Skocz do zawartości


służebność


7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_adler

Gość_adler
  • Goście

Napisano 17 listopad 2009 - 10:42

dostałem działko jako darowizna, w akcie notarialnym moja siostra ma wpisana sluzebnosc w nieruchomosci, siostra nie przyjezdza do tego budynku, nie interesuje sie co sie dzieje, chcialbym wiedziec czy moge sie jej pozbyc, jakas ją splacic, czy cokolwiek tak zeby dzialka nalezala tylko do mnie bo chca ja sprzedac

#2 Gość_charles bronson

Gość_charles bronson
  • Goście

Napisano 26 listopad 2009 - 14:26

A jaka dokładnie służebność ma Twoja siostra?? służebność mieszkania czy jakąś inną?? Pozdrawiam. Pomogę jak będę wiedział coś więcej;) Pozdrawiam

#3 Gość_adler

Gość_adler
  • Goście

Napisano 01 grudzień 2009 - 15:46

Sluzebnosc nieruchomosci - domu mieszkalnego, parterowy stary dom.

#4 Gość_MW

Gość_MW
  • Goście

Napisano 07 grudzień 2009 - 16:08

Kodeks cywilny
Art. 296. Nieruchomość można obciążyć na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej (służebność osobista).
Art. 297. Do służebności osobistych stosuje się odpowiednio przepisy o służebnościach gruntowych z zachowaniem przepisów rozdziału niniejszego.
Art. 299. Służebność osobista wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego.
Art. 300. Służebności osobiste są niezbywalne. Nie można również przenieść uprawnienia do ich wykonywania.
Art. 301. § 1. Mający służebność mieszkania może przyjąć na mieszkanie małżonka i dzieci małoletnie. Inne osoby może przyjąć tylko wtedy, gdy są przez niego utrzymywane albo potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dzieci przyjęte jako małoletnie mogą pozostać w mieszkaniu także po uzyskaniu pełnoletności.
§ 2. Można się umówić, że po śmierci uprawnionego służebność mieszkania przysługiwać będzie jego dzieciom, rodzicom i małżonkowi.
Art. 303. Jeżeli uprawniony z tytułu służebności osobistej dopuszcza się rażących uchybień przy wykonywaniu swego prawa, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zamiany służebności na rentę.
Art. 291. Jeżeli po ustanowieniu służebności gruntowej powstanie ważna potrzeba gospodarcza, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać za wynagrodzeniem zmiany treści lub sposobu wykonywania służebności, chyba że żądana zmiana przyniosłaby niewspółmierny uszczerbek nieruchomości władnącej.
Art. 293. § 1. Służebność gruntowa wygasa wskutek niewykonywania przez lat dziesięć.
Art. 294. Właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zniesienia służebności gruntowej za wynagrodzeniem, jeżeli wskutek zmiany stosunków służebność stała się dla niego szczególnie uciążliwa, a nie jest konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej.

Zgodnie z art. 299 kc w zw. z art. 293 § 1 kc i 297 kc służebność wygaśnie w wyniku nieskorzystania z niej przez Pani siostrę przez okres 10 lat.
Można również próbować żądać zgodnie z art. 294 kc w zw. z art. 297 kc zniesienia służebności w zw. ze zmianą stosunków i uciążliwością służebności ale w przypadku służebności mieszkania tego się nie praktykuje a poza tym z tego co Pan pisze to taka sytuacja tu nie występuje.
Także, jeżeli nie ma „ryzyka”, ze Pana siostra b. chciała korzystać ze służebności, to proszę poczekać do końca okresu 10 lat a następnie wystąpić o stwierdzenie w trybie art. 189 kc wygaśnięcia służebności mieszkania wobec jej niewykonywania.

#5 Gość_adler

Gość_adler
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2009 - 16:16

dziekuje za odpowiedz ale nic mi to nie dalo,mi juz ktos tam powiedział o tym co jest napisane w kodeksie, pytanie tylko co zrobic gdy siostra zacznie rok wczesniej interesowac sie dzialka czy bedzie sie chciala zameldowac co woczas musze zrobic, nie ma pewnosci ze nie zainteresuje tematem a sygnaly sa, jesli zacznie przyjezdzac teraz gdzie zostal tylko rok do okresu 10 letnionego to co ja moge zrobic?

#6 Gość_adler

Gość_adler
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2010 - 11:32

Odpowie ktoś ?

#7 Gość_MW

Gość_MW
  • Goście

Napisano 13 styczeń 2010 - 19:52

A czy zrzezczenie się przez siostrę służebności wchodzi w grę?

#8 Gość_adler

Gość_adler
  • Goście

Napisano 02 luty 2010 - 09:01

niestety nie ma takiej opcji, nie wiem jakie ona ma uprawnienia, co moze robic a czego nie. czy musi ponosic jakies koszty bo nie ponosi zadnych, czy moze sie zameldowac skoro ma gdzie mieszkac, posiada dwa mieszkania i sporo pieniedzy



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy