Skocz do zawartości


Czy żona odpowiada za dlugi męża zaciągniete przed ślubem?


10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_IWI

Guest_IWI
 • Goście

Napisano 22 listopad 2010 - 12:42

Witam, mam pytanie. Wychodzę za mąż, narzeczony ma zaciagniety kredyt ,który regularnie spłaca. Czy po zawarciu małżeństwa odpowiadam za jego zobowiąznia finansowe zaciągniete przed ślubem? Czy w przypadku jego śmierci dziedzicze ten dług? A co z naszymi majątkami, on ma mieszkanie,ja dom nabyte przed ślubem, on mieszkanie ma we wspólności majatkowej z byłą żoną. Czy nasze majatki po ślubie wejda do wspólności małżeńskiej? Czy w razie śmierci jednego, drugie ma prawo do tego majątku nabytego przed ślubem? Dodam, że oboje mamy swoje dzieci. Bardzo proszę o odpowiedz. Dzieki.

#2 Guest_Łukasz Nysztal

Guest_Łukasz Nysztal
 • Goście

Napisano 22 listopad 2010 - 15:36

1. nie odpowiada Pani za jego długi kawalerskie
2. w razie jego śmierci co do zasady dziedziczy Pani długi spadkowe.
3. rzeczy i prawa nabyte przed ślubem pozostają waszym majątkiem osobistym. Nie wchodzą do majątku wspólnego.
4. rzeczy z majątku osobistego wchodzą do spadku - a więc są dziedziczone przez spadkobierców zmarłego małżonka.

#3 Guest_IWI

Guest_IWI
 • Goście

Napisano 22 listopad 2010 - 19:36

Czyli jeżeli dobrze rozumie nasze nieruchomości pozostana naszym odrębnym majatkiem osobistym, ale w razie śmierci jednego z nas np. mojej do spadku czyli rowniez mojej nieruchomości nalezy przyszły mąż i w drugiej kolejności jego dzieci, a czy podczas trwania małżeństwa w razie śmierci męża jego spadkobiercy należą do mojej nieruchomości?

#4 Guest_Emilia

Guest_Emilia
 • Goście

Napisano 01 luty 2014 - 19:51

Witam, wyszłam za mąż za mężczyznę, który przed ślubem wiele lat temu wziął kilka kredytów i ich nie spłacał. W chwili obecnej nawet nie wiemy gdzie to sprawdzić ile jest tego długu i gdzie to spłacać? Bardzo proszę o jakaś podpowiedź

#5 Guest_gość

Guest_gość
 • Goście

Napisano 01 luty 2014 - 21:06

A nie można po prostu zapytać o to męża? Jeśli on nie wie, to my też nie pomożemy.

#6 Guest_twojeporady.pl

Guest_twojeporady.pl
 • Goście

Napisano 01 luty 2014 - 21:19

nie odpowiada Pani za kredyty męża zaciągnięte przed ślubem. Jeżeli chodzi o ich wysokość warto zawnioskować o raport bik,


Jeżeli będzie potrzebna pomoc zapraszam tu:


www.twojeporady.pl

#7 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
 • Goście

Napisano 02 kwiecień 2015 - 11:36

Witam,

 

Ostatnio dowiedziałam się, że mój mąż przed ślubem wziął wspólnie ze swoim ojcem kredyt hipoteczny pod dom należący do rodziców męża. Kredyt był wzięty na rozwój firmy męża oraz ubezpieczony, ale osobami uposażonymi są rodzice męża.

Dodam, że mamy wspólne małe dziecko.

W zwiążku z tą styuacją mam kilka pytań:

1. Czy jako małżonka odpowiadam w jakiś sposób za ten kredyt, ewentualnie za długi jeśli będzie nieregularnie spłacany?

2. Czy w razie śmierci męża dziedziczę niespłaconą część kredytu, jeśli tak to w jaki sposób, skoro kredyt był wzięty przez niego i jego ojca, na dom należący do rodziców męża? Co wówczas z ubezpieczeniem - czy ja zostanę z długami a teściowie wezmą pieniądze z ubezpieczenia dla siebie?

3. Jeśli dziedziczę, to czy mogę zrzec się spadku? Co wówczas stanie się z kredytem oraz pieniędzmi, które mąż ma zgromadzone na kontach (jest ich mniej niż kwota kredytu) oraz samochodem (samochód oraz pieniądze na koncie to jedyny jego majątek).

4. Czy nasze małoletnie dziecko w jakiś sposób może też dziedziczyć długi męża, czy w razie konieczności mogę w jego imieniu zrzec się prawa do spadku?

5. Czy jeśli nie założe sprawy spadkowej przepada dług, oraz majątek męża (samochód i pieniądze na koncie) czy sprawa jest zakładana automatycznie? W jaki sposób i jakim terminie trzeba zrzec się spadku? Czy przed decyzją o ewentualnym zrzeczeniu się, zostanę powiadomiona jaką jest kwota długu do zapłaty bankowi i oraz jaką kwotę pieniędzy odziedziczyłabym z kont bankowych męża.

 

Proszę o odpowiedź, ponieważ chodzi o bardzo wysoką kwotę kredytu, a niestety nie mogę liczyć na to, że w razie śmierci męża porozumiem się z jego rodzicami. Mam też małe dziecko, sama zarabiam niewielkie pieniądze a nie chciałabym aby długi męża przeszły na mnie lub dziecko.

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam.#8 Guest_tomek

Guest_tomek
 • Goście

Napisano 04 listopad 2015 - 19:57

Witam mam pytanie
zamietzam wziac slub cywilny mam nie uregulowane splate pozyczki z banku i dotacje z pup czy przyszla zona dziedziczy dlug???

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
 • Goście

Napisano 04 listopad 2015 - 20:22

Witam mam pytanie
zamietzam wziac slub cywilny mam nie uregulowane splate pozyczki z banku i dotacje z pup czy przyszla zona dziedziczy dlug???

Tak, dziedziczy po Twojej śmierci.#10 Guest_tomek

Guest_tomek
 • Goście

Napisano 05 listopad 2015 - 08:29

Rozumiem i dziekuje czyli nie musi robic intercyzy luv jakis innych aktow zeby komornik nie wszedl na jej konto mieszkanie itd wspolnota majatkowa po slubie nie pozwala komornikom na zajecie jej dobr? A jest jakas droga prawna zeby i po smierci nie dziedziczyla dlugow?

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
 • Goście

Napisano 05 listopad 2015 - 20:19

 A jest jakas droga prawna zeby i po smierci nie dziedziczyla dlugow?

Jest, może odrzucić spadek po Tobie.

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych