Skocz do zawartości

UMOWA NAJMU POKOJU W MIESZKANIU

8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_-praw-tomi30

Gość_-praw-tomi30
  • Goście

Napisano 10 marzec 2010 - 22:41

Witam jestem właścicielem mieszkania , i mam zapytanie czy jak ja mam podpisaną umowę najmu pokoju w moim mieszkaniu z najemcą , na od - do czyli na pół roku czy Ja jako właściciel mam prawo do wypowiedzenia najmu pokoju bez podawania przyczyn??? Na przykład ktoś się jeszcze nie wprowadził a mam już z tą osobą spisaną umowę najmu na 500 PLN a obecnie mam osobę która mi oferuję 700 PLN za te same warunki u mnie , i chciałbym zerwać umowę najmu pokoju i zwrócić pieniądze najemcy tyle ile pobrałem 3 tygodnie temu. Czy Ja mam prawo do zerwania bez podania przyczyn umowę najmu pokoju?? Moje drugie pytanie jest podobne czy mam prawo do zerwania umowy z 1 miesięcznym okresem wypowiedzenia z najemcą bez podania przyczyn ale już jak mieszka u mnie najemca?? dziękuje bardzo za odpowiedź.

Właściciel mieszkania Katowice

#2 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 11 marzec 2010 - 12:14

Jeśli umowa najmu nie przewiduje możliwości jej wcześniejszego rozwiązania to nie ma Pan możliwości zerwania umowy przed upływem okresu na jaki została zawarta. Fakt, że lokator jeszcze nie zamieszkał nie ma tu znaczenia.

#3 Gość_-praw-tomi30

Gość_-praw-tomi30
  • Goście

Napisano 11 marzec 2010 - 21:38

CYTAT(Admin-Łukasz @ 11.03.2010, 11:14) Jeśli umowa najmu nie przewiduje możliwości jej wcześniejszego rozwiązania to nie ma Pan możliwości zerwania umowy przed upływem okresu na jaki została zawarta. Fakt, że lokator jeszcze nie zamieszkał nie ma tu znaczenia.
Jeśli faktycznie ktoś zamieszka u mnie inny niż osoba z którą Ja podpisałem umowę najmu pokoju na czas od 01 IV do 31 IX i bym w całości zwrócił otrzymaną gotówkę , to co mi może grozić jeżeli odda Pan najemca sprawę do Sądu sprawę za nie dotrzymanie umowy najmu pokoju . Czy najemca w przypadku jak ja mu oddam pieniądzę będze mógł żądać odszkodowania w Sądzie ? Wiem że z mojej strony jest to nie ferr ale jak ma mi ktoś płacić o 300 PLN więcej za pokój niż osobą która podpisała umowę to zrozumiałe jest że każdy by wolał mieć najemcę który da więcej pieniedzy. W mojej umowie najmu pokoju z Panem X jest napisane że każdy z nad ma prawo do 1 m-ca wypowiedzenia umowy najmu. W umowie najmu napisałem także że kaucja np. 600 zł,którą pobrałem będzie wliczana w ostatni miesiąc czynszu - dlatego nejemca w ostatni miesiąc mi nic nie płaci za czynsz a tym samym idąc gdzie indziej ma pieniądze by innemu właścicielowi zapłacić za najem.
Generalnie zależy mi na odpowiedzi co może prawnie mi zrobić taki najemca jak na wstępie.

P.S. Ponadto mam dość istotne dla wielu ludzi zapytanie czy Ja jako właściciel mieszkania mogę być zwolniony z 8,5% płacenia podatku od najmu z uwagi na fakt że obecnie jestem bezrobotną osobą bez prawa do zasiłku itp. I nie mam rodziców by mogli mi pomóc w opłatach mieszkaniowych.

#4 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 12 marzec 2010 - 13:52

Jeśli najemca oddał bez Pana zgody pokój w podnajem to na tej podstawie można wypowiedzieć umowę najmu.

Art. 688[2]. Bez zgody wynajmującego najemca nie może oddać lokalu lub jego części do bezpłatnego używania ani go podnająć. Zgoda wynajmującego nie jest wymagana co do osoby, względem której najemca jest obciążony obowiązkiem alimentacyjnym.

#5 Gość_-praw-tomi30

Gość_-praw-tomi30
  • Goście

Napisano 12 marzec 2010 - 19:32

Chodziło mi co może mi prawnie lub sądownie zrobić najemca z którą mam podpisaną umowe najmu pokoju na wprowadzenie się 1 kwietnia 2010, a Ja jako właściciel nie dotrzymam warunków do wprowadzenia najemcy i oddam lokatorowi w całości pieniądze. Czy najemca ma prawo do odszkodowania? jak tak to do jakiego?

Ponadto pytałem się czy można być zwolonionym z płacenia podatków z tytułu najmu w przypadku gdy się jest osobą bezrobotną bez środków do życia?????

#6 Gość_Łukasz Nysztal

Gość_Łukasz Nysztal
  • Goście

Napisano 12 marzec 2010 - 20:47

Lokator może dochodzić odszkodowania - czyli np. zwrotu kosztów najmu innego pokoju.

Pana sytuacja majątkowa nie upoważnia do zwolnienia z podatku.

#7 Gość_gość

Gość_gość
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2011 - 22:23

WITAM
MAM TAKIE PYTANIE. WYNAJMUJE POKÓJ, DZIS (20,01,2011) POINFORMOWALAM ZE CHCE SIE WYPROWADZIC OD 01.02.2011. ZLE SPOJRZAŁAM NA UMOWE I MYSLALAM ZE MAM 2 TYG NA WYPOWIEDZENIE A OKAZALO SIE ZE MAM 30 DNI. PANI MI ZACZEŁA GROZIC ADWOKATEM ALE O ILE WIEM NIE ODPROWADZAŁA PODATKU. CO MI MOZE GROZIC ZA TO?

#8 Gość_-praw-kw02

Gość_-praw-kw02
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2011 - 23:47

Jeśli wypowiedzenie zostało złożone za późno, trzeba będzie zapłacić za jeszcze jeden miesiąc - chociażby nie korzystałoby się z mieszkania. Oczywiście gdyby wynajmujący zgodził się, umowa może zostac rozwiązana choćby od następnego dnia - ale nie ma możliwości zmuszenia go do tego.

Podatek płaci ten, kto uzyskuje dochód. Najemca nie ma żadnych związanych z tym obowiązków.

#9 Gość_-praw-ciiekawy

Gość_-praw-ciiekawy
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2011 - 00:09

tomi30

ja znam taką historie,że najemca płacił po 500 zł regularnie, właściciel podobnie jak ty wynajął komuś kto oferował więcej i płacił przez jakiś czas, potem okazało się,że popadł w problemy finansowe i niestety przestał płacić, płacił co pewien czas i to jakąś niedużą kase podobno poniżej połowy tego co musiał zapłacić.

więc ja proponuję się zastanowić czy wolisz mieć kogoś pewnego kto płaci miesięcznie te 500 zł czy kogoś kto oferuje lekkomyślnie 700 zł i kto być może przez takie lekkomyślne podejście do kasy może popaść w problemy finansowe.

oczywiście zrobisz jak zechcesz.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych