Skocz do zawartości

skarga na czynnosci komornika

21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-pysio

Gość_-praw-pysio
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2007 - 00:15

Dobrze Pani zrozumiała - zwolnienie od wpisu od skargi nic wam nie da.

#2 Gość_-praw-pysio

Gość_-praw-pysio
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2007 - 14:36

Czyli, ze nie mozna tego rozciagnac, tak? dobrze zrozumialam?

#3 Gość_-praw-regina

Gość_-praw-regina
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2007 - 14:11

Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna

z dnia 28 kwietnia 2005 r.

III CZP 22/2005

LexPolonica nr 377704

Biuletyn Sądu Najwyższego 2005/4

Gazeta Prawna 2005/199 str. 32

Monitor Prawniczy 2006/12 str. 655

OSNC 2006/3 poz. 47

Prokuratura i Prawo - dodatek 2006/2 poz. 43

Przegląd Sądowy 2006/11-12 str. 297

Radca Prawny 2006/2 str. 120

Rejent 2006/3 str. 211

www.sn.pl

Zwolnienie od kosztów egzekucji przyznane dłużnikowi w toku postępowania egzekucyjnego - podobnie jak zwolnienie od kosztów sądowych udzielone w postępowaniu rozpoznawczym - pozostaje bez wpływu na możliwość ściągnięcia od dłużnika opłaty egzekucyjnej należnej komornikowi za dokonaną egzekucję.

#4 Gość_-praw-pysio

Gość_-praw-pysio
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2007 - 11:53

Ok. Dzieki
A co z art. 771 kpc? Czy jesli sad zwolnilby z kosztow dotyczacych skargi to mozna to rozciagnac na postepowanie egzekucyjne? W naszym wypadku dlug jest tak ogromny, ze to 15% to wyjdzie kilkanscie tysiecy...

#5 Gość_-praw-iza

Gość_-praw-iza
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2007 - 09:54

Napisane jest bardzo dobrze.

Można się ubiegać o zwolnienie od wpisu od skargi - ale w waszym przypadku musicie sobie przemyśleć co lepsze. Rozpoznanie wniosku o zwolnienie od wpisu przedłuża samo merytoryczne rozpoznanie sprawy. Sąd musi wydać postanowienie, doręczyć je, musi się ono uprawomocnić i dopiero wówczas może merytorycznie rozpoznać zasadniczą skargę. Skoro biegną wam odsetki i egzekucja to czy możecie pozwolić sobie na dodatkowe czekanie?

#6 Gość_-praw-pysio

Gość_-praw-pysio
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2007 - 01:36

Napisalam skarge na czynnosci komornika, poniewaz to pierwsze moje tak powazne pismo i mam dopiero 22 lata to czy jest mozliwosc zebyscie zebyscie rzucili na nia okiem i usuneli ewentualne bledy? Bardzo prosze...
Jeszcze mam pytanko... Czy moge sie starac o zwolnienie z kosztow? W naszej sytuacji to 100zl to jednak duzo, choc jesli ma cos pomoc to po 20zl jakos cioci oddam, ale moze jest szansa zeby zlozyc te skarge i nie placic?
Ponadto znalazlam przepis art. 771 kpc, jaka jest wykladnia tego przepisu? Czy jesli sad zwolnilby z kosztow dotyczacych skargi to mozna to rozciagnac na postepowanie egzekucyjne? W naszym wypadku dlug jest tak ogromny, ze to 15% to wyjdzie kilkanscie tysiecy...

w zalaczeniu przesylam moje wypociny jesli chodzi o skarge, spr ja bardzo prosze.
Ps. Aha PySiO to kobieta

#7 Gość_-praw-regina

Gość_-praw-regina
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2007 - 22:25

Nie - składajcie skargę na czynności komornika. Na przywrócenie terminu nie liczcie.

Postępowanie komornika jest trudne do zrozumienia. Skoro zawiadomienia o wszczęciu egzekucji z nieruchomości jest skierowane tylko do Pana taty - to nie jest możliwe prowadzenie egzekucji z całej nieruchomości - tylko powinna być to egzekucji z udziału w nieruchomości.

#8 Gość_-praw-pysio

Gość_-praw-pysio
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2007 - 18:19

Mam jeszcze jedno pytanie, czy jesli zloze ten wniosek (o zawieszenie postep.) najpierw do komornika, nastepnie on nie uwzgledni wniosku, to jesli potem bede chciala zlozyc skarge na czynnosci komornika do sadu, bede mogla wnioskowac o przywrocenie terminu na zlozenie skargi w zw. z oczekiwaniem na odp. komornika?

#9 Gość_-praw-pysio

Gość_-praw-pysio
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2007 - 18:11

Dziekuje bardzo za szybka odp
Ja pojechalam do komornika, niestety moglam rozmaiac tylko z jego pracownikiem, ktory poinformowal mnie, ze "wnisek moge sobie skladac ale i tak najprawdopodobniej bedzie odrzucony". Faktem jest, ze bank zlozyl wniosek o wszczecie egz. z nieruchomosci, w ktorym wymieniony jest tylko tata. Zawiadomienie w szczeciu postepowania, ktore dostalismy od komornika tez zawiera tylko nazwisko taty.
Czy to zmienia w jakis sposob charakter sprawy? Czy komornik powinien jdnak zaczekac do zakonczenia sie sprawy o nabycie spadku?

#10 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2007 - 18:04

Zgodnie z przepisem komornik dowiedziawszy się o śmierci dłużnika powinien sam z urzędu zawiesić postępowanie. Jeśli tego nie czyni faktycznie można składać skargę na czynności komornika - tak będzie bezpieczniej.

#11 Gość_-praw-pysio

Gość_-praw-pysio
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2007 - 14:42

No dobrze zrobie tak, tylko, ze komornik ma pewnie 30 dni na odp. lub cos w tym stylu, a na zlozenie skargi mam 7 dni od dnia doreczenia zawiadomienia o wszczeciu egz. z nieruchomosci, czyli od dnia 10.12.2007. Jak komornik mi za 2 tyg odp ze wniosek odrzuca, to jak zloze skarge do sadu to sad mi odp. ze skarge odrzuca ze wzgl. na niezachowanie terminu...
Nie bedzie tak? Ale wniosek do komornika napisze (tzn. w imieniu taty, tata sie podpisze)
Odp. prosze

#12 Gość_-praw-iza

Gość_-praw-iza
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2007 - 12:32

Na podstawie art. 819 kpc złożcie do komornika wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego w związku ze śmiercią współdłużnika (najlepiej jakby to zrobił ojciec).

Jeśli wniosek nie zostanie pozytywnie załatwiony przez komornika - skarga na czynności komornika do sądu.
Wzór skargi na czynności komornika znajdze Pan w naszym Portalu.

#13 Gość_-praw-pysio

Gość_-praw-pysio
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2007 - 00:15

Witam ponownie Korzystalam juz kiedys z panstwa porady i bardzo mi pomogla, dlatego wracam ponownie, bo tym razem to juz duzo powazniejsza kwestia, a wlasciwie jestescie ostatnia deska ratunku...
Sprobuje wyjasnic sprawe jak najkrucej potrafie, a w pelni merytorycznie. Kilka lat temu moi rodzice wzieli kredyt w banku. Po jakims czasie przestali splacac, bank ma tytul egzekucyjny z klauzule wykonalnosci. Od ok roku, moze dwoch jest tez zajecie komornicze na rencie mamy i emeryturze taty w zw z tym dlugiem. W lipcu zmarla mama, komornik umozyl postepowanie w stosunku do mamy. W pazdziernku odbyla sie sprawa o wyjawienie majatku przeciwko rodzicom (bank twierdzil, ze zajecie komornicze na emeryturze i rencie nie rokuje szybkiego splacenia dlugu), ale byl na niej tylko tata z aktem zgonu mamy. Poniewaz wszystkimi tymi sprawami zajmowala sie zawsze mama, wiec wlasciwie o wszystkim dowiedzielismy sie po jej smierci (i nadal dowiadujemy o coraz to nowszych okolicznociach). Po zakonczeniu rozprawy o wyjawienie majatku rozmawialismy z pania mecenas pelnomocnik banku o tym ze jak tylko uprawomocni sie orzeczenie sadu o nabyciu spadku to chcemy to mieszkanie sprzedac i uregulowac dlug (zrobilibysmy to wczesniej, ale nie mozna). Mimo naszego ustalenia bank wystapil z wnioskiem do komornika o wszczecie postepowania egzekucyjnego z nieruchomosci.
Troche nieladnie ze strony banku, bo umawialismy sie inaczej. Ponadto wiem ze jesli dojdzie do licytacji to mieszkanie zostanie sprzedane za duzo nizsza kwote niz cena rynkowa, co stanowi dla nas duza strate, o koszta postepowania i odsetkach nie wspomne....
Chcialabym jakos zablokowac lub wstrzymac te sprawe tak zeby jednak udalo nam sie samemu znalesc nabywce ktory ureguluje zobowiazania, wyplaci nam roznice i nabedzie spoldzielcze wlasnosciowe pr do lokalu (mieszkania rodzicow). Wniosek o nabycie spadku z dobrodziejstwem inwentarza tata juz zlozyl jakis czas temu (czekamu na odzew z sadu). Poza tata dziedzicze jeszcze ja i moja siostra.
Nie bardzo wiem czy cos moge zrobic... do glowy przyszlo mi ze moze moge zloyc skarge na czynnosci komornika wraz z wnioskiem o zawieszenie postepowania (bo do komornika chyba nie moge takiego wniosku zlozyc?, tylko wierzyciel).
Wydaje mi sie ze sytuacja prawna nieruchomosci ze wzgledu na zlozony wniosek o nabycie spadku (termin 6 m-cy od smierci jeszcze nie minal) jest niepewna. mieszkanie w tej chwili nie nalezy w calosci do taty, na rozprawie o nabycie spadku moze sie wszystko zdarzyc, wiec czy moze toczyc sie postep. egz. z tej nieruchomosci?
Moje pytania:
1. Czy skarge ma zlozyc tata czy moge ja jako osoba ktora ma interes prawny.
2. Na jaka podstawe prawna moglabym sie powolac? Czy moze to byc art. 819 KPC lub art. 836 KPC? Na co powinnam sie powolac zeby sad nie uznal skarki za bezasadna i uwzglednil wniosek o zawieszeniu postepowania do czasu uprawomocnienia sie orzeczenia sadu o nabycie spadku?
3. jak napisac taka skerge, jest jakis wzor? Nie stac mnie zeby zaplacic adwokatowi 250zl za napisanie skargi. POMOZCIE!
4. czy wogole jest sens skladac ta skarge, moze z gory jest przesadzona na niepowodzenie i szkoda 100zl ktore trzeba wplacic by moc ja zlozyc?

Chcialabym jeszcze nadmienic ze powodztwo z banku bylo przeciwko rodzicom, mama zmarla, a wiec jeden z dluznikow. Czy jak umiera jeden z dluznikow to sprawa nie powinna byc zawieszona?
Aha i jeszcze mam pytanie, bo w dalszym ciagu komornik co miesiac zabiera przeszlo 300zl tacie z emerytury na zaspokojenie banku, tymczasem w wniosku o wszczeciu post egz z nieruchomosci jest napisane ze od 1.12.2007 maja byc doliczne odsetki w wysokosci 17,72zl za dzien.
Bank nie chcial zaczekac az sami sprzedamy mieszkanie, dostaje co miesiac pieniadze od komornika z emerytury taty ma juz 14 tys odsetek i jeszcze takie kolosalne teraz (17,72zl za dzien). Czy to nie jest zwykla pazernosc?
Czy komornikowi nie powinno tez zalezec na tym zebysymy sprzedali sami szybko mieszkanie i uregulowali dlug? przeciez zanim gmina da jakis lokal to tez potrwa...

Bardzo prosze o pomoc, bo w wieku 22lat stracilam najkochansza mame na swiecie, ktora nigdy nie zobaczy jak koncze studia, wychodze za maz, rodzi mi sie dziecko...., a wraz z tym spadl na mnie deszcz kloptow...my naprawde wczesniej nie mielismy pojecia o tych dlugach. Tata zawsze podpisywal wszystko co mu mama dala, a wezwania tez odbierala za nas i nam nie pokazywala...

Jeszcze bardzo prosze o szybka odp. Tata zawiadomienie o wszczeciu egz. z nieruchomosci odebral 10.12.2007 a na zlozenie skargi jest 7 dni.
Ps. Jestescie kochani, ze tak pomagacie ludziom.

#14 Gość_-praw-pysio

Gość_-praw-pysio
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2008 - 18:32

Jesli przyjme spadek z dobrodziejstwem inwentarza to
Czy jesli to mieszkanie przepadnie (zostanie zlicytowane przez komornika) lub nie bedzie mozliwosci sprzedania go (bedzie zajete przez kmornika) tak zebym mogla za pieniadze ze sprzedazy splacic dlugi spadkowe to czy komorink bedzie mogl zajac moje wynagrodzenie za prace w celu splacenia dlugow spadkowych?
Czy moge takie oswiatczenie zlozyc 28.01 na sprawie o nabycie spadku (tata skladal wniosek o nabycie spadku z dbrodziejtwem inwentarza) czy musze wczesniej, bo termin pol roku od smierci mija 11.01? Czy jest jakas oplata za zlozenie oswiadczenia?

#15 Gość_-praw-regina

Gość_-praw-regina
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2008 - 11:51

Proszę przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza.

Gdyby sąd oddalił skargę to byście byli o tym poinformowani. Czekajcie cierpliwie.

#16 Gość_-praw-pysio

Gość_-praw-pysio
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2008 - 22:27

Witam...ponownie chcialabym poprosic Was o pomoc, bowiem nieublagalnie zbliza sie termin pol roku od chwili smierci mamy. Nie wiem czy mam odrzucic spadek, czy przyjac go z dobrodziejswem inwentarza.
Za tym by przyjac go z dobrodziejstwem inwentarza przemawia fakt, ze w skardze na czynnosci komornika (w zalaczeniu) powoluje sie (a wlasciwie tato) na fakt, ze nie jest wlascicielem calego mieszkania a jedynie jego czesci. Jesli przyjme spadek z dobr. inwetarza to czesc mieszkania bedzie nalezala do mnie i siostry, wiec moze komornik nie zajmie calego mieszkania.
Z dugiej strony boje sie, ze komornik moze mi zajac np wynagrodzenie za prace w zw z dlugami spadkowymi (nawet nie wiem ile ich dokladnie jest), mama wszystko robila w tajemnicy.
1. Poradzcie mi czy w moim przypadku lepiej odrzucic spadek czy przyjac z dobrodziejstwem inwentarza?
2. Mama zmarla 11.07.2007, 28.01.2008 jest sprawa spadkowa, czy gdybym chciala zlozyc oswiadczenie o odrzuceniu spadku to moge to zrobic na sprawie o nabycie spadku czy musze takie oswiadczenie zloyc w sadzie przed 11.01.2008?
3. Jezeli osoba 3 splacila by wierzyciela bezposrednio (nie przez komornika) wierzytelnosc automatycznie stalaby sie bezprzedmiotowa i jesli wierzyciel w zw z tym zlozyl by wniozek o zaprzestanie egzekucji z nieruchomosci czy trzeba komornikowi zaplacic koszty postepowania egzekucyjnego?

Odpiszcie mi prosze co z tym terminem zloznia oswiadczenia?

Pozdrawiam. PySiO

Jeszcze mam pytanko odnosnie mojego zalacznika, skarge zlozylismy 07.12.2007 nadal nie ma zadnej odpowiedzi. Czy jest mozliwe ze sad oddalil skarge i nam nic nie napisal? Czy powinnam jechac do sadu i sie dowiedziec co sie dzieje z ta skarga?

#17 Gość_Iwona

Gość_Iwona
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2011 - 15:40

Witam jestem w pani wieku i mam podobny problem. Chciałabym cie prosci czy mogłabys mi wysłać wzór tego wniosku na e-mail. iwusia161@wp.pl bo ja równiez niewiem jak go napisać.

#18 Gość_gaga

Gość_gaga
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2012 - 05:21

jak slysze co ci komornicy robia z ludzmi to gorzej jak chiena czy na to nie ma prawa ludziom za dlugi zabieraja wszystko konta mieszkania samochody co sie dzieje gdzie wladza nasze pansto ktos przeciesz powinien sie tym zajac.a oniii wille sAMOCHODY WYPASIONE BRZUCHY I KASY ZE CHO.

#19 Gość_aplikantradcowskikrakow

Gość_aplikantradcowskikrakow
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2012 - 06:57

Czynności podejmowane przez komornika także podlegają kontroli trzeba tylko wiedzieć jaki środki zastosować.

#20 Gość_ja

Gość_ja
  • Goście

Napisano 23 październik 2012 - 00:09

Witam potrzebuje porady.Komornik za kwote 4200chce wystawic moje mieszkanie na licytacje.Czy moze?Mialam 7700 do splacenia,zostalo mi te 4200 ale stracilam prace maz nie pracuje.Co ja mam zrobic.Dzis dostalam pismo.Jestem zalamana.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych