Skocz do zawartości


problem z najemcą lokalu użytkowego


24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-marc81

Gość_-praw-marc81
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2009 - 20:06

Wypowiedzenie jest skuteczne. Wystarczyło je złożyć jednemu ze współwlaścicieli.

Zamków Pan zmienić nie może - bo naruszy ich posiadanie. Prawo chroni posiadacza nawet jeśli ten posiada bez tytułu prawnego. Naruszenie posiadania może doprowadzić do postępowania sądowego przeciwko Panu i zasądzenia ewentualnego odszkodowania.

#2 Gość_-praw-marc81

Gość_-praw-marc81
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2009 - 23:53

tak, ale fakt jest taki ze oni nie odebrali wszystkich wezwan, jedynie chyba jedno, (sorki za zagmatwanie ale sprawdzilem i mam jedno) reszty nie chcieli pokwitowac (pracownicy bo wlasciciela nie bylo) wiec postanowilem odrazu rozwiazac umowe. ( w umowie mam miesieczny okres wypowiedzenia) zlapalem jednego wspolwlasciciela spolki i podpisal, pytanie brzmi jak jest gdy na umowie podpisalo mi sie dwoch wspolwlascicieli a poinformowalem skutecznie tylko jednego (podpis) a drugi nie odbiera korespondencji, jest nieuchwytny itd.

czy wymowienie umowy najmu jest wazne w moim wypadku ?

no i jeszcze jedno sie nasuwa... czemu nie moge zmienic zamkow ? przeciez to moj lakal!

przepraszam ze draze ale nie chce sie naciac na jakims szczegole, po prostu chce ich sie pozbyc i zapomniec.

#3 Gość_-praw-iza

Gość_-praw-iza
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2009 - 23:42

Postąpił Pan prawidłowo - aż za dobrze. Zaległość 2-miesięczna i wyznaczenie dodatkowego miesięcznego terminu upoważniało Pana do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

Art. 687. Jeżeli najemca lokalu dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, a wynajmujący zamierza najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia, powinien on uprzedzić najemcę na piśmie, udzielając mu dodatkowego terminu miesięcznego do zapłaty zaległego czynszu.

#4 Gość_-praw-marc81

Gość_-praw-marc81
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2009 - 23:20

bardzo pprosze jeszcze o komentarz co do sposobu rozwiazania umowy najmu ze spolka, czy to co zrobilem jest wystarczajace ?
to kluczowa dla mnie sprawa.

#5 Gość_-praw-iza

Gość_-praw-iza
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2009 - 23:15

Przede wszystkim jeśli nie wyda lokalu z chwilą rozwiązania umowy to ma Pan prawo wystąpić z powództwem o eksmisję i zapłatę zaległych opłat (jak i wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z lokalu - tj. za okres od chwili rozwiązania umowy do chwili jego faktycznego wydania).

Czy zakręcić wodę - w przypadku lokalu użytkowego nie ma ku temu jako takich przeszkód prawnych. Wejść do lokalu i wymienić zamki nie można.

#6 Gość_-praw-elaola

Gość_-praw-elaola
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2009 - 21:00

Mam dokładnie taki sam problem, więc się podpinam do pytania!

#7 Gość_-praw-marc81

Gość_-praw-marc81
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2009 - 20:06

Witam serdecznie wszystkich forumowiczow.

mam problem z najemcą

posiadam lokal uzytkowy, niestety najemca nie placi za jego uzytkowanie, dostal juz 2 wezwania mimo to nie jest chetny do uregulowania naleznosci
ponad to refakturuje mu oplaty za wode / prad itp wiec kwota urosla juz do sporej sumy.

mam pytanie jak zabrac sie za delikwenta, wypowiedzialem mu juz umowe, termin mija 31.07
i w zwiazku z tym mam pytanie

czy moge najemcy bez powiadomienia zakrecic wode ?

czy moge 1.08 wparowac do swego lakalu i powymieniac zamki, mimo iz znajduja sie w lokalu jego rzeczy ? czy moge je wyrzucic ? (sporo sprzetu elektronicznego) ewentualnie zająć na rzecz nie zaplaconych zobowiazan ? jak wycenic te rzeczy ?

czy rozwiazanie umowy jest wazne w momencie gdy umowa podpisana jest ze spolka w ktorej sklad wchodza dwie osoby i obie podpisaly sie na umowie, a wypowiedzenie doreczone jest i podpisane jedynie przez jedną z nich ? (druga osoba nieuchwytna, nie odbiera przesylek poleconych itp)

poza tym od jakiegos czasu gosc jest nie uchwytny a korespondencji (kolejnych wezwan) nie chce odebrac zaden pracownik znajdujacy sie w budynku. nie chce pokwitowac mi odbioru. (adres korespondencyjny w umowie wskazuje wlasnie na moj lokal).


co poczac z tak nieuczciwym najemcą ? jakie kroki podjac by

a) zaplacil nalezne mi pieniadze
jak najszybciej opuscil lokal

z gory dziekuje za odpowiedz
Marcin

#8 Gość_-praw-aleksander

Gość_-praw-aleksander
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2009 - 02:15

Przysługuje Panu prawo zastawu na ruchomościach najemcy - art. 670 KC. To może być bardzo skuteczny sposób egzekwowania należności. Patrz również http://www.nieruchom...;mod=m_artykuly

#9 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 16 lipiec 2009 - 11:45

No to może być ryzyko powództwa o naruszenie posiadania - bez wody nie będzie mógł bowiem wykonywać swojej pracy w gastronomii.

#10 Gość_-praw-marc81

Gość_-praw-marc81
  • Goście

Napisano 16 lipiec 2009 - 09:44

hmmm a coz to oznacza ? najemca kozysta z wody rzecz jasna.. czy bezposrednio ?? no ma kran i tam kuchnie wiec sam nie wiem jak to rozumieć.

woda jest mu potrzebna by prowadzic dzialasnosc bo to dzialalnosc gastronomiczna.

#11 Gość_-praw-regina

Gość_-praw-regina
  • Goście

Napisano 16 lipiec 2009 - 08:55

Jeśli woda nie jest bezpośrednio wykorzystywana w działalności najemcy - nie widzę prawnych przeszkód. Nie musi Pan osobno powiadamiać o zakręceniu wody.

#12 Gość_-praw-marc81

Gość_-praw-marc81
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2009 - 23:09

przepraszam ze sie powtarzam ale musze miec pewnosc zanim uczynie kroki

czy oby na pewno moge zakrecic wode

wynajmuje lokal uzytkowy i woda jest na mnie, goscie nie placa za nia.

czy moge to zrobic bez powiadomienia ? po prostu isc i zakrecic korek ?

dostalem juz wezwanie do zaplaty od wodociagow..

#13 Gość_-praw-semiramis

Gość_-praw-semiramis
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2009 - 14:56

w kazdym razie lepiej poprosić policję o asystę....

#14 Gość_-praw-aleksander

Gość_-praw-aleksander
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2009 - 14:38

(Marc81)no dobrze, czy oby napewno Panie Aleksandrze ?
musze miec 100% pewności by uniknąć ewentualnych zarzutów od strony wynajmującego..
sprawa jest bardzo delikatna...

W życiu tylko jedno jest pewne - że umrzemy :-(

Ustawodawca ustanowił w jakimś celu to prawo zastawu - chyba nie po to, aby było ono martwym przepisem...

Jeśli chce Pan postępować delikatnie, to proszę go pozwać do sądu o zapłatę oraz o opróżnienie lokalu. Ma Pan wówczas 100% pewności, że Sąd uzna Pana roszczenia, oraz że sprawa się przeciągnie. Pana najemca nie będzie miał powodu, aby się Pana czepiać.

#15 Gość_-praw-semiramis

Gość_-praw-semiramis
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2009 - 11:02

to chyba tylko komornik może tak zrobić.....

#16 Gość_-praw-marc81

Gość_-praw-marc81
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2009 - 10:54

no dobrze, czy oby napewno Panie Aleksandrze ?
musze miec 100% pewności by uniknąć ewentualnych zarzutów od strony wynajmującego..
sprawa jest bardzo delikatna...

#17 Gość_-praw-aleksander

Gość_-praw-aleksander
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2009 - 10:38

Skoro posiada Pan klucze do ww. lokalu, to moim zdaniem może Pan wejść do niego pod nieobecność najemcy i przenieść sprzęt w bezpieczne miejsce, informując najemcę o zajęciu tego sprzętu na podstawie ww. artykułu i wzywając go do uiszczenia zaległego czynszu. Najlepiej byłoby to zrobić ze świadkami, aby uniknąć zarzutu, że podczas tej czynności coś zginęło.
W przypadku braku zapłaty - pozew do sądu o nakaz zapłaty, a następnie wniosek do komornika o licytację zajętych ruchomości.

#18 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2009 - 10:33

Zmienić zamków nie można, bowiem to doprowadzi do naruszenia posiadania, które prawo chroni niezależnie od tego czy posiadanie jest zgodne z prawem czy nie.

#19 Gość_-praw-marc81

Gość_-praw-marc81
  • Goście

Napisano 20 lipiec 2009 - 02:05

ok, rozumiem., wiec jak moge skozystac z tego prawa?
isc i zamknac interes dzien po rozwiazaniu umowy ?

z wczesniejszych postow wynika ze nie moge nawet po rozwiazaniu/wygasnieciu umowy isc i zmienic zamkow...

#20 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2009 - 15:10

W takim wypadku można już wejść do lokalu, zająć rzeczy i wymienić zamki. Nie są już w posiadaniu tego lokalu, umowa wygasła więc nie naruszy Pan ich posiadania.



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ostatnio dodane tematy