Skocz do zawartości


prawo do adwokata z urzędu przy apelacji


3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_-praw-galante

Guest_-praw-galante
  • Goście

Napisano 08 maj 2008 - 22:46

W zakresie zaskarżenia - natomiast ustanowiony pełnomocnik jak najbardziej ma prawo doprecyzować zarzuty. Najczęściej robi się to w tego typu sytuacjach przez wniesienie pisma procesowego w imieniu klienta z urzędu, które formą odpowiada normalnej apelacji.

#2 Guest_-praw-galante

Guest_-praw-galante
  • Goście

Napisano 09 maj 2008 - 12:55

Tak, tylko co jeżeli ja nie umiem napisać skutecznej apelacji?
Przecież ewentualnie przyznany mi adwokat z urzędu będzie mógł mnie bronić wyłącznie w zakresie złożonej przeze mnie apelacji.
Może więc lepiej już dziś przed otrzymaniem uzasadnienia które odbiorę z poczty gdzieś za miesiąc wnieść o pełnomocnika prawnego, ale do kogo do Sądu I instancji, który wydał wyrok, czy Apelacyjnego?
A co się stanie jeżeli w dzisiaj w dwa dni po złożeniu wniosku o uzasadnienie wniosę niezależnie dwa pisma procesowe: jedno kierowane do Sądu Okręgowego, który wydał wyrok i drugie do Apelacyjnego za pośrednictwem Okręgowego o przyznanie mi adwokata z urzędu do napisania apelacji, reprezentowania mnie w apelacji i o zwolnienie mnie z kosztów sądowych?

#3 Guest_-praw-regina

Guest_-praw-regina
  • Goście

Napisano 09 maj 2008 - 09:26

Można na każdym etapie. Proponuję jednak nieco inne rozwiązanie. Po uzyskaniu uzasadnienia sądu wnosi Pan w terminie apelację wraz z wnioskiem o zwolenienie od opłaty od apelacji i ustanowienie pełnomocnika z urzędu do reprezentowania Pana w instancji odwoławczej.

Przy takim rozwiązaniu ma Pan pewność, że sąd będzie musiał się szybko ustosunkować do wniosku. Proszę bowiem pamiętać, że sam osobny wniosek o przyznanie pełnomocnika z urzędu nie wstrzymuje terminu do wniesienia apelacji. Natomiast w proponowanym rozwiązaniu - nawet jeśli sąd oddali wniosek o zwolnienie i/lub o pełnomocnika i tak ma Pan skutecznie wniesioną apelację.

#4 Guest_-praw-galante

Guest_-praw-galante
  • Goście

Napisano 08 maj 2008 - 22:46

W I instancji procesu rozwodowego sąd trzykrotnie oddalił mój wniosek o adwokata z urzędu.
Ostatni trzeci wniosek wniosłem złożyłem na wstępie ostatniej rozprawy, a trzy godziny później sąd ogłosił wyrok w którym orzekł moją winę rozpadu małżeństwa. W tej chwili wniosłem o uzasadnienie wyroku, aby wnieść apelację.
PYTANKO: Czy na tym etapie mogę ponownie wnieść o ustanowienie mi pełnomocnika procesowego do wniesienia w moim imieniu apelacji, bo nie umiem jej napisać?
Jeżeli tak to do kogo?Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych