy o pracę jak dopiero po 3 miesiącach tego świadczenia. Rozwiązać umowę musisz , bo przecież przyznanie renty czy świadczenia oznacza, że pracownik jest niezdolny do pracy i zdolności do pracy od lekarza z medycyny pracy Ci nie przyniesie.

#4 Gość_karola

Gość_karola
  • Goście

Napisano 23 marzec 2006 - 15:37

A co w sytuacji,gdy nie kwalifikuje się na rentę(zdaniem lekarza prowadzącego), nie wiadomo, czy zostanie przyznane świadczenie rehab. Mojej pracownicy kończy się okres zasiłkowy 03.05. Kobieta ma 32 lata pracy( w tym 18 w naszym zakladzie) i 51 lat. Proszę jeszcze o odpowiedź, czy jeśli zwolniona zostanie z przyczyn niezawinionych (art.53 k.p.), to odprawa jej nie przysługuje,prawda? Ponadto ,gdyby po jakimś czasie, po ewentualnym zwolnieniu, starała się o rentę ,to też nie przysługuje jej odprawa emerytalno-rent? Chcemy jak najlepiej dla naszej pracownicy,jednakże nie wchodzi w rachubę redukcja etatu,ani likwidacja stanowiska pracy.Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

#5 Gość_ww

Gość_ww
  • Goście

Napisano 24 marzec 2006 - 12:02

Jeżeli pracownica nie otrzyma renty ani świadczenia, to 4 maja, czyli po zwolnieniu MUSI przedstawić zdolność do pracy. Jezeli natomiast tego nie zrobi nalezy rozwiazac umowę w trybie art 53. Odprawa nalezy się pracownikowi , z którym rozwiązano umowę o pracę W ZWIĄZKU z przejściem na rentę. Jeżeli z pracownicą rozwiązano stosunek pracy ale nie otrzymała renty, odprawa się nie nalezy. Druga sytuacja: z pracownicą rozwiązano umowę o pracę i otrzymuje świadczenie rehabilitacyjne a nastepnie po tym świadczeniu otrzymuje rentę, to w takiej sytuacji nalezy wypłacić oddprawę , gdyż ( został ustalony pogląd w literaturze) rozwiązanie umowy w tej sytuacji nastąpiło W ZWIĄZKU z przejściem na rentę.Karola, jeżeli pracownica jest chora to otrzyma okresowe świdczenie rehabilitacyjne (ZUS do przyznawania renty w chwili obecnej nie jest skory), nie będzie pozbawiona środków do życia a ponadto może skorzystać z § 5 tegoż art.53 kp. Powodzenia.

#6 Gość_ewka

Gość_ewka
  • Goście

Napisano 24 marzec 2006 - 13:33

Jak może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne jak od lutego 2005r. zniesiono mozliwość przedłuzenia okresu zasiłkowego o dalsze 3 miesiące. Tylko do 182 dni można chorować i na tym koniec.

#7 Gość_fifi

Gość_fifi
  • Goście

Napisano 24 marzec 2006 - 13:46

Jak to, "jak może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne" ??? Właśnie w 2005r. zmieniono przepisy, że nie ma przedłużenia okresu zasiłkowego o 3 m-ce, a jeśli pracownik rokuje nadzieję na powrót do zdrowia, to może się ubiegać o świadczenie rehabilitacyjne. I jeśli świadczenie ZUS przyzna, to po 182 dniach nie można rozwiązać umowy. Przez pierwsze 3 miesiące tego świadczenia nie można go zwolnić.

#8 Gość_kasia

Gość_kasia
  • Goście

Napisano 25 marzec 2006 - 11:32

ewka art. 53 &1 pkt.1b

#9 Gość_tema

Gość_tema
  • Goście

Napisano 11 kwiecień 2006 - 14:04

mam pytanie czy bedac na zasilku rehabilitacyjnym mozna ponownie wystapic do ZUS o przyznanie renty?Czy zaklad zwalniajac po 3 mies..zasilku wyplaca odprawe.Kto po uplywie zasilku wystawia zaswiadczenie o zdolnoci do pracy?co sie stanie jezeli lekarz prowadzacy nie wystawi zaswiadczenia o zdolnowci do pracy?

#10 Gość_asia

Gość_asia
  • Goście

Napisano 17 sierpień 2006 - 01:36

Czy pracownik któremu przyznano rentę otrzyma odprawę rentową, czy będzie ona wyliczona z 3 miesięcy poprzedzający okres nieprzerwanej choroby i czy będzie to średnia brutto czy netto jego zarobków?

#11 Gość_maria

Gość_maria
  • Goście

Napisano 21 listopad 2006 - 09:47

czy pracodawca musi czekać na decyzję rentową czy wystarczy orzeczenie lekarz orzxecznika ZUS i z którą datą mam rozwiązać umowę o pracę?

#12 Gość_Jola

Gość_Jola
  • Goście

Napisano 04 lipiec 2007 - 22:19

pracownica choruje od 28.12.2006r do 28.06.2007r,złozyła wniosek o rente dopiero około 15.06.2007,nie mam dalszego zwolnienia lekarskiego, prosi o rozwiazanie z nią stosunku pracy na podstawie art.53 kodeksu pracy,ale nie mam jeszcze decyzji z ZUS o przyznanie jej renty. Co mam zrobić rozwiazac stosunek pracy, czy mam zapłacić jej odprawę(przysługuje jej 3 miesięczna)czy w związu z art,53 nie wypłacać, a jezeli nie zostanie jej przyznana renta . Zbyt pózno złozyła wniosek do ZUS ,prosze bardzo o poradę.

#13 Gość_Darek

Gość_Darek
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2007 - 21:56

Miałem złamanie otwarte kości piszczelowej i strzałkowej z ubytkiem i przemieszczeniem. Jestem po drugiej operacji, ponieważ gwózdż który był w nodze pękł .Dolna część tego gwoździa została w nodze na stałe .Mam przez to krótszą nogę o 4cm.Ten wypadek miałem w maju 2005,już raz chorowałem te 9miesięcy i jakoś dostałem pozwolenie od lekarza o zdolności do pracy.Teraz mam pytanie znów minie 9miesięcy a ja co nie mogę chodzić to nie chodzę normalnie tylko o jednej kuli i z bólem na twarzy.Czy ja mogę się ubiegać o rente.Dziękuje

#14 Gość_Ala

Gość_Ala
  • Goście

Napisano 07 listopad 2007 - 10:13

Jak mam wypisać świadectwo pracy po wykorzystaniu całego zasiłku chorobowego- 180 dni. Czy rozwiązanie za porozumieniem stron, czy inaczej ?Ala.

#15 Gość_JANEK

Gość_JANEK
  • Goście

Napisano 20 grudzień 2007 - 10:28

PO UPLYWIE 182DNI ZAKLAD MOZE ZWOLNIC A UMOWA O PRACE JEST ZAWARTA DO LUTEGO 2008ROKU A 15STYCZNIA STAJE NA KOMISJE LEKARSKA NA RENTE...

#16 Gość_Włodek

Gość_Włodek
  • Goście

Napisano 09 marzec 2008 - 19:38

Jestem zatrudniony na czas określony. Moja umowa kończy sie 31 marca 2008r. Od 15 lutego 2008r jestem na zwolnieniu lekarskim i lekarz kieruje mnie na rentę. Czy zakład ma prawo rozwiązać ze mną umowę o pracę?

#17 Gość_em

Gość_em
  • Goście

Napisano 10 marzec 2008 - 13:46

Umową rozwiąże sie w terminie na jaki została zawarta. Takie jest prawo w tym zakresie.

#18 Gość_kasia

Gość_kasia
  • Goście

Napisano 30 kwiecień 2008 - 14:54

ja mam inny problem. Pracownik ma umowe na czas określony od dnia 1.09.2007 - 30.06.2008 w dniu 05.04.2008 wykorzystał 182 dni niezdlonosci do pracy i dopiero koło 10 kwietnia złozył wniosek do ZUS o rente decyzje o rencie miał z dniem 30 kwietnia . Jak powinnam postapic?? czy rozwiazac umowe art 53 z dniem 6 kwietnia 2008, czy z dniem 30 kwietnia?? ale juz nei z art 53.

#19 Gość_jaga

Gość_jaga
  • Goście

Napisano 08 lipiec 2008 - 21:12

Mam pytanie.Otrzymałam rętę,byłam właścicielem firmy ,nie zatrudniałam ludzi.Problem w tym,że lekarz prowadzący wystawił mi 180 dni zwolnienia,a nie 182,przyszło wyrownanie reny od11.05.do 30.06.Zasiłek wypłacono mi do 08.05.Co mam robić z 2 dniami przerwy,czy upominać się w ZUS.

#20 Gość_dana

Gość_dana
  • Goście

Napisano 03 grudzień 2008 - 17:08

czy będąc na zwolnieniu lekarskim mogę złożyć wniosek o rentę a póżniej ją zawiesić i wrócić do pracy?



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych