Skocz do zawartości


darowanie części pojazdu?


10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_koksik

Gość_koksik
  • Goście

Napisano 02 luty 2009 - 16:40

Witam! sprawa wygląda następująco, mój ojciec właściciel pojazdu chciałby uczynić mnie współużytkownikiem samochodu, dowiedziałem się w Wydziele komunikacji Urzędu Miasta, iż poza kartą pojazdu i dowodem rejestracyjnym, konieczna jest umowa darowizny części pojazdu, w internecie znalazłem tylko wzór umowy pełnej darowizny, chciłbym wiedzieć jak ma wyglądać ta umowa i co w niej ma się mieścić, tak by była poprawna i zaakceptowana w Urzędzie:)

#2 Gość_MW

Gość_MW
  • Goście

Napisano 04 luty 2009 - 00:30

Powinien Pan zawrzeć z Pana ojcem umowę przeniesienia udziału we własności samochodu oraz odebrać protokolarnie kluczyki do samochodu co stanowic będzie dowód jej wykonania i przemawiać za jej skutecznością, dzieki czemu umowa dla swej skuteczności nie bedzie wymagała formy aktu notarialnego.

#3 Gość_tomaszek-68

Gość_tomaszek-68
  • Goście

Napisano 07 luty 2009 - 16:34

Mylisz się, wystarczy umowa darowizny udziału 1/2 pojazdu. Sam jestem na etapie takiej czynności oraz po wielu rozmowach z urzędnikami skarbowymi.
Pozdrawiam

#4 Gość_MW

Gość_MW
  • Goście

Napisano 07 luty 2009 - 18:55

Art. 890. § 1. k.c.
Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.
Protokół odbioru kluczyków jest dowodem na wykonanie umowy darowizny.

#5 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 15 luty 2010 - 14:53

Witam, czy jeżeli w dowodzie rejestracyjnym tata jest właścicielem samochodu, a mama współwłascicielem i teraz tata przekazuje mi 50% swojego udziału w samochodzi to ja staje się właścicielem a mama nadal zostaje współwłaścicielem, czy wlasność przechodzi na mamę, a ja staje się współwlascicielem auta?

#6 Gość_Renata Ostojska

Gość_Renata Ostojska
  • Goście

Napisano 15 luty 2010 - 15:26

Witam,

Poprzednia wersja:

- tata 50%
- mama 50%

teraz:

- tata 25%
- GOSC 25%
- mama 50%

Tak wynika z tego, co GOSC napisał: "tata przekazuje mi 50% swojego udziału" czyli polowe polowy.

Jezeli natomiast przekazuje caly swoj udział, cale 50%, to bedzie wygladalo to tak:

- GOSC 50%
- mama 50%

Pozdrawiam

#7 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 15 luty 2010 - 16:12

Przepraszam, moze zle sie wyrazilam. Ma byc ze tata ma 50 i mama 50, a tata przekazuje mi swoje 50%, czyli ja mam 50 i mama 50. Ale pytanie kto staje sie włascicielem a kto współwłascicielem?

#8 Gość_Renata Ostojska

Gość_Renata Ostojska
  • Goście

Napisano 15 luty 2010 - 16:38

Witam ponownie,

jezeli wlasciciel daruje swoje udzialy, to druga osoba staje sie wlascicielem.

Jednakze tak naprawde obie osoby maja takie sama udzialy i sa wspolwlascicielami :)

Pozdrawiam

#9 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 16 luty 2010 - 13:25

Dziękuję za odpowiedz. A mam jeszcze jedno pytanie.
Podając w umowie darowizny wartość samochodu, to jest to wartość rynkowa wg Eurotaxu, czy np wartość na jaką mam ubezpieczony samochód, czy może ktoś to musi wycenić?

#10 Gość_Renata Ostojska

Gość_Renata Ostojska
  • Goście

Napisano 16 luty 2010 - 22:43

wartos rynkowa bedzie ok :)

#11 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 29 marzec 2010 - 10:48

Witam!
Jestem w podobnej sytuacji jak opisana powyżej, czyli tata i mama są właścicielami samochodu, a tata swoją część chce darować córce. W związku z tym co powinno się zawrzeć w umowie darowizny odnośnie współwłaściciela, który nie przekazuje swojej części. Z tego co wiem, to musi być coś napisane że o fakcie przekazania części drugi współwłaściciel został poinformowany.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych