Skocz do zawartości

Pisemna rezygnacja z umowy a adres skrytki pocztowej

2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-ellan1410

Gość_-praw-ellan1410
  • Goście

Napisano 20 luty 2008 - 22:36

CYTAT(Radosław)Decydujące znaczenie ma tutaj przepis art.61 kc
CYTATArt. 61. § 1. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią...

Należy sprawdzić, czy przesyłka nie była przypadkiem awizowana, bo jeżeli tak to termin złożenia oświadczenia woli (czyli wypowiedzenia umowy) liczy się od dnia awizowania.

Sprawdziłam, przesyłka była awizowana, a 31 grudnia podjęto kolejną próbę doręczenia. Zatem mogę, jak rozumiem, upierać się przy swojej racji, że rozwiązanie umowy powinno nastąpić z dniem 31 stycznia 2008?

Ale otwarte pozostaje moje pytanie: czy firma ma prawo, podając tylko adres skrytki pocztowej, żądać wypowiedzenia umowy w formie pisemnej i powoływać sie na datę wpłynięcia pisma? Mogą przecież w ten sposób twierdzić, że wszelkie pisma albo do nich nie dotarły, albo dotarły np. miesiąc później.
Co więcej, sami zawierając umowę, zawierali ją telefonicznie. Przysłali, oczywiście potem jakiś dokument - nie jest to umowa, ale tylko potwierdzenie, że nastąpiła aktywacja usługi (nie napisano jakiej) z datą o 23 dni późniejszą.

Pozdrawiam

#2 Gość_-praw-radosław

Gość_-praw-radosław
  • Goście

Napisano 20 luty 2008 - 22:52

Decydujące znaczenie ma tutaj przepis art.61 kc
CYTATArt. 61. § 1. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią...

Należy sprawdzić, czy przesyłka nie była przypadkiem awizowana, bo jeżeli tak to termin złożenia oświadczenia woli (czyli wypowiedzenia umowy) liczy się od dnia awizowania.

#3 Gość_-praw-ellan1410

Gość_-praw-ellan1410
  • Goście

Napisano 20 luty 2008 - 22:36

Mam problem z Tele2. Kilka miesięcy temu podpisałam z nimi umowę o świadczenie usług na czas określony - 12 miesięcy. W przypadku rezygnacji usług wcześniej muszę zapłacić opłatę w wysokości 100 zł. Rozwiązanie umowy może nastąpić z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym wypowiedzenie wpłynęło do Tele2. I tu zaczynają sie schody. Znając opieszałość poczty w połowie grudnia zadzwoniłam na infolinię Tele2 z pytaniem, co będzie jeśli moje pismo dotrze do nich kilka dni za późno. Pani na infolinii poinformowała mnie, że nawet jak dotrze w dniach 2-5 stycznia będą uznawać, że wpłynęło jeszcze w grudniu. Jednakże, aby mieć pewność postanowiłam wypowiedzenie wysłać kurierem. Nie udało mi się, bo adres korespondencyjny to adres skrytki pocztowej. To samo odpowiedzieli mi inni dostawcy tego typu usług. List polecony idzie długo i nie ma gwarancji, że dotrze w terminie. Poza tym nie mogę wysłać listu poleconego do skr. pocztowej. Wysłałam zatem pismo pocztexem płacąc za tę usługę 25 zł, aby mieć pewność, że wypowiedzenie dotrze do Tele2 jeszcze w grudniu. Powinno dotrzeć 29 grudnia, ale nawet 31grudnia jeszcze byłby do przyjęcia. W połowie stycznia otrzymałam telefon od kogoś z Tele2 z pytaniem dlaczego rezygnuję z ich usług. Potwierdził, że pismo otrzymali w grudniu. Zatem umowa obowiązuje mnie do końca stycznia 2008. Ale później otrzymałam fakturę z naliczonym abonamentem za luty 2008 i pismo, w którym informują mnie, ze moją rezygnację otrzymali 03. 01.2008 i owo rozwiązanie umowy nastąpi z dniem 29.02.2008. Moje pytanie brzmi: czy w reklamacji mogę posiłkować się faktem posiadania potwierdzenia nadania pisma w terminie gwarantującym mi dostarczenie przesyłki na czas (nawet z pewną rezerwą)? Jak również czy firma Tele2 może powoływać się na inny termin otrzymania przesyłki skoro ja nie mam możliwości wysłania jej ani faxem ani na żaden konkretny adres poza adresem skr. pocztowej co wyklucza innych dostawców usług kurierskich i wyklucza potwierdzenie odbioru?
Pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych