Skocz do zawartości

wykup mieszkania komunalnego a jego darowizna - kiedy?

26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-iw

Gość_-praw-iw
  • Goście

Napisano 19 marzec 2007 - 11:16

Dziękuję Reginie i Łukaszowi za udzielenie porad

pozdrawiam.

Iwona :-D [/list]

#2 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 19 marzec 2007 - 19:32

Tutaj akurat nie ma żadnej wątpliwości - babcia jeszcze tego samego dnia może sporządzić testament w którym dokona zapisu tego mieszkania na Panią.

Obecnie dziedziczenie w tzw. grupie zerowej jest zwolnione z podatku. Nie będzie więc musiała Pani płacić podatku od spadku.

#3 Gość_-praw-iw

Gość_-praw-iw
  • Goście

Napisano 19 marzec 2007 - 16:30

Dziękuje,

w dostępnych informacjach na sieci jest określenie ze może zaraz po wykupuie dysponować mieszkaniem ale nie ma nic o tym ile to "zaraz" oznacza. Tak wiec rozumię, ze kwestia do przegadania z notariuszem.
A czy w przypadku wykupu mieszkania zaraz po podpisaniu umowy z miastem babcia może pójść do notariusza (jeszcze przed ujawnieniem wpisu w KW) i testamentarnie zapisać mi to mieszkanie na wypadek jej śmierci w taki sposób aby osoby trzecie nie miały do niego prawa? (ma 2 córki z czego moja mama na 100% nie będzie miała rozczeń ale jej siostra może)

W jaki sposób zapis powinien być dokonany? I czy w przypadku takiego rozwiązania będę płaciła podatek od spadku?

Moje obawy są uzasadnione gdyż ja zapłacę większą częśc za wykup tego mieszkania tzn. dam babci pieniądze aby je mogła wykupić na siebie a nastepnie ona przeniesie własnośc na mnie. :?:

#4 Gość_-praw-regina

Gość_-praw-regina
  • Goście

Napisano 19 marzec 2007 - 15:51

To już zależy od Notariusza czy zechce sporządzić akt darowizny w oparciu o umowę wykupu mieszkania od miasta.

#5 Gość_-praw-iw

Gość_-praw-iw
  • Goście

Napisano 19 marzec 2007 - 14:53

Czy w takim razie po podpisamiu umowy sprzedaży między babcią a miastem może ona następnego dnia udać się do notariusza i dokonać darowizny czy musi czekać pół roku na dokonanie wpisu w KW przez Sąd i dopiero po tym jak dostanie zawiadomienie ze wpis dokonano może dokonać darowizny. Jest to dla mnie bardzo istotne, gdyż babcia jest osobą pow. 80 roku zycia i w dodatku zchorowaną. :?:

#6 Gość_-praw-regina

Gość_-praw-regina
  • Goście

Napisano 19 marzec 2007 - 14:35

Skoro umowa o wykup nie ogranicza prawa do przeniesienia własności na rzecz osoby najbliżej w okresie karencji (zazwyczaj 5 lat) - to niezbędne jest tylko wpisanie prawa własności do księgi wieczystej.

Od darowizny pomiędzy babcią a wnuczką obecnie nie pobiera się podatku.

#7 Gość_-praw-iw

Gość_-praw-iw
  • Goście

Napisano 19 marzec 2007 - 11:16

Witam,

czy mogłabym prosić o poradę w następującym temacie :?: :

moja babcia jest w trakcie wykupu mieszkania komunalnego, które chce podarowac wnuczce czyli dla mnie. Czy zaraz po podpisaniu umowy z miastem możemy następnego dnia udać się do naotariusza i dokonać darowizny czy babcia musi poczekać na wpisanie do księgi wieczystej co trwa ok. pół roku? Czy w przypadku darwizny mieszkania będę musiała zapłacić podatek? Czy darczyńca będzie musiał zapłacić jakiś podatek. Czy są jakieś dodatkowe obwarowania np. czas po jakim może to mieszkanie wykupione od miasta podarować (wiem że nie może go sprzedać przed upływem 5 lat bo wtedy miasto może domagać się zwrotu bonifikaty z jaką wykupiło się mieszkanie ale nie dotyczy to zbycia na rzecz osób najbliższych).

z góry dziękuję

#8 Gość_-praw-bart23laba

Gość_-praw-bart23laba
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2007 - 15:40

Miejsce zameldowania nie ma znaczenia w tej sytuacji.

Znaczenie ma tylko kwestia czy wykup mieszkania przez panią opisany podlega art 4. ust.1 pkt.5 czy nie. Jeżeli podlega to może Pani przekazać bez podatku tylko kwotę do 9637 zł. Może również przekazać Pani kwotę wyższą ale w tym przypadku nie będzie ona wolna od podatku.

Jeżeli wykup nie podlega regulacji art. 4 ust.1 pkt. 5 może pani przekazać kwotę 20 tysięcy dziadkowi (darowizna) ale aby była wolna od podatku musi zostać zgłoszona w terminie miesiąca w Urzędzie Skarbowym . W sytuacji gdy pani przekazuję pieniądze dziadkowi to właściwym jest urząd skarbowy obdarowanego czyli dziadka.

Moim zdaniem w opisanej przez Pania sytuacji moze Pani przekazać kwotę 20 tysięcy jako darowiznę wolną od podatku, ale nie jestem pewny czy taka sama będzie interpretacja Urzędu Skarbowego.
Więc proponuje zasiegnąć infornmacji w US właściwym dla dziadka.

W przypadku darowizny cioci nie przysługuje żadne roszczenie w stosunku do Pani.

#9 Gość_-praw-marzenkak

Gość_-praw-marzenkak
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2007 - 15:21

bardzo proszę o przedstawienie mi tej sytuacji bardziej przejżyście!! bo ja rozumuję to tak, że w związku z tym, iż jestem zameldowana gdzie indziej, to moge dziadkowy darować(darowizna) pieniądze w wysokości do tych 9tys. złotych.
pomózcie w kwestii mojej cioci, czy jeżeli będzie to darowizna opatrzona aktem notarialnym z wpisem do księgi, czy ona nie będzie mogła rośić sobie jakiegoś zadośuczynienia??? ja mam się dowiedzieć w swoim Urzędzie skarbowym czy w Urzędie dziadka???
pozdrawiam i czekam na odpowiedzi!!

#10 Gość_-praw-bart23laba

Gość_-praw-bart23laba
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2007 - 13:41

Meldunek nie ma wpływu na mozliwość dokonania darowizny.

Nalezy jednak zwrócić uwage na kwestie samego wykupu, jeżeli stanowi on nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność to wtedy wolna od podatku jest kwota do 9637 zł przenaczna w ciągu najbliższych 12 miesięcy na wykup takiego rodzaju.

Zgodnie z art. 4 ust1 pkt.5 ustawy o podatku od spadków i darowizn wolna od podatku jest kwota niższa niz 9637 złotych jeżeli zostanie przeznaczona w okresie 12 miesięcy od dnia ich otrzymania na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni, budowę domu jednorodzinnego, nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość albo spłatę zabezpieczonego hipoteką kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami.

Proponowałbym skontaktować się z własciwym urzędem skarbowym i zapytać czy wykup mieszkania, o którym Pani mówi podlega regulacji tego artykułu.
Urząd Skarbowy powienien udzielić takiej informacji, a ich interpretacja w tej sytuacji będzie najistotniejsza.[/scroll]

#11 Gość_-praw-marzenkak

Gość_-praw-marzenkak
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2007 - 13:33

Bardzo przepraszam za duże litery!!!
a jak wygląda sprawa wykupu a mój meldunek w innym mieszkaniu??? czy to ma jakieś znaczenie, jeżeli dziadek chce to mieszkani dać mi w formie darowizny? Tylko, czy wtedy nie będą jakieś komplikacje??
Proszę o pomoc!!!

#12 Gość_-praw-iza

Gość_-praw-iza
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2007 - 13:11

Kwota przekazu pocztowego nadawanego w urzędzie pocztowym nie jest ograniczona - jedyny problem to zapewne opłata od takiego przekazu.

Bardzo prosimy nie pisać dużymi literami - patrz zasady pisania postów.

#13 Gość_-praw-marzenkak

Gość_-praw-marzenkak
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2007 - 12:56

JAK MOŻNA DOKONAĆ DAROWIZNY PIENIĘŻNEJ DZIADKOWI, KIEDY DZIADEK NIE MA ŻADNEGO KONTA BANKOWEGO? CZY SUMA OKOŁO 20TYS. ZŁOTYCH NIE JEST ZA DUŻA, ABY PRZEKAZAC JĄ PRZEKAZEM POCZTOWYM???
POMOCY!!!!

#14 Gość_-praw-marzenkak

Gość_-praw-marzenkak
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2007 - 12:48

A CO W SYTUACKI, KIEDY KOSZT WYKUPU MIESZKANIA(Z BONIFIKATĄ) BĘDZIE WIĘKSZY NIŻ TE 9TYS.?? ILE MOGE DZIADKOWI PODAROWAĆ NA DRODZE DAROWIZNY PIENIĘDZY? BO JA CHCIAŁABYM DAĆ(DAROWIZNA) CAŁĄ SUMĘ NA WYKUP TEGO MIESZKANIA.
A CO Z MOIM MELDUNKIEM W INNYM MIEJSCU?
PROSZĘ POMOCY!!!

#15 Gość_-praw-bart23laba

Gość_-praw-bart23laba
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2007 - 12:22

Nie będzie Pani musiała płacić podatku od darowizny - wstępni, zstępni (dziadek, wnuczka) są zwolnieni od podatku od darowizny.

W przypadku darowizny ciocia nie będzie się mogła domagać spłaty.

Jeżeli chodzi o darowizne pieniędzy dla dziadka to darowizny pieniężne rtónież sązwolnione od podatku pomiędzy najbliższą rodziną.

Od 1 stycznia 2007 r. spadki i darowizny przekazywane w ramach najbliższej rodziny (tzn. małżonka, rodziców, dziadków, dzieci, wnuków, pasierbów, ojczyma, macochy i rodzeństwa) są zwolnione od podatku. W całości. Nawet więc od bardzo wysokiej darowizny, choćby idącej w miliony złotych czy spadku o olbrzymiej wartości (np. pałacu czy dzieł sztuki), nie trzeba już płacić podatku. Ani złotówki.

Aby nie zapłacić podatku od spadku lub darowizny:

- darowizny i spadki przekraczające 9637 zł (od jednej osoby w ciągu pięciu lat), trzeba w terminie miesiąca zgłosić "właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego", czyli naczelnikowi urzędu, w którym się rozliczasz z podatków. Przy spadku - termin na zawiadomienie naczelnika liczy się od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

- darowizny pieniężne trzeba przekazywać obdarowanemu na konto bankowe lub przekazem pocztowym.

#16 Gość_-praw-marzenkak

Gość_-praw-marzenkak
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2007 - 11:48

WITAM WSZYSTKICH!
JA MAM BARDZIEJ SKOMPLIKOWANY PROBLEM, PROSZE O POMOC! MÓJ DZIADEK JEST W TRAKCIE WYKUPU MIESZKANIA(OCZEKUJEMY NA RZECZOZNAWCĘ) KTÓRE MA 102M2. CHCE TO MIESZKANIE MI PODAROWAC W FORMIE DAROWIZNY, W ZWIĄZKU Z CZYM MAM PYTANIE:
- JAK DOKONAĆ DAROWIZNY PIENIĘŻNEJ DZIADKOWI NA WYKUP MIESZKANIA (CHCĘ ABY BYŁO MIESZKANIE WYKUPIONE ZA MOJE PIENIĄDZE),
- CZY BĘDĘ PŁACIŁA PODATEK (JESTEM JEGO WNUCZKĄ),
- NIE JESTEM W TYM MIESZKANIU ZAMELDOWANA,
- MIESZKAM OD 9 LAT W MIESZKANIU, KTÓRE KUPILIŚMY RAZEMZ MOIM MĘŻEM(SPÓŁDZIELKCZO-LOKATORSKIE PRAWO),
- CZY MOJA CIOCIA BĘDZIE MOGŁA SIĘ DOMAGAĆ ODE MNIE SPŁATY(TEŻ TAM NIE MIESZKA I NIE ZAJMUJE SIĘ DZIADKAMI).

BARDZO PROSZĘ O POMOC!!!
POZDRAWIAM!

#17 Gość_-praw-ij

Gość_-praw-ij
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2008 - 23:22

Czy w takim razie zachowek jest liczony od wartosci mieszkania??

o ile dobrze zrozumiałam zachowek to coś na zasadzie spłaty pozostałych spadkobierców ???

Czy tak samo sytuacja wygląda jeżeli wykup lokalu został dokonany z moich środków???

#18 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2008 - 17:33

Jeśli testament nie zostanie odwołany lub zmieniony to masz 100% gwarancję. Pozostali spadkobiercy, którzy w wyniku takiego zapisu nie otrzymają należnego im spadku mogą jednak wystąpić przeciwko Tobie z roszczeniem o zachowek. Zachowek to roszczenie gotówkowe - samo mieszkanie będzie bezpieczne.

#19 Gość_-praw-ij

Gość_-praw-ij
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2008 - 16:22

Czy po dokananiu prze dziadka zapisu w testamencie (chodzi o przekazanie własnościowego mieszkania) inne osoby (dziadek ma 2 dzieci i łącznie ze mną 4 wnucząt) mogą starać się o jakiekolwiek prawa do mieszkania??

Czy zapis w testamencie gwarantuje nam że mieszkanie przejdzie w moje posiadanie??

#20 Gość_-praw-anita69

Gość_-praw-anita69
  • Goście

Napisano 22 marzec 2008 - 23:38

mąż mieszka ze swoją mamą w mieszkaniu komunalnym które ona chce wykupić są w tym mieszkaniu ,zameldowani tylko oboje.teściowa po wykupieniu chce dać to mieszkanie w formie darowizny mężowi.w jakim czasie po wykupieniu może je darować?pieniądze na to chce dać mąż ,jak to udokumentować aby wpłata była na niego?i czy to że mąż jest współwłaścicielem mieszkania spółdzielczego nie jest przeszkodą w tej darowiżnie?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych